Одразу зауважимо, що на відміну від повної («дорослої») фінзвітності, спрощена має стислу форму і поєднує в собі одразу Баланс і Звіт про фінансові результати в одній формі.
Хто подає форму №1-м, 2-м
Форму №1-м, 2-м подають суб’єкти малого підприємництва (далі – СМП), якими є:
1. Малі підприємства – підприємства (крім юросіб-єдинників третьої групи), які не відповідають критеріям для мікропідприємств та показники яких на дату складання річної фінансової звітності за рік, що передує звітному, відповідають щонайменше двом із таких критеріїв:
- балансова вартість активів – від 350 тисяч євро до 4 млн євро включно;
- чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) – від 700 тис. євро до 8 млн євро включно;
- середня кількість працівників – від 10 до 50 осіб включно (абз. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV; далі – Закон про бухоблік).
2. Представництва нерезидентів в Україні (як комерційні, так і некомерційні).
Підстава – пп. 1 п. 2 розд. І Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 25 «Спрощена фінансова звітність», затвердженого наказом Мінфіну від 25.02.2000 №39 (далі – НП(С)БО 25).
Важливо! До 17.02.2023 юросіб-єдинників третьої групи - підприємств, які ведуть спрощений бухоблік доходів та витрат відповідно до податкового законодавства, виділяли окремо серед тих, хто має подавати спрощену фінзвітність за формами №1-мс, 2-мс (абз. 7 п. 2 розд. I НП(С)БО 25 у редакції до 17.02.2023). Із 17.02.2023 наведені госпсуб'єкти можуть обирати, звітувати за формами №1-мс, 2-мс чи №1-м, 2-м. Відповідні зміни вніс наказ Мінфіну від 12.01.2023 №18
Для юросіб-єдинників третьої групи встановили обмеження розміру річного доходу в 1167 мінзарплат на 1 січня звітного року – 8 285 700 грн у 2024 році (пп. 3 п. 291.2 Податкового кодексу України; ПКУ). Цей ліміт знаходиться в межах граничного розміру чистого доходу від реалізації для «мікропідприємств», тобто в межах до 700 тис. євро. Тому такі спрощенці як мікропідприємства можуть звітувати за формами №1-мс та 2-мс. Утім за бажанням, якщо на це є ресурс, вони можуть подавати і звичайні форми фінзвітності. Але тоді доведеться подавати за загальними правилами: щокварталу – форми №1 і 2, щороку – всі п'ять форм разом із примітками.
В які строки і куди подавати форму №1-м, 2-м
Фінзвітність базово складають за календарний рік. Водночас малі підприємства повинні подавати до органів статистики ще й проміжну фінансову звітність. Таку звітність складають за результатами I кварталу, 1 півріччя, 9 місяців.
Органи статистики
Проміжну фінзвітність (за I квартал, 1 півріччя, 9 місяців), крім консолідованої, подають до органів Держстату, не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Річну фінзвітність подають до органів Держстату не пізніше 28 лютого наступного за звітним року (п. 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 №419; далі – Порядок №419).
Увага! Дедлайн з подання до органів статистики фінзвітності станом на 31.12.2024 - 28.02.2025
Податкові органи
Малі підприємства – платники податку на прибуток чи неприбуткові організації подають фінзвітність разом із відповідною декларацією з податку на прибуток (далі – Декларація) чи звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі – Неприбутковий звіт) до податкової служби, де вони перебувають на обліку (абз. 1, 2 п. 46.2 ПКУ). Така фінзвітність є додатком до Декларації чи Неприбуткового звіту та їх невід’ємною частиною.
Подають фінзвітність разом із:
1. Декларацією:
- якщо період звітування з податку на прибуток – календарний квартал (п. 137.4 ПКУ) – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (пп. 49.18.2, п. 49.20 ПКУ);
- якщо період звітування з податку на прибуток – календарний рік (п. 137.5 ПКУ) – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ);
2. Неприбутковим звітом, базовий період звітування за яким – рік (пп. 133.4.7 ПКУ) – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року (пп. 49.18.3, п. 49.20 ПКУ).
Крім того, фінансові установи, що належать до малих підприємств, повинні оприлюднити фінзвітність разом з аудиторським висновком на власному сайті і подати її до органу ДПС не пізніше 10 червня наступного за звітним року (абз. 2 – 7 ч. 3 ст. 14 Закону про бухоблік, п. 46.2 ПКУ).
На замітку! Малі підприємства, які не є фінустановами, та не є підприємствами, що становлять суспільний інтерес, оприлюднювати свою фінзвітність з аудиторським висновком не зобов’язані
Відповідальність за формами №1-м, 2-м
Неподання до органу статистики
За неподання чи несвоєчасне подання фінзвітності до органів статистики на посадових осіб підприємства можуть накласти адмінштраф:
- від 170 до 255 грн – за порушення, вчинене вперше;
- від 255 до 425 грн – за повторне протягом року порушення (ст. 186-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення; КпАП).
Важливо! На період дії воєнного стану та протягом трьох місяців після його завершення, адміністративну та/або кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності не застосовують (Закон України «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 03.03.2022 №2115-IX, далі - Закон №2115; Порядок №419)
Норми законодавства щодо звільнення від відповідальності на час війни не стосуються подання фінзвітності до органу ДПС разом із Декларацію чи Неприбутковим звітом. Адже в цьому випадку фінзвітність є частиною самої податкової звітності, на яку норми Закону №2115 не поширюються.
Тому подавати фінзвітність можна протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання фінзвітності. І обов’язку доводити факт неможливості подання фінзвітності Закон №2115 не передбачає.
Неподання до ДПС
Податкова декларація, звіт мають містити обов’язкові реквізити, зокрема інформацію про додатки, що додають до податкової декларації чи звіту та є їх невід’ємною частиною (п. 48.3 ПКУ).
Податкову звітність, складену з порушенням норм ст. 48 ПКУ, не вважають податковою декларацією чи звітом, крім випадків, встановлених п. 46.4 ПКУ (п. 48.7 ПКУ).
Якщо мале підприємство не є платником податку на прибуток, при цьому є неприбутковою організацією, воно подає фінзвітність разом зі Неприбутковим звітом, що є додатком до неї і її невід’ємною частиною. Підтвердженням подання фінансової звітності разом зі Неприбутковим звітом є позначка «+» у клітинці «ФЗ» таблиці «Наявність додатків» та у таблиці «Наявність поданих до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації додатків – форм фінансової звітності» у Неприбутковому звіті.
Якщо мале підприємство не є платником податку на прибуток, а перебуває на спрощеній системі і сплачує єдиний податок, то подавати фінзвітність разом із Декларацією платника єдиного податку не потрібно.
За неподання або несвоєчасне подання платником Декларації чи Неприбуткового звіту передбачено штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).
На замітку! КпАП не передбачає права органів ДПС складати протоколи про адміністративні правопорушення за неподання або несвоєчасне подання фінансової звітності. На цьому свого часу акцентували увагу фахівці ДПС у Чернівецькій області
Штраф у розмірі 340 грн, передбачений п. 120.1 ПКУ, застосовують до малих підприємств, які є фінустановами, у разі неподання ними проаудійованої фінзвітності за формами №1-м, 2-м до ДПС (абз. 4 п. 46.2 ПКУ).
Водночас, поки в Україні діє воєнний стан, платників податку на прибуток звільнили від відповідальності, передбаченої ПКУ, за неподання до 10.06.2025 року річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом. Умова для такого звільнення — виконання таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абз. 16 пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, лист ДПС від 26.05.2023 № 12059/7/99-00-04-03-01-07).
Неоприлюднення фінзвітності на сайті
За порушення порядку оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом передбачено адмінштраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн (ст. 163-16 КпАП).
Однак під час дії воєнного стану можна оприлюднити фінзвітність не у загальновизначені строки, а протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану (пп. 4-2 п. 1 Закону №2115). До спливу цього строку посадові особи підприємств звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення фінзвітності разом з аудиторським звітом (пп. 4-1 п. 1 Закону №2115).
За якою форм ою звітувати малому підприємству
Форму фінзвіту малого підприємства містить додаток 1 до НП(С)БО 25.
Усі сумові показники цієї форми відображають у тисячах гривень із одним десятковим знаком (п. 1 розд. І НП(С)БО 25).
Увага! Ідентифікатор електронної форми для подання через Електронний кабінет — J/S 0901107
Завантажуйте бланки:
- Фінансова звітність малого підприємства. Форми № 1-м, 2-м
- Податкова декларація з податку на прибуток
- Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації
Який порядок заповнення форм №1-м, 2-м
Порядок заповнення фінзвіту малого підприємства №1-м, 2-м визначає розд. ІІ НП(С)БО 25. У ньому описано, які дані відображати в тій чи іншій статті звітності. Але звідки брати дані, із яких рахунків обліку – не зазначено. Допоможемо визначитися із цим та розглянемо покроково, як заповнювати кожен рядок звіту.
Шапка
Зазначаємо у реквізитах:
- «Підприємство» – повну чи скорочену назву суб’єкта господарювання відповідно до статутних документів;
- «Територія» – місто чи село, де зареєстроване підприємство;
- «Організаційно-правова форма господарювання» – свою організаційно-правову форму як суб'єкта господарювання, наприклад, «товариство з обмеженою відповідальністю», «приватне підприємство» тощо;
- «Вид економічної діяльності» – назву основного виду економічної діяльності компанії згідно з Державним класифікатором «Класифікація видів економічної діяльності» ДК 009:2010 (КВЕД-2010), затвердженим наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 №457;
- «Середня кількість працівників, осіб» – кількість, обчислену відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 №286;
- «Одиниця виміру – стандартну для форми «тис. грн з одним десятковим знаком»;
- «Адреса, телефон» – юридичну адресу підприємства і актуальний контактний номер телефону для зв’язку;
- «Код за ЄДРПОУ» – код, з яким підприємство фігурує в ЄДРПОУ;
- «Код за КАТОТТГ» – код із Кодифікатору адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Мінрегіону від 26.11.2020 №290;
- «Код за КОПФГ» – код згідно з Державним класифікатором «Класифікація організаційно-правових форм господарювання» ДК 002:2004, затвердженим наказом Держспоживстандарту від 28.05.2004 №97. Наприклад, код такої організаційно-правової форми господарювання, як ТОВ – «240»;
- «Код за КВЕД» – код основного виду економічної діяльності компанії згідно з КВЕД-2010.
Баланс. Форма № 1-м
Спершу зазначаємо, станом на яку дату відображаємо показники. Наприклад, для 2024 року – «31.12.2024».
АКТИВ
Розділ I. Необоротні активи
Зазначаємо у рядках:
1005 «Незавершені капітальні інвестиції» – вартість незавершених на дату балансу капітальних інвестицій в необоротні активи, на будівництво, реконструкцію, модернізацію (інші поліпшення, що збільшують первісну (переоцінену) вартість), виготовлення, придбання об'єктів матеріальних необоротних активів (у тому числі необоротних матеріальних активів, призначених для заміни діючих, і устаткування для монтажу) – п. 2.1 розд. ІІ НП(С)БО 25. Тобто ідеться про Дт сальдо по рахунку 15.
1010 «Основні засоби» – залишкову вартість основних засобів (далі – ОЗ), нематеріальних активів (далі – НМА) та інших необоротних матеріальних активів. Її обчислюємо, як різницю між первісною (переоціненою) вартістю вказаних необоротних активів і сумою їх зносу на дату балансу (п. 2.2 розд. ІІ НП(С)БО 25). Тобто як різницю між значеннями двох наступних рядків (рядок 1011 - рядок 1012).
1011 «первісна вартість» – первісну (переоцінену) вартість ОЗ, НМА та інших необоротних матеріальних активів (п. 2.2 розд. ІІ НП(С)БО 25). Це – Дт сальдо по рахунку 10, якщо для обліку використовуємо Спрощений план рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій суб'єктів малого підприємництв, затверджений наказом Мінфіну від 19.04.2001 №186 (далі – спрощений План рахунків). Якщо ж використовуємо План рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затверджений наказом Мінфіну від 30.11.1999 №291 (далі – загальний План рахунків), то це Дт сальдо по рахунках 10, 11 і 12.
1012 «знос» – знос ОЗ, НМА та інших необоротних матеріальних активів. Тобто беремо Кт сальдо субрахунків 131, 132, 133, 135 – якщо використовуємо загальний План рахунків, і Кт сальдо рахунку 13 – якщо використовуємо спрощений План рахунків. Дані в цьому рядку наводимо у дужках, що означає знак «мінус». Тому, зрештою, це впливає на арифметику обчислення загальної суми за розділом.
1020 «Довгострокові біологічні активи» – справедливу вартість довгострокових біологічних активів. Якщо відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи» довгострокові біологічні активи обліковуємо за первісною вартістю, у цьому рядку наводимо їхню залишкову вартість, яка включаємо до підсумку балансу (п. 2.4 розд. ІІ НП(С)БО 25). Інформацію беремо із Дт сальдо рахунку 16.
1030 «Довгострокові фінансові інвестиції» – фінансові інвестиції на період більше одного року, а також усі інші фінансові інвестиції, які не можна вільно реалізувати в будь-який час (п. 2.5 розд. ІІ НП(С)БО 25). Інформацію беремо із Дт сальдо рахунку 14.
1090 «Інші необоротні активи» – суми інших необоротних активів, які не можна включити до згаданих вище рядків розділу «Необоротні активи». Інформацію беремо із Дт сальдо рахунку 18 – якщо використовуємо спрощений План рахунків, і Дт сальдо рахунків 18 і 19 – якщо використовуємо загальний План рахунків.
На замітку! У разі переходу підприємств на застосування НП(С)БО 25 до рядка 1090 на початок звітного року також включаємо дані, наведені у рядку 1045 «Відстрочені податкові активи» Балансу (Звіту про фінансовий стан) (форма № 1) на кінець попереднього року (п. 2.6 розд. ІІ НП(С)БО 25)
1095 «Усього за розділом I» – суму значень рядків зазначеного розділу за формулою: р. 1005 + р. 1010 + р. 1020 + р. 1030 + р. 1090.
Розділ II. Оборотні активи
Наводимо у рядках:
1100 «Запаси» – вартість запасів сировини, основних і допоміжних матеріалів, палива, покупних напівфабрикатів і комплектувальних виробів, запасних частин, тари (крім інвентарної), будівельних матеріалів та інших матеріалів, призначених для використання в ході нормального операційного циклу. Тут також відображаємо витрати на незавершене виробництво і незавершені роботи (послуги), валова заборгованість замовників за будівельними контрактами (п. 2.7 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 20, 23, 26 (крім субрахунку 26 в частині необоротних активів та груп вибуття, що утримуються для продажу) у разі використання спрощеного Плану рахунків. У разі ж використання загального Плану рахунків – фокус на Дт сальдо рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 (крім субрахунку 286).
1103 «у тому числі готова продукція» – готову продукцію, тобто собівартість виробів на складі, обробка яких закінчена та які пройшли випробування, приймання, укомплектовані згідно з умовами договорів із замовниками та відповідають технічним умовам і стандартам, сільськогосподарську продукцію в оцінці, визначеній відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи». Також наводимо покупну вартість товарів, придбаних підприємствами для подальшого продажу (п. 2.7 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунків 26 (крім субрахунку 26 у частині необоротних активів та груп вибуття, що утримуємо для продажу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків. У разі ж використання загального Плану рахунків орієнтуймося на Дт сальдо рахунків 26, 27, 28 (крім субрахунку 286).
1110 «Поточні біологічні активи» – вартість поточних біологічних активів тваринництва (дорослі тварини на відгодівлі і в нагулі, птиця, звірі, кролі, дорослі тварини, вибракувані з основного стада для реалізації, молодняк тварин на вирощуванні і відгодівлі), а також рослинництва (зернові, технічні, овочеві та інші культури), облік яких ведемо відповідно до НП(С)БО 30 «Біологічні активи» (п. 2.8 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 21.
1125 «Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги» – заборгованість покупців або замовників за реалізовані їм продукцію, товари, роботи або послуги (Дт сальдо субрахунків 36, 37 – залежить від того, на якому з них ведемо облік такої заборгованості), включаючи забезпечену векселями заборгованість скориговану на резерв сумнівних боргів (Кт рахунку 38), тобто суму нетто (п. 2.9 розд. ІІ НП(С)БО 25).
1135 «Дебіторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» — визнану дебіторську заборгованість казначейських, фінансових і податкових органів, державних цільових фондів, зокрема за розрахунками з тимчасової непрацездатності (п. 2.10 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 64 – у разі використання спрощеного Плану рахунків та із Дт сальдо рахунків 641, 642, 651, 652, 378 – у разі використання загального Плану рахунків.
1136 «у тому числі з податку на прибуток» – дебіторську заборгованість з податку на прибуток (п. 2.10 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо субрахунку рахунку 64 (конкретно за обліком податку на прибуток) — у разі використання спрощеного Плану рахунків. Аналогічно по Дт сальдо субрахунку 641 (конкретно за обліком податку на прибуток) – у разі використання загального Плану рахунків.
1155 «Інша поточна дебіторська заборгованість» – не включену до інших статей дебіторську заборгованість, скориговану на резерв сумнівних боргів (нетто) та яку відображаємо у складі оборотних активів (п. 2.11 розд. ІІ НП(С)БО 25). Наприклад, тут відображаємо заборгованість працівників перед підприємством за операціями з оплати праці (п. 2.28 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо з Дт сальдо рахунку 37 (у сумі, що не увійшла до значення рядків 1125 і 1135), рахунку 68 і 66 – у разі використання спрощеного Плану рахунків, і Дт сальдо рахунків 371, 372, 373, 374, 375, 376, 377, 66, 685 – у разі використання загального Плану рахунків.
1160 «Поточні фінансові інвестиції» – фінансові інвестиції на строк, що не перевищує один рік, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент (крім інвестицій, які є еквівалентами грошових коштів) (п. 2.12 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо з Дт сальдо рахунку 35 у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт сальдо субрахунку 352 – у разі використання загального Плану рахунків.
1165 «Гроші та їх еквіваленти» – суми готівки в касі підприємства, грошей на поточних та інших рахунках у банках, які можна вільно використати для поточних операцій, а також грошових коштів у дорозі, електронні гроші, еквіваленти грошей. Тут наводимо кошти в національній або іноземних валютах (п. 2.13 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо з Дт сальдо рахунку 30 (щодо грошових коштів) і 31 у разі використання спрощеного Плану рахунків, і Дт сальдо рахунків 30,31, 333, 334, 335, 351 – у разі використання загального Плану рахунків.
1170 «Витрати майбутніх періодів» – витрати, що мали місце протягом поточного або попередніх звітних періодів, але належать до наступних звітних періодів (п. 2.15 розд. ІІ НП(С)БО 25). Інформацію беремо із Дт сальдо рахунку 39.
1190 «Інші оборотні активи» – суми оборотних активів, які не включені до згаданих вище статей розділу «Оборотні активи» (п. 2.14 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 30 (щодо грошових документів), 64 (щодо ПДВ-зобов’язань і ПДВ-кредиту) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт сальдо рахунків 331, 332, 643, 644 – у разі використання загального Плану рахунків.
1195 «Усього за розділом II» – суму значень рядків зазначеного розділу за формулою: р. 1100 + р. 1110 + р. 1125 + р. 1135 + р. 1155 + р. 1160 + р. 1165 + р. 1170 + р. 1190.
Розділ III. Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття
У рядку 1200 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття» відображаємо вартість необоротних активів та груп вибуття, які утримуємо для продажу відповідно до НП(С)БО 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність» (п. 2.16 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Дт сальдо рахунку 26 (саме в сумі, яка стосується необоротних активів та груп вибуття, що утримуємо для продажу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт сальдо субрахунку 286 – у разі використання загального Плану рахунків.
Наприкінці у рядку 1300 «БАЛАНС» вказуємо суму значень підсумкових рядків кожного розділу за формулою: р. 1095 + р. 1195 + р. 1200. Підсумок активів має дорівнювати підсумку пасиву, тобто сумі зобов'язань та власного капіталу (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 25).
ПАСИВ
Розділ I. Власний капітал
Наводимо у рядках:
1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал» – закріплену в установчих документах суму статутного капіталу підприємства з урахуванням суми внесків до оголошеного, але ще не зареєстрованого статкапіталу. Підприємства, для яких не передбачена фіксована сума статутного капіталу, відображають у цьому рядку суму фактичного внеску власників до статутного капіталу підприємства. Тут також наводимо суму пайового капіталу (пайових внесків) членів споживчого товариства, спілок та інших організацій, внески засновників підприємства понад статутний капітал (п. 2.17 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 40 (саме в сумі, яка стосується статутного та пайового капіталу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 40 – у разі використання загального Плану рахунків.
1410 «Додатковий капітал» – суму дооцінки необоротних активів, вартості безоплатно отриманих підприємством від інших юридичних або фізичних осіб необоротних активів та інших видів додаткового капіталу (п. 2.18 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 40 (саме в сумі, яка стосується додаткового капіталу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 41 і 42 – у разі використання загального Плану рахунків.
1415 «Резервний капітал» – суму резервів, створених відповідно до законодавства або установчих документів за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства (п. 2.19 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 40 (саме в сумі, яка стосується резервного капіталу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 43 – у разі використання загального Плану рахунків.
1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» – суму нерозподіленого прибутку або непокритого збитку. Дані беремо із Кт сальдо рахунку 44 (саме в сумі нерозподіленого прибутку або непокритого збитку) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 441 або 442, а також згорнуте сальдо рахунків 17 та 54 (під час переходу на застосування НП(С)БО 25) – у разі використання загального Плану рахунків. Суму непокритого збитку наводимо в дужках (це знак «мінус»), тому її вираховуємо під час визначення підсумку цього розділу Балансу.
На замітку! У першому місяці року переходу на застосування НП(С)БО 25 сальдо рахунків 17 «Відстрочені податкові активи» і 54 «Відстрочені податкові зобов'язання» підлягає згортанню взаємною кореспонденцією цих рахунків із відображенням різниці на рахунку 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» (п. 2.20 розд. ІІ НП(С)БО 25)
1425 «Неоплачений капітал» – суму заборгованості власників (учасників) за внесками до статутного капіталу (п. 2.21 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 40 (саме в сумі, яка стосується заборгованості учасників до статкапіталу) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 45, 46 – у разі використання загального Плану рахунків.
1495 «Усього за розділом I» – суму значень рядків зазначеного розділу за формулою: р. 1400 + р. 1410 + р. 1415 ± р. 1420 – р. 1425.
Розділ II. Довгострокові зобов'язання, цільове фінансування та забезпечення»
У рядку 1595 відображаємо суми заборгованості підприємства банкам за отримані від них довгострокові (більше 1 року) кредити, позики, на які нараховують відсотки, та за іншими довгостроковими зобов'язаннями. Також тут показуємо суму залишку коштів цільового фінансування і цільових надходжень, які отримані з бюджету та інших джерел, у тому числі коштів, вивільнених від оподаткування у зв'язку з наданням пільг з податку на прибуток підприємств, а також суми забезпечення для відшкодування наступних витрат і платежів (на виплату відпусток працівникам, виконання гарантійних зобов'язань тощо) (п. 2.22 розд. ІІ НП(С)БО 25).
Увага! У разі переходу підприємств на застосування НП(С)БО 25 до цього рядка включають наявні на початок року переходу відстрочені податкові активи (ВПА), наведені у рядку 1045 повного Балансу (Звіту про фінансовий стан) (форма № 1) на кінець попереднього року (п. 2.6 розд. ІІ НП(С)БО 25)
Дані беремо із Кт сальдо рахунків 47, 48, 55 — у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунків 47, 48, 50, 51, 52, 53, 54, 55 – у разі використання загального Плану рахунків.
Розділ III. Поточні зобов'язання
Відображаємо у рядках:
1600 «Короткострокові кредити банків» – суму поточних зобов'язань підприємства перед банками щодо отриманих від них короткострокових позик. Зобов'язання за кредитами банків наводимо у балансі з урахуванням належної на кінець звітного періоду до сплати суми процентів за їх користування (п. 2.23 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунків 31 (овердрафт), 68 (саме в сумі кредитів банків та відсотків за ними) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунків 31 (овердрафт), 60, 684 (у сумі відсотків за кредитами банків) – у разі використання загального Плану рахунків.
1610 «Поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» – суми зобов'язань, які утворилися як довгострокові, але з дати балансу підлягають погашенню протягом дванадцяти місяців (п. 2.24 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 68 в частині поточної заборгованості за довгостроковими зобов'язаннями – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 61 – у разі використання загального Плану рахунків.
1615 «Поточна кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги» — суми заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги, включаючи заборгованість, забезпечену векселями (п. 2.25 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 68 у частині кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунків 62, 63, 685 – у разі використання загального Плану рахунків.
1620 «Поточна кредиторська заборгованість за розрахунками з бюджетом» – заборгованість підприємства за всіма видами платежів до бюджету, включаючи суму податку з працівників підприємства (п. 2.26 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 64 тільки щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунків 641 та 642 – у разі використання загального Плану рахунків.
1621 «у тому числі з податку на прибуток» – суму поточної кредиторської заборгованості з податку на прибуток (п. 2.26 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 64 тільки щодо суми податку на прибуток – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 641/податок на прибуток – у разі використання загального Плану рахунків.
1625 «розрахунками зі страхування» – суму заборгованості з відрахувань на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхування майна підприємства та індивідуального страхування його працівників (п. 2.27 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 64 тільки щодо суми розрахунків зі страхування – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунку 65 – у разі використання загального Плану рахунків.
1630 «розрахунками з оплати праці» – заборгованість за нарахованою, але ще не сплаченою сумою оплати праці, а також за депонованою заробітною платою (п. 2.29 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 66 у разі використання як спрощеного, так і загального Плану рахунків.
1665 «Доходи майбутніх періодів» – доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів (п. 2.31 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 69 у разі використання як спрощеного, так і загального Плану рахунків.
1690 «Інші поточні зобов'язання» – суму зобов'язань, які не включені до інших статей, наведених у розділі «Поточна кредиторська заборгованість», зокрема заборгованість за одержаними авансами, заборгованість засновникам у зв'язку з розподілом прибутку, заборгованість пов'язаним сторонам, сальдо субрахунку 644 «Податковий кредит» і суму валової заборгованості замовникам за будівельними контрактами (п. 2.30 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунків 37, 64 тільки щодо суми податкового кредиту і зобов’язань з ПДВ, 68 – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо рахунків 37, 643, 644, 67, 68 (за винятком сум по субрахунках 680 та 684 щодо відсотків за кредитами банків) – у разі використання загального Плану рахунків.
1695 «Усього за розділом III» – суму значень рядків зазначеного розділу за формулою: р. 1600 + р. 1610 + р. 1615 + р. 1620 + р. 1625 + р. 1630 + р. 1665 + р. 1690.
Розділ IV. Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами, утримуваними для продажу, та групами вибуття
У рядку 1700 відображаємо зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, які утримуємо для продажу відповідно до НП(С)БО 27 (п. 2.28 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт сальдо рахунку 68 тільки щодо суми зобов'язань, що пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, які утримуються для продажу – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт сальдо субрахунку 680 – у разі використання загального Плану рахунків.
Наприкінці у рядку 1900 «БАЛАНС» вказуємо суму значень підсумкових рядків кожного розділу за формулою: р. 1495 + р. 1595 + р. 1695 + р. 1700.
Звіт про фінансові результати. Форма №2-м
У цій формі насамперед зазначаємо, за який рік (а не станом на яку дату, як у випадку з Балансом) відображаємо показники. Для 2024 року це – «2024 рік».
Далі наводимо у рядках:
2000 «Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)» – дохід від реалізації продукції, товарів, робіт і послуг без непрямих податків і зборів та інших вирахувань з доходу (п. 5.1 розд. ІІ НП(С)БО 25). Дані беремо із Кт обороту по рахунку 70.
2120 «Інші операційні доходи» – суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а саме:
- дохід від операційної оренди активів;
- дохід від операційних курсових різниць;
- відшкодування раніше списаних активів;
- дохід від реалізації оборотних активів (крім фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття тощо.
На замітку! Дохід від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції та дохід від зміни вартості поточних біологічних активів також наводимо у рядку 2120 (п. 5.2 розд. ІІ НП(С)БО 25)
Дані беремо із Кт обороту по рахунку 74 (щодо суми інших операційних доходів) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт обороту по рахунку 71 – у разі використання загального Плану рахунків.
2240 «Інші доходи» – тут відображаємо:
- дивіденди, відсотки, доходи від участі в капіталі та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій;
- дохід від реалізації фінансових інвестицій;
- дохід від неопераційних курсових різниць;
- інші доходи, які виникають у процесі діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства (п. 5.3 розд. ІІ НП(С)БО 25).
Дані беремо із Кт обороту по рахунку 74 (щодо суми інших доходів, які не увійшли до рядка 2120 ф. 2-м) – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Кт обороту по рахунках 72, 73, 74 – у разі використання загального Плану рахунків;
2280 «Разом доходи (2000 + 2120 + 2240)» – суму значень відповідних рядків за формулою: р. 2000 + р. 2120 + р. 2240;
2050 «Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)» – виробничу собівартість реалізованої продукції (робіт, послуг) та/або собівартість реалізованих товарів, визначену відповідно до НП(С)БО 16 «Витрати» (п. 5.4 розд. ІІ НП(С)БО 25).
Дані беруть із Дт обороту по рахунку 90 – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт обороту по субрахунках 901, 902, 903 – у разі використання загального Плану рахунків.
2180 «Інші операційні витрати» – тут місце для сум (п. 5.5 розд. ІІ НП(С)БО 25):
- адмінвитрат;
- витрат на збут;
- собівартості реалізованих оборотних активів (крім готової продукції, товарів і фінансових інвестицій), необоротних активів, утримуваних для продажу, та груп вибуття;
- відрахувань на створення резерву сумнівних боргів і сума списаних безнадійних боргів;
- втрат від знецінення виробничих запасів;
- втрат від операційних курсових різниць;
- визнаних економічних санкцій;
- відрахувань для забезпечення відшкодування наступних операційних витрат;
- інших витрат, що пов'язані з операційною діяльністю підприємства;
- податків і зборів, що належать до сплати за звітний період відповідно до законодавства (п. 5.5 розд. ІІ НП(С)БО 25).
Дані беремо з Дт обороту по рахунку 96 – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт обороту по рахунках 92, 93, 94 – у разі використання загального Плану рахунків.
2270 «Інші витрати» – тут відображаємо суми:
- витрат на сплату процентів та інші витрати підприємства, пов'язані із запозиченнями;
- втрат від участі в капіталі;
- собівартості реалізації фінінвестицій;
- втрат від неопераційних курсових різниць;
- втрат від уцінки фінінвестицій та необоротних активів;
- інших витрат, які виникають у процесі діяльності, але не пов'язані з операційною діяльністю підприємства (п. 5.6 розд. ІІ НП(С)БО 25).
Дані беремо з Дт обороту по рахунку 96 тільки щодо сум інших витрат — у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт обороту по рахунках 95, 96, 97 – у разі використання загального Плану рахунків.
2285 «Разом витрати (2050 + 2180 + 2270)» – суму значень відповідних рядків за формулою: р. 2050 + р. 2180 + р. 2270.
2290 «Фінансовий результат до оподаткування(2280 - 2285)» – різницю між доходами та витратами підприємства за формулою: р. 2280 - р. 2285. Якщо фінансовий результат до оподаткування – збиток, його суму наводимо в дужках (що означає зі знаком «мінус»).
2300 «Податок на прибуток» – суму податку на прибуток, визначену в розмірі податку на прибуток за звітний період (п. 5.8 розд. ІІ НП(С)БО 25, п. 18 НП(С)БО 17). Дані беремо з Дт обороту по рахунку 96 тільки щодо сум податку на прибуток – у разі використання спрощеного Плану рахунків і Дт обороту по рахунках 98 – у разі використання загального Плану рахунків.
2350 «Чистий прибуток (збиток) (2290 – 2300)» – різницю між сумою фінансового результату до оподаткування і сумою витрат з податку на прибуток за формулою: р. 2290 - р. 2300. Якщо результат – чистий збиток, його вказуємо у дужках (що означає зі знаком «мінус»).
Як подавати фінзвітність малого підприємства
Фінзвітність малого підприємства подають до контролюючих органів в електронній формі із дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 №851-IV та «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 №2155-VIII.
Подання платниками документів засобами електронного зв’язку в електронній формі здійснюється передбачають норми ПКУ та Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Мінфіну від 06.06.2017 №557.
Для платників податків, які обрали спосіб подання звітності засобами електронного зв’язку в електронній формі (в т. ч. і за допомогою Електронного кабінету), ДПС на своєму вебпорталі веде та підтримує в актуальному стані рубрику «Електронна звітність».
Під час створення звітності, яку подають до ДПС і Держстату, використовуйте формати з першою літерою «S».
Звітність, яку подають тільки до ДПС, формують за форматами з першою літерою «J».
Антоніна КУРИЛЕНКО, консультант з обліку та оподаткування, м. Київ
Бланки документів: