- Чому банки можуть перевіряти карткові рахунки?
- Чому ФОПи використовують особисті рахунки для бізнесу?
- Які можуть бути наслідки переказів із картки на картку?
- Висновки
Чому банки можуть перевіряти карткові рахунки?
Відповідно до законодавства України банки повинні повідомляти ДПС не тільки про підприємницькі рахунки ФОПів (п. 69.2 ПКУ), але й про всі банківські рахунки, які фізична особа має у цьому банку. Податківці мають право отримувати безоплатно від банків довідки та / або копії документів про наявність усіх банківських рахунків платників податків.
Отже, теоретично вони знають про всі банківські рахунки ФОП. Єдине, що може залишитися поза увагою податківців, то лише той особистий банківський рахунок, який був відкритий ще до держреєстрації ФОП. Перевірити, які рахунки відомі податківцям, можна в Електронному кабінеті у вкладці «Облікові дані платника» – «Дані про банківські рахунки».
Але, навіть надаючи інформацію про номер та дату відкриття рахунку, банки не зобов'язані розкривати деталі руху коштів без спеціального запиту або рішення суду. Це стосується як особистих рахунків фізосіб, так і підприємницьких рахунків ФОПів. А ось інформація про рахунки звичайних фізичних осіб (які не є ФОПами) взагалі не передається податковій автоматично.
ДПС може отримати доступ до банківських даних у наступних випадках:
- За офіційним запитом до банку – для перевірки наявності рахунків ФОПа, але без права отримання інформації про рух коштів.
- За рішенням суду, ініційованим податковими органами – для доступу до руху коштів або іншої фінансової інформації.
Ще з 1 жовтня 2024 року Національний банк України встановив ліміт у 150 тис. грн на місяць для переказів фізичних осіб з карти на карту (P2P, C2С). Крім того, банки перевіряють клієнтів уже на етапі відкриття рахунків та поділяють їх на категорії ризикованості.
Для клієнтів з високим ризиком посилюють перевірки, зокрема щодо походження коштів і рівня доходів. З 1 лютого для клієнтів середнього і низького ризику з картки на картку на місяць можна переводити до 150 тис. грн, а з 1 червня 2025 року можна буде переводити до 100 тисяч гривень. Якщо документального підтвердження доходів немає, для клієнтів «високого» рівня ризику банки встановлюють максимальний ліміт на перекази – до 50 тисяч гривень на місяць.
Чому ФОПи використовують особисті рахунки для бізнесу?
Є кілька причин чому підприємці на спрощеній системі оподаткування використовують для розрахунків за товари/послуги особисті рахунки:
1. Незнання законодавства.
2. Бажання уникнути додаткового оподаткування підприємницьких операцій (5% для третьої групи єдиного податку) або перевищення ліміту доходів:
- 834 розмірів МЗП, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року – 6 672 000, 00 грн для другої групи;
- 1167 розмірів МЗП, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року – 9 336 000,00 грн для третьої групи.
Які можуть бути наслідки переказів із картки на картку?
Для платника: якщо ви переказуєте гроші з особистої картки, жодних податкових наслідків для вас немає.
Для отримувача: якщо ви отримуєте кошти на особисту картку (не підприємницький рахунок), ці гроші можуть бути прирівняні до особистих, і тоді діє стандартне оподаткування. Дoxід, що підлягає оподаткуванню і надійшов на картковий рахунок фізичної особи, підлягaє декларуванню фізичною особою, щo йoгo oтpимaлa, зa попередній рік до 1 травня наступного року. Податок на доходи фізичних осіб (18%) і військовий збір (5%) повинні бути сплачені до 1 серпня. Податкова може перевіряти фінансові операції за останні три роки (1095 днів) і донараховувати податки за цей період.
А якщо фізособа (не ФОП) регулярно отримує кошти на картку?
У такому випадку податкова може класифікувати це як систематичну діяльність, що прирівнюється до підприємницької без реєстрації. За це передбачений штраф від 17 000 до 34 000 грн.
Звісно, що не всі перекази на картку оподатковуються, є винятки, які розглянемо детально:
1. Перекази від членів родини першого та другого ступеня спорідненості (батьки, діти, чоловік / дружина, брати, сестри). Статті 180, 202 та 265 Сімейного кодексу України передбачають обов’язок родичів утримувати один одного. Вони можуть переказувати навіть великі суми, у тому числі з-за кордону. Якщо це родичі першої чи другої лінії, податок не нараховується.
Однак фінмоніторинг може зацікавитися походженням коштів:
- якщо сума більша за 30 000 грн, банк може запросити документи про походження коштів;
- якщо сума більша за 400 000 грн, банк чи фінансова установа обов’язково попросить підтвердити, звідки взялися гроші.
Також важливо мати підтвердження родинних зв’язків (наприклад, свідоцтво про народження чи шлюб). Якщо гроші переказують батьки, чоловік чи брат, завжди можна довести родинний зв’язок і пояснити, що це не оподатковуваний дохід. У призначенні платежу рекомендуємо писати «допомога мамі», «переказ коштів дружині», «переказ татові» тощо.
2. Поворотна фінансова допомога. Якщо ви дали гроші в борг і вам їх повернули, це не вважається доходом і не оподатковується.
Те саме, якщо ви отримали позику й повертаєте її. Але якщо борг повертається з відсотками, то відсотки оподатковуються.
Важливо не зловживати такими операціями, бо банк може запідозрити шахрайські схеми й заблокувати рахунок.
3. Інші грошові перекази, що не оподатковуються.
4. Згідно зі ст. 165 ПКУ, існує великий перелік доходів, що не оподатковуються:
- пенсія. Пенсійні виплати в Україні або з іноземних джерел не підлягають оподаткуванню. Те саме стосується страхових виплат у зв’язку з втратою працездатності за договорами добровільного страхування та виплат із недержавних пенсійних фондів. Щоб з цих виплат не платити податки, варто мати пенсійне посвідчення, спеціальний пенсійний рахунок у банку, а в призначенні платежу зазвичай зазначають, що це виплата пенсії;
- стипендія. Стипендії учням, студентам, курсантам військових навчальних закладів, ординаторам, аспірантам не підлягають додатковому оподаткуванню;
- соціальна допомога. Допомога при народженні чи усиновленні дитини, державна допомога малозабезпеченим сім’ям, людям з інвалідністю або тим, хто доглядає за ними, не оподатковується. Тобто, якщо ви отримуєте державну фінансову допомогу, податки з неї сплачувати не потрібно;
- відсотки за державними цінними паперами. Проценти за державними цінними паперами (ОВДП, місцеві облігації, боргові зобов’язання НБУ тощо) не обкладаються ПДФО та військовим збором. Це стосується і виплат нерезидентам за цінними паперами, придбаними через уповноважених агентів за межами України. Для інвесторів це означає, що, купуючи, наприклад, військові ОВДП, ви отримуєте дохід без додаткового оподаткування. Це вигідніше порівняно з банківськими депозитами;
- гарантійна заміна або повернення коштів за товар. Якщо у вас зламався телефон чи інший товар і вам його замінили по гарантії або повернули його вартість у межах ціни покупки, це не вважається доходом. Важливо мати чек про покупку та заяву на повернення товару. У призначенні платежу має бути зазначено, що це за повернення придбаного товару. Тоді жодних податків сплачувати не потрібно;
- продаж особистих уживаних речей. Якщо ви продаєте старий телефон, велосипед чи дитячий одяг, формально з цього потрібно сплачувати податок, бо законодавство не звільняє такі продажі від оподаткування. Проте наразі немає жорсткого контролю за подібними невеликими угодами, тож на практиці мало хто сплачує податок зі свого вживаного майна;
- поділ майна після розлучення та аліменти. Якщо при розірванні шлюбу ви отримуєте будь-які активи (квартиру, машину, частку бізнесу тощо), це не вважається доходом і не оподатковується. Аліменти – також не оподатковуваний дохід. У призначенні платежу слід вказувати, що це виплата аліментів;
- доходи ФОП. Якщо ви працюєте як ФОП на єдиному податку, то ваш дохід уже оподатковується в межах спрощеної системи. Ті суми, які ви отримуєте на ФОП-рахунок (чи готівкою в межах діяльності), і так оподатковуються. Ви можете перераховувати їх на власні картки без додаткового податку, проте це стосується лише офіційної підприємницької діяльності. Із будь-яких інших надходжень, не пов’язаних із ФОП-діяльністю, податок може стягуватися за загальними правилами.
- подарунки та призи. Подарунки не оподатковуються, якщо їх вартість не перевищує 25% від мінімальної зарплати (на 1 січня відповідного року). Але грошові подарунки оподатковуються повністю, незалежно від суми. Тобто якщо вам подарували книгу чи пляшку вина – це не оподатковується, а от якщо подарували гроші – за законом потрібно сплатити податок;
- операції з валютою. Якщо ви отримуєте дохід від різниці курсів при купівлі-продажу валюти (тобто придбали долар дешевше, продали дорожче), то такий дохід не оподатковується. Проте варто мати чеки чи квитанції про обидві операції. Якщо ж ідеться про цінні папери в іноземній валюті, діяти можуть інші норми Податкового кодексу;
- благодійна допомога. Цільова благодійна допомога (на лікування, постраждалим від війни, аварій, стихійних лих, від міжнародних організацій та фондів) також не оподатковується. Головне – правильно оформити призначення платежу й мати підтвердні документи;
- продукція сільського господарства. Якщо ви самостійно вирощуєте сільгосппродукцію на власній землі (овочі, фрукти, мед, зернові тощо) і продаєте її, то податок не сплачується, поки дохід не перевищує певних лімітів.
Для рослинницької продукції ліміт складає до 12 мінімальних зарплат на рік. На 1 січня 2025 року МЗП 8 000 грн – це 96 000 грн відповідно податки сплачуються лише з суми понад 96 000 грн.
Для підтвердження, власник с/г продукції повинен надати податковому агенту копію Довідки про наявність у нього земельних ділянок для садівництва або для ведення особистого селянського господарства та / або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості).
Зазначена Довідка видається сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом 5-ти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.
Для тваринницької продукції (м’ясо, молоко, яйця тощо), ліміт складає до 50 мінімальних зарплат на рік. на 01 січня 2025 ця сума становила – 400 000,0 грн. (50 х 8000). У такому разі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.
Якщо, отриманий дохід, перевищує розмір встановлений ПКУ, фізична особа зобов'язана падати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною, міською радою або радою ОТГ, за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва.
Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, то оподаткуванню підлягає дохід, який перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня звітного (податкового) року.
Якщо платник не підтверджує самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, то такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
Якщо ж сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, платник податків зобов’язаний:
- відобразити суму такого перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік
- подати річну декларацію про майновий стан і доходи,
- самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб та військовий збір з суми такого перевищення.
Як бачимо, є чимало платежів на картку, які не оподатковуються. Важливо лише правильно вказувати призначення платежу та мати належним чином оформлені підтверджуючи документи.
Висновки
- Зручність та популярність карткових переказів: перекази з картки на картку є швидким і зручним способом розрахунків як для звичайних громадян, так і для підприємців. Проте використання особистих рахунків для підприємницьких операцій може вважатися порушенням законодавства.
- Перевірка банківських рахунків: податкові органи можуть отримувати інформацію про всі банківські рахунки фізичних осіб-підприємців (ФОПів), зокрема особисті. Доступ до руху коштів можливий лише за рішенням суду або на спеціальний запит.
- Оподаткування доходів: доходи, отримані на особисту картку, мають бути задекларовані, якщо вони підлягають оподаткуванню. Виняток – перекази від членів родини першого та другого ступенів спорідненості, поворотна фінансова допомога, деякі соціальні виплати та пенсії.
- Ризики для ФОПів: використання особистих рахунків для підприємницької діяльності може призвести до штрафів та донарахувань податків. Податкова може класифікувати регулярні перекази як систематичну діяльність без реєстрації, що передбачає штрафи.
- Фінансовий моніторинг: перекази понад встановлені ліміти (30 000 грн або 400 000 грн) можуть викликати додаткові перевірки з боку банків і фінансових установ. Важливо мати документи, що підтверджують походження коштів та призначення платежів.
Олена АФОНІНА, консультант з питань бухгалтерського обліку та оподаткування,
головна редакторка 7eminar