Взаємодія з центром зайнятості: обов’язки, права роботодавців та компенсації за працевлаштування

Які обов’язки має роботодавець у співпраці з Державною службою зайнятості, які форми звітності подавати та коли? Усе про компенсації за працевлаштування ВПО, безробітних і осіб з інвалідністю: умови, документи, терміни. Практичний гід для роботодавця, який хоче скористатися державною підтримкою


  1. Взаємодія роботодавця з Державною службою зайнятості
  2. Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО
  3. Компенсація за працевлаштування зареєстрованих безробітних
  4. Компенсація за працевлаштування соціально вразливих безробітних
  5. Компенсація за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю
  6. Компенсація фактичних витрат за облаштування робочих місць


Взаємодія роботодавця з Державною службою зайнятості


Закон України від 05.07.2012 №5067-VI «Про зайнятість населення» (далі Закон №5067) визначає як обов'язки роботодавця у взаємодії з Державною службою зайнятості, так і права. Роботодавці зобов'язані своєчасно в повному обсязі в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в сфері зайнятості населення та трудової міграції, подавати в службі зайнятості інформацію про заплановане масове вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в реалізації виробництва та праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємств, установ, організації незалежно від форми власності, виду діяльності не пізніше ніж за два місяці до вивільнення.


Інформація щодо вивільнення працівників, яких звільняють відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 41 Закону №5067, тобто коли відбулися якісь пошкодження, розбомблення тощо, подається не пізніше як за 10 календарних днів до вивільнення. По факту подають форму звітності №4-ПН, і її заповнюють абсолютно всі підприємства, установи, організації в разі запланованого масового вивільнення працівників.


Що стосується прав роботодавця, то роботодавці мають право проводити добір працівників безпосередньо або через Державну службу зайнятості, також одержувати інформацію про пропонування робочої сили, послуги з добору персоналу і направлення на працевлаштування незайнятого населення, в тому числі осіб, зазначених в ч.1 ст.14 Закону №5067, а також інших осіб, які шукають роботу, одержувати від служби зайнятості компенсації в розмірі і порядку, що встановлено цим законом і іншими актами законодавства, прийнятими на його виконання і подавати службі зайнятості інформацію про попит на робочу силу це право роботодавця: хочу подаю, хочу не подаю. Але по факту, якщо роботодавець вирішив подавати таку інформацію, це буде форма звітності №3-ПН інформація про попит на робочу силу (вакансії).


Тепер щодо тих компенсацій, які можна отримати через Державну службу зайнятості. Безпосередньо на їхньому сайті з відповідними гіперпосиланнями є низка компенсацій і хто може їх отримати, відповідні документи, які треба подати.


Компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО


Приміром, компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО це державна підтримка роботодавцям, які працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб, які отримали такий статус після 24 лютого 2022 року під час воєнного стану. При цьому можуть отримати цю компенсацію роботодавці, які:


  1. офіційно працевлаштовують ВПО;
  2. сплачують ЄСВ;
  3. не мають заборгованості зі сплати ЄСВ;
  4. вчасно подають податкову звітність.

Зверніть увагу, що ВПО не обов'язково має бути зареєстрованим в центрі зайнятості як безробітний. І компенсація не надається роботодавцям, які є бюджетними установами або фондами соціального страхування

Як отримати цю компенсацію?

Треба працевлаштувати ВПО, тобто офіційно оформити трудові відносини, подати заяву.


Це можна зробити або через портал Дія, або звернутися до центру зайнятості. І при зверненні до центру зайнятості треба додати необхідні документи:


  1. копія наказу про працевлаштування ВПО;
  2. відомості про виплату зарплати;
  3. документи, що підтверджують статус ВПО у працівника;
  4. у разі працевлаштування людини з інвалідністю копія документа про підтвердження інвалідності.


Рішення про надання компенсації приймається протягом п'яти робочих днів. Про результати опрацювання заяви буде повідомлено додатково. Після розгляду заяви і прийняття позитивного рішення кошти будуть перераховані на рахунок роботодавця.

Виплата компенсації здійснюється щомісяця протягом трьох місяців, а за ВПО з інвалідністю – 6 місяців на рахунок роботодавця. Розмір компенсації – це мінімальна зарплата за повний місяць роботи кожного працевлаштованого ВПО

Компенсація за працевлаштування зареєстрованих безробітних


Компенсація витрат роботодавця на оплату праці за працевлаштування ВПО – це державна підтримка для роботодавців, які працевлаштовують внутрішньо переміщених осіб з числа зареєстрованих безробітних. Можуть отримати:


  1. роботодавці, які працевлаштовують ВПО з числа зареєстрованих безробітних за направленням центру зайнятості;
  2. роботодавці, які не є бюджетними установами;
  3. роботодавці, які не мають заборгованості зі сплати ЄСВ, зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
  4. роботодавці, які не визнані в установленому порядку банкрутами або стосовно них не порушено справу про банкрутство.
Як отримати цю компенсацію?

Працевлаштуйте зареєстрованого безробітного з числа ВПО за направленням центру зайнятості, тобто офіційно оформіть строковий трудовий договір, подайте заяву в довільній формі.


Зробити це можна через електронний кабінет роботодавця на сайті Державної служби зайнятості з накладенням електронного підпису або звернутись до будь-якого центру зайнятості. Заява подається протягом двох місяців з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного з числа ВПО.


Треба додати необхідні документи:


  1. копія строкового трудового договору між роботодавцем та працівником;
  2. наказ/витяг з наказу про прийняття на роботу, завірений в установленому порядку.


Рішення про надання компенсації приймається протягом 10 робочих днів з дати отримання всіх даних, в тому числі від податкової, Пенсійного фонду.

Тривалість виплати становить 6-12 місяців протягом 12-24 місяців. Щомісяця після підтвердження відомостей про нараховану зарплату і суму сплаченого ЄСВ за працевлаштованого працівника кошти будуть перераховані на рахунок роботодавця. Розмір компенсації – фактичні витрати на оплату праці працівників з числа ВПО, прийнятих на роботу за направленням центру зайнятості, але не вище двох розмірів мінімальної зарплати

Компенсація за працевлаштування соціально вразливих безробітних


Це державна підтримка роботодавців, які працевлаштовують зареєстрованих безробітних з числа соціально вразливих категорій громадян. Можуть отримати компенсацію роботодавці, які:


  1. офіційно працевлаштовують зареєстрованих безробітних;
  2. які не є бюджетними установами;
  3. які не мають заборгованості зі сплатою ЄСВ;
  4. які не мають заборгованості з виплатами зарплати;
  5. які не мають заборгованості перед державним і місцевим бюджетом понад 6 місяців;
  6. до яких не застосовують судові процедури банкрутства.
Як отримати цю компенсацію?

Треба працевлаштувати зареєстрованого безробітного, тобто офіційно оформити трудовий договір, подати заяву.


Зробити це потрібно протягом двох місяців після працевлаштування через електронний кабінет роботодавця на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до центру зайнятості, розташованого за місцем провадження діяльності роботодавця. Після розгляду заяви і прийняття позитивного рішення кошти будуть перераховані на рахунок.

Які умови і випадки надання?

Компенсація фактичних витрат в розмірі ЄСВ виплачується за працевлаштованих за направленням центру зайнятості не менше ніж на два роки зареєстрованих безробітних, які перебувають в статусі зареєстрованого безробітного понад місяць, а саме:


  1. один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дитину/дітей віком до 6 років;
  2. виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю;
  3. утримує без одного з подружжя особи з інвалідністю з дитинства незалежно від віку та/або особи з інвалідністю першої групи незалежно від причини інвалідності;
  4. діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  5. особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;
  6. особи, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» залишилося 10 і менше років;
  7. особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть як виняток прийматися на роботу;
  8. особи, стосовно яких згідно з Законом України від 26.01.2022 №2010-IX «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та членів їхніх сімей», встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України після їх звільнення;
  9. зареєстровані безробітні, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 6 місяців.


Компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної зарплати, виплачується за працевлаштування за направленням центру зайнятості строком не менше ніж на один рік особам, які перебувають в статусі зареєстрованого безробітного понад один місяць, а саме:


  1. особи з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;
  2. учасники бойових дій;
  3. особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше п'яти років.


Компенсація 50% мінімальної зарплати за працевлаштування за направленням центру зайнятості зареєстрованого безробітного з числа осіб:


  1. віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;
  2. віком до 35 років на перше робоче місце;
  3. звільнених із строкової військової або альтернативної невійськової служби на перше робоче місце після такого звільнення.

Рішення про надання компенсації приймається протягом п'яти календарних днів з дати отримання всіх даних, в тому числі з податкової, Пенсійного фонду. Виплата компенсації здійснюється за кожен непарний місяць роботи працівника з дня працевлаштування, і тривалість виплати – 6–12 місяців протягом 12–24 місяців

Компенсація за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю


Це державна підтримка для роботодавців, які створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них зареєстрованих безробітних. Можуть отримати компенсацію суб'єкти малого підприємництва, які:


  1. створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них зареєстрованих безробітних;
  2. роботодавці, які не мають заборгованості зі сплати ЄСВ, з виплати зарплати, не мають заборгованості перед державним і місцевим бюджетом понад 6 місяців;
  3. якщо роботодавець не є бюджетною установою;
  4. роботодавці, до яких не застосовуються судові процеси банкрутства, не перебувають на стадії ліквідації тощо.
Як отримати цю компенсацію?

Працевлаштуйте зареєстрованого безробітного, тобто офіційно оформіть трудовий договір, подайте заяву (зробити це можна протягом двох місяців після працевлаштування через електронний кабінет роботодавця на сайті Державної служби зайнятості або звернутись до центру зайнятості, розташованого за місцем провадження діяльності роботодавця). Після розгляду заяви і прийняття позитивного рішення кошти будуть перераховані на рахунок роботодавця.

Рішення про надання компенсації приймається протягом п'яти календарних днів з дати отримання всіх даних, в тому числі від податкової і Пенсійного фонду. Повідомлення про прийняте рішення надсилається роботодавцю протягом трьох календарних днів. Виплата компенсації здійснюється за кожен непарний місяць роботи з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного протягом 12 місяців впродовж наступних двох років

Компенсація фактичних витрат за облаштування робочих місць


Це державна підтримка роботодавців, які облаштовують для осіб з інвалідністю певні робочі місця у вигляді відшкодування фактичних витрат за облаштування таких робочих місць в розмірі не вище граничного розміру компенсації. При цьому є конкретний перелік допоміжних засобів для облаштування робочих місць або місця провадження господарської діяльності, незалежної професійної діяльності особи з інвалідністю.


Цей чіткий перелік визначено в додатку один до Порядку надання компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць/місць провадження господарської діяльності/ незалежної професійної діяльності для осіб з інвалідністю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2023 №893.


Може отримати компенсацію роботодавець, який:


  1. облаштовує для працівників з інвалідністю І або ІІ групи робочі місця;
  2. ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність і мають інвалідність І або ІІ групи і, починаючи з 18 березня 2025 року, облаштували власне місце провадження діяльності або місце незалежної професійної діяльності;
  3. не має заборгованості зі сплати ЄСВ;
  4. не має заборгованості з виплатами зарплати;
  5. не має заборгованості перед державним і місцевим бюджетом понад 6 місяців;
  6. не є суб’єктом, до якого застосовують судові процедури банкрутства.
Як отримати цю послугу?

Працевлаштуйте людину з інвалідністю, облаштуйте для неї робоче місце, тобто офіційно оформіть трудові відносини з працівником, якщо ви роботодавець, або облаштуйте власне місце провадження діяльності, якщо ви є людиною з інвалідністю з числа ФОП або осіб, які проводять незалежну професійну діяльність. Подайте заяву. Зробити це можна через портал Дія або звернутися до центру зайнятості за місцем провадження діяльності.

Зверніть увагу, заява подається протягом 180 календарних днів з дати працевлаштування і виходу на роботу працівника з інвалідністю або держреєстрації ФОПа, або взяття на облік платника податків як незалежного професіонала, продовження особою з інвалідністю після звільнення з військової служби в запас/відставку діяльності як ФОПа або особи, яка проводить незалежну професійну діяльність

Також треба додати необхідні документи:


  1. копію наказу/розпорядження про прийняття на роботу;
  2. копію наказу/розпорядження про вихід на роботу працівника у зв'язку із звільненням з військової служби в запас/відставку на збережене робоче місце;
  3. копію документа, що підтверджує придбання допоміжних засобів для облаштування робочого місця/місця провадження діяльності для особи з інвалідністю.


Після розгляду заяви і позитивного рішення кошти будуть перераховані на рахунок.

Рішення приймається протягом 10 робочих днів з дати подання заяви, і виплата компенсації здійснюється на банківський рахунок протягом п'яти робочих днів після зарахування коштів на рахунок обласного центру зайнятості

Джерело: 7eminar


Матеріали на тему:


Підтвердження інвалідності по-новому: пільгова ставка ЄСВ 8,41%

Працівник з інвалідністю: зарплата, податки, звітність, зразки документів

Як відобразити в бухобліку отриману від центру зайнятості компенсацію за облаштування робочого місця особи з інвалідністю


Мінікурси на тему:


Інвалідний норматив – 2026: нові правила, штрафи, звітність

Витяг чи довідка МСЕК: нові вимоги до підтвердження інвалідності у 2025 році

Працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році: як не заплатити штраф за невиконання нормативу 4%

Не ризикуйте штрафами за недотримання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – перевірте все за хвилину. Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю сам розрахує СКШП, норматив і навіть можливу суму санкцій. Спробуйте — точно не пошкодуєте, бо краще знати заздалегідь, ніж потім платити


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇