Докладно про вимоги та алгоритм складання Декларації ви можете дізнатися із матеріалу «Податкова декларація з плати за землю: порядок подання і заповнення». А зараз розглянемо практичні питання, які виникають у платників при складанні Декларації.
Ситуація 1. Підприємство отримало у лютому 2025 року витяг щодо нормативної грошової оцінки (НГО) землі станом на 1 січня 2025 року. Але якщо до НГО ділянки станом на 1 січня 2025 року за даними витягу, отриманого у лютому 2024 року, застосувати коефіцієнт індексації 1,12 за 2024 рік, то розрахунково вартість ділянки буде вище. Який розмір НГО слід вказувати у Декларації – розрахункову чи вказану у новому витягу?
Дані про НГО окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації про НГО земельної ділянки (ст. 20 Закону України від 11.12.2003 №1378-IV «Про оцінку земель»).
За роз’ясненням Держгеокадастру при розрахунку НГО земельної ділянки програмним забезпеченням Державного земельного кадастру, функціонал програмного забезпечення для розрахунку приймає кумулятивне значення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто перемножуються значення всіх коефіцієнтів починаючи з року проведення оцінки. При цьому за рахунок заокруглень виникає різниця з розрахунком НГО, який проводився раніше.
Також користуватися минулорічною НГО не завжди виправдано, оскільки за рішенням місцевої влади могла проводитися нова оцінка у минулому році і у такому разі коефіцієнти не допоможуть.
Тому розрахунок доцільно робити на підставі отриманого витягу щодо НГО земельної ділянки на сайті Держгеокадастру.
Ситуація 2. Підприємство орендувало земельну ділянку. Попередній договір закінчився, а новий договір з оренди зі змінами в площі ділянки заключений 09 грудня 2024 року, але станом на 10 лютого 2025 року ще не пройшов державну реєстрацію. Яким чином заповнити Декларацію?
В Узагальнюючій податкової консультації щодо орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, затвердженій наказом Міндоходів від 16.01.2014 №25, вказано, що якщо платник податку продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку дії договору оренди та не отримав письмового заперечення від орендодавця щодо її використання, то до поновлення дії договору оренди такий платник буде сплачувати орендну плату відповідно до умов попереднього договору оренди землі. При цьому річна сума платежу не може бути меншою від розміру, встановленого пп. 288.5.1 ПКУ.
Тому можна подати Декларацію з типом «Звітна» за умовами попереднього договору. Після набрання чинності новим договором оренди, слід подати Декларацію з типом «Звітна».
Ситуація 3. ТОВ має в одній місцевості дві земельні ділянки з різними кадастровими номерами та адресами. Чи можна в одній Декларації вказати дані за обома ділянками?
Можна, якщо ділянки знаходяться в межах однієї території територіальної громади.
У реквізитній частині Декларації у полі 7 вказується «Код території територіальної громади за місцезнаходженням земельної(их) ділянки(ок) за КАТОТТГ»
У виносці 9 надано пояснення:
Зазначається код за КАТОТТГ території територіальної громади, повноваження якої розповсюджуються на адміністративно-територіальні одиниці, на території яких розташовано(і) земельна(і) ділянка(и). За кожним таким кодом за КАТОТТГ складається окрема Податкова декларація.
Тому, якщо у цих ділянок коди КАТОТТГ однакові, то вони вказуються в одній Декларації.
Ситуація 4. Підприємство має земельну ділянку на території активних бойових дій. Як заповнити Декларацію, щоб не сплачувати орендну плату?
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території (абз. 2 п. 69.14 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Тобто у 2025 році не нараховується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки, якщо вони що знаходяться на територіях активних бойових дій, які визначені у ч. 2 та ч. 3 р. І Переліку №309.
У роз'ясненні ЗІР, категорії 111.05 вказано:
…платники плати за землю можуть не подавати податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за типом «звітна» або «нова звітна» за земельні ділянки, які станом на 01 січня податкового (звітного) періоду та на дату подання податкової декларації з плати за землю, та які розташовані на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією територіях України.
Таким чином такі ділянки в Декларації не вказуються.
Ситуація 5. Юридична особа продала нерухомість, але право тимчасового користування відповідною земельною ділянкою новим власником нерухомості ще не оформлено. Чи потрібно вказувати таку ділянку у Декларації?
У п. 287.6 ПКУ зазначено:
При переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Перехід права власності на земельну ділянку, на якій розміщено об'єкт нерухомого майна, що був проданий однією особою іншій, визначено у ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу України (далі - ЗКУ):
У разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення…
Тобто у таких випадках застосовується принцип цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об’єкт розташований, адже такий об’єкт нерозривно пов`язаний із земельною ділянкою, на якій він знаходиться, і користування ним неможливе без цієї земельної ділянки.
Разом з тим відповідно до ст. 126 ЗКУ право користування земельною ділянкою підлягає реєстрації відповідно до Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
При нарахуванні земельного податку враховуються дані, вказані у пп. 286.1 ПКУ:
- дані державного земельного кадастру;
- дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї).
Таким чином до оформлення правовстановлюючих документів про перехід права власності або права користування земельною ділянкою земельний податок має нараховувати попередній користувач ділянки. Після оформлення таких документів слід подати Декларацію з типом «Уточнююча» і відкоригувати суми земельного податку, розраховані на поточний рік.
Висновки
- Розрахунок земельного податку та орендної плати доцільно робити на підставі витягу щодо НГО земельної ділянки, отриманого на сайті Держгеокадастру.
- До поновлення дії договору оренди платник нараховує орендну плату відповідно до умов попереднього договору оренди землі.
- Якщо земельні ділянки мають однакові коди КАТОТТГ, то вони вказуються в одній Декларації.
- У 2025 році не нараховується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки, якщо вони що знаходяться на територіях активних бойових дій. Такі ділянки не вказуються у Декларації.
- До оформлення правовстановлюючих документів про перехід права власності або права користування земельною ділянкою земельний податок має нараховувати попередній користувач ділянки.
Джерело: 7еminar
Статті на тему:
Податок за землю і нерухомість у 2025 році: зміни, платники, звітність
Коефіцієнт індексації НГО земельної ділянки: практика застосування
Кому необхідно сплачувати податок за землю та хто звільняється від сплати