На замітку! Для ФОП на загальній системі оподаткування базою нарахування ЄСВ є сума доходу (прибутку), на яку нараховують ПДФО. Йдеться про суму доходу, яка є різницею між виручкою й витратами, що пов’язані з підприємницькою діяльністю та підтверджені документами. Тобто ЄСВ сплачується у розмірі 22% від чистого доходу. Але, якщо розмір доходу за місяць менший, аніж розмір мінімальної зарплати (МЗП), нарахувати і сплатити необхідно суму мінімального страхового внеску (МЗП × 22%). Саме такий випадок розглянула у відео спікер. Також, окремо торкнулася нюансів заповнення звітності ФОПами, які у деяких місяцях 2024 року користувалися пільгою з ЄСВ
Хто з ФОП подає Декларацію про майновий стан і доходи
Декларацію про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за звітний податковий рік подають, зокрема, приватні підприємці, які:
- протягом звітного року перебували на загальній системі оподаткування;
- які були зареєстровані ФОПами звітному році і обрали загальну систему оподаткування;
- які були зареєстровані ФОПами звітному році і обрали спрощену систему оподаткування для І або ІІ групи платників єдиного податку. У період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування ФОП перебуває на загальній системі оподаткування;
- перейшли у звітному році із спрощеної системи оподаткування на загальну.
ФОП має право не подавати декларацію, якщо у звітному періоді відсутні:
- доходи від підприємницької діяльності;
- показники, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ.
Які строки подання Декларації про майновий стан і доходи
Декларацію подають за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для самозайнятих осіб – до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).
Не пропустити жоден дедлайн та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним отримаєте усю звітність та платежі в одному місці: на тиждень, місяць і навіть рік!
Куди подавати Декларацію про майновий стан і доходи
Декларація подають до контролюючого органу за податковою адресою платника податків.
Яка відповідальність за неподання (несвоєчасне подання) майнової декларації
Неподання або несвоєчасне подання Декларації тягне за собою штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання чи несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року застосовували штраф за таке порушення, тягнуть за собою штраф у розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).
За якою формою звітувати про майновий стан і доходи
Форма податкової декларації затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 859.
Важливо! ФОПи подають через «Електронний кабінет» податкову декларацію за ідентифікатором F0100214
ФОП для відображення показників своєї підприємницької діяльності заповнює:
- додаток ЄСВ1 «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (далі – Додаток ЄСВ1);
- додаток Ф2 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» (далі – Додаток Ф2);
- додаток МПЗ «Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) рік, що розраховується фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь» (далі – Додаток МПЗ).
Інші додатки у складі Декларації ФОП заповнює як фізична особа за наявності відповідних підстав, адже ФОП повинен декларувати не лише доходи від підприємницької діяльності, а й інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про нерухоме та рухоме майно.
Завантажити бланк:
Податкова декларація про майновий стан і доходи
Який порядок заповнення Декларації про майновий стан і доходи
Декларацію заповнюють відповідно до Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859 (далі – Інструкція №859).
У розділі I Декларації «Загальні відомості» у рядку 1 позначкою «х» вказують тип Декларації («звітна» або «звітна нова», або «уточнююча»):
- 01 «Звітна», якщо подають Декларацію за звітний період;
- 02 «Звітна нова», якщо в поданій раніше звітній Декларації припустилися помилки і її виправляють шляхом подання нової Декларації до настання граничного терміну її подання;
- 03 «Уточнююча», якщо подають уточнюючу Декларацію (з метою уточнення показників поданої раніше Декларації пізніше граничного терміну подання).
У рядку 2 арабськими цифрами наводять звітний (податковий) період (календарний рік). А у разі виправлення самостійно виявлених помилок у раніше поданій декларації – також звітний (податковий) період, що уточнюють.
У рядках 3–6 Декларації зазначають відомості про платника податків:
- прізвище, ім’я, по батькові платника податку (згідно з даними паспортного документа);
- податкову адресу (місце проживання) платника податку: поштовий індекс, область, район, населений пункт (місто, село, селище), вулиця, номер будинку, корпус, номер квартири, а також за бажанням платника податку – контактні телефони (робочий, домашній, мобільний) та адресу електронної поштової скриньки;
- резидентський статус платника податку (резидент, нерезидент).
У рядку 8 позначкою «х» вказують категорію «підприємець».
Категорію «особа, стосовно якої проведено реєстрацію припинення підприємницької або незалежної – професійної діяльності протягом звітного року» обирає особа, яка перебувала на обліку як ФОП (крім осіб, які обирали спрощену систему оподаткування) та стосовно якої проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОПа за її рішенням протягом звітного (податкового) року (пп. 7 п. 1 розд. ІІІ Інструкції №859).
На замітку! Ліквідаційні податкові майнові декларації подають протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, в якому була припинена підприємницька діяльність (п. 177.11 ПКУ). Наприклад, якщо ФОП закрився в квітні 2025 року, то майнову декларацію подає у періоді «Квітень 2025». Тоді у полі 2 зазначає звітний податковий період – 2025, у полі 2.1 – місяць – 4, у полі 7 ставить відмітку напроти «особа, стосовно якої проведено реєстрацію припинення підприємницької діяльності...». У складі ліквідаційної майнової декларації екс-підприємець подає Додаток Ф2 та Додаток ЄСВ1. Якщо ФОП не отримував доходи, то Додаток Ф2 подає пустим. Подати ліквідаційну майнову декларацію можна буде тільки після закінчення квітня, раніше її не приймуть. Тому в описаній ситуації форму слід подати в травні
У розділі II Декларації «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» у рядку 10 вказують загальну суму доходів, які включають до загального річного оподатковуваного доходу, що обчислюють як сума рядків Декларації:
рядок 10.1 + рядок 10.2 + рядок 10.3 + рядок 10.4 + рядок 10.5 + рядок 10.6 + рядок 10.7 + рядок 10.8 + рядок 10.9 + рядок 10.10 + рядок 10.11 + рядок 10.12 + рядок 10.13 + рядок 10.14 + рядок 10.15.
При цьому у рядку 10.11 наводять суму чистого оподатковуваного доходу, отриманого підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування. Показник рядка 10.11 заповнюють на підставі додатка Ф2.
Усі інші рядки з 10.1 по 10.10 та з 10.12 по 10.15 ФОП заповнює у разі, якщо протягом звітного періоду він отримав відповідні доходи, які мають бути відображені у Декларації.
Для ФОП, які у звітному році перейшли зі сплати єдиного податку на загальну систему, передбачено заповнення рядка 11.1 Декларації. У ньому слід вказати суму доходу, зазначену у податковій декларації з єдиного податку, поданій після скасування реєстрації ФОП як платника єдиного податку.
Додаток Ф2
Доходи від підприємницької діяльності ФОП відображає у Додатку Ф2».
ФОП заповнює Додаток Ф2 на підставі даних обліку доходів і витрат, відображених у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – Типова форма) (п. 177.10 ПКУ; п. 4 розд. ІІ Порядку ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат, фізичними особами –підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, затвердженого наказом Мінфіну від 13.05.2021 №261).
Об'єктом оподаткування для ФОП на загальній системі є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю ФОП (п. 177.2 ПКУ).
У розділі І Додатку Ф2 показники доходів та витрат слід відображати окремо у розрізі кожного виду економічної діяльності, вказуючи:
- у графі 2 – назву виду економічної діяльності;
- у графі 3 – відповідний КВЕД;
- у графі 4 – суму річного доходу, одержаного від такого виду діяльності;
- у графах 5–7 – суму документально підтверджених витрат, пов'язаних із провадженням цього виду діяльності. Якщо протягом року ФОП поніс витрати, які одночасно належать до кількох видів діяльності, їх розподіляє пропорційно отриманим доходам.
До складу витрат ФОП включає витрати, які відповідають таким вимогам:
- пов'язані із господарською діяльністю ФОП;
- є документально підтвердженими, тобто ФОП має відповідні первинні документи;
- безпосередньо пов'язані з отриманням доходів;
- фактично понесені (оплачені) у звітному періоді.
Наведемо перелік витрат, які безпосередньо пов'язані з отриманням підприємницьких доходів (п. 177.4 ПКУ).
1. Матеріальні витрати, до складу яких включено вартість:
- сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг);
- купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів;
- палива й енергії;
- будівельних матеріалів;
- запасних частин;
- тари й тарних матеріалів;
- допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат (пп. 177.4.1 ПКУ).
2. Витрати на оплату праці найманих працівників, які включають:
- витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок,
- суми премій, заохочень,
- суми відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг),
- витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру,
- будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін;
- обов'язкові виплати,
- компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством,
- внески ФОП на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством (пп. 177.4.2 ПКУ).
3. Суми податків, зборів, пов'язаних із веденням господарської діяльності ФОП, у т. ч. суми ЄСВ, платежі, сплачені за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, пов'язаних з господарською діяльністю підприємця, суму податку на майно (пп. 177.4.3 ПКУ). Виняток – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з об'єктів житлової нерухомості.
4. Інші витрати, до складу яких включають витрати, пов'язані з веденням господарської діяльності, серед яких:
- витрати на відрядження найманих працівників,
- витрати на послуги зв'язку, реклами,
- сума плати за розрахунково-касове обслуговування,
- орендна плата,
- вартість ремонту та витрати на експлуатацію майна, що використовують у господарській діяльності;
- витрати на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів);
- вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг (пп. 177.4.4 ПКУ).
Порада! Дивіться також довідник «Витрати ФОП на загальній системі оподаткування»
У графі 8 зазначають суму амортизаційних відрахувань відповідно до пп. 177.4.6 ПКУ. ФОП може за власним бажанням включати до складу витрат, пов'язаних із провадженням їх господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат. Не підлягають амортизації такі основні засоби як земельні ділянки, об'єкти житлової нерухомості, автомобілі.
ФОП, який прийняв рішення про нарахування амортизації повинен у Типовій формі протягом року заповнювати таблицю «Облік амортизаційних відрахувань основних засобів (ОЗ) та нематеріальних активів (НА)», яка є додатком до Типової форми. Щомісячно підсумкову суму амортизаційних відрахувань із колонки 11 додатка ФОП переносить до графи 10 Типової форми. Загальний річний підсумок графи 10 Типової форми обліку переносить до графи 8 Додатку Ф2.
Окремо у розділі II «Інформація щодо нарахованої амортизації» Додатку Ф2 слід окремо по кожному об’єкту на підставі даних Типової форми вказати:
- у графі 3 – вартість об'єкта основних засобів та/або нематеріальних активів на початок звітного (податкового) періоду;
- у графі 4 – вартість об'єкта основних засобів та/або нематеріальних активів на кінець звітного (податкового) періоду;
- у графі 5 – розрахунок суми амортизаційних відрахувань за звітний (податковий) період. Підсумковий показник у графі 5 розділу II додатку Ф2 має збігатися із підсумковим показником у графі 8 розділу I додатку Ф2 за рядком «Усього».
Розрахунок суми ПДФО та ВЗ
У Додатку Ф2: за показниками розділу І Додатку Ф2 ФОП розраховує суму чистого оподатковуваного доходу. Цю суму підприємець зазначає у графі 9 розділу І. Якщо за окремим кодом КВЕД ФОП отримав збиток, то у графі 9 відповідний рядок прокреслює, тобто від’ємне значення не вказує. Рядок «Усього» графи 9 також прокреслює, якщо в цілому за результатами господарської діяльності отримав збиток (від’ємне значення).
Суми ПДФО та ВЗ за результатами звітного року обчислюють за алгоритмом, наведеним у розділі ІІІ Додатку Ф2.
В основній частині Декларації: за показниками Додатку Ф2 ФОП в основній частині Декларації наводять такі показники:
- у рядку 10.11 – суму чистого оподатковуваного доходу, отриманого ФОП;
- у графі 3 рядка 10.11 – додатне значення графи 9 рядка 1 «Усього» розділу I Додатку Ф2 до Декларації;
- у графі 6 рядка 10.11 – суму ПДФО, що підлягає сплаті до бюджету, розраховану за ставкою 18% та відображену у рядку 1.5 розділу III Додатку Ф2 до Декларації;
- у графі 7 рядка 10.11 – суму ВЗ, що підлягає сплаті до бюджету, розраховану за ставкою 1,5% (для 2024 звітного податкового року) та відображену у рядку 2.3 розділу III Додатку Ф2 до Декларації.
Якщо ФОП має нерухоме або рухоме майно, у т. ч. те, яке він використовує у підприємницькій діяльності, то слід заповнити у Декларації розділ VІІІ «Відомості про власне нерухоме (рухоме) майно та/або майно, яке надається в оренду (суборенду)».
Чи заповнює та подає ФОП на загальній системі оподаткування Додаток Ф2 до Декларації, якщо протягом звітного періоду дохід від підприємницької діяльності не отримував?
Якщо протягом звітного періоду ФОП на загальній системі оподаткування діяльності не провадив та дохід від підприємницької діяльності не отримував, проте має інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, то він подає Декларацію та Додаток Ф2 до неї, у якому всі графи прокреслює. У разі, якщо протягом звітного періоду ФОП-загальник діяльність не провадив, дохід від підприємницької діяльності не отримував і не має інших доходів з джерел їх походження з України та іноземних доходів, то у нього не виникає обов’язку щодо подання Декларації та Додатку Ф2 до неї (роз'яснення ГУ ДПС у Чернівецькій обл.).
Додаток ЄСВ1
ФОП має заповнити у складі Декларації Додаток ЄСВ 1.
У графі 2 «Код категорії ЗО» підприємець зазначає код категорії застрахованої особи згідно з приміткою 7 до Додатку ЄСВ1, а саме: 5 – для фізичних осіб – підприємців на загальній системі оподаткування.
У графі 3 в розрізі кожного календарного місяця слід указати фактичну суму чистого доходу за відповідний місяць за себе, яка має відповідати сумам чистого доходу.
У графі 4 наводять суму доходу, на яку нараховують ЄСВ з урахуванням максимальної величини.
Важливо! За місяці, коли ФОП на загальній системі оподаткування дохід отримував, він повинен сплатити ЄСВ в розмірі 22% від суми чистого доходу (прибутку), але сума ЄСВ повинна бути не меншою за мінімальний страховий внесок і не перевищувати максимальний. Мінімальний страховий внесок = мінімальна заробітна плата × 22%. Максимальний страховий внесок = 20 × мінімальна заробітна плата × 22%.
У графі 6 проставляють суму нарахованого єдиного внеску (графа 4 × графа 5).
ФОПи на загальній системі оподаткування, які мають статус пенсіонера або особи з інвалідністю й отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу протягом 12 місяців звітного року, звільнені від подання Додатку ЄСВ1 у складі Декларації. Якщо ФОП отримав пільгу не з початку звітного року, то Додаток ЄСВ1 варто подати за всі місяці включно до місяця встановлення пенсії (інвалідності) чи до досягнення пенсійного віку.
Порада! Ознайомтеся з позицією ДПС «Скільки ЄСВ-додатків слід подати після донарахування за кілька років»
Додаток МПЗ
Додаток МПЗ мають подавати тільки ФОП, які є власниками або користуються у своїй підприємницькій діяльності земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь. МПЗ визначають за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 38-1.1.4 ПКУ). Тобто якщо протягом 2024 року ФОП передав сільгоспугіддя в користування іншій особі, то МПЗ він нараховує лише за повні календарні місяці до місяця передання ділянки в оренду.
На замітку! Якщо ФОП не використовує сільгоспугіддя в підприємницькій діяльності, то подавати Додаток МПЗ не потрібно
Розглянемо, як заповнювати розділ І додатку МПЗ із відображенням відомостей щодо кожної земельної ділянки (сільгоспугідь).
У графі 2 вказують кадастровий номер земельної ділянки відповідно до правовстановлюючих документів.
У графі 3 вказують код КАТОТТГ відповідно до Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 26.11.2020 №290.
У графах 4 та 5 зазначають площу власної чи орендованої земельної ділянки в гектарах.
У графах 6 та 7 вказують відповідну нормативну грошову оцінку для земельної ділянки. НГО наводять з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого ПКУ для справляння плати за землю.
У графі 8 зазначають коефіцієнт (К), що становить 0,05.
На замітку! Тимчасово, для розрахунку мінімального податкового зобов'язання за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки коефіцієнт «К», визначений у пп. 381.1.1 і 38-1.1.2 ПКУ, застосовували із значенням 0,04
У графі 9 зазначають кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користування на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) платника податків. МПЗ визначають за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 38-1.1.4 ПКУ). Саме тому в графі 9 розд. 1 Додатку МПЗ указують кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) ФОП.
У графах 10 та 11 відображають показник МПЗ кожної земельної ділянки, розрахований за відповідними формулами, наведеними у назві графи.
У графі 12 відображають загальне мінімальне податкове зобов'язання (ЗМПЗ) усіх земельних ділянок, які є власними або орендованими. Показник графи 12 переносять до рядка 01 розділу ІІ Додатку МПЗ.
У графі 13 показують питому вагу позитивного значення ЗМПЗ та загальної суми сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року до площі кожної із земельних ділянок.
У графі 14 відображають суму ПДФО, що підлягає сплаті за місцезнаходженням земельної ділянки, яку розраховують за відповідною формулою: гр. 3 р. 02 розд. ІІ × гр. 13 розд. І.
У рядках 02.1 – 02.6 розділу ІІ вказують відповідні суми сплачених податків, зборів, платежів протягом податкового (звітного) року, які враховують у зменшення нарахованої суми ЗМПЗ. Загальну суму таких платежів наводять у рядку 02.
У рядку 03 розділу ІІ зазначають позитивне значення різниці між сумою ЗМПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок. Розрахунок проводять за формулою: р. 01 - р. 02. Позитивне значення переносять до гр. 14 розд. V Декларації.
Увага! ФОП має сплатити до бюджету позитивну різницю між розміром загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів протягом звітного року (п. 177.17 ПКУ). Позитивне значення різниці, яке підлягає сплаті до бюджету, є частиною зобов'язань із ПДФО (абз. 2 п. 177.14 ПКУ) і його сплачують до бюджету за місцезнаходженням земельних ділянок пропорційно до питомої ваги площі кожної із земельних ділянок у загальній площі до сільськогосподарських угідь ФОП (п. 177.19 ПКУ)
Як подавати Декларацію про майновий стан і доходи
Декларацію ФОП на власний розсуд подає в один із таких способів:
- особисто платник податку або уповноважена на це особа;
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У такому разі потрібно врахувати вимоги п. 49.5 ПКУ, яким передбачено, що в разі надсилання Декларації поштою платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання Декларації;
- в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22.05.2003 №851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» та від 05.10.2017 №2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (п. 5 розд. І Інструкції №859).
Важливо! За загальним правилом Декларацію в електронному вигляді слід подати не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк її подання (п. 49.5 ПКУ). Але у період дії воєнного стану електронні документи від платників податків приймають у робочі дні з 8:00 до 20:00 (п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
Джерело: 7eminar
Матеріали за темою:
Декларування доходів фізичними особами за 2024 рік
Податкова декларація ФОП на загальній системі: практичні поради і зразки складання
Сплата та звільнення від ЄСВ для ФОПів у 2025 році
ЄСВ для ФОП у 2025 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір
Витрати ФОП на загальній системі оподаткування
Збиток за 2024 рік: як правильно відобразити в декларації ФОП
Відео за темою:
Річна звітність ФОП на загальній системі: як заповнити додаток з ЄСВ
Декларування ФОПів на загальній системі через е-кабінет
Шаблони та зразки документів:
Податкова декларація про майновий стан і доходи
Приклади заповнення декларації про майновий стан і доходи фізособами