👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Звільнити такого працівника без надання ним пояснень швидко неможливо.
У випадку нез’явлення на роботі без поважної причини (прогулу) працівника можна звільнити на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП.
Проте, окрім актів, що підтверджують відсутність на роботі працівника, однією з обов’язкових умов звільнення є надання ним пояснень своєї відсутності. Якщо працівник не виходить на зв’язок, отримати такі пояснення неможливо, а отже і не можна звільнити за прогул.
Якщо з працівником немає зв’язку понад 4 місяці поспіль, його можна звільнити згідно з п. 8-3 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Для застосування цієї підстави звільнення потрібне дотримання двох ОДНОЧАСНИХ умов:
- відсутність працівника на роботі понад 4 місяці підряд;
- відсутність інформації про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд.
Підтверджується відсутність зв’язку шляхом документування спроб такий зв'язок встановити:
- телефонні дзвінки на особистий номер працівника – акт про безрезультатну спробу встановлення телефонного зв’язку, який підписується трьома особами;
- пошта – копія листа про вимогу сповістити про причини відсутності та вийти на роботу, яке було надіслано з повідомленням про отримання і таке повідомлення повернулось з відміткою про неотримання або лист було отримано, але відповідь від працівника відсутня;
- месенджери (вайбер, телеграм, смс тощо) – скріншоти про направлення відповідних повідомлень, які залишились без відповіді.
Краще зібрати усі перелічені вище документи, адже вони будуть необхідні для доведення правомірності звільнення, якщо працівник буде доводити неправомірність.
Період відсутності позначається у табелі «НЗ» – нез’ясовані неявки. Заробітна плата за час відсутності не нараховується. Відлік 4-місячного терміну потрібно проводити від першого «НЗ» у табелі. Дата спроб встановити зв'язок не має значення.
За будь-якої підстави припинення трудових відносин з працівником при звільненні необхідно провести повний розрахунок згідно зі ст. 116 КЗпП включно з компенсацією відпустки згідно зі ст. 24 Закону України від 15.11.96 № 504/96-ВР «Про відпустки».
При цьому період неявок на роботу з нез’ясованих причин не включається до стажу щорічної відпустки.
Кількість днів компенсації відпустки необхідно рахувати по останній відпрацьований день, а розрахунок проводити за п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.1995 №100. Розрахунковим періодом для компенсації відпустки буде:
- місяці з січня по грудень 2023 року – для відпусток, право на які набуто по 31.12.2023 включно;
- попередні повні 12 місяців до місяця звільнення – для відпусток, право на які набуто з 01.01.2024.
При цьому період «НЗ» не виключається з кількості календарних днів, які входять до розрахунку.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar