Термінали і РРО / ПРРО з 1 березня: коли вважаються з’єднаними

Що змінилося у правилах використання платіжних терміналів із РРО / ПРРО після 1 березня 2025 року? Чи обов’язково тепер з’єднувати ці пристрої, і чи є відповідальність за їх окрему роботу? Ці питання викликають багато занепокоєнь у підприємців, особливо у зв’язку з новими змінами до Положення №13. Розбираємося детально, що означають нововведення та як уникнути порушень


  1. Платіжний термінал, з’єднаний та поєднаний з РРО / ПРРО: визначення термінів
  2. Термінал не з’єднаний з РРО / ПРРО: чи є відповідальність?


З 01.03.2025 набули чинності зміни, що були внесені до Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів, затвердженого Наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13 (далі – Положення №13). Цими змінами, зокрема були додані визначення POS-терміналів, які вважаються з’єднаними або поєднаними з РРО / ПРРО. Але питання використання РРО / ПРРО і терміналів дуже часто виникають у наших клієнтів, тому ми розглянемо його більш детально.


Платіжний термінал, з’єднаний та поєднаний з РРО / ПРРО: визначення термінів


Як зазначено у п. 2 розд. І Положення №13:


  1. платіжний термінал, з’єднаний з РРО / ПРРО сукупність платіжного термінала та з’єднаного з ним РРО / ПРРО за допомогою будь-яких проводових або безпроводових засобів зв’язку, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних;
  2. платіжний термінал, поєднаний з РРО / ПРРО сукупність платіжного термінала та поєднаного з ним в одному корпусі або в одному застосунку РРО / ПРРО, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних.


З наведених визначень ми можемо зробити висновок, що термінал вважається з’єднаним або поєднаним з РРО / ПРРО у разі виконання наступних умов:


  1. РРО / ПРРО та термінал мають бути поєднані / з’єднані фізично чи на рівні програмного продукту (засобами в’язку);
  2. вони повинні взаємодіяти (обмінюватися даними) один з одним без участі касира.


І якщо ці умови не виконуються термінали не можна вважати з’єднаними або поєднаними з РРО / ПРРО.


Чи вважаються з'єднаними ПРРО та POS термінал, які:


  1. працюють з різних пристроїв, але підключені до однієї точки WIFI;
  2. працюють з різних пристроїв, та підключені до різних точок WIFI;
  3. які працюють з різних пристроїв, POS термінал здійснює з'єднання через мобільну мережу, а ПРРО підключене до точки WIFI?
  4. які працюють з різних пристроїв, та здійснюють зв'язок кожен через свою sim карту?


Ні, не вважаються, якщо зазначені ПРРО та POS термінали не мають програмного забезпечення, яке дозволяє здійснювати обмін даними між цими пристроями і точка WIFI чи зв'язок через sim карту виконують функцію виключно з'єднання з власними серверами.


Також ДПС у Листі від 05.03.2025 №211/2/99-00-07-03-01-02 зазначає, що у разі коли РРО / ПРРО та POS-термінал з’єднані спільним інтерфейсом, засобами проводового або безпроводового зв’язку, але не мають відповідного програмного забезпечення для взаємодії шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних, то такі пристрої не можна вважати з’єднаними.


Термінал не з’єднаний з РРО / ПРРО: чи є відповідальність


Таке питання викликає занепокоєння, оскільки у разі, коли термінал є з’єднаним або поєднаним з РРО / ПРРО, у фіскальному чекові повинні бути такі обов’язкові реквізити (рядок 12-17):


  1. ідентифікатор еквайра та торгівця або інші реквізити, що дають змогу їх ідентифікувати (рядок 12);
  2. ідентифікатор платіжного пристрою (рядок 13);
  3. сума комісійної винагороди еквайра (у разі наявності) (рядок 14);
  4. вид операції (рядок 15);
  5. реквізити електронного платіжного засобу (платіжної картки) (рядок 16);
  6. напис «ПЛАТІЖНА СИСТЕМА» (рядок 17).


Відповідно, якщо термінал не з’єднаний (не поєднаний) з РРО / ПРРО, то реквізити з рядків 12 -17 у фіскальному чекові не зазначаються (п. 4 розд. ІІ Положення №13).

Чи встановлений законодавством обов’язок користуватися лише терміналами, що з’єднані або поєднані з РРО / ПРО?

Ні, такого обов’язку законодавством не встановлено.


Так порядок застосування РРО / ПРРО регламентується Законом України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а обов’язкові реквізити фіскальних чеків і особливості їх застосування, встановлені Положенням №13. І ці нормативні документи або будь-які інші не містять обов’язку з’єднувати або поєднувати термінали з РРО / ПРРО.


Також відсутність обов’язку з’єднання / поєднання термінала з РРО / ПРРО підтверджує і ВС (постанова від 03.11.2023 у справі №640/23582/21). Про це, до речі, зазначають і податківці (ЗІР, категорія 109.18).

ДПС каже, що дозволяється проводити розрахунки через РРО / ПРРО та платіжний термінал (POS-термінал) які між собою не поєднані або не з’єднані. У такому випадку те, що розрахунковий документ не буде містити інформацію про використання електронного платіжного засобу, а така інформація буде міститись у надрукованому сліпі (квитанції) безпосередньо друкованим пристроєм POS-терміналу, не буде призводити до порушення вимог щодо форми та змісту розрахункового документу.

Також податківці зазначають, що відповідальності за використання РРО / ПРРО не з’єднаного або поєднаного з POS-терміналом, у тому числі після 01.03.2025, не передбачено.


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Робота з РРО: початок та кінець зміни

ТОП-5 найпідступніших помилок РРО / ПРРО

(Не)безпечні перекази на особисту картку та податкові наслідки у 2025 році

Касові документи: як заповнити (зі зразками)

Чи потрібно фіскалізувати розрахунки по IBAN?

Що робити, якщо адреса і назва в чеку РРО не співпадає з реєстраційними даними

Нові реквізити нової форми фіскального чека: яким має бути ідеальний чек з 1 березня

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇