Форма фіскального чека у фокусі уваги ДПС
Місцеві податківці на своїх сайтах звертають увагу, що застосовувати новий фіскальний звітний чек слід саме після 1 березня. Причина такої пильної уваги – доволі серйозні штрафи, пов’язані саме з формою фіскального звітного чека. Це дає підстави податківцям дуже ретельно придивлятися до форми фіскального звітного чека.
Мова йде в даному випадку про Положення №13 і його третій пункт, згідно якого у разі відсутності в документі (фіскальному звітному чеку) хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також якщо не дотримана сфера його використання, такий документ не приймається як розрахунковий. Озброївшись цією нормою, податківці виходять на фактичні перевірки, перевіряють наявність реквізитів чека і відповідно накладають штрафи.
Розмір штрафів доволі суттєвий а саме:
- 100 – 150% вартості проданих із порушеннями товарів, робіт, послуг (100% за перше порушення, 150% – за друге);
- 25 – 50% – якщо йдеться про ФОПів на єдиному податку, неплатників ПДВ.
Послаблення відповідальності щодо помилок у назві товару
Зміни, які були внесені до Положення №13, подарували приємну новину – невеличке послаблення. Зокрема, мова про те, що помилки або неточності в назві товару, зазначеній у розрахунковому документі, якщо вони не призводять до спотворення інформації про таку розрахункову операцію, не будуть вважатися підставою для невизнання документа розрахунковим.
Отже, помилятися після 1 березня можна виключно в назві товару. Тобто, якщо, наприклад, продається кава, не треба писати, що це пиріжок чи щось на кшталт того.
Судова позиція щодо відсутності та недоліків реквізитів
Якщо немає змоги вчасно налаштувати свою систему для запровадження нових реквізитів чека, варто звернути увагу на судову позицію, якою можна захищатися у контексті фактичних перевірок, якщо перевіряючі прийдуть саме після 1 березня. Йдеться про правовий висновок, висловлений у постанові Верховного Суду від 02.02.2023 у справі № 500/6845/21 про те, що на перевірках для накладання штрафів слід розрізняти дві ситуації:
- перша – коли йдеться про недолік реквізиту в розрахунковому документі, і
- друга – коли йдеться про відсутність реквізитів.
Колегія суддів вважає, що штрафувати (100 – 150% чи 25 – 50%) слід саме за ті порушення, які пов’язані з відсутністю реквізитів.
Ця теза дуже перегукується з ситуацією стосовно неточності в назві. Якщо назви не буде зовсім – це буде відсутність реквізиту, а якщо назва буде трохи спотворена чи неточна, то можна говорити про недолік реквізиту.
Основні зміни у формі чека
Питання про те, які реквізити змінюються, турбує абсолютно всіх, оскільки розробники програмного забезпечення можуть по-різному трактувати ті чи інші реквізити.
Основні зміни у формі чеку:
- збільшено кількість обов’язкових реквізитів із 30 до 35;
- введено окремі правила щодо формування номеру чеку;
- змінені реквізити, які стосуються фіксації оплати ЕПЗ та картками (рядки 12-17);
- розділені поняття «форма оплати» (рядок 18) та «засоби оплати» (рядок 19);
- додані окремі реквізити для магазинів безмитної торгівлі (рядки 10 та 28);
- закладені перспективні зміни із 2026 року щодо електронної акцизної марки для тютюнових виробів і алкогольних напоїв.
Варто розглянути більш детально, як саме змінилися деякі реквізити. Наприклад, реквізит «Платіжна система» (рядок 16) нікуди не подівся, але тепер потрібно зазначати реквізити електронного платіжного засобу, перед якими друкуються великі літери «ЕПЗ».
Щодо рядків 18 та 19: раніше там ішлося про підпис держателя електронного платіжного засобу та позначення форми оплати. Тепер наводиться окремо форма оплати (готівкова, безготівкова, інша) і засоби оплати (платіжні інструменти, талони, жетони тощо). У представників бізнесу виникає багато запитань, як саме поєднувати рядки 18 і 19. Наприклад, якщо форма оплати – готівка, що писати в рядку 19? Якщо безготівка, то які засоби оплати? Або чи можна записати, що оплата талоном – це безготівка.
Згідно п. 7 розд. 2 Положення №13 рядок 19 фіскального чека повторюється для кожної форми оплати відповідно до кількості використаних засобів оплати. Для форми оплати «ГОТІВКА» рядок 18 не друкується.
Сам рядок 18 передбачає позначення «готівка», «безготівка» або «інше». Дві основні форми оплати – «готівка» й «безготівка», а під «безготівкою» в цьому контексті розуміють усі види безготівкових розрахунків: оплата карткою через термінал, оплата за реквізитами, через сервіси переказу коштів тощо. Якщо форма оплати «готівка», зрозуміло, рядок 19 не друкується. Якщо «безготівка» – це всі види безготівкових розрахунків. Якщо «інше» – то це, наприклад, талони, жетони тощо.
«Еталонний» чек та спрощена назва товару
Щоб переконатися, чи дійсно чек, який друкує касовий апарат, відповідає зразку, варто звернутися до додатків Положення №13, де наведено форму чеків в тому вигляді, в якому його має друкувати апарат.
Крім того, слід звернути увагу ще на одну особливість: у формі чека з’явилася згадка про «спрощену назву товару». Але використовувати її можуть не всі. Визначення «спрощеної назви» стосується лише ФОПів-платників єдиного податку – не платників ПДВ, які не торгують підакцизними товарами, технічно складними побутовими товарами, лікарськими засобами, виробами медичного призначення та «ювеліркою». Тобто використання «спрощеної назви» товару / послуги має доволі обмежену сферу дії.
Чи буде відстрочка від запроваджених змін
Водночас розпочавши процес адаптації до нових вимог, підприємці виявили низку технічних та операційних проблем, які потребують додаткового часу на вирішення. Адже ритейлери стикаються з необхідністю:
- перепрограмування касового обладнання у всіх торгівельних точках;
- оновлення програмного забезпечення для відповідності новим стандартам;
- інформування працівників і виробників ПЗ, зокрема іноземних партнерів;
- проведення тестування та усунення помилок.
Оскільки всіх турбує питання чи буде відстрочка щодо запровадження цих змін (адже до 1 березня лишилося небагато часу), Європейська Бізнес Асоціація готує подання до Мінфіну про продовження перехідного періоду ще на шість місяців. Невідомо, чи буде таке «пом’якшення». А поки що – слід готуватися до змін із 1 березня.
Джерело: 7eminar