Зміни в Порядок розрахунку для лікарняних і декретних 2025

Уряд впроваджує єдиний підхід до визначення середньоденного доходу для всіх застрахованих осіб. Розглянемо які зміни ухвалені та кого із застрахованих осіб стосуються!


  1. Ключові зміни в постановах Кабміну щодо розрахунку середньої зарплати
  2. Відновлення правил виключення окремих місяців із розрахунку
  3. Що передбачено для працівників та гіг-спеціалістів Дія.City
  4. Висновки


Ключові зміни в постановах Кабміну щодо розрахунку середньої зарплати


На засіданні Кабінету Міністрів 14 липня 2025 року було ухвалено низку змін до трьох ключових постанов, що регулюють порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку соціальних виплат. Мова йде про постанову Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266 (далі КМУ), яка визначає базові правила для розрахунку лікарняних і декретних, постанову КМУ від 10.05.2024 №531 щодо особливостей реалізації прав окремих категорій осіб на соціальне страхування, а також постанову КМУ від 13.08.2024 №986, яка стосується капіталізації платежів у випадках ліквідації страхувальників.


Ці зміни спрямовані на узгодження норм із Законом України від 18.12.2024 №4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування», що реформує систему загальнообов’язкового державного соціального страхування.


Основна ідея оновлень полягає у впровадженні єдиного підходу до визначення середньоденного доходу для всіх застрахованих осіб. Це особливо важливо для добровільно застрахованих – членів особистих селянських господарств, домашніх працівників, інших категорій, які не перебувають у трудових відносинах, але беруть участь у системі соціального страхування.


Якщо раніше середній дохід для таких осіб розраховувався шляхом поділу на 365 чи 366 днів, незалежно від періоду дії договору, то тепер діятиме правило пропорційності: якщо людина працювала менше ніж 12 місяців, дохід обчислюватиметься за фактичні місяці або відпрацьовані дні договору. Усі розрахунки здійснюватимуться тільки за ті періоди, за які сплачено єдиний соціальний внесок.


Відновлення правил виключення окремих місяців із розрахунку


Оновлено правила виключення з розрахункового періоду місяців, коли особа не працювала з поважних причин. Фактично відновлено підхід, який діяв до 2023 року.


Ідеться про ситуації, коли особа перебувала у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, доглядала за дитиною до трьох або шести років, була тимчасово непрацездатною, служила в армії, або мала трудовий договір, призупинений через воєнні дії. Такі періоди не враховуватимуться у розрахунках. Якщо весь місяць не був відпрацьований з першого до останнього числа – його повністю виключають із розрахунку середньої зарплати.


Що передбачено для працівників та гіг-спеціалістів Дія.City


Окрему увагу приділено працівникам і гіг-спеціалістам компаній-резидентів Дія.City. Для них вводяться уточнення щодо обмеження суми страхових виплат. Тепер загальна сума допомоги – як у разі тимчасової непрацездатності, так і при вагітності та пологах – не може перевищувати фактичного доходу, з якого сплачено ЄСВ. Для обрахунку ліміту використовуватимуть дохід останнього місяця розрахункового періоду, ділений на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) і помножений на кількість днів непрацездатності.


Таким чином, уряд продовжує адаптувати механізми соціального страхування до нових умов і потреб. Уніфікація розрахунку середнього доходу, уточнення щодо поважних причин і прозорі правила для спеціальних режимів, як-от Дія.City, повинні зменшити кількість помилок у нарахуваннях і забезпечити рівні умови для всіх застрахованих осіб.


Очікується, що найближчим часом оновлені редакції відповідних нормативно-правових актів буде оприлюднено, і вони набудуть чинності з дати офіційної публікації. А ми обов’язково розглянемо всі зміни на прикладах у наших наступних випусках та ефірах.


Висновки


  1. Усі застраховані, включно з добровільно застрахованими, матимуть єдиний підхід до розрахунку середнього доходу – лише за періоди, за які сплачено ЄСВ.
  2. До розрахунку більше не включаються місяці, в яких особа не працювала повністю. Навіть, якщо у місяці є дні не відпрацьовані з поважних причин, все одно виключаються з розрахункового періоду повністю.
  3. Для працівників і гіг-спеціалістів у Дія.City сума допомоги не може перевищувати фактичного доходу, з якого сплачено ЄСВ.


Олена АФОНІНА, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування,

головна редакторка 7eminar

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Статті на тему:


Лікарняні: призначення та виплата допомоги

Лікарняні для ФОП: як отримати страхові виплати від ПФУ

Види помилок при розрахунку лікарняних і декретних: як їх виправляти

Помилки в розрахунку лікарняних та декретних: алгоритм виправлення

Чи сплачує ЄСВ «за себе» ФОП у декретній відпустці: коментар до нової ІПК від ДПС

Гіг-спеціалісти резидента Дія Сіті: винагорода, лікарняні, оплачувана перерва, відображення у Податковому розрахунку

Втомилися щоразу згадувати, як рахувати лікарняні чи декретні? Спробуйте Калькулятор середня зарплата – лікарняні, який сам підбере розрахунковий період і врахує страховий стаж. Просто введіть дані – і одразу отримаєте готовий результат із можливістю зберегти або роздрукувати


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇