- Правове визначення та особливості ненормованого робочого дня
- Коли встановлюють ненормований робочий день
- Особливості встановлення ненормованого робочого дня водіям
- Як установити ненормований робочий день конкретному співробітнику
- Табелювання ненормованого робочого дня
- Оплата праці за ненормованого робочого дня
- Відпустка за ненормований робочого дня
- Висновки
Правове визначення та особливості ненормованого робочого дня
Поняття «ненормований робочий день» немає у Кодексі законів про працю (далі – КЗпП). Згадується воно лише у ст. 8 Закону України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон про відпустки).
Також визначення терміну «ненормований робочий день» наведено в Рекомендаціях щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці та соціальної політики України від 10.10.1997 №7 (далі – Рекомендації №7).
Отже, у п. 1 Рекомендацій №7 зазначено, що:
Ненормований робочий день – це особливий режим робочого часу, який установлюють окремим категоріям працівників в умовах, коли неможливо нормувати час трудового процесу. У разі потреби ця категорія працівників виконує роботу понад нормальну тривалість робочого часу (ця робота не вважається надурочною). Міра праці у даному випадку визначається не тільки тривалістю робочого часу, але також колом обов'язків і обсягом виконаних робіт (навантаженням).
Такий режим робочого часу на практиці запроваджують для працівників, яким для своєчасного та якісного виконання своїх обов’язків, визначених у трудовому договорі, доводиться іноді працювати понад норму робочого часу.
Необхідність виконання роботи після закінчення нормального робочого дня може випливати як із розпорядження працедавця, так і з власної ініціативи співробітника.
Звертаємо увагу, що у звичайних нормованих умовах робочого дня понаднормові роботи допускаються тільки у виняткових випадках. Перелік таких випадків окреслено в ч. 3 ст. 62 КЗпП
Таким чином у працівника із ненормованим робочим днем, як й у решти працівників, 5-ти або 6-ти денний робочий тиждень, чітко визначені початок і закінчення роботи, встановлені перерви тощо. Такий працівник має дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку. Однак за виробничої потреби він може виконувати роботу й після завершення робочого часу. Для цього не потрібно видавати додатковий наказ щоразу, як відбувається виконання роботи у позаробочий час у робочі дні. Втім працедавець має право систематично залучати його до роботи понад установлену тривалість робочого часу (п. 4 Рекомендацій №7).
За умови встановлення ненормованого робочого дня, залучення до роботи у вихідні та святкові дні відбувається у тому ж порядку, що для інших працівників, а роботу в ці дні оплачують у подвійному розмірі або/та надають співробітнику інший день відпочинку (ст. 72 КЗпП).
Коли встановлюють ненормований робочий день
Підприємство вирішує самостійно коли та кому встановлювати ненормований робочий день. Для цього складають перелік посад і професій, який установлюють ненормований робочий день. Назви посад зазначайте так, як вони вказані в штатному розписі.
У п. 5 Рекомендацій №7 визначено, що ненормований робочий день можна встановити працівникам:
- праця яких не піддається точному обліку за часом (до прикладу, працівники сільського господарства, лісового господарства, рибальства, транспортні працівники та інші, чий робочий час може змінюватися залежно від погоди, сезону та інших факторів);
- робочий час яких за характером роботи ділиться на частини невизначеної тривалості (тут знов таки йдеться про працівників у сільському господарстві);
- котрі розподіляють час для роботи на власний розсуд (програмісти, керівники, співробітники, які працюють дистанційно, працівники з вільним графіком роботи, водії).
Міністерства та інші органи влади за погодженням із галузевими профспілками можуть установлювати орієнтовний перелік професій і посад працівників, яким можна встановлювати ненормований день (п. 6 Рекомендацій №7). Зокрема, Орієнтовний перелік посад працівників з ненормованим робочим днем системи Міністерства освіти України, яким може надаватись додаткова відпустка, наведений у листі МОН від 11.03.1998 №1/9-96.
Своєю чергою конкретний перелік посад і професій працівників на підприємстві, котрим може бути встановлено ненормований робочий день, потрібно закріпити у колдоговорі (п. 7 Рекомендацій №7). Без цього не можна встановлювати окремим співробітникам такий режим роботи.
Ненормований робочий день не застосовують для працівників, зайнятих на роботі з неповним робочим днем. Однак для працівників, які працюють на умовах неповного робочого тижня, ненормований робочий день може застосовуватись.
Отже, якщо працівникові одночасно установлено неповний робочий день та неповний робочий тиждень, такому працівникові не можна установлювати ненормований робочий день.
Особливості встановлення ненормованого робочого дня водіям
Під час установлення ненормованого робочого дня водіям автотранспортних засобів пам’ятайте:
Водіям легкових автомобілів (крім таксі) у разі потреби може встановлюватися НРД, тобто понад нормальну тривалість робочого часу (п. 2.9 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затверджене наказом Мінтрансу від 07.06.2010 №340, далі – Положення №340).
Звідси можна зробити висновок: ненормований робочий день водіям інших автотранспортних засобів (вантажівок, автобусів) встановлювати не доцільно.
Та з іншого боку, прямої заборони у законодавстві ви в день зі свічкою не відшукаєте. Тож в цілому це можливо. Але з огляду на обов’язкову наявність тахометрів на вантажівках та автобусах слід окремо наголосити на необхідності чіткого дотримання норм щодо керування автотранспортним засобом:
- час керування автомобілем водія не може перевищувати 9 годин на день навіть в ситуації, коли нормальна тривалість робочого дня пов’язана з тривалими простоями або водій повинен доїхати до місця відпочинку. За підсумованого обліку робочого часу нормальна тривалість робочого дня / зміни водія не може перевищувати 10 годин (п. 2.3 Положення №340);
- робочий час водіїв з НРД днем обліковують в робочих днях (крім роботи у святкові дні, яка обчислюється у годинах) – п. 6.8 Положення №340.
Як установити ненормований робочий день конкретному співробітнику
Якщо у вас у колдоговорі вже зафіксовано перелік посад і професій працівників, яким може бути встановлений ненормований робочий день, подальші дії залежатимуть від форми трудового договору, який укладали зі співробітником.
Якщо укладали письмовий трудовий договір або контракт, то до нього доцільно окремим пунктом внести умову про ненормований робочий день. Можна додати пункт наступного змісту: «Працівнику встановлюють режим ненормованого робочого дня».
Якщо трудовий договір укладено шляхом підписання заяви та видання наказу про приймання на роботу, то працедавець сповіщає нового співробітника про ненормований робочий день за його посадою й ознайомлює його з відповідним пунктом у колективному договорі та під підпис із наказом про встановлення роботи в режимі ненормованого робочого дня для низки професій і посад співробітників.
Аналогічний наказ знадобиться і в ситуації, коли НРД встановлюють співробітникам, які досі працювали за звичайного режиму роботи.
Установлення ненормованого робочого дня – зміна істотних умов праці. А про такі зміни у мирний час працівника потрібно попередити не пізніше ніж за 2 місяці до дня початку роботи в умовах НРД (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Зважаючи на це, датою початку дії ненормованого робочого дня для таких працівників потрібно встановити день, що настає через два місяці за днем видання наказу.
Але під час дії воєнного стану це положення КЗпП не діє. Про зміну істотних умов праці працівника потрібно попередити не пізніше як до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
Табелювання ненормованого робочого дня
Перепрацювання працівником, якому установлено ненормований робочий день, жодним чином не відображається в табелі обліку використання робочого часу. Тож відпрацьований робочий день фіксують як звичайний робочий день (позначка «Р» або «01»). Цей підхід був свого часу підтверджений експертами Мінсоцполітики України в листі від 15.11.06 №237/13/82-06.
Оплата праці за ненормованого робочого дня
Роботу, виконану понад встановлену тривалість робочого часу співробітнику з НРД, не вважають понаднормовою.
Отже, зазвичай додаткова оплата за ненормований робочий день не виплачується. Втім ніхто не забороняє включити до колективного або трудового договору з працівником, чи до наказу по підприємству положення про доплату до окладу за ненормований робочий день.
У бюджетній сфері такі доплати для водіїв передбачені прямо пп. 4 п. 4 постанови Кабміну від 30.08.2002 №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
Відпустка за ненормований робочого дня
Єдина гарантія передбачена законом за роботу в режимі ненормованого робочого дня – право працівника на додаткову щорічну оплачувану відпустку тривалістю до 7 календарних днів (ст. 8 Закону про відпустки).
Загальну тривалість такої додаткової відпустки у розрізі посад і професій з можливістю встановлення ненормованого робочого дня як раз й потрібно зафіксувати у колдоговорі, а також у письмовому трудовому договорі з працівником, якщо його укладено.
Конкретну кількість днів додаткової відпустки кожному працівнику визначають індивідуально, пропорційно до часу, відпрацьованого у режимі ненормованого робочого дня (п. 8 Рекомендацій №7).
Висновки
- Ненормований робочий день – звичайний робочий день, однак працівникові інколи доводиться працювати понад установлену тривалість робочого часу. Разом із тим, виконання роботи понад норму робочого часу не розглядують, як понаднормову роботу і додатково не оплачують.
- Наднормова робота у разі застосування ненормованого робочого дня можлива «у зв’язку з виробничою необхідністю».
- Ненормований робочий день не впливає на залучення працівника до роботи у вихідні та святкові дні.
- Компенсується робота на умовах ненормовного робочого дня наданням працівникам щорічних додаткових відпусток тривалістю до 7 к. дн.
Джерело: kadroland
Шаблони та зразки:
Заява про надання відпустки за ненормований робочий день
Наказ про надання відпустки за ненормований робочий день
Наказ про надання відпустки за ненормований робочий день (П-3)
Наказ про встановлення доплати за ненормований робочий день
Статті на тему:
Святкові та неробочі дні у 2026 році
Норма тривалості робочого часу на 2026 рік
Оплата праці при підсумованому обліку робочого часу