Додаток 6 (Д6) до декларації з ПДВ: хто подає та як заповнює

Дає змогу платникові ПДВ поскаржитися до податкового органу на контрагента, який з помилками заповнив податкову накладну або прострочив граничні терміни реєстрації ПН, РК


Хто подає Д6 до декларації з ПДВ


Додаток 6 (Д6) до податкової декларації з ПДВ заповнює платник ПДВ, який хоче поскаржитися на свого недобросовісного контрагента у двох випадках:


  1. якщо продавець товарів/послуг припустився помилки в обов’язкових реквізитах податкової накладної (ПН), передбачених пунктом 201.1 Податкового кодексу України (далі ПКУ). Утім не всі помилки в обов’язкових реквізитах ПН небезпечні для покупця. Наприклад, не дає права на податковий кредит помилка щодо коду товару згідно з УКТ ЗЕД. Помилки в інших обов’язкових реквізитах ПН не перешкоджають покупцеві віднести суми ПДВ до податкового кредиту за умови, що вони не заважають ідентифікувати проведену операцію, її зміст (товар / послуги, що їх постачають), період, сторони і суму податкового зобов’язання;
  2. якщо продавець / покупець порушив граничний термін реєстрації ПН та / або розрахунку коригування (РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Ця умова не поширюється на ПН / РК, реєстрацію яких зупинили (п. 201.10 ПКУ; п. 16 розд. ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 №21).

Увага! Подання скарги автоматично не надає покупцю права на податковий кредит. Таке право він отримає, лише тоді, коли постачальник виправить помилки або зареєструє ПН або РК в ЄРПН

Д6 не подають, якщо:


  1. помилки виявили в необов’язкових реквізитах ПН / РК;
  2. реєстрацію ПН/РК зупинили у випадках, передбачених п. 201.16 ПКУ.


Подати Д6 можна разом із декларацією за звітний період, у якому отримали ПН / РК із помилками або в якому порушений граничний строк їх реєстрації. Але якщо покупець і не подав Д6 разом із ПДВ-декларацією, то право на його подання зберігається у нього протягом 365 календарних днів, що настають за останнім днем подання декларації за цей звітний період.


Які документи додати до додатку 6 до декларації з ПДВ


Разом з Д6 подають копії підтвердних документів, а саме:


  1. або товарних, фіскальних чеків, виписок банку або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати ПДВ у зв’язку з придбанням товарів / послуг,
  2. або первинних документів, складених відповідно до Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV, що підтверджують факт отримання товарів/послуг. Наприклад, видаткової накладної, акта виконаних робіт тощо (п. 201.10 ПКУ).


Ці копії подають до органу ДПС за місцем реєстрації платника податків у той самий строк, що й звітність з ПДВ (п. 201.10 ПКУ). При цьому у Д6 слід навести кількість аркушів таких документів.


Як заповнити Д6 до декларації з ПДВ


Що зазначати у кожній графі додатку Д6 до декларації з ПДВ наведемо нижче.


Графа 2. Зазначте назву одного з документів («податкова накладна» або «розрахунок коригування»), за яким не маєте права відобразити податковий кредит, збільшити суму податкового кредиту або зменшити податкові зобов’язання. Збільшити суму податкового кредиту можна лише після того, як постачальник зареєстрував РК в ЄРПН, а зменшити суму податкових зобов’язань — коли РК зареєстрував в ЄРПН покупець (п. 192.1 ПКУ).


Графи 3, 4. Тут вкажіть назву та ІПН платника ПДВ, на якого скаржитеся. Ним може бути як продавець, так і покупець (якщо він не дотримав граничного строку реєстрації РК на зменшення). Зазначайте повну або скорочену назву юрособи згідно з її статутними документами або повністю прізвище, ім’я, по батькові фізособи.


Графи 5, 6. У цих графах проставте дату складання та номер ПН/РК. Якщо не маєте ПН/РК, зазначте дату події, на яку постачальник мав скласти цей документ. Її знайдете у первинних документах. Якщо немає інформації про номер ПН / РК, графу 6 не заповнюйте.


Графа 7 обсяг постачання. Зазначайте реальний обсяг постачання товарів чи послуг (без ПДВ). Тобто переносьте дані з первинних документів, що підтверджують факт проведення господарської операції.


Графа 8 сума ПДВ. Наведіть реальну суму ПДВ, нараховану на зазначений у графі 7 обсяг поставки:


гр. 8 = гр. 7 × 20% (7% або 14%)


Сума ПДВ у графі 8 може бути як зі знаком «+», так і зі знаком «–» (у разі зменшення обсягу постачання на підставі зменшувального РК).


Графа 9. Тут стисло опишіть вчинені порушення. Наприклад: «Неправильно вказано код товару згідно з УКТЗЕД». Якщо скаргу подаєте через несвоєчасну реєстрацію ПН / РК в ЄРПН, тоді тут наведіть граничний строк їх реєстрації.


Які наслідки подання скарги Д6


За результатами подання покупцем скарги за формою Д6 на постачальника-порушника чекає документальна позапланова перевірка.


Таку перевірку контролюючий орган повинен провести протягом 90 календарних днів із дня отримання скарги на підставі пп. 78.1.9 ПКУ.


Утім, спочатку податковий орган надсилає порушнику письмовий запит із пропозицією виправити помилки. І якщо постачальник не відповість на цей запит, тоді перевірка неминуча. Строк підготовки відповіді на запит 15 робочих днів із дня отримання запиту. У відповіді платник податків повинен надати пояснення та документально їх підтвердити (пп. 78.1.9 ПКУ).


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Шаблони та зразки документів:


Податкова накладна (з 01.10.2024)

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (з 01.10.2024)

Податкова декларація з податку на додану вартість з додатками (починаючи із звітування за жовтень 2024)