Додаток 3 до декларації з ПДВ «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та/або врахування реєстраційної суми платника податку, що реорганізується, в обрахунку реєстраційної суми правонаступника (Д4)» подають у разі прийняття рішення платником ПДВ про:
- повернення суми бюджетного відшкодування (далі – БВ);
- повернення зайвих коштів з власного електронного ПДВ-рахунку на поточний банківський рахунок або спрямування їх в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ;
- передачу реорганізованим платником ПДВ можливості правонаступнику скористатись своїм реєстраційним лімітом (∑Накл).
Загальні умови декларування БВ визначає пп. «б» п. 200.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), їх усього дві. Так, сума від’ємного значення, що декларують до БВ:
- Має бути сплачена постачальникам або до Держбюджету (зокрема, у разі імпорту товарів).
- Не може перевищувати ліміт реєстрації на дату подання декларації. Це важливо, оскільки після подання декларації ліміт зменшується на суму від’ємного значення, задекларованого до БВ (п. 2001.3 ПКУ). А сума ліміту реєстрації не може бути від’ємною.
У додатку Д3 до декларації з ПДВ зазначають звітний період, у якому задекларували сума БВ, а саме:
- у полі «а» – суму, задекларовану у рядку 20.2.1 декларації за звітний період. Тобто у разі декларування БВ до повернення грошовими коштами на свій рахунок у банку / небанківському надавачу платіжних послуг. Тут зазначають реквізити рахунку, на який має бути повернена задекларована сума БВ. Також у цьому підрозділі платник може змінити реквізити рахунку, якщо такі зміни відбулися після подання декларації. Для зміни реквізитів потрібно під час подання наступної декларації з ПДВ заповнити розділ «Відомості щодо зміни реквізитів рахунку платника податків*» і вказати реквізити нового рахунку, на який варто перекинути заявлене і погоджену суму БВ;
- полі «б» – суму, задекларовану у рядку 20.2.2 декларації за звітний період, тобто у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачують до держбюджету.
Увага! Подають додаток 4 є обов’язково під час заповнення рядка 20.2 декларації з ПДВ.
Таблиця 1
Для цього в Таблиці 1 у додатку Д3 до декларації з ПДВ зазначають у графах:
- 2 – код бюджетної класифікації платежу;
- 3 – рахунок платежу в Казначействі;
- 4 – суму цифрами. Значення рядка «Усього» графи 4 має дорівнювати значенню рядка 20.2.2 декларації.
Таблиця 2
Таблицю 2 у додатку 3 платник ПДВ заповнює, якщо у нього накопичилися на електронному рахунку ПДВ кошти, і він бажає їх повернути на свій поточний рахунок у банку або у небанківського надавача платіжних послуг.
Але є певні умови такого повернення:
- на дату подання декларації сума коштів на електронному рахунку в СЕА ПДВ має перевищувати суму податкового боргу з ПДВ (за наявності) та суму узгоджених податкових зобов’язань, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до декларації за цей звітний період;
- сума реєстраційного ліміту має бути не менше за суму, яку платник ПДВ планує повернути з електронного рахунку. Адже повернення таких коштів призводить до зменшення розміру реєстраційного ліміту, а від’ємним він бути не може. Тобто повернути кошти можна тільки у межах ліміту реєстрації на момент подання декларації.
Під час заповнення таблиці 2 платник ПДВ зазначає у графах:
- 1 – суму коштів на ПДВ-рахунку на дату подання декларації. Ці дані можна отримати, подавши електронний запит за формою J1302301 й отримавши витяг за формою J1402301. Або можна скористатися даними з Електронного кабінету у розділі «СЕА ПДВ» – «Реєстр операцій»;
- 2 – показник рядка 18 поточної декларації, тобто суму узгодженого податкового зобов’язання;
- 3 – податковий борг, що виник на момент подання декларації. Якщо такого боргу немає, графа не підлягає заповненню;
- 4 – суму, яка підлягає перерахуванню на поточний рахунок платника (гр. 1 – гр. 2 – гр. 3).
Важливо! Якщо гр. 1 < (гр. 2 + гр. 3), платнику ПДВ не повернуть зайві кошти з електронного ПДВ-рахунку.
Таблиця 3
У таблиці 3 у додатку Д3 зазначають окремо словами й цифрами суму до повернення (у межах значення гр. 4 таблиці 2) та реквізити поточного рахунку (номер рахунку у форматі IBAN і найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг).
Якщо платник ПДВ має податковий борг, то під таблицею 3 він наводить цифрами суму, яку хоче перерахувати до бюджету в погашення такого боргу. При цьому така сума не має перевищувати показник графи 3 таблиці 2.
Таблиці 4 та 5
Таблиці 4 і 5 у додатку Д3 до декларації з ПДВ заповнюють у випадку, коли слід передати правонаступникові (правонаступникам) реєстраційний ліміт у разі реорганізації платника ПДВ. Така передача (отримання) реєстраційного ліміту відбувається за правилами, що містить п. 2001.3 ПКУ. Тобто, якщо відбувається передача ліміту, то у правонаступників він збільшується через показник ΣНакл.
Щоб передати ліміт, потрібно заповнити таблицю 4 чи 5 Д3 до декларації з ПДВ. А саме:
- таблицю 4 заповнює платник ПДВ, що реорганізується (у складі декларації за останній звітний період);
- таблицю 5 – правонаступник реорганізованої юрособи, але тільки після підтвердження суми ліміту податковим органом (п. 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 №569).
У таблиці 4 платник, що реорганізується, наводить у графах:
- 2 – ІПН правонаступника (якщо реорганізація відбувається шляхом приєднання, злиття, перетворення) або ІПН усіх правонаступників (якщо реорганізація відбувається шляхом виділення);
- 3 – значення ∑Накл, що підлягає включенню до розрахунку показника ∑Накл правонаступника згідно із часткою, указаною в передавальному акті (розподільчому балансі). Тобто якщо правонаступників декілька, то суму ліміту реєстрації розподіляють між ними пропорційно до часток переданого їм за розподільчим балансом майна;
- 4, 5 – дату і номер передавального акта (розподільчого балансу). Перед таблицею 4 словами і цифрами наводять суму реєстраційного ліміту (∑Накл), яка переноситься до податкового кредиту правонаступника.
Після того як суму реєстраційного ліміту, зазначену підприємством, що реорганізується, у таблиці 4 Д3 підтвердить позапланова документальна перевірка органом ДПС, правонаступник може разом із декларацією подати Д3 із заповненою таблицею 5. На підставі цього додатку йому збільшать реєстраційній ліміт (∑Накл) у формулі СЕА ПДВ.
У таблиці 5 правонаступник зазначає у графах:
- 2 – ІПН реорганізованого платника податків;
- 3 – значення ∑Накл на момент анулювання держреєстрації реорганізованого платника. Це значення має відповідати сумі, заявленій реорганізованою особою в таблиці 4 Д3 до декларації за останній звітний період, у частині, переданій правонаступнику;
- 4 – реєстраційну суму (∑Накл), підтверджену документальною перевіркою, проведеною податковим органом;
- 5, 6 – дату і номер акта або довідки, оформлених за результатами перевірки.
Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування
Шаблони та зразки документів: