ЄСВ для ФОП у 2025 році

ЄСВ-зміни у 2025 році суттєво вплинуть на ФОПів. Адже вже відомо, що скасовують пільгу щодо несплати ЄСВ на час дії воєнного стану. Давайте розбиратись для кого ж з ФОПів залишається право не сплачувати ЄСВ у 2025 році


Повернення ФОПам обов’язкової сплати ЄСВ


Наразі діє пільга, яка дозволяє ФОПам не сплачувати ЄСВ за себе. Але Законом України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі Закон про Держбюджет-2025) призупиняють дію п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон про ЄСВ), за яким з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців всі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе.


Це означає:


  1. з 2025 року підприємці втратять право на добровільну сплату ЄСВ за себе,
  2. перші обов’язкові платежі за січень-березень 2025 року необхідно внести до 21 квітня 2025 року,
  3. пільга залишається чинною до кінця 2024 року, включно зі звітним періодом IV кварталу.


Збільшення максимальної бази для нарахування ЄСВ та мінімальна


У 2025 році тимчасово підвищують максимальну базу для нарахування ЄСВ із 15 мінімальних заробітних плат (120 000 грн) до 20 МЗП (160 000 грн).


Мінімальний страховий внесок у 2025 році складатиме 1760 грн на місяць (8000 грн × 22%).


Хто з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ


Навіть після скасування пільги, що була надана на час воєнного стану, деякі категорії підприємців зберігають право не сплачувати ЄСВ за себе:


ФОП особи із інвалідністю. Звільняються за умови наявності пенсійних або соціальних виплат (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ). Пільга діє з наступного місяця після набуття такого статусу, (ЗІР, категорія 201.04). Такий ФОП зобов’язаний сплачувати єдиний внесок за місяць, в якому було втрачено статус «особи з інвалідністю» (ЗІР, категорія 201.04.02).


ФОПам (крім електронних резидентів (е-резидентів), особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, що набули статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію, або є особами з інвалідністю окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно. Водночас, у разі якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від Пенсійного фонду України або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації (ЗІР, категорія 201.01).


ФОП-пенсіонери. За віком або за вислугу років. Звільнення стосується лише тих, хто отримує пенсію за законодавством України. Звільнення застосовується до осіб, які досягли пенсійного віку (визначеного ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») та отримують пенсію чи соціальну допомогу.


ФОП-наймані працівники. За них ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінзарплати). ДПС роз'яснює:

звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті – за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Тобто, навіть з урахуванням того, що Законом про Держбюджет-2025 повертають обов'язок сплати ЄСВ за себе, норма щодо працевлаштованих ФОПів залишається чинною.


ФОП на загальній системі без доходу. З 01.01.2021 р. діє норма п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, відповідно до якої ФОП на загальній системі оподаткування у разі якщо не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. Тобто у ФОП на загальній системі оподаткування є право сплачувати ЄСВ за місяці відсутності доходу, але обов'язку – немає.


Мобілізовані підприємці. На весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів). Пунктом 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачено, що під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники єдиного внеску, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».


Але! ФОПи, прийняті на військову службу за контрактом, не звільняються від сплати єдиного внеску за себе (ЗІР, категорія 201.04.02).    


ФОП із тимчасово окупованих територій. Мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України (ЗІР, категорія 201.04).


ФОП, позбавлені волі внаслідок збройної агресії проти України. Відповідно до п. 9-8 розд. VIII Закону про ЄСВ, звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОП, які не є роботодавцями і які:


  1. були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України;
  2. це право діє на період позбавлення волі та шість місяців після звільнення.


Для цього необхідно подати заяву до податкової у період 90 днів після звільнення або закінчення реабілітації.


Терміни сплати ЄСВ ФОПами у 2025 році


Починаючи з 2025 року, підприємці повинні дотримуватися чітких строків внесення платежів:


  1. I квартал: не пізніше 21 квітня 2025 року,
  2. II квартал: не пізніше 21 липня 2025 року,
  3. III квартал: не пізніше 21 жовтня 2025 року,
  4. IV квартал: до 20 січня 2026 року.


Загальні правила розрахунку ЄСВ


1. Для ФОП-єдинників:


  1. мінімальний платіж 22% від мінімальної зарплати (1760 грн / міс від мінзарплати 8000 грн),
  2. можливість добровільного збільшення внесків.


2. Для ФОП на загальній системі:


  1. 22% від чистого доходу,
  2. прибуткові місяці: сплата від 1760 грн до максимальної суми (залежить від бази).
  3. збиткові місяці: ЄСВ не сплачується.


Рекомендації підприємцям


  1. Перевірте, чи належите до пільгових категорій, які звільняються від сплати ЄСВ.
  2. Вчасно подайте документи для підтвердження права на пільги.
  3. Плануйте фінансові витрати на ЄСВ у 2025 році з урахуванням нових правил.
  4. Ведіть прозорий облік, щоб уникнути помилок у розрахунках та штрафів.


Анастасія БУЛУЙ, редактор 7eminar


Актуальні довідники:


Розміри податків та ЄСВ для ФОП у 2024 році

Розміри податків, зборів та ЄСВ для ФОП у 2025 році

Ставки єдиного соціального внеску

Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2011–2025 роках