Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1: інструкція заповнення

Розповімо хто, у які строки та спосіб подає Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1. Наведемо порядковий алгоритм його заповнення


Хто подає Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1


Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1 подають:


  1. Підприємства, що становлять суспільний інтерес.
  2. Великі підприємства.
  3. Середні підприємства.
  4. Малі та мікропідприємства, які прийняли рішення за власним бажанням, що їм доцільніше звітувати за повними формами фінзвітності, а не за спрощеними, форми яких затверджено для них спеціально окремим НП(С)БО 25.


Підстава – пп. 1 п. 2 розд. І НП(С)БО 1.


В які строки і куди подавати Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1


Фінзвітність базово складають за календарний рік.


Водночас до органів статистики підприємства подають ще й проміжну фінансову звітність, яку складають за результатами I кварталу, 1 півріччя, 9 місяців. Склад проміжної фінзвітності:


  1. для підприємств, які ведуть облік та складають звітність за нацстандартами: Баланс (ф. №1) і Звіт про фінансові результати (ф. №2);
  2. для підприємств, які ведуть облік та складають звітність за міжнародними стандартами: це повний комплект фінзвітності, тобто усі п'ять форм з примітками, але в більш стислому викладі ніж за результатами року.


Див. також МСБО 34 «Проміжна фінансова звітність» та лист Мінфіну України від 23.08.2018 №35210-07-10/22399.


Органи статистики


До органів Держстату подають:


  1. проміжну фінзвітність (за I квартал, 1 півріччя, 9 місяців) – не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом;
  2. річну фінзвітність – не пізніше 28 лютого наступного за звітним року (п. 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 №419; далі Порядок №419). Тобто гранична дата з подання річної фінзвітності станом на 31.12.2024 – 28.02.2025.


Податкові органи


Підприємства платники податку на прибуток та неприбуткові організації подають фінзвітність разом із декларацією з податку на прибуток (далі Декларація) чи звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі Неприбутковий звіт) відповідно, до податкової служби, де вони перебувають на обліку (абз. 1, 2 п. 46.2 ПКУ). Така фінзвітність є додатком до Декларації чи Неприбуткового звіту та їх невід’ємною частиною.


Подають фінзвітність разом із:


1. Декларацією:


  1. якщо період звітування з податку на прибуток  календарний квартал (п. 137.4 ПКУ протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 49.18.2, п. 49.20 ПКУ);
  2. якщо період звітування з податку на прибуток  календарний рік (п. 137.5 ПКУ протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ);


2. Неприбутковим звітом, базовий період звітування за яким  рік (пп. 133.4.7 ПКУ протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ).


Крім того, підприємства ще мають оприлюднювати річну фінзвітність разом з відповідними аудиторськими звітами на своїй вебсторінці або своєму вебсайті (у повному обсязі).


Строки оприлюднення для такої звітності:

  1. підприємствами, що становлять суспільний інтерес (крім великих підприємств, які не є емітентами цінних паперів), ПАТ, суб'єктами природних монополій на загальнодержавному ринку та суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, не пізніше ніж до 30 квітня наступного за звітним року;
  2. великими підприємствами, які не є емітентами цінних паперів, та середніми підприємствами, не пізніше ніж до 1 червня наступного за звітним року;
  3. іншими фінансовими установами та недержавними пенсійними фондами, що належать до мікропідприємств та малих підприємств, не пізніше ніж до 1 червня наступного за звітним року (ч. 3 ст. 14 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV; далі – Закон про бухоблік).



Яка відповідальність за формою Балансу (Звіту про фінансовий стан) №1


Неподання до органу статистики


За неподання чи несвоєчасне подання фінзвітності до органів статистики на посадових осіб підприємства можуть накласти адмінштраф:


  1. від 170 до 255 грн  за порушення, вчинене вперше;
  2. від 255 до 425 грн  за повторне протягом року порушення (ст. 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП).

Важливо! На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення, адміністративну та/або кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності не застосовують (Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 №2115-IX, далі Закон №2115; Порядок №419)

Норми законодавства щодо звільнення від відповідальності на час війни не стосуються подання фінзвітності до органу ДПС разом із Декларацією чи Неприбутковим звітом. Адже в цьому випадку фінзвітність є частиною самої податкової звітності, на яку норми Закону №2115 не поширюються.


Тому подавати фінзвітність можна протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання фінзвітності. І обов’язку доводити факт неможливості подання фінзвітності Закон №2115 не передбачає.


Неподання до ДПС


Податкова декларація, звіт мають містити обов’язкові реквізити, зокрема інформацію про додатки, що додають до податкової декларації чи звіту та є їх невід’ємною частиною (п. 48.3 ПКУ). 


Податкову звітність, складену з порушенням норм ст. 48 ПКУ, не вважають податковою декларацією чи звітом, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ (п. 48.7 ПКУ).  


Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, при цьому є неприбутковою організацією, воно подає фінзвітність разом зі Неприбутковим звітом, що є додатком до неї і її невід’ємною частиною. Підтвердженням подання фінансової звітності разом зі Неприбутковим звітом є позначка «+» у клітинці «ФЗ» таблиці «Наявність додатків» та у таблиці «Наявність поданих до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації додатків форм фінансової звітності» у Неприбутковому звіті.


Якщо підприємство не є платником податку на прибуток, а перебуває на спрощеній системі і сплачує єдиний податок, то подавати фінзвітність разом із Декларацією платника єдиного податку не потрібно.


За неподання або несвоєчасне подання платником Декларації чи Неприбуткового звіту передбачено штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).

На замітку! КпАП не передбачає права органів ДПС складати протоколи про адміністративні правопорушення за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності. На цьому свого часу акцентували увагу фахівці ДПС у Чернівецькій області

Штраф у розмірі 340 грн, передбачений п. 120.1 ПКУ, застосовують до підприємств, які є фінустановами, у разі неподання ними проаудійованої фінзвітності за формами №1-м, 2-м до ДПС (абз. 4 п. 46.2 ПКУ).


Водночас поки в Україні діє воєнний стан, платників податку на прибуток звільнили від відповідальності, передбаченої ПКУ, за неподання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Умова для такого звільнення виконання таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 16 пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, лист ДПС від 26.05.2023 № 12059/7/99-00-04-03-01-07).


Неоприлюднення на сайті


За порушення порядку оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом передбачено адмінштраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн (ст. 163-16 КпАП).


Однак під час дії воєнного стану можна оприлюднити фінзвітність не у загальновизначені строки, а протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану (пп. 4-2 п. 1 Закону №2115). До спливу цього строку посадові особи підприємств звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом (пп. 4-1 п. 1 Закону №2115).


За якою формою подавати Баланс (Звіт про фінансовий стан) №1


Форму Балансу (Звіту про фінансовий стан) містить додаток 1 до НП(С)БО 1.

Увага! Ідентифікатор електронної форми для подання через Електронний кабінет  J/S 0900108

Завантажуйте документи:


  1. Баланс (Звіт про фінансовий стан). Форма №1
  2. Податкова декларація з податку на прибуток
  3. Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації


Який порядок заповнення Балансу (Звіту про фінансовий стан) №1


Порядок заповнення Балансу визначають Методичні рекомендації щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджені наказом Мінфіну від 28.03.2013 № 433 (далі – Методрекомендації №433). У них описано, які дані відображати в тому чи іншому рядку звітності. Але звідки брати дані, із яких рахунків обліку – не зазначено. Допоможемо визначитися із цим та розглянемо покроково, як заповнювати кожен рядок звіту.


Однак, спершу зауважимо, що підприємства мають право:

  1. не наводити статті (рядки), за якими відсутня інформація до розкриття. Виняток випадки, якщо таку інформацію показували в попередньому звітному періоді; 
  2. додавати статті (рядки) із збереженням їхньої назви і коду рядка з переліку додаткових статей (рядків) фінзвітності, наведених у додатку 3 до НП(С)БО № 1, якщо:


  1. інформація в статті (рядку) є суттєвою;
  2. оцінку статті (рядка) можна достовірно визначити (п. 4 розд. ІІ НП(С)БО 1).


Додаткові (вписувані) статті (рядки) позначені знаком «*».

На замітку! До фінансової звітності включають показники діяльності філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства (п. 6 розд. ІІ НП(С)БО 1)

Шапка


Зазначаємо у реквізитах:


- «Підприємство» – повну чи скорочену назву суб’єкта господарювання відповідно до статутних документів;

- «Територія» – місто чи село, де зареєстроване підприємство;

- «Організаційно-правова форма господарювання» свою організаційно-правову форму господарювання. Наприклад, «товариство з обмеженою відповідальністю», «приватне підприємство» тощо;

- «Вид економічної діяльності» – назву основного виду економічної діяльності компанії згідно з Державним класифікатором «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2010 (КВЕД-2010), затвердженим наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457;

- «Середня кількість працівників, осіб»кількість, обчислену відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 №286;

- «Адреса, телефон» юридичну адресу підприємства і актуальний контактний номер телефону для зв’язку;

- «Одиниця вимірустандартну для форми «тис. грн з одним десятковим знаком»;

- «Складено за національними положеннями (стандартами)бухгалтерського обліку» – позначку «v», якщо підприємство веде облік за НП(С)БО;

- «Складено за міжнародними стандартами фінансової звітності» – позначку «v», якщо підприємство веде облік за МСФЗ.


Нагадаємо, це:


  1. підприємства, що становлять суспільний інтерес це емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на регульованому ринку капіталу або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) та підприємства, які належать до великих підприємств;

На замітку! Великими є підприємства, які не відповідають критеріям для середніх підприємств та показники яких на дату складання річної фінзвітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із критеріїв: балансова вартість активів понад 20 млн євро; чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) понад 40 млн євро; середня кількість працівників понад 250 осіб.

  1. публічні акціонерні товариства;
  2. суб'єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях;
  3. материнські підприємства груп, у складі яких є підприємства, що становлять суспільний інтерес;
  4. материнські підприємства великої групи, які не належать до категорії великих підприємств;
  5. підприємства, які провадять господарську діяльність за видами, перелік яких визначає Кабмін;
  6. ті, хто самостійно прийняли таке рішення (закріплене в обліковій політиці) п. 1 розд. ІV НП(С)БО 1 (ч. 2 ст. 12-1 Закону про бухоблік);


- «Код за ЄДРПОУ»код, з яким підприємство фігурує в ЄДРПОУ;

- «Код за КАТОТТГ» код із Кодифікатору адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Мінрегіону від 26.11.2020 №290;

- «Код за КОПФГ»код згідно з Державним класифікатором «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» ДК 002:2004, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.05.2004 №97. Наприклад, код такої організаційно-правової форми господарювання, як ТОВ «240»;

- «Код за КВЕД»код основного виду економічної діяльності компанії згідно з КВЕД-2010. 


Баланс. Форма № 1-м


Спершу зазначаємо, станом на яку дату відображаємо показники. Наприклад, для 2024 року «31.12.2024».


АКТИВ


Розділ I. Необоротні активи


Зазначаємо у рядках:


1000 «Нематеріальні активи» – залишкову вартість нематеріальних активів підприємства, яка визначаємо як різницю між первісною вартістю і сумою накопиченої амортизації, за формулою: р. 1001 – р. 1002.


1001 «первісна вартість» – дані з Дт сальдо по рахунку 12.


1002 «накопичена амортизація» дані з Дт сальдо по рахунку 133.


1005 «Незавершені капітальні інвестиції» – вартість незавершених на дату балансу капітальних інвестицій в необоротні активи на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об'єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу) – п. 2.8 Методрекомендацій №433. Тобто йдеться про Дт сальдо по рахунку 15.


1010 «Основні засоби» – залишкову вартість основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів. Її обчислюємо як різницю між первісною (переоціненою) вартістю відповідних необоротних активів і сумою їх зносу на дату балансу (п. 2.9 Методрекомендацій №433). Тобто це різниця між значеннями двох наступних рядків (р. 1011 – р. 1012). У цьому рядку також відображаємо вартість основних засобів, отриманих у довірче управління або на праві господарського відання чи праві оперативного управління (п. 2.9 Методрекомендацій №433).


1011 «первісна вартість» – первісну (переоцінену) вартість основних засобів, нематеріальних активів та інших необоротних матеріальних активів (п. 2.9 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Дт сальдо по рахунку 10 (крім Дт сальдо по рахунку 100), 11.


1012 «знос» – знос основних засобів (п. 2.9 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунків 131, 132. Інформацію в цьому рядку вказуємо у дужках, що означає знак «мінус», тому, зрештою, це впливає на арифметику обчислення загальної суми по розділу.


1015 «Інвестиційна нерухомість» – справедливу вартість інвестиційної нерухомості, визначену на дату балансу, або залишкову вартість, якщо інвестиційну нерухомість обліковуєте за первісною вартістю відповідно до НП(С)БО 32 «Інвестиційна нерухомість» (п. 2.10 Методрекомендацій №433). Якщо облік ведемо за справедливою вартістю, дані беремо з Дт сальдо по рахунку 100, Якщо ж за первісною вартістю, то значення цього рядка – це різниця між значеннями двох наступних рядків (р. 1016 – р. 1017).


1016 «Первісна вартість інвестиційної нерухомості*» – за потреби дані з Дт сальдо субрахунку 100. Звісно, якщо облік інвестиційної нерухомості ведемо за первісною вартістю.


1017 «Знос інвестиційної нерухомості*» – за потреби дані з Кт сальдо субрахунку 135, якщо облік інвестиційної нерухомості ведемо за первісною вартістю.


1020 «Довгострокові біологічні активи» – справедливу вартість довгострокових біологічних активів. Якщо відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи» довгострокові біологічні активи обліковуємо за первісною вартістю, у цьому рядку наводимо їх залишкову вартість, включену до підсумку балансу (п. 2.11 Методрекомендацій №433). Якщо облік ведемо за справедливою вартістю, дані беремо із Дт сальдо субрахунків 161, 163, 165. Якщо ж за первісною вартістю, то значення цього рядка – це різниця між значеннями двох наступних рядків (р. 1021 – р. 1022).


1021 «Первісна вартість довгострокових біологічних активів*» – за потреби дані з Дт сальдо субрахунків 162, 164, 166 (якщо облік довгострокових біологічних активів ведемо за первісною вартістю).


1022 «Накопичена амортизація довгострокових біологічних активів – за потреби дані з Кт сальдо субрахунку 134 (якщо облік довгострокових біологічних активів ведемо за первісною вартістю).


1030 «Довгострокові фінансові інвестиції, які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств» – фінансові інвестиції на період більше одного року, а також усі інші фінансові інвестиції, які не можна вільно реалізувати в будь-який час (п. 2.12 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 141.


1035 «Інші фінансові інвестиції» – фінансові інвестиції на період більше одного року, а також усі інвестиції, які не можна вільно реалізувати в будь-який момент, окрім тих, які згідно з НП(С)БО 12 «Фінансові інвестиції» обліковуємо за методом участі в капіталі (п. 2.12 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 142, 143.


1036 «Заборгованість за внесками до статутного капіталу інших підприємств*»  актив, який відображаємо в складі фінансових інвестицій.


1040 «Довгострокова дебіторська заборгованість» – заборгованість фізичних та юридичних осіб, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу (п. 2.13 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 181, 182, 183.


1045 «Відстрочені податкові активи» – суму податку на прибуток, що підлягає відшкодуванню в наступних періодах, визначену відповідно до НП(С)БО 17 «Податок на прибуток» (п. 2.14 Методрекомендацій №433). Дані беруть із Дт сальдо рахунку 17.


1050 «Гудвіл*» за потреби суму перевищення вартості придбання над часткою покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів, зобов'язань і непередбачених зобов'язань на дату придбання, визначених відповідно до НП(С)БО 19 «Об'єднання підприємств» (п. 2.15 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 19.


1060 «Відстрочені аквізиційні витрати*» – суму аквізиційних витрат страховика, що мали місце протягом поточного та/або попередніх звітних періодів, але які належать до наступних звітних періодів та визнають у витратах одночасно з визнанням відповідної заробленої премії протягом строку дії страхового договору (контракту) (п. 2.16 Методрекомендацій №433). Тобто цей рядок, якщо і заповнюють, то тільки страховики.


1065 «Залишок коштів у централізованих страхових резервних фондах*» – у цьому додатковому рядку, теж тільки страховики відображають кошти у централізованих страхових резервних фондах, зокрема, які перебувають в управлінні Моторно-транспортного страхового бюро України, але які належать страховикам (п. 2.17 Методрекомендацій №433).


1090 «Інші необоротні активи» – суми інших необоротних активів, які не можна включити до наведених вище рядків розділу «Необоротні активи» (п. 2.18 Методрекомендацій №433). Інформацію беремо із Дт сальдо субрахунку 184.


1095 «Усього за розділом I» – суму значень рядків зазначеного розділу за формулою: р.1000 + р.1005 + р. 1010 + р. 1020 + р.1015 + р. 1020 + р. 1030 + р. 1035 + р.1040 + р. 1045 + р. 1050 + р. 1060 + р. 1065 + р. 1090.


Розділ II. Оборотні активи


Наводимо у рядках:


1100 «Запаси» – вартість запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектувальних виробів, запасних частин, тари (крім інвентарної), будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для використання в ході нормального операційного циклу. Тут також наводимо витрати на незавершене виробництво і незавершені роботи (послуги), валова заборгованість замовників за будівельними контрактами (п. 2.19 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 (крім субрахунку 286).


1101 «Виробничі запаси*» – за наявності вартість запасів малоцінних та швидкозношуваних предметів, сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектуючих виробів, запасних частин, тари, будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для споживання в ході нормального операційного циклу (п. 2.20 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 20, 22.


1102 «Незавершене виробництво*» – за наявності витрати на незавершене виробництво і незавершені роботи (послуги), а також вартість напівфабрикатів власного виробництва і валову заборгованість замовників за будівельними контрактами (п. 2.21 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 23, 25.


1103 «Готова продукція*» – запаси виробів на складі, обробка яких закінчена та які пройшли випробування, приймання, укомплектовані згідно з умовами договорів із замовниками і відповідають технічним умовам і стандартам. Продукцію, яка не відповідає наведеним вимогам (крім браку), та роботи, які не прийняті замовником, відображаємо у складі незавершеного виробництва (п. 2.22 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 26, 27.


1104 «Товари*» – вартість залишків товарів, придбані підприємством для подальшого продажу, без суми торгових націнок (п. 2.23 Методрекомендацій 433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 28 (крім субрахунку 286).


1110 «Поточні біологічні активи» – вартість поточних біологічних активів тваринництва (дорослі тварини на відгодівлі і в нагулі, птиця, звірі, кролі, дорослі тварини, вибракувані з основного стада для реалізації, молодняк тварин на вирощуванні і відгодівлі), а також рослинництва (зернові, технічні, овочеві та інші культури), облік яких ведемо відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи» (п. 2.24 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 21.


1115 «Депозити перестрахування*» – суму за угодами перестрахування, які характеризуються передачею незначного страхового ризику або відсутністю передачі страхового ризику і які використовують переважно як засіб оптимізації грошових потоків у короткостроковій та середньостроковій перспективі (п. 2.25 Методрекомендацій №433).


1120 «Векселі одержані*» – заборгованість покупців, замовників та інших дебіторів за відвантажену продукцію (товари), інші активи, виконані роботи та надані послуги, яка забезпечена векселями (п. 2.26 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 34.

 

1125 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» – заборгованість покупців або замовників за надані їм продукцію, товари, роботи або послуги (крім заборгованості, яка забезпечена векселем, якщо таку інформацію наводимо в окремому рядку), скориговану на резерв сумнівних боргів (нетто) (п. 2.27 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 36 (за винятком резерву сумнівних боргів Кт сальдо по рахунку 38).


1130 «Дебіторська заборгованість за розрахунками за виданими авансами» – суму авансів, наданих іншим підприємствам, у рахунок наступних платежів (п. 2.28 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку 371.


1135 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» – визнану дебіторську заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів, державних цільових фондів, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності (п. 2.29 Методрекомендацій № 433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 641, 642.


1136 «у тому числі з податку на прибуток» – дебіторську заборгованість з податку на прибуток (п. 2.29 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку 641/податок на прибуток.


1140 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з нарахованих доходів*» – суму нарахованих дивідендів, процентів, роялті тощо (п. 2.30 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку 373.


1145 «Дебіторська заборгованість за розрахунками із внутрішніх розрахунків*» – заборгованість пов'язаних сторін та дебіторську заборгованість із внутрішніх розрахунків, зокрема між учасниками групи тощо (п. 2.31 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 682, 683.


1155 «Інша поточна дебіторська заборгованість» – заборгованість дебіторів, яку не відобразили в окремих статтях (рядках) щодо розкриття інформації про дебіторську заборгованість, або яку не можна включити до інших статей дебіторської заборгованості та яку відображаємо у складі оборотних активів (п. 2.32 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 372, 374, 375, 376, 377, 378, 379, 63, 68, 65, 66.


1160 «Поточні фінансові інвестиції» – фінансові інвестиції на строк, що не перевищує один рік, які можна вільно реалізувати в будь-який момент (окрім інвестицій, які є еквівалентами грошових коштів), а також суму довгострокових фінансових інвестицій, які підлягають погашенню протягом дванадцяти місяців із дати балансу (п. 2.34 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку 352.


1165 «Гроші та їх еквіваленти» – суми готівки в касі підприємства, грошей на поточних та інших рахунках у банках, які можна вільно використати для поточних операцій, а також грошових коштів в дорозі, електронні гроші, еквіваленти грошей. Наводимо кошти в національній або іноземних валютах (п. 2.35 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Дт сальдо рахунків 30, 31, 333, 334, 335, 351.


1166 «Готівка*» – суму готівки (п. 2.35 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 30.


1167 «Рахунки в банках*» – суму грошових коштів на рахунках в банку (п. 2.35 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 31.


1170 «Витрати майбутніх періодів» – витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів (п. 2.36 Методрекомендацій №433). Інформацію беремо із Дт сальдо рахунку 39.


1180 «Частка перестраховика у страхових резервах*» – у цьому та наступних додаткових рядках (1181 – 1184) страховики вказують визначену та оцінену суму частки перестраховиків у страхових резервах кожного виду відповідно до вимог чинного законодавства (п. 2.37 Методрекомендацій №433), у тому числі в: резервах довгострокових зобов'язань, резервах збитків або резервах належних виплат, резервах незароблених премій, інших страхових резервах.


1190 «Інші оборотні активи» – суми оборотних активів, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна виділити окрему статтю або які не можна включити до наведених вище рядків розділу «Оборотні активи» (п. 2.38 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунків 331, 332, 643, 644.


1195 «Усього за розділом II» – суму значень рядків даного розділу за формулою: р. 1100 + р. 1110 + р. 1115 + р. 1120 + р. 1125 + р. 1130 + р. 1135 + р. 1140 + р. 1145 + р. 1155 + р. 1160 + р. 1165 + р. 1170 + р. 1180 + р. 1190.


Розділ III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття


Відображаємо у рядках:


1200 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття» – вартість необоротних активів та груп вибуття, які утримуються для продажу, що визначається відповідно до НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» (п. 2.39 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку 286.


1300 «БАЛАНС» – суму значень підсумкових рядків кожного розділу за наступною формулою: р. 1095 + р. 1195 + р. 1200. Підсумок активів має дорівнювати підсумку пасиву, тобто сумі зобов'язань та власного капіталу.


ПАСИВ


Розділ I. Власний капітал


Наводимо у рядках:


1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал» – закріплену в установчих документах сума статутного капіталу підприємства з урахуванням суми внесків до оголошеного, але ще не зареєстрованого статкапіталу, та пайовий капітал (п. 2.40 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 40.


1401 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу*» – інформацію про розмір внесків, які надходять для формування оголошеного, але ще не зареєстрованого статутного капіталу за умови, що така інформація відповідає ознакам суттєвості. Дані беремо із Кт сальдо субрахунку 404. Значення цього рядка до підсумку балансу не включаємо.


1405 «Капітал у дооцінках» – суму дооцінки необоротних активів і фінансових інструментів (п. 2.41 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 41.


1410 «Додатковий капітал» – суми емісійного доходу (сума, на яку вартість продажу акцій власної емісії перевищує їх номінальну вартість), вартості безкоштовно отриманих необоротних активів, суми капіталу, який вкладено засновниками понад статутний капітал, накопичених курсових різниць, які відповідно до НП(С)БО відображаються у складі власного капіталу, та інших складових додаткового капіталу (п. 2.42 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 42.


1411 «Емісійний дохід*» – суму, на яку вартість продажу акцій власної емісії перевищує їхню номінальну вартість (п. 2.42 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 421.


1412 «Накопичені курсові різниці*» – суму накопичених курсових різниць. Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 423.


1415 «Резервний капітал» – суму резервів, створених відповідно до законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства (п. 2.43 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 43.


1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» – суму нерозподіленого прибутку або непокритого збитку (п. 2.44 Методрекомендацій 433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 441 або Дт сальдо субрахунку 442. Суму непокритого збитку наводимо в дужках (це знак «мінус»), тому її вираховуємо під час визначення підсумку цього розділу Балансу.


1425 «Неоплачений капітал» – суму заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу (п. 2.45 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 46.


1430 «Вилучений капітал» – тут господарські товариства відображають фактичну собівартість акцій власної емісії або часток, викуплених товариством у його учасників (п. 2.46 Методрекомендацій № 433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 45. Суму вилученого капіталу наводимо в дужках (це знак «мінус»), тому її вираховуємо під час визначення підсумку цього розділу Балансу.


1435 «Інші резерви*» – тут страховики за потреби наводять інші компоненти власного капіталу, які не можна включити до наведених вище статей (рядків) розділу (п. 2.47 Методрекомендацій №433).


1495 «Усього за розділом I» – суму значень рядків даного розділу за формулою: р. 1400 + р. 1405 + р. 1410 + р. 1415 + р. 1435 +/– р. 1420 – р. 1425 + 1430.


Розділ II. Довгострокові зобов'язання і забезпечення


Відображаємо у рядках:


1500 «Відстрочені податкові зобов'язання» – суму податку на прибуток, що підлягає сплаті в майбутніх періодах, яка визначається відповідно до НП(С)БО 17 «Податок на прибуток» (п. 2.48 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 54.


1505 «Пенсійні зобов'язання*» – за наявності суму довгострокових зобов'язань, пов'язаних з виплатами по закінченні трудової діяльності (п. 2.49 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 472 (саме в сумі довгострокових зобов'язань, пов'язаних з виплатами по закінченні трудової діяльності).


1510 «Довгострокові кредити банків» – суму заборгованості підприємства банкам за отриманими від них позиками, яка не є поточним зобов'язанням (п. 2.50 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунків 501, 502, 503, 504.


1515 «Інші довгострокові зобов'язання» – суму довгострокової заборгованості підприємства, не включену до інших статей, в яких розкривається інформація про довгострокові зобов'язання, зокрема, зобов'язання із залучення позикових коштів (крім кредитів банків), на які нараховуються відсотки (п. 2.51 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо рахунків 505, 506, 51, 52, 53, 55.


1520 «Довгострокові забезпечення» – нараховані у звітному періоді майбутні витрати та платежі (витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов'язання тощо), розмір яких на дату складання балансу можна визначити тільки шляхом попередніх (прогнозних) оцінок (п. 2.52 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунків 471, 473, 474, 477, 478 (саме суми довгострокових забезпечень (витрати на оплату майбутніх відпусток, гарантійні зобов'язання тощо, розмір яких на дату балансу може бути визначений тільки шляхом попередніх (прогнозних) оцінок)).


1521 «Довгострокові забезпечення витрат персоналу*» – за наявності суму довгострокових виплат персоналу (п. 2.52 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунків 471, 477 (саме в сумі довгострокових забезпечень).


1525 «Цільове фінансування» – суму залишку коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та з інших джерел, у тому числі коштів, вивільнених від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств (п. 2.53 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо рахунка 48.


1526 «Благодійна допомога*» – за наявності залишок коштів (вартість товарів, робіт, послуг), отриманих у вигляді благодійної допомоги, які відповідно до законодавства звільняються від оподаткування податком на додану вартість (п. 2.54 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 483.


1530 «Страхові резерви*» – у цьому додатковому рядку та наступних рядках 1531 – 1534, страховики наводять суму резерву незароблених премій, резерву збитків або резерву належних виплат, резерву довгострокових зобов'язань та інших страхових резервів (п. 2.55 Методрекомендацій №433), у тому числі: резерв довгострокових зобов'язань, резерв збитків або резерв належних виплат, резерв незароблених премій, інші страхові резерви.


1535 «Інвестиційні контракти*» – суму за контрактами, які створюють фінансові активи чи фінансові зобов'язання і мають юридичну форму договору страхування, але які не передбачають передачу страховику значного страхового ризику, отже, не відповідають визначенню страхового контракту (п. 2.56 Методрекомендацій №433).


1540 «Призовий фонд*» – у цьому додатковому рядку підприємства, які провадять діяльність з випуску та проведення лотерей на території України, за наявності, наводять залишок сформованого призового фонду, що підлягає виплаті переможцям лотереї відповідно до оприлюднених умов її випуску та проведення (п. 2.57 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 475.

 

1545 «Резерв на виплату джек-поту*» – у цьому додатковому рядку підприємства, які провадять діяльність з випуску та проведення лотерей на території України, за наявності, наводять залишок сформованого резерву на виплату джек-поту, не забезпеченого сплатою участі у лотереї (п. 2.58 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо субрахунку 476.


1595 «Усього за розділом ІI» – суму значень рядків даного розділу за формулою: р. 1500 + р. 1505 + р. 1510 + р. 1515 + р. 1520 + р. 1525 + р. 1530 + р. 1535 + р. 1540 + р. 1545.


Розділ III. Поточні зобов'язання


Відображаємо у рядках:


1600 «Короткострокові кредити банків» – суму поточних зобов'язань підприємства перед банками щодо отриманих від них короткострокових кредитів (п. 2.59 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунків 31 (овердрафт), 60.


1605 «Векселі видані*» – за наявності суму заборгованості, на яку підприємство видало векселі на забезпечення поставок (робіт, послуг) постачальників, підрядників та інших кредиторів (п. 2.60 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо рахунку 62.


610 «Поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» – суми зобов'язань, які утворилися як довгострокові, але з дати балансу підлягають погашенню протягом дванадцяти місяців (п. 2.61 Методрекомендацій №433). Дані беруть із Кт сальдо рахунку 61.


1615 «Поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» – суми заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги (п. 2.62 Методрекомендацій №433). Якщо заборгованість, забезпечену векселями, наводимо в окремій статті (рядку), у цьому рядку її не відображаємо. Дані беремо із Кт сальдо рахунку 63.


1620 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» – заборгованість підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи податки з працівників підприємства (п. 2.63 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунків 641 та 642.


1621 «у тому числі з податку на прибуток» – суму поточної кредиторської заборгованості з податку на прибуток (п. 2.63 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунку 641/податок на прибуток.


1625 «розрахунками зі страхування» – суму заборгованості з відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуального страхування його працівників (п. 2.64 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 65.


1630 «розрахунками з оплати праці» – заборгованість за нарахованою, але ще не сплаченою сумою оплати праці, а також за депонованою заробітною платою (п. 2.65 Методрекомендацій №433). Дані беруть із Кт сальдо рахунку 66.


1635 «Поточна кредиторська заборгованість за одержаними авансами*» – за наявності суму авансів, одержаних від інших осіб (п. 2.66 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунку 681.


1640 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з учасниками*» – за наявності заборгованість підприємства його учасникам (засновникам), пов'язана з розподілом прибутку (дивіденди тощо) і капіталу (п. 2.67 Методрекомендацій № 433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 67.


1645 «Поточна кредиторська заборгованість із внутрішніх розрахунків*» – за наявності заборгованість підприємства пов'язаним сторонам та кредиторську заборгованість із внутрішніх розрахунків, зокрема між учасниками групи тощо (п. 2.68 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунків 682, 683.


1650 «Поточна кредиторська заборгованість за страховою діяльністю*» – за наявності суми кредиторської заборгованості за страховими виплатами, страховими преміями, отриманими авансами, суму кредиторської заборгованості перед страховими агентами, брокерами та посередниками і премій до сплати перестраховикам, іншу кредиторську заборгованість за страховою діяльністю (п. 2.69 Методрекомендацій №433).


1660 «Поточні забезпечення» – суму забезпечень, які плануємо використати протягом 12 місяців із дати балансу, для покриття витрат, щодо яких відповідне забезпечення створили (п. 2.70 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо субрахунків 471, 472, 473, 474, 477, 478 (тільки в сумі забезпечень, які плануємо використати протягом 12 місяців з дати балансу).


1665 «Доходи майбутніх періодів» – доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів (п. 2.71 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 69.


1670 «Відстрочені комісійні доходи від перестраховиків*» – за наявності неамортизований залишок комісійних винагород, отримуваних від перестраховиків, які віднесли на майбутні періоди для їх відповідності преміям, переданим у перестрахування (п. 2.72 Методрекомендацій №433).


1690 «Інші поточні зобов'язання» – суми зобов'язань, для відображення яких за ознаками суттєвості не можна виділити окрему статтю (рядок) або які не можна включити до інших статей (рядків), наведених у розділі «Поточні зобов'язання і забезпечення» (п. 2.73 Методрекомендацій №433). Дані беремо з Кт сальдо рахунків 36 (тільки в сумі заборгованості замовникам за будівельними контрактами), 372, 643, 644, 684, 685 (крім платежів у позабюджетні фонди).


1695 «Усього за розділом III» – суму значень рядків даного розділу за формулою: р. 1600 + р. 1605 + р. 1610 + р. 1615 + р. 1620 + р. 1625 + р. 1630 + р. 1635 + р. 1640 + р. 1645 + р. 1650 + р. 1660 + р. 1665 + р. 1670 + р. 1690.


Розділ IV. Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами, утримуваними для продажу, та групами вибуття


У рядку 1700 відображаємо зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, які утримуються для продажу, що визначаються відповідно до НП(С)БО 27 (п. 2.74 Методрекомендацій №433). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 680.


Розділ V. Чиста вартість активів недержавного пенсійного фонду*


Наводимо у рядках:


1800 «Чиста вартість активів недержавного пенсійного фонду*» – за наявності різницю між вартістю активів пенсійного фонду на звітну дату та сумою зобов'язань пенсійного фонду, що підлягають виконанню на звітну дату (п. 2.75 Методрекомендацій №433).


1900 «БАЛАНС» – суму значень підсумкових рядків кожного розділу за формулою: р. 1495 + р. 1595 + р. 1695 + р. 1700 + р. 1800.


Як подавати Баланс (Звіт про фінансовий стан) за формою №1


Фінзвітність подають до контролюючих органів в електронній формі із дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV та «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 №2155-VIII.


Подання платниками документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється передбачають норми ПКУ та Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557.


Для платників податків, які обрали спосіб подання звітності засобами електронного зв’язку в електронній формі (в т. ч. і за допомогою Електронного кабінету), ДПС на своєму вебпорталі веде та підтримує в актуальному стані рубрику «Електронна звітність».


Під час створення звітності, яку подають до ДПС і Держстату, використовуйте формати з першою літерою «S».


Звітність, яку подають тільки до ДПС, формують за форматами з першою літерою «J».

 

Антоніна КУРИЛЕНКО, консультант з обліку та оподаткування, м.Київ


Бланки документів:


  1. Баланс (Звіт про фінансовий стан). Форма №1
  2. Податкова декларація з податку на прибуток
  3. Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації