Таблиця 1
Призначення Таблиці 1 додатку 2 (Д2) до декларації з ПДВ – розшифровка інформації про від’ємне значення (у цілому) – рядка 19 декларації за звітний період.
Графи 2, 3 – звітний (податковий) період, у якому виникло від'ємне значення у формати місяць, рік. Заповнюйте у хронологічному порядку виникнення сум від’ємного значення починаючи від найстарішого до найсвіжішого.
Графа 4 – ІПН постачальника або умовний ІПН. Тут зазначайте:
- ІПН постачальників за рахунок придбань у яких виникло від’ємне значення;
- власний ІПН платника ПДВ, якщо від’ємне значення виникало за рахунок ввезення товарів на митну територію України або у результаті коригування податкових зобов’язань у бік зменшення (лист ДПСУ від 28.10.2024 № 29885/7/99-00-21-03-02-07);
- умовний ІПН «500000000000», якщо від’ємне значення виникло у разі отримання від нерезидента послуг, місце постачання яких визначено на митній території України;
- умовний ІПН «300000000000» – у разі виникнення від’ємного значення за рахунок коригування податкових зобов’язань на підставі пп. «в» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ. Таке коригування здійснюйте у разі провадження режиму експортного забезпечення (далі – РЕЗ);
- умовний ІПН «900000000000» – якщо у складі від’ємного значення є залишки сум помилково та / або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015, на яку відповідно до пп. 3 пункту 34 підрозділу 2 розділу XX ПКУ збільшили ліміт реєстрації. Оскільки періодом виникнення такого від’ємного значення вважається липень 2015 року, у гр. 2 зазначайте «07», а у гр. 3 – «2015». При цьому гр. 5 і 7 таблиці 1 не заповнюйте.
Графа 5 – у числовому форматі – місяць і рік зазначайте період складання документа (ПН, РК, митної декларації, замінників ПН). Тобто тих документів, що є підставою для відображення у декларації податкового кредиту, і як наслідок – виникнення від’ємного значення.
Графа 6 – розшифровуйте суму від’ємного значення у розрізі періодів його виникнення та постачальників.
Важливо! Значення рядка «Усього» графи 6 таблиці 1 Д2 має дорівнювати рядку 19 декларації
Графа 7. Це довідкова графа і її заповнює правонаступник у разі реорганізації (п. 198.7 ПКУ). У ній правонаступник проставляє позначку «+», якщо сума від’ємного значення 3 графи 6 була сформована за рахунок від’ємного значення, отриманого від реорганізованого платника. У такому разі в гр. 4 зазначають ІПН такого реорганізованого платника, а в графах 2, 3 і 5 – період, коли таке від’ємне значення узгоджено ДПС – підтверджено перевіркою, показано в таблиці 3 Д2 і включено до складу податкового кредиту через рядок 16.3 декларації (пп. 5 п. 4 розд. V Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21).
Графа 8 – зазначайте суму, зараховану у зменшення суми податкового боргу з ПДВ (за наявності). Нагадаємо, що платник ПДВ має право зарахувати суму від’ємного значення, сформовану за результатами податкової звітності, у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди та обліковувався в інтегрованій картці платника станом на перше число місяця, у якому було подано таку декларацію, в частині, що не перевищує суму ліміту реєстрації на момент отримання контролюючим органом податкової декларації. Значення рядка «Усього» графи 8 таблиці 1 додатка Д2 має дорівнювати рядку 20.1 декларації.
Графа 9 – зазначайте суму від’ємного значення, яку платник ПДВ декларує до бюджетного відшкодування. Значення рядка «Усього» графи 9 таблиці 1 додатка Д2 має дорівнювати рядку 20.2 декларації.
Графа 10 – вкажіть суму від’ємного значення, яку зараховуєте до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, тобто переносите до рядка 16.1 декларації наступного періоду. Значення рядка «Усього» графи 10 таблиці 1 додатку Д2 має дорівнювати рядку 21 декларації.
Увага! Якщо платник не декларує суму від’ємного значення до погашення податкового боргу та/або до бюджетного відшкодування, то значення рядка «Усього» за графами 6 та 10 будуть однакові
Рядок «Сума від'ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації, за вирахуванням суми, зарахованої у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20 - рядок 20.1 декларації звітного (податкового) періоду)» – якщо немає податкового боргу, то до цього рядка перенесіть суму з рядка 20.3.
Таблиця 1.1
Ця таблиця призначена для розшифрування суми від’ємного значення, що декларуєте до бюджетного відшкодування. Ідеться про суму з графи 9 таблиці 1 додатку Д2, яка виникла внаслідок коригування податкових зобов’язань за операціями у межах РЕЗ на підставі пп «в» п. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (тобто у разі оформлення РК РЕЗ 3).
Таблиця 1.1 заповнюйте у розрізі:
- звітних (податкових) періодів, у яких виникло від'ємне значення;
- сум ПДВ, які фактично сплатили у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Державного бюджету України за операціями з придбання з ПДВ, які враховано у зменшення сум податкових зобов'язань, визначених на підставі пп. «б» п. 97.2 підрозд. 2 розд. XX ПКУ.
Під час заповнення Таблиці 1.1 зазначайте:
- у графі 2 – ІПН постачальника або умовний ІПН. Так у разі сплати ПДВ до бюджету безпосередньо декларантом бюджетного відшкодування – зазначають умовний ІПН «300000000000» (задекларовано рядок 18 декларації у відповідному періоді та фактично сплачено);
- графах 3, 4 – період у форматі місяць, рік, у якому ПН та / або РК включили до податкового кредиту;
- графах 5, 6 – період у форматі місяць, рік, у якому від’ємне значення врахували в рахунок погашення податкових зобов'язань або фактично сплатили до Держбюджету;
- графі 7 – суму ПДВ, що фактично сплатили у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальникам товарів/послуг або до Держбюджету. Значення за графою «Усього» графи 7 має дорівнювати сумі значень рядків графи 9 таблиці 1, в яких у графі 4 зазначили умовний ІПН «300000000000».
Таблиці 2 та 3
Суму від’ємного значення, що підлягає включенню до податкового кредиту наступного звітного періоду платника ПДВ, який реорганізується, переносять до складу податкового кредиту правонаступника (п. 198.7 ПКУ). Саме для такого перенесення й призначені таблиці 2 та 3 додатку Д2, де:
- реорганізоване підприємство заповнює таблицю 2;
- правонаступник – таблицю 3.
Порядок передання правонаступникові від’ємного значення та його розмір залежить від виду реорганізації. Так, якщо реорганізація проводиться шляхом:
- перетворення, злиття, приєднання – від’ємне значення передають правонаступникові повністю (у всій сумі) після підписання передавального акта;
- поділу, виділу – тоді частково, пропорційно до отриманої правонаступником частки майна згідно з розподільчим балансом.
Таблицю 2 додатку 2 до декларації з ПДВ заповнює підприємство, що реорганізується, за останній звітний період. Але за умови, що в ПДВ-декларації заповнено ряд. 21. При цьому підприємство зазначає:
- у графі 2 – ІПН підприємства правонаступника;
- графі 3 – суму від’ємного значення, яка буде передана правонаступникові (або правонаступникам) відповідно до частки, зазначеної в передавальному акті або розподільчому балансі;
- графах 4, 5 – дату і номер передавального акта або розподільчого балансу.
Таблицю 3 підприємство-правонаступник заповнює тільки після підтвердження суми від’ємного значення податковою перевіркою так:
- у графі 2 – ІПН підприємства, що реорганізується;
- графі 3 – суму від’ємного значення, яка передану (розподілену) у зв’язку з реорганізацією;
- графі 4 – звітний період, у якому підприємство, що реорганізується, подало заяву про передання від’ємного значення правонаступникові;
- графі 5 – суму від’ємного значення з графи 3, передану (розподілену) у зв’язку з реорганізацією та підтверджену податковою перевіркою;
- графах 6, 7 – дату і номер акта, що підтверджує результати податкової перевірки.
Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування