До 23 квітня 2025 року на обговоренні знаходиться проєкт постанови Кабінету Міністрів України про внесення змін щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування до деяких постанов Кабінету Міністрів України.
В пояснювальній записці до проєкту акта зазначено, що проєктом акта пропонується внести зміни, зокрема, до постанови КМУ від 26.09.2001 № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням».
Так, на сьогодні нормами Порядку № 1266 для добровільно застрахованих осіб (членів особистого селянського господарства, домашніх працівників) не передбачено інших періодів тривалості розрахункового періоду при обчисленні середнього доходу під час реалізації ними права на страхові виплати, зокрема, на допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах, ніж 12 календарних місяців.
У разі настання тимчасової непрацездатності у добровільно застрахованої особи раніше ніж через 12 календарних місяців з дня підписання договору про добровільну участь, обчислення середньоденного доходу буде здійснюватися так:
А це призводить до зменшення середньоденного доходу, та в свою чергу, до зменшення розміру страхової виплати застрахованій особі.
Тому для запровадження однакового принципу визначення середньоденного доходу для добровільно застрахованих осіб з іншими категоріями застрахованих осіб (наймані працівники, фізичні особи – підприємці) пропонується внести відповідні зміни до п. 7 Порядку № 1266.
Таким чином для розрахунку використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено ЄСВ.
Окрім того, пропонується уточнити положення п. 2 і 3 Порядку № 1266 щодо механізму розрахунку обмеження розміру страхової виплати, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, в розрахунку на місяць та стосовно виключення з розрахункового періоду місяців, в яких застрахована особа з першого до останнього числа календарного місяця не працювала з поважних причин. Це врегулює питання однакового їх трактування роботодавцями та застрахованими особами.
Джерело: СПО профспілок
Втомилися щоразу згадувати, як рахувати лікарняні чи декретні? Спробуйте Калькулятор середня зарплата – лікарняні, який сам підбере розрахунковий період і врахує страховий стаж. Просто введіть дані – і одразу отримаєте готовий результат із можливістю зберегти або роздрукувати.