Призупинення дії трудового договору: незабаром – нові вимоги для роботодавців

У період воєнного стану українське трудове законодавство зазнало суттєвих змін, спрямованих на адаптацію умов праці до сучасних викликів. Одним із важливих механізмів стало призупинення дії трудового договору – тимчасовий інструмент, який дозволяє зберігати правові відносини між працівником і роботодавцем навіть за умов, коли виконання трудових обов’язків неможливе через збройну агресію.На сьогоднішній день до механізму призупинення внесено значні уточнення, які затверджені новим Законом України №4412-IX. Що саме зміниться у процедурі, які нові обмеження встановлено для строків призупинення, та які права мають працівники і роботодавці? Розглянемо основні положення й практичні аспекти цих нововведень


  1. Базові умови призупинення трудових відносин
  2. Нові строки призупинення і відновлення трудових відносин
  3. Документальне забезпечення
  4. Висновки


Призупинення дії трудового договору є одним із правових механізмів, який протягом останніх трьох років дозволяв тимчасово «заморозити» трудові відносини між працівником і роботодавцем у період воєнного стану. Така можливість передбачена статтею 13 Закону України від 24.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі Закон №2136). Але незабаром правила призупинення дії трудового договору зміняться, адже наразі очікує підпису Президента України новий Закон України від 01.05.2025 №4412-IX «Про внесення змін до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору» (далі Закон №4412).


Базові умови призупинення трудових відносин


Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку зі збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором (ч. 1 ст. 13 Закону №2136).


Отже, призупинення дії трудового договору це тимчасове припинення:


  1. з боку роботодавця обов’язку забезпечити працівника роботою;
  2. з боку працівника обов’язку виконувати трудові функції.


Підстава для цього є неможливість обома сторонами виконувати свої обов’язки через збройну агресію проти України.


Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, тобто трудовий договір залишається чинним. Поряд з цим новим Законом №4412 уточнено, що на період призупинення роботодавець не здійснює:


  1. Виплату працівнику заробітної плати.
  2. Виплату гарантійних та компенсаційних виплат (крім сум, які належали такому працівнику на день призупинення дії трудового договору).
  3. Забезпечення умов праці, необхідних для виконання роботи, які передбачені законодавством про працю, колективним договором і трудовим договором, у тому числі:
  4. надання та оплату будь-яких відпусток та днів відпочинку;
  5. виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності;
  6. подання відповідних заяв-розрахунків до ПФУ.
Але таке звільнення не поширюється на суми, які були нараховані працівникові до моменту призупинення дії договору. Тобто відповідні нарахування роботодавець має виплатити працівнику у строки, передбачені законодавством.

Компенсація заробітної плати та інших виплат за період призупинення покладається на державу-агресора, тобто на російську федерацію. Проте механізм практичного стягнення таких сум потребуватиме застосування норм міжнародного права і залежить від можливих репарацій.


Важливим є застереження у ч. 1 ст. 13 Закону №2136, яким визначено, що працівник не може бути звільнений через призупинення дії договору, а цей механізм не повинен використовуватись як приховане покарання чи дискримінація.


Нові вимоги передбачені в частині комунікацій між працівником і роботодавцем під час призупинення дії договору (ч. 3 ст. 7 Закону № 2136). Кожна із сторін трудового договору зобов’язана постійно (у тому числі під час призупинення дії трудового договору) забезпечувати можливість комунікації з нею та невідкладно (у строк не більше 10 календарних днів) інформувати іншу сторону трудового договору про зміну своїх контактних даних, зокрема адреси місцезнаходження (місця проживання), адреси електронної пошти (за наявності), номерів телефону тощо.


Нові строки призупинення і відновлення трудових відносин


Наразі Закон №2136 обмежує строк призупинення дії трудового договору періодом воєнного стану.


Але через дев'ять місяців з дня набрання чинності Законом №4412 буде визначено інше обмеження щодо періоду призупинення дії трудового договору – не більше ніж 90 днів під час дії воєнного стану.


У разі перевищення цього строку без згоди працівника і належного обґрунтування, наказ (розпорядження) роботодавця, яким буде визначено строк призупинення дії трудового договору, втрачатиме чинність наступного дня після закінчення 90-денного строку. Але за погодженням сторін (роботодавця і працівника) цей строк може бути продовжений до моменту скасування воєнного стану.


Після завершення строку або за рішенням сторін, роботодавець буде зобов’язаний за 14 днів повідомити працівника про необхідність стати до роботи. Наразі такий строк – 10 календарних днів.


Якщо обставини унеможливлюють виконання обов’язків – договір може бути припинений на законних підставах. У такому разі роботодавець зобов’язаний:


  1. провести розрахунок із працівником;
  2. трудову книжку (за умови зберігання трудової книжки у роботодавця).


Роботодавець зобов’язаний виконати

«не пізніше наступного робочого дня після пред’явлення звільненим працівником письмової вимоги».

Зверніть увагу! У разі відсутності доступу до трудової книжки або її втрати роботодавець зобов'язаний буде видати працівнику дублікат трудової книжки в порядку та строки, встановлені законодавством.


Документальне забезпечення


Призупинення, як і раніше, буде оформлюватися наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому обов’язково має бути зазначено:


  1. причина призупинення (зокрема, обґрунтована неможливість виконання обов’язків);
  2. строки;
  3. спосіб зв’язку з працівником;
  4. ідентифікаційні дані працівника;
  5. умови відновлення дії трудових відносин.


У випадку працівників державної служби чи органів місцевого самоврядування – такий наказ потребує погодження з військовою адміністрацією (ч. 2 ст. 13 Закону №2136).


Але якщо працівник не погоджується з наказом, то він (або профспілка) може подати скаргу до Держпраці або його територіальних органів. За результатами розгляду роботодавця можуть зобов’язати скасувати наказ або усунути порушення (змінити наказ) протягом 14 календарних днів (ч. 3 ст. 13 Закону №2136). У свою чергу, роботодавець має право оскаржити припис у судовому порядку протягом 10 днів.

Зверніть увагу! У разі оскарження працівником наказу (розпорядження) роботодавця про призупинення дії трудового договору Держпраці та його територіальні органи можуть здійснювати позапланові перевірки роботодавців за заявою працівника або профспілки у частині додержання роботодавцем вимог Закону №2136.

Висновки


  1. Після набрання чинності Законом №4412 роботодавці повинні враховувати нові вимоги для призупинення дії трудових відносин.
  2. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, тобто трудовий договір залишається чинним.
  3. На період призупинення роботодавець не зобов’язаний нараховувати та виплачувати заробітну плату, здійснювати гарантійні й компенсаційні виплати, оплачувати відпустки, лікарняні, подавати заяви на страхові виплати тощо.
  4. Призупинення оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому обов’язково має бути зазначено причина призупинення, строки, спосіб зв’язку з працівником та умови відновлення.


Джерело: 7eminar


Статті на тему:


Відпустка без збереження зарплати під час воєнного стану: умови та тривалість


Шаблони і зразки документів:


Наказ про призупинення трудового договору за заявою працівника

Заява працівника про призупинення трудового договору

Наказ про відновлення дії та умов призупиненого трудового договору

Довідка про підтвердження призупинення дії трудового договору

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇