- Облік переплат з ПДВ
- Коли ж виникає переплата
- Яким чином це зробити та чи є в цьому економічний сенс
- Що робити з сумами, які надлишково перераховані на рахунок в СЕА ПДВ (і внаслідок уточнень по Деклараціям, і внаслідок банківського переказу)
Поняття терміну переплата розшифровується як зайво сплачені кошти або кошти сплачені авансом.
Облік переплат з ПДВ
Спершу давайте розглянемо, де враховується переплата, які банківські рахунки використовуються підприємствами для сплати саме ПДВ.
При реєстрації платником податку на додану вартість підприємству автоматично відкривається рахунок у Казначействі на ім’я такого платника для ведення взаєморозрахунків з бюджетом щодо поточних платежів по ПДВ-зобов’язанням, що виникають із Декларацій з ПДВ за певний звітний період. Даний рахунок обліковується в системі електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ), залишок коштів по даному рахунку ми можемо отримати в Електронному кабінеті платника податків шляхом формування відповідного запиту. У бухгалтерському обліку даний рахунок відображається як Спеціальний рахунок в національній валюті – 315 рахунок.
Окремо також є бюджетний рахунок для сплати ПДВ, який відображає суми нарахованого ПДВ за відповідний період до сплати, а також суми зарахування коштів з рахунку в СЕА ПДВ. Зарахування коштів на бюджетний рахунок ПДВ здійснюється автоматично не пізніше 30-го числа місяця згідно з даними, відображеними у Декларації з ПДВ.
Коли ми ведемо мову про переплату, то ми розуміємо під цим визначенням такий стан розрахунків, коли саме на бюджетному рахунку у нас з’являється авансовий платіж. Коли на рахунку 6412 у нас виникає дебетовий залишок, який не пов’язаний з великим податковим кредитом, внаслідок якого можливе відшкодування ПДВ з бюджету. Ці події слід відрізняти. Бюджетне відшкодування внаслідок вхідного податкового кредиту не співставне з переплатою ПДВ, про яку йде мова в цій статті.
Коли ж виникає переплата
Найпоширеніший випадок: уточнення попередніх звітних періодів, коли ми зменшуємо ПДВ до сплати. Наприклад, за січень ми задекларували до сплати 165 000,00грн. Оплатили дану суму на рахунок в СЕА ПДВ:
Дт 315 Кт 311 165 000,00
Далі 28 лютого ДПС списує кошти з рахунку СЕА ПДВ в рахунок погашення зобов’язань по Декларації з ПДВ у бюджет. Дана подія відображається в електронному кабінету платника як:
Надходження до бюджету коштiв з рахунку в системi електронного адмiнiстрування ПДВ Платiжне доручення №…….. вiд ……… .
У бухобліку ми здійснюємо наступні проведення:
Дт 6412 Кт 315 165 000,00
Далі в березні ми знаходимо помилку і з’ясовуємо що задвоїли зобов’язання на суму 15 000,00грн. Відповідно робимо уточнену Декларацію з ПДВ і зменшуємо суму до сплати: 165 000,00 – 15 000,00грн.
В електронному кабінеті в «Стані розрахунків з бюджетом» відображається мінусова операція і виникає переплата по податку на додану вартість в розмірі 15 000,00грн.
Підприємство може залишити дану переплату в рахунок погашення наступних зобов’язань, проте суми переплати можуть бути багатозначними й тоді є зміст думати про повернення надміру сплачених коштів.
Яким чином це зробити та чи є в цьому економічний сенс
ДПС наголошує у всіх своїх листах, що платник податків має право повернути помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань відповідно до ст. 43 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Це абсолютно логічне право платника, закріплене в законодавстві.
Головна умова: відсутність податкового боргу.
Платник подає Заяву у довільній формі до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення, в якій необхідно зазначити напрям перерахування коштів:
- на поточний рахунок платника податків в установі банку;
- на єдиний рахунок (у разі його використання);
- на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
- повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п. 43.4 ст. 43 ПКУ).
Проте з цих загальних правил є велике виключення, яке стосується саме податку на додану вартість.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунка платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (СЕА ПДВ) у порядку, визначеному п. 200 ПКУ, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в СЕА ПДВ. Таким чином кошти й надалі залишаються у Казначействі і платник не зможе ними вільно розпоряджатись. Оскільки рахунок у СЕА ПДВ – має цільове призначення і не є вільним до використання.
У разі його відсутності (рахунку в СЕА ПДВ) на момент звернення платника податків із заявою на повернення надміру сплачених податкових зобов’язань з ПДВ чи на момент фактичного повернення коштів – шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку (абзац, перший п. 43.4 прим. 1 ст. 43 ПКУ). Така ситуація притаманна, коли платник знімається з реєстрації платника ПДВ і залишок коштів переплати, абсолютно логічно, має бути повернений платнику для використання в операційній діяльності.
Заява може бути подана платником до територіального органу ДПС в електронній формі (коди електронних форм J1302002 (для юридичних осіб) та F1302002 (для фізичних осіб)) за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем «Єдине вікно подання електронної звітності» та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу або в довільній формі вибравши у меню «Листування з ДПС».
Завантажуйте зразок: Заява про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені.
Також слід нагадати, що ще 26.04.2019 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 11.02.2019 №60 «Про затвердження порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів місцевих фінансових органів в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені».
ДПС одночасно наголошує, що дія цього наказу не поширюється на:
- відшкодування ПДВ;
- повернення авансових платежів (передоплати), помилково та/або надміру внесених платниками податків за власним бажанням, як попереднього грошового забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів, що сплачуються до/або під час митного оформлення, та грошової застави;
- повернення митних та інших платежів, що сплачуються до/або під час митного оформлення;
- повернення помилково та/або надміру перерахованих (унесених) платниками коштів, сплачених шляхом надання при митному оформленні податкового векселя;
- повернення суми акцизного податку, внесеної в рахунок погашення податкових векселів;
- виконання рішень судів щодо безспірного списання коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів.
Що робити з сумами, які надлишково перераховані на рахунок в СЕА ПДВ (і внаслідок уточнень по Деклараціям, і внаслідок банківського переказу)
Для того, щоб отримати такі кошти слід уже керуватись положеннями ПКУ, а саме ст. 200 прим. 1 п. 6:
Якщо на дату подання податкової звітності з податку сума коштів на рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника податку перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до поданої звітності, платник податку має право подати до контролюючого органу у складі такої податкової звітності заяву, відповідно до якої такі кошти підлягають перерахуванню на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг такого платника податку, реквізити якого платник зазначає в заяві, у сумі залишку коштів, що перевищує суму податкового боргу з податку та суму узгоджених податкових зобов’язань з податку.
Фактично, платник повинен заповнити додаток 4 до Декларації про повернення коштів на поточний рахунок. Слід пам’ятати, що ця переплата має бути вже «очищена». Тобто за рахунок наявних коштів на рахунку в СЕА ПДВ буде погашено усі задекларовані податкові зобов’язання.
Центральний орган формує відповідні реєстри, надсилає їх Казначейству, яке проводить відповідне повернення коштів протягом 5 робочих днів.
Пам’ятаємо також ключовий момент, що всі рухи з коштами на рахунку СЕА ПДВ впливатимуть на наявність податкового ліміту для реєстрації податкових накладних
Отож, слідкуємо за рухом коштів по рахунку в СЕА ПДВ, перевіряємо стан розрахунків з бюджетом після здачі Декларації та настання кінцевих термінів сплати ПДВ, і приймаємо оперативні міри щодо зменшення суми переплат по ПДВ.
Тетяна КРУПА, головний бухгалтер в компанії BOSCH SERVICE з понад 20-річним досвідом роботи в галузях виробництва, оптової торгівлі, послуг і будівництва
Шаблони та зразки:
Податкова декларація з податку на додану вартість (з 01.05.2023)
Спрощена податкова декларація з податку на додану вартість для нерезидента
Заява про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені
Статті на тему:
Спрощена податкова декларація з ПДВ: інструкція
Податкова декларація з ПДВ із додатками: інструкція заповнення
Виправлення помилок з ПДВ: правила подання уточнюючого розрахунку
Аналіз типових помилок під час обліку ПДВ зовнішньоекономічної діяльності