Річна фінансова звітність за 2024 рік: загальні правила

Річна фінансова звітність – це ключовий документ, який підсумовує фінансові результати діяльності підприємства за календарний рік. Вона необхідна не тільки для того, щоб відзвітувати перед контролюючими органами, а й для внутрішнього аналізу та прийняття управлінських рішень. Коли, кому та у якому складі її подати – розглянемо у статті


Підготовку і подання річної фінансової звітності регулюють, зокрема, Закон України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі Закон №996) та  Порядок подання фінансової звітності, затверджений постановою КМУ від 28.02.2000 №419 (далі Порядок №419).


Хто і в якому складі подає річну фінансову звітність


Щоб обрати, які форми фінзвітності треба складати та подавати користувачам, підприємство має визначати категорію, до якої воно відноситься:


  1. мікро-,
  2. мале,
  3. середнє,
  4. велике.


Визначити свою категорію треба було ще на початку 2024 року, бо проміжну фінзвітність за 2024 рік вже подавали всі підприємства, окрім мікропідприємств та непідприємницьких товариств (крім тих, що зобов’язані складати фінансову звітність за МСФЗ).


Такі підприємства подають відповідним органам лише скорочену за показниками річну фінансову звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати (п. 2 Порядку №419). Але й вони мали подавати проміжну фінзвітність до ДПС, якщо є квартальними платниками податку на прибуток.


Склад фінзвітності залежить від категорії підприємства (див. Таблицю 1).


Таблиця 1. Склад фінансової звітності



Щоб з’ясувати категорію вашого підприємства:


  1. мікро-,
  2. мале,
  3. середнє,
  4. велике,


розрахуйте показники, наведені в ч. 2 ст. 2 Закону №996.

Важливо! При визначенні форми фінзвітності за 2024 рік треба орієнтуватися на показники станом на 31 грудня 2023 року. До того ж показників одного року недостатньо – для аналізу потрібні дані за 2 попередні роки. Бо лише, якщо підприємство однієї з наведених категорій за показниками річної фінансової звітності протягом двох років поспіль не відповідає наведеним критеріям, воно відноситься до відповідної категорії підприємств.

Наприклад, за показниками станом на 31 грудня 2021 та 2022 року підприємство належало до категорії середніх, а станом на 31 грудня 2023 воно вже має показники як у малого. Тоді у 2024 році воно все одно буде звітувати як середнє. Лише якщо на 31 грудня 2024 показники знову будуть як у малого, то у 2025 році підприємство буде вже звітувати як мале.


Критерії для визначення категорії підприємства, наведені в Таблиці 2.


Таблиця 2. Критерії для визначення категорії підприємства за показниками станом на 31 грудня 2023 року



Щоб визначити відповідність критеріям, встановленим у євро, застосовуйте офіційний курс гривні щодо іноземних валют (середній за період), розрахований на підставі курсів НБУ, що встановлювалися для євро протягом відповідного року (ст. 2 Закону №996). За 2023 рік він становить 39,56 грн за Євро. Курси НБУ у форматі xls-файлу наведені за посиланням.


Середню кількість працівників визначайте за Інструкцією зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 №286.


Кому та коли подати річну фінансову звітність


Фінзвітність потрібна і внутрішнім, і зовнішнім користувачам. Надайте її:


  1. органам, до сфери управління яких належать підприємства;
  2.  трудовим колективам на їх вимогу;
  3.  власникам (засновникам) відповідно до установчих документів;
  4. а також згідно із законодавством іншим органам та користувачам, зокрема органам державної статистики та ДПС.


Платники податку на прибуток подають органам ДПС у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для подання податкової декларації, як проміжну (I квартал, перше півріччя, дев’ять місяців), так і річну фінансову звітність (п. 2 Порядку №419).

Чи має подавати фінзвітність до ДПС платник єдиного податку?

Ні, платник єдиного податку не подає до ДПС Декларацію з податку на прибуток, а фінзвітність є додатком ФЗ до цієї декларації.

Чи має подавати фінзвітність до ДПС неприбуткова організація?

Податківці пояснюють, що фінзвітність, що подають неприбуткові підприємства, установи та організації, є додатком до Звіту про використання доходів (прибутків) та його невід’ємною частиною.


Неприбуткові установи та організації (крім неприбуткових установ та організацій, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, бюджетних установ) подають разом зі Звітом Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал та Примітки до річних звітів (форми №1-5).


Неприбуткові установи, організації, які підпадають під критерії мікропідприємств, малих підприємств, подають скорочену за показниками фінансову звітність (Фінансовий звіт малого підприємництва, Фінансовий звіт мікропідприємства) у складі Балансу і Звіту про фінансові результати (форми №1-м, №2-м або №1-мс, №2-мс).

Чи може платник податку на прибуток подати фінзвітність не за «своєю» формою?

Ні, не може. Платників податку на прибуток у такому випадку оштрафують за неподання Декларації. ДПС роз’яснює, що подання додатків до Декларації і в тому числі фінансової звітності не за встановленою формою може призвести до невизнання такої декларації податковою звітністю відповідно до пункту 48.7 ПКУ.

Чи можна добровільно звітувати за МСФЗ?

Так, можна.


Обов'язково мають звітувати за МСФЗ:


  1. підприємства, що становлять суспільний інтерес,
  2. публічні акціонерні товариства,
  3. суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях,
  4. материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес,
  5. материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств,
  6. підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначає КМУ.


Вони складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за МСФЗ (ч. 2 ст. 12-1 Закону №996).


А на вимогу ч. 3 ст. 12-1 Закону №996 підприємства, крім тих, що зазначені в частині другій цієї статті, самостійно визначають доцільність застосування МСФЗ для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності. Свій вибір зазначте у Положенні про облікову політику.


Коли подати фінзвітність, дивіться у Таблиці 3.


 Таблиця 3. Строки подання фінансової звітності


Якщо звітуєте з податку на прибуток, надайте фінансову звітність ДПС – у строки, передбачені для подання декларації (п. 5 Порядку №419). Тобто, протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.3 ПКУ).


А значить, останній строк – 3 березня 2025 року (бо 1 березня припадає на суботу). Якщо під час підготовки декларації у цей останній день потрібно буде змінити показники фінзвітності, яку ви вже подали до Держстату, то можна буде подавати уточнену фінансову звітність з метою виправлення самостійно виявлених помилок.


Хто і коли має оприлюднити фінзвітність


Які підприємства мають оприлюднити фінзвітність і в які строки, регламентує ч. 3 ст. 14 Закону №996). Зокрема, це підприємства, наведені в Таблиці 4.


Таблиця 4. Строки оприлюднення річної фінзвітності



Оприлюднити річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність треба разом з:


  1. відповідними аудиторськими звітами;
  2.  звітом про управління;
  3.  консолідованим звітом про управління;
  4. звітом про платежі на користь держави;
  5. консолідованим звітом про платежі на користь держави на своїй веб-сторінці або своєму веб-сайті (у повному обсязі).


Річна фінансова звітність: які воєнні особливості


Перед складанням річної фінансової звітності обов'язково треба провести інвентаризацію активів та зобов'язань підприємства.


Але якщо ви не маєте доступу до майна, то у річній фінансовій звітності інформацію про активи, до яких неможливо забезпечити безпечний та безперешкодний доступ, та зобов’язання і власний капітал, які не можуть бути документально підтверджені у зв’язку з відсутністю доступу до відповідних первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку, відображайте за даними бухгалтерського обліку (п. 12 Порядку №419).


У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення ні до фізичних осіб, ні до юридичних осіб не застосовується адміністративна та / або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності (пп. 2 п. 1 Закону України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни»).


Висновки


  1. Щоб обрати, які форми фінзвітності треба складати та подавати користувачам, підприємство має визначати категорію, до якої воно відноситься: мікро-, мале, середнє, велике.
  2. При визначенні форми фінзвітності за 2024 рік треба орієнтуватися на показники станом на 31 грудня 2023 року. До того ж показників одного року недостатньо – для аналізу потрібні дані за 2 попередні роки.
  3. Фінзвітність надається як і внутрішнім, так і зовнішнім користувачам.
  4. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення ні до фізичних осіб, ні до юридичних осіб не застосовується адміністративна та / або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності.


Альона САДОВА, консультант з бухобліку та оподаткування, Київ


Шаблони та зразки документів:


Фінансова звітність малого підприємства (Форми № 1-м, 2-м)

Фінансова звітність мікропідприємства (Форми № 1-мс, 2-мс)