👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:
Законодавством не вимагається запровадження письмової форми трудового договору шляхом видання наказу, також не вимагається погодження з юристом (юрисконсультом) чи представником первинної профспілкової організації. Проте, це не буде зайвим.
Відзначимо, що під час дії воєнного стану залишається в силі норма ст. 2 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», яка дозволяє сторонам самостійно визначати форму трудового договору. Тобто вимогу ст. 24 Кодексу законів про працю про укладання трудового договору у письмовій формі виконувати не обов’язково.
Якщо сторони (роботодавець й працівник) дійшли згоди щодо форми трудового договору, то важливо врахувати, що такий договір має містити низку обов’язкових умов.
Розпочати слід з розроблення форми трудового договору. Для цього слід скористатися унормованими типовими або рекомендованими формами для письмових трудових договорів.
Законодавством затверджені такі типові та рекомендовані форми для письмових трудових договорів:
- Типова форма трудового договору про надомну роботу, затверджена наказом Мінекономіки від 05.05.2021 №913-21 (далі – Наказ №913-21);
- Типова форма трудового договору про дистанційну роботу, затверджена Наказом №913-21;
- Орієнтовна форма трудового договору з нефіксованим робочим часом, затверджена наказом Мінекономіки від 26.10.2022 №4179;
- Форма трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю, затверджена наказом Мінпраці від 08.06.2001 №260;
- Типова форма контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затверджена постановою Кабміну від 02.08.1995 №597;
- Типова форма трудового договору з працівником, діяльність якого пов'язана з державною таємницею, затверджена наказом Державного комітету України з питань державних секретів від 08.12.1994 №44.
Хоча законодавство не вимагає обов’язкового погодження трудового договору з юристом або профспілкою, рекомендується це робити для захисту своїх прав та інтересів.
Юрист може перевірити договір на відповідність трудовому законодавству, виявити потенційні ризики та запропонувати зміни для захисту прав працівника, наприклад, у питаннях оплати праці, робочого часу, відпусток, звільнення тощо.
У разі наявності профспілки на підприємстві, вона може брати участь у колективних переговорах та погоджувати умови колективного договору, який може включати положення, що стосуються трудових договорів. Також профспілка може також надавати консультації та допомогу працівникам у питаннях, пов’язаних з трудовими відносинами. Особливо важливо це у разі підписання складних трудових договорів, що містять багато умов, особливо у випадках з іноземними компаніями або спеціальними умовами праці.
👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».
Джерело: 7еminar
Шаблони та зразки:
Безстроковий трудовий договір між працівником і ФОП
Типова форма трудового договору про надомну роботу
Типова форма трудового договору про дистанційну роботу
Примірна форма трудового договору з нефіксованим робочим часом
Статті на тему:
Оперативні відомості про трудові відносини через портал ПФУ: як подати
Обов’язки роботодавця до початку роботи працівника за трудовим договором
Правила внутрішнього трудового розпорядку: (не) обов'язкові для роботодавця
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше