- Документальна перевірка – що це
- Який вид перевірки чекає на ФОП
- Коли прийдуть з перевіркою
- Чи є різниця між перевірками ФОП-загальників та ФОП-єдинників
- Витрати подвійного призначення
- Висновки
Документальна перевірка – що це
Загальну інформацію про документальні податкові перевірки ми писали тут.
У цій же статті розглянемо нюанси щодо перевірок саме ФОПів. Але варто пам’ятати, що документальною є перевірка саме тому, що перевіряють документи. Тому, якщо вже стали підприємцем – завжди зберігайте документальні докази своїх підприємницьких доходів та витрат, навіть якщо Ви – ФОП на єдиному податку. Це вбачається з приписів п. 44.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Який вид перевірки чекає на ФОП
Нагадаємо, що розрізняють такі документальні перевірки:
За порядком планування | |
Планова (ст. 77 ПКУ) | Позапланова (ст. 78 ПКУ) |
Графік планових перевірок оприлюднюється заздалегідь, але він змінюється, тому його варто перевіряти. Ми постійно про це повідомляємо.
Зверніть увагу, що якщо у Вас маленькі обороти й Ви є ФОП 1 – 3 груп єдиного податку, планова перевірка все одно може завітати
Також розрізняють такі документальні перевірки:
За місцем проведення | |
Виїзна | Невиїзна |
Якщо ФОП зареєстрована за домашньою адресою («житло громадянина»), то за приписами пп. 16.1.13 ПКУ, така ФОП не зобов’язана допускати податківців до перевірки до житла громадян. Це правило також фактично закріплене у пп. 20.1.13 ПКУ.
Тому, якщо у ФОП є лише домашня адреса, то перевірка буде невиїзна. Якщо є офіс, кафе, магазин тощо, перевірка може бути виїзною.
Тут варто враховувати певні обставини. Якщо продаєте, скажімо трактори, а з приміщень лише квартира, то перевірка буде незабаром – щоб перевірити:
- де ви зберігаєте техніку;
- чи ви, раптом, не отримуєте безкоштовні послуги з оренди тощо.
Ну, і ще таке. Верховний Суд (далі – ВС) у постанові від 28.05.2025 у справі №640/4422/19 вказав наступне:
… законодавством встановлений обов'язок контролюючого органу повідомити платника податків про дату початку та місце проведення перевірки, а платнику, в свою чергу, гарантується право оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього. Реалізація такого права за відсутності обов'язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою.
Водночас іноді ФОПи реєструються за одною адресою, переїжджають, але забувають змінити в органах ДПС місцезнаходження.
Треба обов’язково повідомляти про зміну адреси, інакше повторите долю ФОП з постанови ВС від 26.06.2025 у справі №420/9164/20, де ВС вказав (це також стосується податкових повідомлень-рішень):
«Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному абзацом третім пункту 6 цього розділу. У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.»
Ну, і перевірка при ліквідації ФОП, виходячи з практики, є невиїзною. Завжди надавайте первинні документи з описом та пронумеровані.
Коли прийдуть з перевіркою
Ми про це вже писали у статті: «Документальні податкові перевірки».
Найбільше шансів отримати перевірку мають ФОП з великими оборотами або які надають послуги, які важко «матеріально» перевірити, зокрема маркетингові (їх часто використовують нечесні платники, тому податківці підозрюють усіх).
Втім, оскільки податкова наполягає на тому, щоб виплати ФОПам показували із доходом «157», як фізичним особам. Така фіскальна позиція викликає обґрунтовані заперечення з боку фахівців. Перевірка може бути ініційована через те, що контрагент ФОП випадково показав виплачений дохід, який не мав місця, але податківці змушені цей факт перевірити.
Тому, варто всі свої господарські операції документувати. Так, це зайвий час та витрати, але це убезпечить від штрафів у майбутньому.
Чи є різниця між перевірками ФОП-загальників та ФОП-єдинників
Якщо систематизувати:
Чи є різниця між перевірками ФОП-загальників та ФОП-єдинників | |
Спільне | |
ФОП на загальній системі | Ретельно перевіряють дохід, включаючи «подарунки» та бартер |
ФОП на єдиному податку | |
Відмінності | |
ФОП на загальній системі | Особлива увага на витратах, бо вони мають значення |
ФОП на єдиному податку | Витрати перевіряють, але для «єдинників» головне – дохід |
На практиці найчастіше податкові органи «чіпляються» до витрат у ФОП-загальників, вважаючи їх:
- «зайвими». ФОПу доведеться пояснювати чому ті, чи інші витрати пов’язані з підприємницькою діяльністю;
- не підтвердженими у зв’язку із здійсненням підприємницької діяльності.
Отже, наголошуємо знову: всі витрати та доходи повинні бути підтверджені документально та пов’язані з підприємницькою діяльністю. На це вказує і ВС у постанові від 10.04.2024 у справі №803/1041/17:
«Суд касаційної інстанції зазначає, що складені за результатами господарських операцій первинні документи повинні підтверджувати і розкривати суть, внутрішню сторону господарських операцій, їх справжність, економічну вигоду (виправданість, ризик) і ділову мету. Щоб так кваліфікувати природу господарських операцій, необхідно послатися на допустимі та належні докази, якими засвідчується стан (якість) таких операцій.
Дійсно законодавством не встановлено конкретного переліку первинних документів, складенням яких мають опосередковуватись господарські операції. Однак критерієм можливості відображення операцій у податковому обліку є забезпечення підтвердження фактичного їх здійснення на підставі наявних документів.
Умовою належного документального підтвердження операцій є можливість зробити обґрунтований висновок про те, що витрати фактично понесені, а роботи чи послуги виконані (надані). З цією метою первинні документи мають містити достатній обсяг інформації щодо змісту та суті наданих послуг, розкривати їх господарську доцільність.»
Витрати подвійного призначення
Податківці обов’язково перевірять, чи включено ФОП до складу витрат суми подвійного призначення та… «знімуть» їх.
ВС у постанові від 17.02.2023 у справі №320/6834/19 дійшов висновку:
Таким чином, витрати на утримання, технічне обслуговування і ремонт сідельних тягачів, вантажних автомобілів та напівпричепів, не відносяться до витрат підприємця.
Зауважимо, що в цій справі йшлося про стару реакцію ПКУ, але за аналогією не варто включати до витрат витрати на легкові автомобілі.
Висновки
- Податківці можуть прийти з плановою та позапланово перевіркою, але скоріше за все вона буде невиїзна.
- Потрібно слідкувати за своєю кореспонденцією.
- Потрібно ретельно документувати всі свої витрати та доходи.
- Витрати подвійного призначення краще не включати до підприємницьких витрат.
Катерина ЧУЧАЛІНА, експерт, адвокатка зі спорів з органами контролю
Статті на тему:
Документальні податкові перевірки
Перевірки ДПС під час воєнного стану
Перевірки держпраці 2025: штрафи для роботодавців
Законні способи відтермінувати / затримати перевірку ДПС
Камеральні перевірки: строки, штрафи та оскарження результатів
Віртуальний мораторій чи реальні перевірки: що чекатиме бізнес?!
Сервіс «Моніторинг перевірок»! Цей універсальний помічник допоможе знайти ваше підприємство в реєстрах запланованих перевірок у 2025 році не лише ДПС (з урахуванням останніх змін), ПФУ та інших держорганів у форматі комплексної перевірки, а й у графіках/планах ТЦК та СП. Спробуйте вже зараз!
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше