Податківці в ІПК № 2338/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК від 28.04.2025 роз’яснили, чи потрібно сплачувати ЄСВ «за себе» ФОП, яка є найманим працівником і за основним місцем роботи перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
В коментованій ІПК податківці доходять висновку, що оскільки ФОП є найманим працівником і платниками (у даному випадку управліннями соціального захисту населення (УСЗН) сплачується за таку особу ЄСВ у розмірі не меншому від мінімального страхового внеску, то виконуються обидві умови, визначені в ч. 6 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон – №2464). У такому випадку фізична особа – підприємець звільняється від сплати єдиного внеску «за себе».
Нагадаємо, що фізичні особи - підприємці, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску (ч. 6 ст. 4 Закону №2464).
Підпунктом 14.1.222 ПКУ визначено, що
роботодавець – це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
Допомога при народженні дитини – це соціальні виплати за рахунок коштів державного бюджету, які надаються одному з батьків.
Одноразово виплачується 10 320 гривень, а решта суми – по 860 гривень протягом 36 місяців. Такі виплати є базою для нарахування ЄСВ в розмірі не менш ніж мінімальний.
УСЗН, через які виплачується допомога, є платниками ЄСВ згідно з абз. 7 п. 1. ч. 1 ст. 4 Закону №2464. Однак їх не можна вважати роботодавцем для фізособи, яка отримує допомогу при народженні дитини. Тож, не виконується основна умова для звільнення ФОП від сплати ЄСВ за себе – сплата ЄСВ роботодавцем
Проте, в коментованій ІПК податківці сплату ЄСВ УСЗН з допомоги при народженні дитини вважають достатньою умовою для несплати єдиного внеску підприємцем.
Раніше, зокрема в ІПК від 14.04.2021 №1527/ІПК/99-00-04-03-03-06, податківці дотримувались іншої думки:
фізичні особи - підприємці, які мають основне місце роботи і перебувають у відпустці для догляду за дитиною з 01.01.2021 не звільняються від сплати за себе єдиного внеску, оскільки роботодавцем не сплачується єдиний внесок за таких осіб, а сплата цього внеску здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Отже, підсумуємо:
- Ризиковано не сплачувати ЄСВ «за себе» ФОПу, який перебуває у відпустці по догляду за дитиною до 3 річного віку. Адже УСЗН не є роботодавцем даного ФОПа і таким чином не виконується головна вимога для звільнення від сплати ЄСВ «за себе».
- Оскільки є ІПК ДПС з протилежною думкою щодо даного питання (тобто, ФОП не звільняється від сплати ЄСВ), радимо ФОПам у декретній відпустці, які не бажають сплачувати ЄСВ «за себе», отримати власну ІПК.
Ольга БОНДАРЕНКО, незалежний експерт із трудового законодавства, Слов'янськ
Статті на тему:
ЄСВ – 2025: платники, ставки, порядок сплати та розрахунку
ЄСВ для ФОП у 2025 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір