Примітки до фінансової звітності за формою №5: інструкція

Підкажемо, хто складає та як заповнити Примітки до фінансової звітності за формою №5. Адже саме Примітки надають повну інформацію для прийняття управлінських рішень


Форма №5 «Примітки до фінансової звітності» (далі – Примітки) – це сукупність показників і пояснень, які забезпечують деталізацію та обґрунтованість статей фінансової звітності, а також іншої інформації, розкриття якої вимагають НП(С)БО або МСФЗ (п. 3 розд. І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). Примітки затверджені наказом Мінфіну від 29.11.2000 №302 (далі – Наказ №302).


Хто складає Примітки до фінансової звітності (форму №5)


Примітки складають усі підприємства, крім:


  1. бюджетних установ;
  2. представництв іноземних суб'єктів  господарської  діяльності;
  3. малих і мікропідприємств;
  4. непідприємницьких товариств (кооперативів, крім виробничих, об’єднань громадян тощо);
  5. підприємств, які складають звітність за МСФЗ (п. 7 Наказу №302).


У які строки подавати Примітки до фінансової звітності (форму №5)


Для НП(С)БОшників Примітки – річна форма фінзвітності (ст. 13 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», далі Закон про бухоблік; абз. 15 п. 2 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 №419, далі Порядок №419). Тож складайте її лише за річний звітний період. За проміжні періоди Приміток не подають.

Увага! Складають Примітки НП(С)БОшники за річний звітний період

Натомість МСФЗшники складають проміжну фінзвітність у повному обсязі. Тому Примітки вони мають складати та подавати за проміжні звітні періоди I квартал, перше півріччя, дев’ять місяців, рік. Однак у квартальному комплекті фінзвітності Примітки можна подавати в стислому форматі (п. 4 МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність»). Контролюючі органи наполягають на цьому (лист Мінфіну від 23.08.2018 №35210-07-10/22399, лист ДФС від 22.08.2018 №27209/6/99-99-15-02-01-15).


Примітки у комплекті з річною фінзвітністю подавайте не пізніше 28 лютого наступного за звітним року (п. 5 Порядку №419). Тобто гранична дата з подання річної фінзвітності станом на 31.12.2024 – 28.02.2025.


Кому і куди подавати Примітки до фінансової звітності (форму №5)


Примітки подають у складі комплекту фінзвітності внутрішнім, і зовнішнім користувачам. Зокрема:


  1. органам, до сфери управління яких належать підприємства;
  2. трудовому колективу на його вимогу;
  3. власникам (засновникам) відповідно до установчих документів;
  4. іншим органам та користувачам, зокрема органам державної статистики та ДПС.


Платники податку на прибуток подають органам ДПС у порядку, передбаченому Податковим кодексом України (далі ПКУ) для подання прибуткової декларації, як проміжну (I квартал, перше півріччя, дев’ять місяців), так і річну фінансову звітність (п. 2 Порядку №419).


Яка відповідальність за формою №5 (Приміток до фінансової звітності)


Неподання до органу статистики


За неподання чи несвоєчасне подання фінзвітності до органів статистики на посадових осіб підприємства можуть накласти адмінштраф:


  1. від 170 до 255 грн – за порушення, вчинене вперше;
  2. від 255 до 425 грн  за повторне протягом року порушення (ст. 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, далі – КпАП).

Важливо! На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення, адміністративну та / або кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності не застосовують (Закон України від 03.03.2022 №2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», далі – Закон №2115; Порядок №419)

Норми законодавства щодо звільнення від відповідальності на час війни не стосуються подання фінзвітності до органу ДПС разом із Декларацією чи Неприбутковим звітом. Адже в цьому випадку фінзвітність є частиною самої податкової звітності, на яку норми Закону №2115 не поширюються.


Тому подавати фінзвітність можна протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання фінзвітності. І обов’язку доводити факт неможливості подання фінзвітності Закон №2115 не передбачає.


Неподання до ДПС


Податкова декларація, звіт мають містити обов’язкові реквізити, зокрема інформацію про додатки, що додають до податкової декларації чи звіту та є їх невід’ємною частиною (п. 48.3 ПКУ). 


Податкову звітність, складену з порушенням норм ст. 48 ПКУ, не вважають податковою декларацією чи звітом, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ (п. 48.7 ПКУ).  


Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, при цьому є неприбутковою організацією, воно подає фінзвітність разом зі Неприбутковим звітом, що є додатком до неї і її невід’ємною частиною. Підтвердженням подання фінансової звітності разом зі Неприбутковим звітом є позначка «+» у клітинці «ФЗ» таблиці «Наявність додатків» та у таблиці «Наявність поданих до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації додатків – форм фінансової звітності» у Неприбутковому звіті.


Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, а перебуває на спрощеній системі і сплачує єдиний податок, то подавати фінзвітність разом із Декларацією платника єдиного податку не потрібно.


За неподання або несвоєчасне подання платником Декларації чи Неприбуткового звіту передбачено штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).

На замітку! КпАП не передбачає права органів ДПС складати протоколи про адміністративні правопорушення за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності. На цьому свого часу акцентували увагу фахівці ДПС у Чернівецькій області

Штраф у розмірі 340 грн, передбачений п. 120.1 ПКУ, застосовують до підприємств, які є фінустановами, у разі неподання ними проаудійованої фінзвітності за формами №1-м, 2-м до ДПС (абз. 4 п. 46.2 ПКУ).


Водночас, поки в Україні діє воєнний стан, платників податку на прибуток звільнили від відповідальності, передбаченої ПКУ, за неподання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Умова для такого звільнення – виконання таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 16 пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, лист ДПС від 26.05.2023 №12059/7/99-00-04-03-01-07).


Неоприлюднення на сайті


За порушення порядку оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом передбачено адмінштраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн (ст. 163-16 КпАП).


Однак під час дії воєнного стану можна оприлюднити фінзвітність не у загальновизначені строки, а протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану (пп. 4-2 п. 1 Закону №2115). До спливу цього строку посадові особи підприємств звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом (пп. 4-1 п. 1 Закону №2115).


За якою формою складати Примітки до фінансової звітності (форму №5)


Типову форму фінансової звітності №5 «Примітки до річної фінансової звітності» затверджено Наказом №302.


Форму №5 не застосовують:


  1. банки;
  2. бюджетні установи;
  3. представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності;
  4. суб’єкти малого підприємництва;
  5. підприємствами, які складають фінансову звітність за МСФЗ (п. 7 Наказу №302).

На замітку! Ті, хто застосовує МСФЗ, використовують самостійно розроблену форму з огляду на вимоги МСБО 1 «Подання фінансової звітності»

Примітки містять інформацію, яка доповнює подану у звітах про:


  1. фінансовий стан;
  2. прибутки та збитки та інший сукупний дохід;
  3. зміни у власному капіталі;
  4. рух грошових коштів.


У Примітках надають описові пояснення або детальніший аналіз статей, поданих у перелічених фінансових звітах, а також інформацію про статті, які не відповідають вимогам визнання у цих звітах (п. 7 МСБО 1).


НКЦПФР свого часу надала Довідку щодо підготовки приміток до фінансової звітності, складеної за МСФЗ. Нею можуть користуватися учасники ринку цінних паперів.


Завантажити бланк:


  1. Примітки до річної фінансової звітності. Форма № 5



Яку інформацію розкривати у Примітках до фінансової звітності (формі №5)


У Примітках відображають інформацію, яка підлягає розкриттю та не може бути в достатньому ступені розкрита у інших фінансових звітах. Її обсяг залежить від того, зобов’язане підприємство оприлюднювати свою фінзвітність чи ні.


Підприємства, які не зобов’язані оприлюднювати річну фінзвітність, у Примітках додатково до даних типової форми розкривають інформацію, передбачену п. 2 Наказу №302. Це, зокрема:


  1. облікова політика (принципи оцінки та методи обліку окремих статей) та її зміни (п. 6 розд. IV НП(С)БО 1, п. 22 НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах»);
  2. виправлення помилок, зміна облікових оцінок, події після дати балансу (п. 20, 21, 23 НП(С)БО 6);
  3. вартість (первісна або переоцінена) основних засобів (далі – ОЗ) (п. 36.1 НП(С)БО 7 «Основні засоби», п. 36.1 НП(С)БО 8 «Нематеріальні активи»);
  4. методи амортизації та діапазон  строків корисного використання ОЗ та нематеріальних активів (далі – НА) (п. 36.2 НП(С)БО 7, п. 36.2 НП(С)БО 8);
  5. перелік дебіторів і суми довгострокової дебіторської заборгованості (п. 13 НП(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість»).


Підприємства, які зобов’язані оприлюднювати річну фінзвітність і складають її згідно з НП(С)БО (наприклад, підприємства з категорії середніх), відображають у Примітках усю інформацію, розкриття якої передбачають національні стандарти (п. 3 Наказу №302).

На замітку! Незалежно від обов’язку оприлюднення фінзвітності отримувачі гуманітарної допомоги наводять у Примітках інформацію про її види, вартість і використання за цільовими напрямками

Примітки серед іншого мають містити дані про підприємство, а саме:


  1. назву, організаційно-правову форму та місцезнаходження (країну, де зареєстроване підприємство, адресу його офісу);
  2. короткий опис основної діяльності;
  3. назву підприємства, що контролює інші підприємства (материнське (холдингове) підприємство), і назву фактичної контролюючої сторони, якщо в неї інша назва;
  4. середню кількість працівників підприємства протягом звітного періоду;
  5. дату затвердження фінзвітності;
  6. повідомлення про складання фінзвітності за НП(С)БО або МСФЗ.


Підприємство самостійно обирає, в якому вигляді (письмове пояснення, таблиця, графік тощо) наводити зазначену вище інформацію (п. 4 Наказу №302). У такому ж порядку можна наводити іншу інформацію, яку керівництво підприємства визнає суттєвою та яка дає більш повну й об’єктивну картину про фінансовий стан і результати діяльності підприємства.


Який порядок заповнення Приміток до фінансової звітності (форми №5)


Таблична частина Приміток складається з 15 розділів.


Під час заповнення цієї частини потрібно користуватися вказівками з відповідних НП(С)БО, а також формулами з перевірки порівнянності показників фінзвітності згідно з Методичними рекомендаціями з перевірки порівнянності показників фінансової звітності, затвердженими наказом Мінфіну від 11.04.2013 №476.

Увага! Показники у Примітках наводять у тисячах гривень без десяткових знаків.

Розділ І «Нематеріальні активи»


У цьому розділі розшифровують інформацію, наведену в рядках 1000–1002 у розрізі груп згідно з п. 5 НП(С)БО 8 і додатковому рядку 1050 форми №1 «Баланс (Звіт про фінансовий стан)», тобто про НА і гудвіл. Наведемо правила заповнення порядково.


Графа 3 «Первісна (переоцінена) вартість (залишок на початок року)»:


  1. у рядках 010–070 відображають сальдо Дт 121-125 та 127 на початок звітного року;
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядку 090 – сальдо Дт 191, 193 на початок звітного року.


Графа 4 «Накопичена амортизація (залишок на початок року)»:


  1. у рядках 010–070 відображають сальдо Кт 133 на початок звітного року в розрізі груп НА;
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють, оскільки на гудвіл амортизацію не на­ра­ховують.


Графа 5 «Надійшло за рік»:


  1. у рядках 010–070 відображають обороти за Дт 12 (відповідний субрахунок) – Кт 154, 424, 46, 48, 69, 746 (оприбуткування за результатами інвентаризації);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядку 090 – оборот Дт 191, 193.

На замітку! У додатковому довідковому рядку 084 із загальної суми надходжень НА (ряд. 080) виділяють вартість НА, отриманих за рахунок цільових асигнувань (ряд. 084)

Графа 6 «Переоцінка (дооцінка +, уцінка –) первісної (переоціненої) вартості»:


  1. у рядках 010–070 відображають дооцінку – обороти Дт 12 (відповідний субрахунок) – Кт 412, 746 та уцінку – обороти Дт 412, 975 – Кт 12 (відповідний субрахунок);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють, оскільки переоцінку гудвіла законодавство не передбачає.


Графа 7 «Переоцінка (дооцінка +, уцінка –) накопиченої амортизації»:


  1. у рядках 010–070 відображають суму дооцінки – обороти Дт 412 – Кт 133 та сума уцінки – обороти Дт 133 – Кт 12 (відповідний субрахунок);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють.


Графа 8 «Первісна (переоцінена) вартість (вибуло за рік)»:


  1. у рядках 010–070 відображають обороти Дт 286, 976 – Кт 12 (відповідний субрахунок);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядку 090 – обороти Дт 286, 976 – Кт 191, 193.


Графа 9 «Накопичена амортизація (вибуло за рік)»:


  1. у рядках 010–070 відображають обороти Дт 133 – Кт 12 (відповідний субрахунок);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють.


Графа 10 «Нараховано амортизації за рік»:


  1. у рядках 010–070 відображають обороти Дт 23, 91–93, 941, 949 – Кт 133 у розрізі груп НА;
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють.


Графа 11 «Втрати від зменшення корисності за рік»:


  1. у рядках 010–070 відображають обороти Дт 412, 972 – Кт 133;
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 – обороти Дт 972 – Кт 191.


Графа 12 «Інші зміни за рік первісної (переоціненої) вартості»:


  1. у рядках 010 –070 відображають зміни первісної (переоціненої) вартості НА, які не відобразили в графах 5–11. Наприклад, поліпшення НА (аналітичні дані до річних оборотів Дт 12 Кт 154);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядку 090 – обороти Дт 191, 193 – Кт 44.


Графа 13 «Інші зміни за рік накопиченої амортизації»:


  1. у рядках 010–070 відображають зміни накопиченої амортизації, не відображені в ряд. 010–070 графи 11. Наприклад, тут наводять відомості про відновлення корисності об’єктів НА (аналітичні дані до оборотів за Дт 133 – Кт 742, 412);
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють.


Графа 14 «Первісна (переоцінена) вартість (залишок на кінець року)»:


  1. у рядках 010–070 відображається сальдо субрахунків 121–125, 127;
  2. рядку 080 – алгебраїчна сума рядків 010–070;
  3. рядок 090 – сальдо Дт 191, 193 на кінець звітного року


В додаткових рядках під таблицею із загальної суми НА на кінець року виділяють:


  1. вартість НА, відносно яких є обмеження прав власності (ряд. 081);
  2. вартість НА, оформлених у заставу (ряд. 082);
  3. вартість НА, створених підприємством (ряд. 083)


Графа 15 «Накопичена амортизація (залишок на кінець року)»:


  1. у рядках 010–070 відображають сальдо Кт 133 на кінець звітного року;
  2. рядку 080 – алгебраїчну суму рядків 010–070;
  3. рядок 090 не заповнюють.

На замітку! У додатковому довідковому рядку під таблицею із загальної суми на кінець року виділяють накопичену амортизацію НА, відносно яких є обмеження прав власності (ряд. 085)

Перевірочні формули:


Графу 14 рядків 010–080 заповнюйте за формулою:


  1. гр. 3 + гр. 5 ± гр. 6 – гр. 8 ± гр. 12.


Графу 15 рядків 010–080 заповнюйте за формулою:


  1. гр. 4 ± гр. 7 – гр. 9 + гр. 10 + гр. 11 ± гр. 13.


Ряд. 080 граф 3 і 14 = ряд. 1001 граф 3 і 4 відповідно форми №1.


Ряд. 080 граф 4 і 15 = ряд. 1002 граф 3 і 4 відповідно форми №1.


Ряд. 090 граф 3 і 4 = вписуваний ряд. 1050 гр. 3 форми №1.


Ряд. 090 гр. 14 = ряд. 1050 гр. 4 форми №1.


Розділ II «Основні засоби»


У цьому розділі розкривають інформацію, наведену в рядках 1010–1017 статті «Основні засоби» форми №1 у розрізі груп згідно з п. 5 НП(С)БО 7. У тому числі тут відображають інформацію про інвестиційну нерухомість (далі – ІН), малоцінні необоротні матеріальні активи (далі – МНМА) та інші необоротні матеріальні активи.


Графа 3 «Первісна (переоцінена) вартість (залишок на початок року)»:


  1. у рядках 100–250 відображають сальдо Дт 100-109, 111–117 на початок звітного року;
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 4 «Знос (залишок на початок року)»:


  1. рядки 100, 200 не заповнюють, оскільки вартість земельних ділянок і природних ресурсів не амортизують;
  2. у рядку 105 – сальдо Кт 135 на початок звітного року (якщо підприємство обліковує ІН за первісною вартістю);
  3. рядках 110–180 – сальдо Кт 131 на початок звітного року (у розрізі груп ОЗ);
  4. рядках 190–210 – сальдо Кт 132 на початок звітного року в розрізі груп;
  5. рядках 230–250 – сальдо Кт 132 на початок звітного року в розрізі груп;
  6. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 5 «Надійшло за рік»:


  1. у рядках 100–250 – обороти Дт 10, 11 (відповідні субрахунки) – Кт 15, 424, 46, 48, 746;
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.

На замітку! У додаткових довідкових рядках під таблицею із загальної суми ряд. 260 гр. 5 виділяють вартість ОЗ, придбаних за рахунок цільового фінансування (ряд. 266)

Графа 6 «Переоцінка (дооцінка +, уцінка –) первісної (переоціненої) вартості»:


  1. у рядках 100, 110–250  відображають суму дооцінки – (обороти Дт 10, 11 за відповідними субрахунками – Кт 411, 746) та суму уцінки – (обороти Дт 411, 975 – Кт 10, 11 за відповідними субрахунками;
  2. рядок 105 не заповнюють;
  3. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 7 «Переоцінка (дооцінка +, уцінка –) зносу»:


  1. у рядках 110–210, 230 – 250 відображають суму дооцінки – обороти Дт 411 – Кт 131, 132 та суму уцінки – (обороти Дт 131, 132 – Кт 10, 11 (відповідні субрахунки);
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 8 «Первісна (переоцінена) вартість (вибуло за рік)»:


  1. у рядках 100–250 відображають вибуття ОЗ, МНМА, інших необоротних матеріальних активів у розрізі їх груп (обороти Дт 286, 976 – Кт 10, 11);
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.

Увага! У додаткових довідкових рядках під таблицею із загальної суми ряд. 260 гр. 8 виділяють вартість ОЗ, призначених для продажу (ряд. 265), і залишкова вартість ОЗ, втрачених через надзвичайні події (ряд. 2651)

Графа 9 «Знос (вибуло за рік)»:


  1. у рядку 105 відображають обороти Дт 135 – Кт 10, 11. Якщо ІН обліковують за справедливою вартістю, цю графу не заповнюють;
  2. рядки 100, 220 не заповнюють;
  3. у рядках 110–210 – обороти Дт 131 – Кт 10 (відповідні субрахунки);у
  4. рядках 230–250 – обороти Дт 132 – Кт 11 (відповідні субрахунки);
  5. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 10 «Нараховано амортизації за рік»:


  1. рядки 100, 220 не заповнюють, оскільки амортизацію на земельні ділянки та природні ресурси не нараховують;
  2. рядки 105–210, 230 – 250 – обороти Дт 15, 23, 91–93, 941, 949 – Кт 131, 132, 135 (якщо ІН обліковують за первісною вартістю);
  3. у рядку 260 – алгебраїчна сума рядків 100–250.


Графа 11 «Втрати від зменшення корисності»:


  1. у рядках 110–250 – обороти Дт 411, 972 – Кт 131, 132, 135;
  2. рядку 260 – алгебраїчна сума рядків 100–250.


Графа 12 «Інші зміни за рік первісної (переоціненої) вартості»:


  1. у рядках 100–250 відображаються зміни вартості об’єктів ОЗ, ІН, МНМА, не відображені в рядках 100–250 граф 5–11, наприклад: поліпшення об’єктів (обороти Дт 10, 11 – Кт 151–153); переоцінка ІН, яка обліковується за справедливою вартістю (обороти Дт 940 – Кт 100);
  2. рядку 260 – алгебраїчна сума рядків 100–250.


Графа 13 «Інші зміни за рік зносу»:


  1. рядки 100, 220 не заповнюють;
  2. у рядках 105–210 – обороти Дт 135 – Кт 742, 44 (для ряд. 105);
  3. рядках 230–250 – обороти Дт 131, 132 – Кт 44, 742;     
  4. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


Графа 14 «Первісна (переоцінена) вартість (залишок на кінець року)»:


  1. у рядках 100–250 – сальдо Дт 100–109, 111–117 на кінець звітного року;
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.


У додаткових довідкових рядках під таблицею із загальної суми ОЗ на кінець року виділяють:


  1. вартість ОЗ, відносно яких існує обмеження прав власності (ряд. 261);
  2. вартість ОЗ, оформлених у заставу (ряд. 262);
  3. залишкова вартість ОЗ, які тимчасово не використовуються (консервація, реконструкція і т. д.) (ряд. 263);
  4. первісна (переоцінена) вартість повністю замортизованих ОЗ (ряд. 264);
  5. вартість орендованих єдиних (цілісних) майнових комплексів (ряд. 2641).


Графа 15 «Знос (залишок на кінець року)»:


  1. рядки 100, 220 не заповнюють;
  2. у рядках 105–210 – аналітичні дані на кінець звітного року;
  3. рядках 230–250 – сальдо Кт 131, 132, 135;        
  4. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.

Увага! У додатковому довідковому рядку під таблицею із загальної суми накопиченого зносу ОЗ виділяють знос ОЗ, відносно яких існує обмеження прав власності (ряд. 268)

Графа 16 «Одержані за фінансовою орендою (первісна (переоцінена) вартість), залишок на кінець року»:


  1. у рядках 105–180 відображають аналітичні дані на кінець звітного року. Сальдо Дт 10 (первісна вартість ОЗ, отриманих у фінансову оренду);
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 105–180.


Графа 17 «Одержані за фінансовою орендою, знос (залишок на кінець року)»:


  1. у рядках 105–180 відображають аналітичні дані на кінець звітного року. Сальдо Кт 13 (знос ОЗ, отриманих у фінансову оренду);
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 105–180.


Графа 18 «Передані в оперативну оренду (первісна (переоцінена) вартість), залишок на кінець року»:


  1. у рядках 100 – 250 відображають аналітичні дані на кінець звітного року. Сальдо Дт 10, 11 (первісна вартість ОЗ, МНМА, переданих в оперативну оренду, а за ряд. 105 – справедлива вартість ІН, переданої в оперативну оренду, за умови, що об’єкти ІН обліковує підприємство за справедливою вартістю);
  2. рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100 – 250.


Графа 19 «Передані в оперативну оренду, знос (залишок на кінець року»:


  1. рядки 100, 220 не заповнюють;
  2. у рядках 105–210 відображають аналітичні дані на кінець звітного року. Сальдо Кт 131, 132, 135;
  3. рядок 105 підприємство заповнює, якщо ІН обліковує за первісною вартістю;
  4. у рядку 260 – алгебраїчну суму рядків 100–250.

На замітку! У додатковому довідковому рядку під таблицею передбачений рядок для вартості ОЗ, узятих в операційну оренду (ряд. 267). Для його заповнення беруть дані з позабалансового рахунка 01 «Орендовані необоротні активи»

Перевірочні формули:


Показники гр. 14 рядків 100–260 розраховують за формулою:


  1. Гр. 3 + гр. 5 ± гр. 6 – гр. 8 ± гр. 12;


Показник гр. 15 рядків 105–210, 230–260 розраховується за формулою:


  1. Гр. 4 ± гр. 7 – гр. 9 + гр. 10 + гр. 11 ± гр. 13.


Ряд. 105 граф 3 і 14 = Ряд. 1015 + ряд. 1017 (додаткова) граф 3 і 4 форми № 1.


Ряд. 105 граф 4 і 15 = Ряд. 1017 граф 3 і 4 форми № 1.


Ряд. 260 граф 3 і 14 мінус ряд. 105 граф 3 і 14 = Ряд. 1011 граф 3 і 4 форми № 1.


Ряд. 260 граф 4 і 15 мінус ряд. 105 граф 4 і 15 = Ряд. 1012 граф 3 і 4 форми № 1.


Розділ III «Капітальні інвестиції»


У цьому розділі розкривають інформацію про витрати підприємства на капітальне будівництво, реконструкцію, модернізацію, придбання (виготовлення) об’єктів необоротних активів та інші капітальні інвестиції. Тобто, розшифровують ряд. 1005 форми №1 на кінець року.


Рядок 280 «Капітальне будівництво»:


  1. у графі «за рік» відображають обороти Дт 151;
  2. графі «на кінець року» – сальдо Дт 151.


Рядок 290 «Придбання (виготовлення) основних засобів»:


  1. у графі «за рік» відображають обороти Дт 152;
  2. графі «на кінець року» – сальдо Дт 152.


Рядок 300 «Придбання (виготовлення) інших необоротних матеріальних активів»:


  1. у графі «за рік» відображають обороти Дт 153;
  2. графі «на кінець року» – сальдо Дт 153.


Рядок 310 «Придбання (створення) нематеріальних активів»:


  1. у графі «за рік» відображають обороти Дт 154;
  2. графі «на кінець року» – сальдо Дт 154.


Рядок 320 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів»:


  1. у графі «за рік» відображають обороти Дт 155;
  2. графі «на кінець року» – сальдо Дт 155.


Рядок 340 «Разом»:


  1. у графі «за рік» – сума рядків 280 – 330;
  2. графі «на кінець року» – сума рядків 280 – 330.

На замітку! У додаткових довідкових рядках під таблицею із загальної суми ряд. 340 гр. 3 виділяють: капітальні інвестиції в ІН (ряд. 341) та фінансові витрати (пов’язані зі створенням кваліфікаційного активу за рахунок позикових коштів), включені до складу капітальних інвестицій (ряд. 342).

Перевірочні формули:

  1. Гр. 4 ряд. 340 = Гр. 4 ряд. 1005 форми №1

(розбіжність може бути на суму авансових платежів підрядникам для фінансування капітального будівництва).


Розділ IV «Фінансові інвестиції»


У цьому розділі розкривають інформацію про зміну вартості фінансових інвестицій за звітний період з відображенням їх балансової вартості на кінець року. Тобто, розшифровують рядки 1030, 1035, 1160 форми №1.


Розділ А «Фінансові інвестиції за методом участі в капіталі:


  1. у рядку 350 відображають дані про інвестиції в асоційовані підприємства;
  2. рядку 360 – інвестиції в дочірні підприємства;
  3. рядку 370 – інвестиції в спільну діяльність.


При цьому:


  1. у графі 3 відображають аналітичні дані оборотів за рік Дт 141 – Кт 30, 31, 377, 41, 42, 46;
  2. графі 4 – сальдо Дт 141;
  3. графі 5 для поточних інвестицій метод участі в капіталі не застосовують.


Розділ Б «Інші фінансові інвестиції»:


  1. у рядку 380 відображають інвестиції в частки і паї в статутному капіталі інших підприємств;
  2. рядку 390 – інвестиції в акції;
  3. рядку 400 – інвестиції в облігації;
  4. рядку 140 – інші інвестиції.


При цьому:


  1. у графі 3 відображають аналітичні дані оборотів за рік дані оборотів Дт 142, 143, 352 – Кт 30, 31, 377, 42, 685
  2. графі 4 – сальдо Дт 142, 143;
  3. графі 5 – сальдо Дт 352.


У рядку 420 «Разом (розд. А + розд. Б)»:


  1. у графі 3 відображають суму рядків 350 –410;
  2. графі 4 – суму рядків 350–410;
  3. графі 5 – суму рядків 350–410.


У додаткових довідкових рядках під таблицею з ряд. 1035 гр. 4 форми №1 виділяють інші довгострокові фінансові інвестиції, відображені:


  1. за собівартістю (ряд. 421);
  2. справедливою вартістю (ряд. 422);
  3. амортизованою собівартістю (ряд. 423).


З ряд. 1160 гр. 4 форми 1 виділяють поточні фінансові інвестиції, відображені:


  1. за собівартістю (ряд. 424);
  2. справедливою вартістю (ряд. 425);
  3. амортизованою собівартістю (ряд. 426).


Перевірочні формули:


  1. Сума рядків 350, 360, 370 гр. 4 = Ряд. 1030 гр. 4 форми №1.
  2. Сума рядків 380, 390, 400, 410 гр. 4 = Ряд. 1035 гр. 4 форми №1.
  3. Ряд. 420 гр. 5 = Ряд. 1160 гр. 4 форми №1.
  4. Сума рядків 421–423 = Ряд. 1035 гр. 4 форми №1.
  5. Сума рядків 424–426 = Ряд. 1160 гр. 4 форми №1.


Розділ V «Доходи та витрати»


У цьому розділі розкривають інформацію про інші операційні та інші доходи і витрати, включені підприємством до форми № 2.


Розділ А «Інші операційні доходи і витрати»:


  1. у рядку 440 відображають дані про операційну оренду активів. У графі 3 відображають обороти Дт 713 – Кт 791. У гр. 4 – аналітичні дані обороту Дт 791 – Кт 949 (у частині витрат з операційної оренди);
  2. рядку 450 – про операційну курсову різницю. У графі 3 – обороти Дт 714 – Кт 791 (якщо різниця додатна). У графі 4 – обороти Дт 791 – Кт 945 (якщо різниця від’ємна);
  3. рядку 460 – реалізацію інших оборотних активів. У графі 3 – обороти Дт 712 – Кт 791. У гр. 4 – обороти Дт 791 – Кт 943;
  4. рядку 470 – штрафи, пені, неустойки. У графі 3 – обороти Дт 715 – Кт 791. У графі 4 – обороти Дт 791 – Кт 948;
  5. рядку 480 – утримання об’єктів житлово-комунального і соціально-культурного призначення. У гр. 3 – обороти Дт 719 – Кт 791 (у частині доходів, отриманих від діяльності ЖКГ і соціальних об’єктів. У гр. 4 – обороти Дт 791 – Кт 949 (у частині витрат на утримання об’єктів ЖКГ і соціального призначення);
  6. рядку 490 – інші операційні доходи і витрати. У гр. 3 – обороти Дт 710, 711, 716–719 – Кт 791 (у частині доходів, не відображених у ряд. 480). У гр. 4 – обороти Дт 791 – Кт 940–942, 944, 946, 947, 949 (у частині витрат, не відображених у ряд. 480);
  7. рядку 491 – з рядка 490 у тому числі відрахування до резерву сумнівних боргів. Гр. 3 не заповнюють. У гр. 4 обороти Дт 944 – Кт 38. Вони мають дорівнювати Ряд. 775 гр. 4 розд. VІІ форми №5;
  8. рядку 492 – з рядка 490 у тому числі непродуктивні витрати і втрати. ГР. 3 не заповнюють. У графі 4 – обороти Дт 791 – Кт 94 (у частині відповідних витрат).


Перевірочні формули для розділу А:


  1. Сума рядків 440–490 = Ряд. 2120 гр. 3 форми №2.
  2. Сума рядків 440–490 = Ряд. 2180 гр. 3 форми №2


Розділ Б «Доходи і витрати від участі в капіталі за інвестиціями»:


  1. у рядку 500 – в асоційовані підприємства. У гр. 3 – обороти Дт 721 – Кт 792. У гр. 4 – обороти Дт 792 – Кт 961 ;
  2. рядку 510 – в дочірні підприємства. Гр. 3 – обороти Дт 723 – Кт 792. Гр. 4 – обороти 792 – Кт 963;
  3. рядку 520 – у спільну діяльність. Гр. 3 – обороти Дт 722 – Кт 792. Гр. 4 – Обороти Дт 792 – Кт 962.


Перевірочні формули до розділу Б:


  1. Сума рядків 500–520 = Ряд. 2200 гр. 3 форми №2.
  2. Сума рядків 500–520 = Ряд. 2255 гр. 3 форми №2.


Розділ В «Інші фінансові доходи і витрати»:


  1. у рядку 530 – дивіденди. У гр. 3 – обороти Дт 731 – Кт 792. У гр. 4 не заповнюють;
  2. рядку 540 – проценти. Гр. 3 не заповнюється. Гр. 4 – Обороти Дт 951 – Кт 684;
  3. рядку 550 – фінансова оренда активів. Гр. 3 – обороти Дт 732 – Кт 792 (у частині процентів, отриманих за передане у фіноренду майно. Гр. 4 – обороти Дт 792 – Кт 952 (у частині процентів, сплачених за отримане у фіноренду майно);
  4. рядку 560 – інші фінансові доходи і витрати. Гр. 3 – обороти Дт 732, 733 – Кт 792. Гр. 4 – обороти Дт 792 – Кт 952.

Важливо! У додатковому довідковому рядку під таблицею з показників рядків 540–560 гр. 4 виділяють загальну суму фінансових витрат, включених до собівартості активів (ряд. 633)

Перевірочні формули до розділу В:


  1. Сума рядків 530, 550, 560 = Ряд. 2220 гр. 3 форми №2.
  2. Сума рядків 540–560 = Ряд. 2250 гр. 3 форми № 2 = сума рядків 342 і 633 форми №5.


Розділ Г «Інші доходи і витрати»:


  1. у рядку 570 відображають реалізацію фінансових інвестицій. У гр. 3 – обороти Дт 741 – Кт 794. У гр. 4 – обороти Дт 793 – Кт 971;
  2. рядку 580 – доходи від об’єднання підприємств. Гр. 3 – обороти Дт 746 – Кт 793. Гр. 4 не заповнюють;
  3. рядку 590 – результат оцінки корисності. Гр. 3 – обороти Дт 742 – Кт 793. Гр. 4 – обороти Дт 793 – Кт 972;
  4. рядку 600 – неопераційна курсова різниця. Гр. 3 – обороти Дт 744 – Кт 793. Гр. 4 – обороти Дт 793 – Кт 974;
  5. рядку 610 – безоплатно одержані активи. Гр. 3 – обороти Дт 745 – Кт 793. Гр. 4 не заповнюють;
  6. рядку 620 – списання необоротних активів. Гр. 3 не заповнюється. Гр. 4 – обороти Дт 793 – Кт 976;
  7. рядку 630 – інші доходи і витрати. Гр. 3 – обороти Дт 746 – Кт 793 (у частині не включених до ряд. 580). Гр. 4 – обороти Дт 793 – Кт 975, 977.


У додатковому довідковому рядку під таблицею з показників рядків 540–560 гр. 4 виділяють загальну суму фінансових витрат, включених до собівартості активів (ряд. 633).


Перевірочні формули до розділу Г:


  1. Сума рядків 570–610, 630 = Ряд. 2240 гр. 3 форми №2.
  2. Сума рядків 570, 590, 600, 620, 630 = Ряд. 2270 гр. 3 форми №2.

На замітку! Після цієї таблиці пропонуємо також розкрити інформацію про товарообмінні (бартерні) операції із продукцією (товарами, роботами, послугами) (ряд. 631) і частку у відсотках доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за товарообмінними (бартерними) контрактами з пов’язаними сторонами (ряд. 632)

Розділ VI «Кошти»


Тут розкривають інформацію про кошти з рядка 1165 графи 4 форми №1.


Розділ заповнюють так:


  1. у рядку 640 відображають дані про готівку: сальдо Дт 301, 302;
  2. рядку 650 – про поточний рахунок у банку: сальдо Дт 311, 312;
  3. рядку 660 – інші рахунки в банку (акредитиви, чекові книжки: сальдо Дт 313–316;
  4. рядку 670 – грошові кошти в дорозі: сальдо Дт 333, 334, 335;
  5. рядку 680 – еквіваленти грошових коштів: сальдо Дт 351;
  6. рядку 690 відображають суму разом: Сума рядків 640–680 = Ряд. 1165 гр. 4 форми №1.


Перевірочна формула:

  1. Ряд. 690 гр. 3 = ряд. 1165 гр. 4 форми № 1 = Ряд. 3415 гр. 3 форми №3.


Під цією таблицею пропонуємо розкрити інформацію з рядка 1090 графи 4 форми №1 про кошти, використання яких обмежене (ряд. 691). Наприклад, тут можуть бути відображені довгострокові депозити без можливості зняття до кінця строку договору.


Розділ VII «Забезпечення та резерви»


Тут розкривають інформацію про рух коштів, зарезервованих підприємством для забезпечення майбутніх витрат і платежів. Тобто це розшифрування даних із рядків 1520, 1660, 1125 форми №1.


Рядок 710 «Забезпечення на виплату відпусток працівникам»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 471 на початок звітного року;
  2. графа 4 – обороти Кт 471 – Дт 23, 91–94;
  3. графа 5 Аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – обороти Дт 471;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – Аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 471.


Рядок 720 «Забезпечення наступних витрат на додаткове пенсійне забезпечення»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 472 на початок звітного року;
  2. графа 4 – обороти Кт 472 – Дт 949;
  3. графа 5 – аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – обороти Дт 472;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – Аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 472.


Рядок 730 «Забезпечення наступних витрат на виконання гарантійних зобов’язань»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 473 на початок звітного року;
  2. графа 4 – обороти Кт 473 – Дт 23, 91, 93;
  3. графа 5 – аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – обороти Дт 473;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – Аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 473.


Рядок 740 «Забезпечення наступних витрат на реструктуризацію»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 474 на початок звітного року;
  2. графа 4 – аналітичні дані обороту Кт 474;
  3. графа 5 – Аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – аналітичні дані оборотів Дт 474;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 474.


Рядок 750 «Забезпечення наступних витрат на виконання зобов’язань щодо обтяжливих контрактів»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 474 на початок звітного року;
  2. графа 4 – аналітичні дані обороту Кт 474;
  3. графа 5 – Аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – аналітичні дані оборотів Дт 474;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 474.


Рядки 760 та 770 є вписуваними. Тобто, підприємство тут може за потреби відобразити дані по рахункам 477 і 478. Відповідно:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Кт 477 і 478;
  2. графа 4 – аналітичні дані обороту Кт 477, 478;
  3. графа 5 – аналітичні дані за Кт 47 згідно з п. 18 НП(С)БО 11 у частині збільшення суми забезпечень;
  4. графа 6 – аналітичні дані оборотів Дт 477, 478;
  5. графа 7 – аналітичні дані за рахунком 47, що відображають зменшення зобов’язань під час їхнього коригування на кожну дату балансу згідно з п. 18 НП(С)БО 11;
  6. графа 8 – аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 477 і 478.


Рядок 775 «Резерв сумнівних боргів»:


  1. графа 3 – сальдо Кт 38 на початок звітного року;
  2. графа 4 – обороти Кт 38;
  3. графа 5 – збільшення оборотів за Кт 38;
  4. графа 6 – обороти Дт 38;
  5. графа 7 – зменшення оборотів за Дт 38;
  6. графа 8 – аналітичні дані про створене забезпечення за витратами, які будуть відшкодовані іншою стороною;
  7. графа 9 – сальдо Кт 38.

Увага! У рядку 780 відображають суму разом. По кожній графі підсумовують дані рядків 710 – 775

Перевірочна формула:


  1. Гр. 9 рядків 710–780 форми № 5 = Гр. 3 + гр. 4 + гр. 5 – гр. 6 – гр. 7 рядків 710–780 форми №5.


Розділ VIII «Запаси»


У цьому розділі наводять дані про залишки запасів підприємства (показники рядків 1100, 1110 гр. 4 форми №1), а також про суми їх переоцінки.


Рядок 800 «Сировина і матеріали»:


  1. у гр. 3 відображається сальдо Дт 201, 206, 209 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 201, 209 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 201, 209.


Рядок 810 «Купівельні напівфабрикати та комплектуючі вироби»:


  1. у гр. 3 відображається сальдо Дт 202 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 202 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 202.


Рядок 820 «Паливо»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 203 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 203 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 203.


Рядок 830 «Тара і тарні матеріали»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 204 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 204 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 204.


Рядок 840 «Будівельні матеріали»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 205 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 205 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 205.


Рядок 850 «Запасні частини»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 207 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 207 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 207.


Рядок 860 «Матеріали сільськогосподарського призначення»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 208 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 208 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 208.


Рядок 870 «Поточні біологічні активи»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 211 – 213 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 211 – 213 – Кт 719;
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 211 – 213.


Перевірочна формула: Ряд. 870 гр. 3 форми № 5 = Ряд. 1110 гр. 4 форми №1.


Рядок 880 «Малоцінні та швидкозношувані предмети»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 22 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 22 – Кт 719
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 22.


Рядок 890 «Незавершене виробництво»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 23, 25 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 23, 25 – Кт 719
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 23, 25.


Рядок 900 «Готова продукція»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 26, 27 на кінець звітного року;
  2. гр. 4 – обороти Дт 26, 27 – Кт 719
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 26, 27.


Рядок 910 «Товари»:


  1. у гр. 3 відображають сальдо Дт 28 на кінець звітного року (за мінусом Дт 286);
  2. гр. 4 – обороти Дт 28 – Кт 719
  3. гр. 5 – обороти Дт 946 – Кт 28.


Рядок 920 «Разом. Тут по кожній графі підсумовують дані рядків 800–910 граф 3–5 форми №5.


У додаткових довідкових рядках під таблицею з ряд. 920 гр. 3 виділяють балансову вартість запасів:


  1. відображених за чистою вартістю реалізації (ряд. 921);
  2. переданих у переробку (ряд. 922);
  3. оформлених у заставу (ряд. 923);
  4. переданих на комісію (ряд. 924).


Перевірочні формули:


  1. Сума ряд. 800–880 гр. 3 = Ряд. 1101 гр. 4 форми №1.
  2. Ряд. 890 гр. 3 = Ряд. 1102 гр. 4 форми №1.
  3. Ряд. 900 гр. 3 = Ряд. 1103 гр. 4 форми №1.
  4. Ряд. 910 гр. 3 = Ряд. 1104 гр. 4 форми №1

Увага! Після цієї таблиці також наводять інформацію про активи на відповідальному зберіганні (позабалансовий рахунок 02) (ряд. 925) і запаси, що утримують для продажу, з рядка 1200 графи 4 форми №1 (ряд. 926)

Розділ IX «Дебіторська заборгованість»


Тут розкривають дані про суми дебіторської заборгованості залежно від строків її погашення.


Рядок 940 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги»:


  1. у графі 3 відображається сальдо Дт 361–364 мінус Кт 38;
  2. у графах 4 – 6 відображаються аналітичні дані за періодами виникнення заборгованості.


Перевірочна формула:


  1. Ряд. 940 гр. 3 = Ряд. 1125 гр. 4 форми №1.


Рядок 950 «Інша поточна дебіторська заборгованість»:


  1. у графі 3 відображають сальдо Дт 372, 374, 375–378. Для тих, хто не використовує рахунки авансів, – сальдо Дт 63, 65, 685;
  2. у графах 4 – 6 відображають аналітичні дані за періодами виникнення заборгованості.


В додаткових довідкових рядках під таблицею з показників рядків 940 і 950 гр. 3 виділяють суму заборгованості з пов’язаними сторонами (ряд. 952).


Під таблицею також наводять суму списаної за звітний період безнадійної заборгованості (ряд. 951).


Розділ Х «Нестачі від втрати і псування цінностей»


Тут розкривають інформацію про результати інвентаризацій, проведених на підприємстві протягом звітного року.


Рядок 960 «Виявлено (списано) за рік нестач і втрат». У гр. 3 відображають обороти Дт 947 – Кт 20–28, 30, 31, 33 за звітний рік.


Рядок 970 «Визнано заборгованістю винних осіб у звітному році». У гр. 3 відображають обороти Дт 375 – Кт 716 за звітний рік.


Рядок 980 «Сума нестач і втрат, остаточне рішення щодо ви­нуватців за якими на кінець року не прийнято (позабалансовий рахунок 072)». У гр. 3 відображають сальдо позабалансового субрахунка 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».


Розділ ХI «Будівельні контракти»


Тут наводять дані за будівельними контрактами. Розділ заповнюють будівельні та підрядні організації (генпідрядники, підрядники, субпідрядники), які ведуть бухоблік доходів і витрат, пов’язаних із виконанням будівельних контрактів, за правилами НП(С)БО 18.


Рядок 1110 «Дохід за будівельними контрактами за звітний рік». У гр. 3 відображають обороти Дт 36 – Кт 703, Дт 238 – Кт 239 (на підставі даних аналітичного обліку) із ряд. 2000 форми №2.


Рядок 1120 «Заборгованість на кінець звітного року: – валова замовників». У гр. 3 відображають дані аналітичного обліку рахунка 23. Відображається в додатковому ряд. 1102 форми №1.


Рядок 1130 «Заборгованість на кінець звітного року: – валова замовникам». У гр. 3 відображають дані аналітичного обліку рахунка 23. Відображається в додатковому ряд. 1690 форми №1.


Рядок 1140 «Заборгованість на кінець звітного року: – з авансів отриманих». У гр. 3 відображають сальдо Кт 681 із ряд. 1635 форми №1.


Рядок 1150 «Сума затриманих коштів на кінець року». У гр. 3 відображають сальдо Дт 36. Тобто вказують суму проміжних рахунків, яку не сплачують підрядникові до виконання умов, передбачених будівельним контрактом, або до усунення дефектів. Відображають у складі показника ряд. 1125 форми №1.


Рядок 1160 «Вартість виконаних субпідрядниками робіт за незавершеними будівельними контрактами». У гр. 3 відображають дані аналітичного обліку за рахунком 23. Відображають у складі показника додаткового ряд. 1102 форми №1.


Розділ XII «Податок на прибуток»


Тут наводять інформацію про формування залишку на рахунку 17 «Відстрочені податкові активи» і рахунку 54 «Відстрочені податкові зобов’язання» (далі – ВПА та ВПЗ відповідно). Приріст за рахунком 17 відображають зі знаком «–», а збиток – зі знаком «+». Приріст за рахунком 54 відображають зі знаком «+»,а збиток зі знаком «–». При цьому від’ємні суми наводять у дужках.


Рядок 1210 «Поточний податок на прибуток». У гр. 3 відображають дані Кт 641. Суму податку, розраховану згідно з нормами ПК – беруть з ряд. 06 декларації з податку на прибуток.


Перевірочна формула:


  1. Ряд. 1210 гр. 3 = Ряд. 1241 + ряд. 1251 гр. 3.


Рядок 1220 «Відстрочені податкові активи: – на початок звітного року». У гр. 3 відображають сальдо Дт 17 на початок року.

Перевірочна формула: Ряд. 1220 – ряд. 1230 = Ряд. 1045 гр. 3 форми №1.


Рядок 1225 «Відстрочені податкові активи: – на кінець звітного року». У гр. 3 відображають сальдо Дт 17 на кінець року. Ряд. 1225 гр. 3 = (Ряд. 1220 ± ряд. 1242 ± ряд. 1252) гр. 3.


Перевірочна формула:


  1. Ряд. 1225 – ряд. 1235 = Ряд. 1045 гр. 4 форми №1.


Рядок 1230 «Відстрочені податкові зобов’язання: – на початок звітного року». У гр. 3 відображають сальдо Дт 54 на початок року.


Перевірочна формула:


  1. Ряд. 1230 – ряд. 1220 = Ряд. 1500 гр. 3 форми №1.


Рядок 1235 «Відстрочені податкові зобов’язання: – на кінець звітного року». У гр. 3 відображають сальдо Кт 54 на кінець року. Ряд. 1235 гр. 3 = (Ряд. 1230 ± ряд. 1243 ± ряд. 1253) гр. 3.


Перевірочна формула:


  1. Ряд. 1235 – ряд. 1225 = Ряд. 1500 гр. 4 форми №1.


Рядок 1240 «Включено до Звіту про фінансові результати – усього». Гр.3 має дорівнювати Ряд. 1241 ± ряд. 1242 ± ряд. 1243) гр. 3.


Перевірочна формула:

  1. Ряд. 1241 ± ряд. 1242 ± ряд. 1243 = Ряд. 2300 гр. 3 форми №2.


Рядок 1241 «Включено до Звіту про фінансові результати, у тому числі: – поточний податок на прибуток». У гр.3 відображають обороти Дт 98 – Кт 641 ( з декларації з податку на прибуток).


Рядок 1242 «Включено до Звіту про фінансові результати, у тому числі: – зменшення (збільшення) відстрочених податкових активів». У гр.3 відображають або зменшення (списання), або збільшення ВПА. Наприклад: +(Дт 98 – Кт 17) або –(Дт 17 – Кт 98) обороти Дт 98 – Кт 641 ( з декларації з податку на прибуток).


Рядок 1243 «Включено до Звіту про фінансові результати, у тому числі: – збільшення (зменшення) відстрочених податкових зобов’язань». У гр.3 відображають або зменшення (списання), або збільшення показника ВПЗ (крім тих, що відображені за рахунок власного капіталу). Наприклад: +(Дт 98 – Кт 54) або –(Дт 54 – Кт 98). Суму зменшення показника ВПЗ наводять у дужках.


Рядок 1250 «Відображено в складі власного капіталу – усього». Графа 3 має дорівнювати сумі рядків 1251 – 1253.


Рядок 1251 «Відображено в складі власного капіталу, у тому числі: поточний податок на прибуток». Ц графі 3 відображають обороти за Кт 641 – відображають поточний податок на прибуток, нарахований за рахунок зменшення власного капіталу підприємства згідно з п. 4 НП(С)БО 17.


Рядок 1252 «Відображено в складі власного капіталу, у тому числі: зменшення (збільшення) відстрочених податкових активів». У графі 3 відображають +(Дт 41 – Кт 17) або –(Дт 17 – Кт 41).


Рядок 1253 «Відображено в складі власного капіталу, у тому числі: зменшення (збільшення) відстрочених податкових зобов’язань». У графі 3 відображають +(Дт 41 – Кт 54) або –(Дт 54 – Кт 41).


Розділ XIII «Використання амортизаційних відрахувань»


У цьому розділі розкривають інформацію про використання амортизаційних відрахувань на придбання та поліпшення ОЗ і НА. Тобто розшифровують дані позабалансового рахунка 09 «Амортизаційні відрахування» і рахунка 15 «Капітальні інвестиції».


Рядок 1300 «Нараховано за звітний рік». У гр. 3 відображають оборот Дт 09 або Кт 13. Має дорівнювати сумі рядків 080 (розд. І) і 260 гр. 10 (розд. ІІ), ряд. 1410 гр. 8 (розд. XIV).


Рядок 1310 «Використано за рік – усього». У гр. 3 відображають аналітичні дані про річні обороти Дт 151–155, а також вартість будматеріалів, призначених для будівництва об’єктів ОЗ, яка не була включена до капітальних інвестицій.


Рядок 1311 «Використано за рік, в тому числі на будівництво об’єктів». У гр. 3 відображають обороти Дт 151.


Рядок 1312 «Використано за рік, в тому числі придбання (виготовлення) та поліпшення основних засобів». У гр. 3 відображають обороти Дт 152.


Рядок 1313 «Використано за рік: з них машини та обладнання». У гр. 3 відображають аналітичні дані за Дт 152.


Рядок 1314 «Використано за рік, в тому числі придбання (створення) нематеріальних активів». У гр. 3 відображають обороти Дт 154.


Рядок 1315 «Використано за рік, в тому числі погашення отриманих на капітальні інвестиції позик». У гр. 3 відображають обороти Дт 60, 61 (якщо для капітальних інвестицій залу­ча­лися позикові кошти).


Розділ XIV «Біологічні активи»


Тут розкривають інформацію про довгострокові та поточні біологічні активи (далі – ДБА, ПБА), які обліковують за первісною та справедливою вартістю.

Зверніть увагу! У рядках 1420–1424 (група «Поточні біологічні активи») накопичену амортизацію не відображають, оскільки відповідно до п. 11 НП(С)БО 30 амортизацію нараховують тільки на ДБА, які обліковують за первісною вартістю і справедливу вартість яких визначити неможливо, або в разі, якщо підприємство є платником податку на прибуток

БА, які обліковують за первісною вартістю


Графа 3 «Первісна вартість (залишок на початок року)»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: сальдо Дт 162, 164, 166 на початок звітного року в розрізі груп ДБА;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: сальдо Дт 213 на початок звітного року в розрізі груп ПБА;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 4 «Накопичена амортизація (залишок на початок року)»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: сальдо Кт 134 на початок звітного року в розрізі груп ДБА;
  3. рядки 1420, 1421 – 1424 не заповнюють, а як поточні БА не амортизують;
  4. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 5 «Надійшло за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 162, 164, 166 – Кт 155, 424, 46, 48, 69 у розрізі груп ДБА;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: обороти Дт 213 у розрізі груп ПБА;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 6 «Первісна вартість (вибуло за рік)»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 134, 286, 976 – Кт 162, 164, 166. Крім того, тут можна відображати переведення із групи активів, що обліковують за первісною вартістю, до групи активів, що обліковують за справедливою вартістю: оборот Дт 134, 161, 163, 165, 949 – Кт 162, 164, 166;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: обороти Дт 155, 212, 901, 947, 949 – Кт 213 у розрізі груп ПБА;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 7 «Накопичена амортизація (вибуло за рік)»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 23 – Кт 134 у розрізі груп ДБА;
  3. рядки 1420, 1421 – 1424 не заповнюють, так як поточні БА не амортизують;
  4. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 8 «Нараховано амортизації за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1420, 1421 – 1424 не заповнюють.
  3. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 9 «Втрати від зменшення корисності за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 972 – Кт 134;
  3. рядки 1420, 1421 – 1424 не заповнюють. Але тут можна відобразити уцінку: обороти Дт 946 – Кт 213.
  4. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 10 «Вигоди від відновлення корисності за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 134 – Кт 162, 164;
  3. рядки 1420, 1421 – 1424 не заповнюють;
  4. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 11 «Первісна вартість (залишок на кінець року)»:


  1. рядки 1410 – 1415: сальдо Дт 162, 164, 166 на кінець звітного року всього та в розрізі груп ДБА;
  2. рядки 1420 – 1424: сальдо Дт 213 на кінець звітного року всього та в розрізі груп ПБА;
  3. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 12 «Накопичена амортизація (залишок на кінець року)»:


  1. рядки 1410 – 1415: сальдо Кт 134 на кінець звітного року всього та в розрізі груп ДБА;
  2. рядки 1420 – 1424: рядки не заповнюють;
  3. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Перевірочні формули:


  1. Гр. 3 ряд. 1410 = Ряд. 1021 (додаткова стаття) гр. 3 форми №1.
  2. Гр. 12 ряд. 1410 = Ряд. 1022 (додаткова стаття) гр. 4 форми №1.
  3. (Гр. 11 + гр. 17) ряд. 1420 форми № 5 = Ряд. 1110 гр. 4 форми №1


БА, що обліковують за справедливою вартістю


Графа 13 «Залишок на початок року»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: сальдо Дт 161, 163, 165 на початок звітного року в розрізі груп ДБА;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: сальдо Дт 211, 212 на початок звітного року в розрізі груп ПБА;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 14 «Надійшло за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 161, 163, 165 – Кт 155, 162, 164, 166, 424, 746, 46, 48, 69;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: обороти Дт 211, 212 – Кт 23, 37, 46, 48, 63, 68, 213, 718, 719;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 15 «Зміни вартості за рік»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: Збільшення – обороти Дт 161, 163, 165 – Кт 710. Зменшення – обороти Дт 940 – Кт 161, 163, 165;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: Збільшення – обороти Дт 211, 212 – Кт 710. Зменшення – обороти Дт 940 – Кт 211, 212;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 16 «Первісна вартість (вибуло за рік)»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: обороти Дт 286, 976 – Кт 161, 163, 165;
  3. рядок 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: обороти Дт 23, 155, 901, 947, 949 – Кт 211, 212;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


Графа 17 «Залишок на кінець року»:


  1. рядок 1410: алгебраїчна сума рядків 1411–1415;
  2. рядки 1411 – 1415: сальдо Дт 161, 163, 165 на кінець звітного року в розрізі груп ДБА;
  3. рядки 1420: алгебраїчна сума рядків 1421–1424;
  4. рядки 1421 – 1424: сальдо Дт 211, 212 на кінець звітного року в розрізі груп ПБА;
  5. рядок 1430: алгебраїчна сума рядків 1410 і 1420.


В додаткових довідкових рядках під таблицею до ряд. 1430:


  1. вартість БА (графи 5 і 14), придбаних за рахунок цільового фінансування (ряд. 1431);
  2. залишкова вартість ДБА, первісна вартість ПБА та справедлива вартість БА (графи 6 і 16), втрачених у результаті надзвичайних подій (ряд. 1432);
  3. балансова вартість БА (графи 11 і 17), відносно яких існують передбачені законодавством обмеження прав власності (ряд. 1433)


Розділ XV «Фінансові результати від первісного визнання та реалізації сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів»


У цьому розділі відображають фінансовий результат (дохід або витрати) від первісного визнання та реалізації сільгосппродукції та додаткових БА рослинництва і тваринництва.


Нагадаємо, згідно з п. 19 НП(С)БО 30 загальний фінрезультат від основної діяльності сільгосппідприємства визначають виходячи з трьох показників:


  1. первісного визнання сільгосппродукції та додаткових БА;
  2. реалізації сільгосппродукції та БА;
  3. зміни на дату балансу справедливої вартості БА, які оцінюються саме за цією вартістю за вирахуванням витрат у місці продажу.


Рядок 1500 «Продукція та додаткові біологічні активи рослинництва – усього». Значення цього рядка за графами 3 – 11 має дорівнювати сумі рядків 1510, 1513–1519 за графами 3–11 відповідно.


У рядках 1510 – 1519 відображають за видами продукції:


  1. у графі 3: БА рослинництва в розрізі видів продукції за Дт 211, 27 – Кт 23;
  2. графі 4 оборот Дт 23 за субрахунком «Рослинництво» – Кт 13, 20, 22, 23, 27, 63, 65, 66, 68, 91;
  3. графі 5: сума перевищення гр. 3 над гр. 4 (оборот Дт 23 – Кт 710) у частині рослинництва;
  4. графі 6: сума перевищення гр. 4 над гр. 3 (оборот Дт 940 – Кт 23) у частині рослинництва;
  5. графі 7: оборот Дт 946 – Кт 21, 27;
  6. графі 8: обороти або Дт 36 – Кт 701 (без ПДВ), або Дт 701 – Кт 791;
  7. графі 9: обороти або Дт 901 – Кт 211, 27, або Дт 791 – Кт 901;
  8. графа 10: гр. 8 мінус гр. 9;
  9. Графа 11: Гр. 5 – гр. 6 – гр. 7 ± гр. 10.


Рядок 1520 «Продукція та додаткові біологічні активи тваринництва – усього». Значення цього рядка за графами 3 – 11 має дорівнювати сумі рядків 1530, 1533–1539 за графами 3–11 відповідно.


У рядках 1510 – 1519 відображають за видами продукції:


  1. у графі 3: БА тваринництва в розрізі видів продукції за Дт 212, 27 – Кт 23;
  2. графі 4: оборот Дт 23 за субрахунком «Тваринництво» – Кт 13, 20, 22, 23, 27, 63, 65, 66, 68, 91;
  3. графі 5: сума перевищення гр. 3 над гр. 4 (оборот Дт 23 – Кт 710) у частині тваринництва;
  4. графі 6: сума перевищення гр. 4 над гр. 3 (оборот Дт 940 – Кт 23) у частині тваринництва;
  5. графі 7: оборот Дт 946 – Кт 21, 27;
  6. графі 8: обороти або Дт 36 – Кт 701 (без ПДВ), або Дт 701 – Кт 791;
  7. графі 9: обороти або Дт 901 – Кт 211, 27, або Дт 791 – Кт 901;
  8. графа 10: гр. 8 мінус гр. 9;
  9. Графа 11: Гр. 5 – гр. 6 – гр. 7 ± гр. 10.


Рядок 1540 «Сільськогосподарська продукція та додаткові біологічні активи – разом». Значення цього рядка а графами 3 – 11 має дорівнювати сумі рядків 1500 і 1520 за графами 3–11 відповідно.


Перевірочні формули:


  1. Гр. 5 ряд. 1540 = Ряд. 2122 (додаткова стаття) гр. 3 форми №2.
  2. Гр. 6 ряд. 1540 = Ряд. 2182 (додаткова стаття) гр. 3 форми №2.


Як подавати Примітки до фінансової звітності за формою №5


Фінзвітність подають до контролюючих органів в електронній формі із дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 №2155-VIII «Про електронні довірчі послуги».


Подання платниками документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється передбачають норми ПКУ та Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557.


Для платників податків, які обрали спосіб подання звітності засобами електронного зв’язку в електронній формі (в т. ч. і за допомогою Електронного кабінету), ДПС на своєму вебпорталі веде та підтримує в актуальному стані рубрику «Електронна звітність».


Під час створення звітності, яку подають до ДПС і Держстату, використовуйте формати з першою літерою «S».


Звітність, яку подають тільки до ДПС, формують за форматами з першою літерою «J».


Віра ЛИСНЯК, консультант з питань оподаткування та бухгалтерського обліку


Шаблони та зразки документів:


Примітки до річної фінансової звітності. Форма № 5