Проведення інструктажів з охорони праці з «дистанційним» працівником

При укладенні трудового договору про дистанційну роботу на роботодавця також покладається обов’язок систематичного проведення інструктажу (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем

Відповідно до Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії.


Під час воєнного стану в Україні значна кількість підприємств перейшла на дистанційну форму роботи. При укладенні трудового договору про дистанційну роботу на роботодавця також покладається обов’язок систематичного проведення інструктажу (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем.


Такий інструктаж (навчання) може проводитися дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема шляхом відеозв’язку. У такому разі підтвердженням проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.


Дистанційна перевірка знань здійснюється за умови:


  1. забезпечення візуальної аутентифікації того, хто проходить перевірку знань з питань охорони праці;
  2. особистої присутності членів комісії з перевірки знань з питань охорони праці.


Дистанційна перевірка знань реалізується шляхом передачі відео–, аудіо–, графічної та текстової інформації у синхронному режимі.


Перевірка знань працівників з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов’язків.


Якщо під час дії воєнного стану підприємство не працює, строки проведення інструктажів з охорони праці переносяться. Підставою є наказ керівника, відповідно до якого працівники тимчасово не працюють (простій, відпустка, призупинення дії трудового договору тощо).


Якщо у зв’язку з воєнним станом перерва у роботі працівника, який виконував роботи підвищеної небезпеки, становила більше 30 календарних днів, після виходу його на роботу необхідно провести позаплановий інструктаж з охорони праці.


Працівнику, який вийшов після 30 днів перерви на роботу, що не належить до робіт підвищеної небезпеки, необхідно провести повторний інструктаж з охорони праці.


Працівники, яким після закінчення простою та виходу на роботу провели позаплановий інструктаж, не звільняються від проведення повторного інструктажу, у разі приближення терміну його проведення (раз на три місяці — для робіт підвищеної небезпеки; раз на шість місяців – для решти робіт). Відлік йде від дати проведення попереднього повторного інструктажу.


У разі звільнення працівника у зв’язку з воєнним станом та повторним прийомом на роботу, працівнику проводяться вступний і первинний інструктажі незалежно від строку його звільнення.


Якщо під час воєнного стану до роботи залучають працівників за сумісництвом, то для осіб, які суміщують професії, проводять навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці як з їхніх основних професій, так і за професіями, що суміщуються.


Джерело: ПФУ