- Місце розташування правил військового обліку
- Як оформити правила військового обліку
- Як ознайомити працівників з правилами
- Методичне та методологічне забезпечення військового обліку
- Які документи слід розмістити на видному місці?
- Наслідки невиконання вимог щодо військового обліку
- Висновки
Місце розташування правил військового обліку
Чинне законодавство не містить прямої вказівки на те, що на підприємстві, установі, організації повинен бути обов'язково стенд з військового обліку.
Проте, п. 19 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487) встановлює, що:
Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації виготовляють друкарським способом правила військового обліку (додаток 2) і вивішують їх на видному місці в загальнодоступних приміщеннях.
Як оформити правила військового обліку
Правила військового обліку містяться в додатку 2 до Порядку №1487. Відповідно до п. 19 Порядку №1487 ці правила потрібно роздрукувати та розмістити на видному місці. Тобто, стенд повинен бути встановлений в місці, де працівники мають легкий доступ до інформації. Це може бути офіс, виробничий цех чи інше приміщення.
При цьому, самі роздруковані правила можна ламінувати, вкладати у файли. Також законодавством не заборонено змінювати масштаб, розмір шрифту.
Зазвичай правила військового обліку оформлюють у вигляді настінного плакату, як нижче. Відповідальна особа може на власний розсуд обирати зручну форму подання правил. Головне, щоб було дотримано дві умови:
- правила повинні бути роздрукованими,
та
- розміщені в загальнодоступних місцях.
Чи потрібно керівнику затверджувати правила?
Керівник не повинен ні затверджувати, ні підписувати ці правила. Вони є чітко регламентовані та вже затверджені Кабміном.
Проте, необхідно вчасно їх оновлювати, якщо до них були зміни. Тобто, після того, як Кабмін внесе зміни і вони стануть чинними необхідно заново роздрукувати Правила та замінити стару версію на нову.
Як ознайомити працівників з правилами
Друк та розміщення Правил військового обліку це лише частина обов'язків. Так, необхідно ознайомити призовників, військовозобов’язаних, резервістів з Правилами під особистий підпис.
В п. 34 Порядку № 1487 зазначено, що
доведення до призовників, військовозобов’язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання).
Якщо з якихось причин, це не було зроблено при прийнятті таких працівників на роботу, ще не пізно зробити це зараз. Для цього необхідно створити журнал чи аркуш ознайомлення та забезпечити наявність підписів тих призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які були прийняті на роботу після 05.01.2023 (дата набрання чинності Порядком №1487, яким затверджено ці правила і вимоги щодо ознайомлення).
Таким чином, нових працівників, при прийнятті на роботу Ви повинні ознайомлювати під підпис з Правилами в обов'язковому порядку.
Методичне та методологічне забезпечення військового обліку
Наказами (розпорядженнями) державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій визначаються завдання щодо методичного забезпечення військового обліку (п. 72 Порядку №1487).
Cтан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку, організації та стану підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку є одним із пунктів, що перевіряють працівники ТЦК під час перевірки згідно з додатком 31 до Порядку №1487.
Що це означає?
Підприємство повинно розмістити в доступному для ознайомлення місці не лише правила військового обліку, а й нормативні документи (витяги з них) та локальні акти, що регулюють питання мобілізації, військового обліку, відповідальності за порушення правил військового обліку і законодавства про оборону.
Це значить, що підприємство, повинно розмістити окрім правил військового обліку на стенді або в іншому доступному місці наступне:
1) нормативні документи (витяги з них), що регулюють питання:
- мобілізації;
- військового обліку;
- відповідальності за порушення правил військового обліку;
- законодавства про оборону;
2) локальні акти, що регулюють питання:
- мобілізації;
- військового обліку;
- відповідальності за порушення правил військового обліку;
- законодавства про оборону.
Які документи слід розмістити на видному місці?
Крім Правил військового обліку, рекомендується розміщувати наступні нормативні акти чи витяги з них:
- Конституція України (статті 17, 65);
- Закон України від 06.12.1991 № 1932-XII «Про оборону України» (статті 16, 17);
- Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу» (статті 1, 15, 27-30, 33, 37-39, 42);
- Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (статті 21–23);
- Кодекс України про адміністративні правопорушення (ст. 210, 210-1, 211);
- Кримінальний кодекс України (статті 114-1, 335, 336-1, 337);
- постанова КМУ «Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа КМУ» від 16.05.2024 №559;
- постанова КМУ «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16.05.2024 №560;
- постанова КМУ «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів» від 30.12.2022 №1487;
- дані про відповідальну особу за ведення військового обліку, її кваліфікацію та копії відповідних наказів.
Чи можна замінити стенд електронним ресурсом?
Друк такої великої кількості документів є недоцільним. Адже у разі зміни законодавства потрібно постійно замінювати цілі документи або окремі сторінки на актуальну версію.
Зручним варіантом здається створення електронного реєстру всіх вищезазначених документів на доступному для працівників підприємства ресурсі. Якщо на підприємстві є стенд з правилами військового обліку, то необхідно розмістити QR-код із посиланням на такий реєстр.
Проте, така діджиталізація куточку з військового обліку може поставитись під сумнів працівниками ТЦК під час перевірки.
Наслідки невиконання вимог щодо військового обліку
Невиконання вказаних вимог – підстава для накладення адмінштрафу на керівника підприємства відповідно до ст. 210-1 КУпАП.
Відсутність правил військового обліку або неналежне його укомплектування чи ведення є підставою для накладення адмінштрафу на керівника підприємства відповідно до ст. 210-1 КУпАП «Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період (в тому числі під час воєнного стану) тягне за собою накладення штрафу:
- на громадян від 1000 до 1500 НМДГ (17000 грн – 25500 грн),
- на посадових осіб органів державної влади, ОМС, юросіб та громадських об’єднань – від 2000 до 3500 НМДГ (34000 грн – 59500 грн).
Висновки
- Правила військового обліку повинні бути роздруковані та вивішені на видному місці в загальнодоступних приміщеннях.
- Законодавство не регламентує форму оформлення правил.
- Для зручності використовують стенд з військового обліку.
- Стенд розміщують на видному місці з обов'язковими документами:
- правила військового обліку;
- нормативні акти (витяги з них), що регулюють питання військового обліку, мобілізації тощо;
- локальні акти підприємства щодо організації персонального військового обліку.
- Призовників, військовозобов’язаних, резервістів, що прийняті на роботу після 05.01.2023, необхідно ознайомити з правилами військового обліку під підпис.
- Невиконання вказаних вимог є підставою для адміністративного штрафу на керівника підприємства відповідно до ст. 210-1 КУпАП.
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки документів:
Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (з 16.01.2025)
Статті на тему:
Путівник з військового обліку на підприємстві 2025
Які документи до ТЦК подають роботодавець і працівник: ТОП-6 ситуацій