ЄСВ для ФОП у 2026 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір

ФОПи у 2026 році мають сплачувати ЄСВ за загальними правилами. У статі розповідаємо для кого з ФОПів залишається право не сплачувати ЄСВ у 2026 році і яку суму мають сплачувати ФОП

4078


  1. Обов’язок ФОПів сплачувати ЄСВ у 2026 році
  2. Ставка ЄСВ для ФОП у 2026 році
  3. Хто з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ у 2026 році
  4. Терміни сплати ЄСВ ФОПами у 2026 році
  5. Загальні правила розрахунку ФОПом ЄСВ у 2026 році
  6. Рекомендації підприємцям у 2026 році


Обов’язок ФОПів сплачувати ЄСВ у 2026 році


Ще на початку 2025 року Законом про Держбюджет призупинено дію п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», за яким з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців всі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати й не сплачувати ЄСВ за себе.

Підприємцям повернули обов’язок сплачувати за себе ЄСВ з 1 січня 2025 року

Ставка ЄСВ для ФОП у 2026 році


Ставка ЄСВ розраховується від мінімальної заробітної плати, встановленої на рік.


Згідно з Законопроєктом №14000 «Проєкт Закону про Державний бюджет України на 2026 рік» розмір мінімальної заробітної плати буде становити:


  1. з 01.01.2026 – 8647 грн.


Отже, у 2026 році суми ЄСВ будуть такими:


  1. мінімальний страховий внесок – 1902,34 грн (8647 грн х 22%);
  2. максимальна величина 20 мінімальних зарплат – 172 940 грн (8647 грн х 20).

Протягом 2026 року розмір мінімальної заробітної плати не зростатиме, а отже, і мінімальна сума ЄСВ також залишиться на рівні 1902,34 грн протягом всього року

Хто з ФОПів звільняється від сплати ЄСВ у 2026 році


1. ФОП на загальній системі без доходу може не платити за себе ЄСВ тільки у разі, якщо не отримував за цей період дохід.


З 01.01.2021 р. діє норма п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон про ЄСВ), відповідно до якої ФОП на загальній системі оподаткування у разі, якщо не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.

Тобто у ФОП на загальній системі оподаткування є право сплачувати ЄСВ за місяці відсутності доходу, але обов'язку – немає

2. ФОП-найманий працівник. Якщо роботодавець сплачує ЄСВ за ФОП у розмірі не менше мінімального внеску, то сам ФОП звільняється від обов’язку платити ЄСВ за себе.


Він навіть не може платити добровільно за ті місяці, за які роботодавець вже сплатив мінімум. Це стосується всіх ФОП. Наявність найманих працівників не впливає на звільнення від сплати ЄСВ за себе, роз'яснює ДПС.


Якщо ж ФОП сплачував все ж таки ЄСВ за себе, то ці кошти вважаються помилково або надміру сплаченими.


3. ФОП, що отримує інші виплати. Закон України від 16.07.2025 №4536-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та з метою удосконалення окремих положень податкового законодавства» вніс зміни до ст. 4 Закону про ЄСВ:

Особи, зазначені у п. 4 і 5 ч. 1 цієї статті, звільняються від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного періоду, за які роботодавцем сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

Раніше це були виключно роботодавці за основним місцем роботи, а наразі це всі роботодавці, перераховані в п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ, тобто і соцстрах теж.


4. ФОП-пенсіонер або особа з інвалідністю. Також залишається пільга з ЄСВ для пенсіонерів, осіб з інвалідністю, які можуть добровільно сплачувати внески для накопичення стажу.


Згідно з роз'ясненням ДПС, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.


5. Мобілізований ФОП не сплачує ЄСВ за себе за весь період мобілізації, оскільки ЄСВ за нього сплачує держава й у нього є страховий стаж за період мобілізації як військовослужбовця. Це передбачено у п. 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ.


6. ФОП, позбавлені волі внаслідок збройної агресії проти України. Відповідно до п. 9-8 розд. VIII Закону про ЄСВ, звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОП, які не є роботодавцями і які були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України; це право діє на період позбавлення волі та шість місяців після звільнення.


Для цього необхідно подати заяву до податкової у період 90 днів після звільнення або закінчення реабілітації.


Терміни сплати ЄСВ ФОПами у 2026 році


Згідно з абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, платники єдиного внеску зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.


Є відповідне роз'яснення у ЗІР, категорія 201.04.02, згідно з яким ЄСВ сплачується 19 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується ЄСВ.


А якщо останній день строків сплати ЄСВ припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем таких строків сплати ЄСВ вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем.


Загальні правила розрахунку ФОПом ЄСВ у 2026 році


1. Для ФОП - єдинників:


  1. мінімальний платіж – 22% від мінімальної зарплати (1902,34 грн / міс від мінзарплати 8647 грн);
  2. можливість добровільного збільшення внесків (максимальна величина 20 мінімальних зарплат – 172 940 грн (8647 грн х 20).


2. Для ФОП на загальній системі:


  1. 22% від чистого доходу;
  2. прибуткові місяці: сплата від 1902,34 грн до максимальної суми (залежить від бази);
  3. збиткові / без доходу місяці: ЄСВ не сплачується.


Розмір ЄСВ для ФОП з 1 січня 2026 року



Платник

Термін сплати

Мінімальний страховий внесок

за місяць, грн

за квартал, грн

ФОП на спрощеній системі оподаткування (1, 2 та 3 групи)

До 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок згідно з позицією податківців в ЗІР, категорія 201.04.02

1902,34

5707,02

ФОП на загальній системі оподаткування

1902,34

5707,02

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність

1902,34

5707,02

Члени фермерського господарства

1902,34

5707,02


Куди сплачувати ЄСВ ФОПу у 2026 році


Сплата внеску відбувається на окремий рахунок, передбачений для відповідної області.


Щоб знайти необхідний рахунок, на сайті ДПС перейдіть у розділ «Рахунки для сплати платежів». Виберіть потрібну область, місто або управління ДПС для великих платників податків та відкрийте пункт «Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».


У Вас завантажиться таблиця у форматі Excel, де Ви можете знайти необхідний рахунок «Єдиний внесок нарахований за себе:


  1. фізичними особами - підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування (22%);
  2. особами, які провадять незалежну професійну діяльність (22%);
  3. членами фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах (22%)».


Рекомендації підприємцям у 2026 році


  1. Перевірте, чи належите до пільгових категорій, які звільняються від сплати ЄСВ.
  2. Вчасно подайте документи для підтвердження права на пільги.
  3. Плануйте фінансові витрати на ЄСВ у 2026 році з урахуванням нових сум внеску.
  4. Ведіть прозорий облік, щоб уникнути помилок у розрахунках та штрафів.


Анастасія БУЛУЙ, редактор 7eminar


Читайте більше:


ФОПи-2026: скільки платити ЄСВ, ЄП та ВЗ

Сплата та звільнення від ЄСВ для ФОПів у 2025 році

ЄСВ-2025: доплата до мінімального та розміри штрафів

ЄСВ-правила для ФОП на загальній системі оподаткування

ЄСВ – 2025: платники, ставки, порядок сплати та розрахунку

ЄСВ для ФОП у 2025 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір

Навігатор для ФОП 2025: обов'язки щомісяця, щокварталу та раз на рік

4078

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

1

12

3

50

2

44

2

13

2

28

4

236

3

19

2

18

4

449

5

432

1

313

2

44

2

388

1

22

2

42

3

57

7

42530

4

86

3

78

152