Додаток 5 (Д5) до декларації з ПДВ: алгоритм заповнення

Допоможе платнику ПДВ відобразити у звітності розрахунок частки використання товарів / послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях. Додаток Д5 містить три таблиці, покроково розберемо заповнення кожної графи


Додаток 5 до декларації з ПДВ «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д5)» подають платники ПДВ, які:


  1. використовують придбані з ПДВ товари, послуги, необоротні активи одночасно в оподатковуваних і не оподатковуваних ПДВ операціях і розподіляють вхідний ПДВ за правилами, встановленими у статті 199 Податкового кодексу України (далі ПКУ);
  2. застосовують одночасно касовий метод і правило «першої події», коли визначають податкові зобов’язання і податковий кредит.


Додаток 5 містить три таблиці.


Перша категорія платників заповнює Таблиці 1 та 2. Друга категорія платників ПДВ заповнює лише Таблицю 3 і подає разом із декларацією щомісяця.

На замітку! Таблиці 2 і 3 заповнюйте у гривнях із копійками. Підсумкові рядки заповнюйте у гривнях без копійок із відповідним округленням за загальновстановленими правилами

Таблиця 1


У Таблиці 1 розраховують частку використання (далі ЧВ) придбаних товарів (послуг), необоротних активів (далі НА) у неоподатковуваних ПДВ операціях.


До неоподатковуваних належать операції, які:


  1. звільнені від обкладення ПДВ (відповідно до ст. 197, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, міжнародних договорів);
  2. не є об’єктом оподаткування (згідно зі ст. 196 ПКУ або у зв’язку з їх здійсненням за межами України за ст. 186 ПКУ).


Платники ПДВ розподіляють вхідний ПДВ за правилами, визначеними п. 199.1 ПКУ, і подають Д5:


  1. в останньому звітному періоді року (разом із декларацією за грудень) або в періоді анулювання ПДВ-реєстрації;
  2. у звітному періоді, у якому вперше декларують оподатковувані та неоподатковувані операції, якщо підстави для розподілу ПДВ за ст. 199 ПКУ вперше виникли в поточному році.


Наведемо порядок заповнення Таблиці 1.


Графа 4. Тут зазначають обсяг постачань, що оподатковують ПДВ (без урахування ПДВ) за:


  1. поточний рік або останній звітний період у разі анулювання реєстрації платника ПДВ у разі заповнення рядка 1;
  2. перший місць звітного періоду року, у якому вперше відбулися неоподатковувані операції постачання, у разі заповнення рядка 2.


Значення графи 4 це сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 3, 7.1, 7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3 колонки А декларації та всіх уточнюючих розрахунків (далі УР).


Графа 5 загальний обсяг усіх постачань (без урахування ПДВ) за:


  1. поточний рік або останній звітний період у разі анулювання реєстрації платника ПДВ у разі заповнення рядка 1;
  2. перший місць звітного періоду року, у якому вперше відбулися неоподатковувані операції постачання, у разі заповнення рядка 2.


Значення графи 5 це сума значень рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 3, 5, 7.1, 7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3 колонки А декларації і всіх УР.


Графа 6. Тут розраховують ЧВ в оподатковуваних операціях: колонка 5 × 100% ÷ колонка 4.


Графа 7. Тут розраховують ЧВ в неоподатковуваних операціях: (100 - (колонка 5 × 100% ÷ колонка 4)).


Коефіцієнт ЧВ із графи 7 використовують:


  1. для нарахування розподільчих податкових зобов’язань протягом року, якщо ЧВ вперше розраховували у звітному періоді такого року;

або

  1. для здійснення перерахунку (річного або за останній звітний період у разі ПДВ реєстрації).


Таблиця 2


У Таблиці 2 фактично здійснюють перерахунок ПДВ за рік або за останній місяць у разі анулювання ПДВ-реєстрації. Тобто її заповнюють раз на рік до декларації за грудень або за останній звітний період до анулювання реєстрації як платника ПДВ.


Податкові зобов’язання коригують (як у бік зменшення, так і в бік збільшення) шляхом оформлення розрахунку коригування (далі РК) до кожної зведеної ПН, складеної згідно з п. 199.1 ПК за всі періоди року. А під час анулювання ПДВ-реєстрації за періоди з початку року і до останнього звітного періоду.


Суми ПДВ у Таблиці 2 заповнюють у гривнях із копійками, а от підсумковий показник («Усього») відображають у гривнях без копійок з округленням за загальними правилами. Підсумки перерахунку (з рядка «Усього») таблиці 2 переносять до рядків 4.1.1, 4.2.1 та / або 4.3.1 декларації за грудень або останній звітний період перед анулюванням.


Під час заповнення Таблиці 2 зазначають:


  1. у графах 2, 3  обов’язкові реквізити зведеної податкової накладної (у графі 2 дату складання, у графі 3 реєстраційний номер), складеної відповідно до п. 199.1 ПКУ та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Незалежно від дати реєстрації в ЄРПН зведену податкову накладну відображайте в рядках 4.1, 4.2 та/або 4.3 (залежно від застосованої ставки ПДВ) декларації того звітного періоду, за результатами якого її склали;
  2. графах 4, 5 обов’язкові реквізити РК, складеного до зведеної податкової накладної через річний перерахунок ЧВн. РК також зареєструйте в ЄРПН. Хоча в річному перерахунку беруть участь і незареєстровані розрахунки коригування, у т. ч. й зі знаком «-» (ЗІР, категорія 101.24);
  3. графі 6 обсяги постачань, що підлягають коригуванню за ставкою 20%. Значення кожного рядка графи 6 дорівнює значенню рядка IV розділу А табличної частини відповідного РК;
  4. графі 7 обсяги постачань, що підлягають коригуванню за ставкою 7%. Значення кожного рядка графи 7 дорівнює значенню рядка IV розділу А табличної частини відповідного РК;
  5. графі 8 обсяги постачань, що підлягають коригуванню за ставкою 14%. Значення кожного рядка графи 8 дорівнює значенню рядка IV розділу А табличної частини відповідного РК;
  6. графах 9, 10 і 11 залежно від ставки (20%, 7%,14% відповідно) суму ПДВ, яка збільшує або зменшує суму податкових зобов’язань. Значення кожного рядка графи 9, 10 і 11 дорівнює значенню рядків II, IIІ і IV розділу А табличної частини відповідного РК.

Увага! Якщо за результатами перерахунку зменшуєте суму компенсувальних ПДВ-зобов’язань, біля показників у графах 6-11 поставте знак «–»

Таблиця 3


Таблицю 3 заповнюють лише ті платники ПДВ, які застосовують одночасно касовий метод податкового обліку (визначений як окремими пунктами ст. 187 ПКУ, так і п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ) і загальні правила визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту, тобто правило «першої події».


Касовий метод обліку ПДВ це визначення податкових зобов’язань і податкового кредиту за фактом отримання оплати. Факт оплати отримання коштів на рахунки в банках, органах казначейства, у касу або отримання інших видів компенсацій вартості товарів/послуг (пп. 14.1.266 ПКУ).


При цьому не вважаються касовим методом обліку ПДВ визначення податкових зобов’язань у разі постачання товарів (послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів (п. 187.7 ПКУ).


Скористаємось роз’ясненням ГУ ДПС в Одеській області щодо заповнення Таблиці 3.


Графа 1. Тут зазначають дані графи 13 таблиці за попередній період.


Графа 2 дані графи 14 таблиці за попередній період.


Графи 3, 4 обсяг та суми ПДВ по товарам / послугам, придбаним платником ПДВ та оплаченим в податковому (звітному) періоді, за який платник подає Додаток 5 до податкової декларації з ПДВ. При цьому, суми ПДВ з колонки 4 платник ПДВ включає до податкового кредиту за наявності належно складеної та зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної (далі ПН).


Графи 5, 6 обсяг придбаних товарів / послуг та суми ПДВ, неоплачених у податковому (звітному) періоді, за який подають Д5 до податкової декларації з ПДВ. Зазначені обсяги та суми ПДВ таких товарів / послуг розподіляють далі у графах 7, 8, 9, 10.


Графи 7, 8 частка обсягу та суми ПДВ неоплачених товарів/послуг (з граф 5 та 6 відповідно), придбаних платником податку для касового методу.


Графи 9, 10 частка обсягу та суми ПДВ неоплачених товарів/послуг (із граф 5 та 6 відповідно), придбаних платником ПДВ не для касового методу та податковий кредит щодо яких формується за першою з подій. При цьому, суми ПДВ з графи 10 платник ПДВ включає до податкового кредиту за наявності належно складеної та зареєстрованої ПН в ЄРПН.


Графи 11, 12 оплата із залишку з попереднього(іх) періоду(ів) неоплачених товарів/послуг для касового методу (з граф 1 та 2 відповідно). При цьому, суми ПДВ з графи 12 платник ПДВ включає до податкового кредиту за наявності належно складеної та зареєстрованої ПН в ЄРПН.


Графи 13, 14 залишок неоплачених товарів / послуг для застосування касового методу, що переносять до граф 1 та 2 відповідно таблиці розрахунку за наступний звітний (податковий) період. При цьому:


  1. суму обсягу, яку зазначають у графі 13, розраховують за формулою: значення графи 1 – значення графи 11 + значення графи 7;
  2. суму ПДВ, яку зазначають у графі 14, розраховують за формулою: значення графи 2 – значення графи 12 + значення графи 8.

Увага! Придбання товарів (послуг), НА тільки для операцій, за якими податкові зобов’язання визначаєте лише за загальним правилом першої події або тільки за касовим методом у таблиці 3 не відображайте

Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Шаблони та зразки документів:


Податкова накладна (з 01.10.2024)

Податкова декларація з податку на додану вартість з додатками (починаючи із звітування за жовтень 2024)

Розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (з 01.10.2024)