Які нормативні акти змінюються Постановою №1558?
Постанова №1558 вносить зміни у наступні нормативно-правові акти:
- Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою КМУ від 23.02.2022 №154.
- Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі – Порядок №1487).
- Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі – Порядок №559).
- Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою КМУ від 16.05.2024 №560 (далі – Порядок №560).
Зміни, які вносяться у перелічені нормативні документи, викликані, в першу чергу, оновленням останнім часом норм Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» та інших законів. Тому багато з цих змін здійснені з метою приведення постанов КМУ у відповідність до законів, деякі з них мають суто технічний характер.
Отже, далі привернемо вашу увагу саме до цих змін.
Змінено текст Правил військового обліку
Правила військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (далі – Правила військового обліку) наведено у додатку 2 до Порядку №1487.
Постанова №1558 вносить зміни у зміст цього додатку (пп. 8 п. 1 викладено у новій редакції).
Що потрібно зробити підприємству у зв’язку з цими змінами?
Нагадаємо, що підприємство зобов’язане доводити до працівників, які підлягають військовому обліку, з Правилами військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання) відповідно вимог п. 34 Порядку №1487.
Крім того, Правила військового обліку мають бути виготовлені роботодавцем друкарським способом і розміщені на видному місці в загальнодоступних приміщеннях (п. 19 Порядку №1487).
Перевірка військово-облікових документів при прийнятті на роботу
Постановою №1558 внесено зміни в абзац другий п. 34 Порядку №1487.
Ця норма стосується перевірки у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа. З неї виключили слова, які стосуються військово-облікового документу, який пред’являє працівник, зокрема:
які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Завдяки цієї зміні, багато підприємств зробили помилковий висновок, що тепер майбутні працівники повинні надавати військово-облікові документи тільки у паперовій формі. Але, це зовсім не так, пояснимо чому.
Хоч тепер у п. 34 Порядку №1487 й нема згадки про надання військово-облікового документу з використанням мобільного додатка Порталу Дія, але, в цьому питанні роботодавці та навчальні заклади повинні виходити з правил, встановлених Порядком №559.
Військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов’язаним або резервістом (п. 1 Порядку №559).
Як і раніше (до 16.01.2025) військово-обліковий документ може оформлюватися та видаватися (замінюватися) відповідно п. 2 Порядку №559:
- в електронній формі – засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста та / або Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та / або Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі – Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
- у паперовій формі – на бланку, форма якого затверджена постановою КМУ від 16.05.2024 №559.
А згідно п. 9 Порядку №559 військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу. Цей пункт також не зазнав змін в зв’язку з прийняттям Постанови №1558.
Надання відстрочок студентам та педагогічним працівникам
Постанова №1558 передбачає зміни у правилах надання відстрочок від призову студентам закладів освіти, науковим та науково-педагогічним працівникам (відповідні зміни внесено у п. 60 Порядку №560).
Ці зміни стосуються строку, на який надається відстрочка. Отже, з 16.01.2025 відстрочка надається:
- на семестр, але не більше ніж на 6 місяців: здобувачам професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України від 05.09.2017 №2145-VIII «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури (далі для скорочення – студенти);
- до завершення навчального року, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку: науковим і науково-педагогічним працівникам закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічним працівникам закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки (далі для скорочення – педагогічні працівники).
Як і раніше, відстрочки від призову педагогічні працівники та студенти оформлюють самостійно (п. 58 Порядку №560). Для цього вони особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) ТЦК за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додають документи, зазначені у переліку, наведеному у додатку 5 до Порядку №560.
Відповідно пп. 1, 2 п. 2 додатка 5 до Порядку №560 це наступні документи.
1. Для студентів:
- здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів – довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;
- для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, – довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров’я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта / провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров’я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт / провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб
2. Для педагогічних працівників:
- для наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій – довідка закладу освіти або наукової установи (організації) про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці, диплом про науковий ступінь;
- для педагогічних працівників закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти – довідка закладу освіти про займану посаду за основним місцем роботи та розмір частки ставки під час оплати праці.
Отже, заклади освіти сприяють своїм працівникам та студентам у оформленні відстрочки від призову шляхом надання відповідної довідки, передбаченої Порядком №560.
Також тепер у Порядку №560 передбачено, що за наявності технічної можливості відстрочка від призову може оформлятися та надаватися автоматично у разі створення запиту на її оформлення військовозобов’язаним через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних (п. 59 Порядку №560 з урахуванням змін, внесених в нього Постановою №1558).
Відстрочки від призову та проходження ВЛК
Як і раніше, військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) ТЦК із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією про відстрочку не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби (п. 63 Порядку №560).
Але, після внесення у цей пункт змін Постановою №1558, у ньому з’явилося уточнення:
крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.
Отже, тепер ці категорії громадян можуть бути направлені ТЦК на проходження медогляду.
Також нагадаємо, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби повинні пройти повторний медичний огляд до 04.02.2025 на підставі п. 2 розд. II. «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.03.2024 №3621-IX. Роз’яснення Міноборони з цього питання можна знайти тут.
Висновки
- Зміни, передбачені Постановою №1558 стосуються, зокрема, правил ведення військового обліку на підприємствах, а також правил надання громадянам відстрочок від призову.
- Постанова №1558 внесла зміни у текст Правил військового обліку, отже, підприємствам необхідно внести зміни у цей документ.
- Як і раніше, військово-обліковий документ може бути оформлений в паперовій або електронній формі.
- Змінено строки, на які видається відстрочка від призову, для студентів та педагогічних та науково-педагогічних працівників.
Оксана КОВАЛЬЧУК, консультант з юридичних питань
Статті на тему:
Анулювання бронювання працівників на порталі Дія
До 1 лютого видаємо Наказ про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік