Підстави для сплати МПЗ
МПЗ обчислюють приватні підприємці, які є власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь.
Підстави для сплати такого податкового зобов’язання передбачено у п. 177.14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):
Зареєстровані підприємцями фізичні особи – власники, орендарі, користувачі на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, які здійснюють виробництво власної сільськогосподарської продукції, а також голови сімейних фермерських господарств, у тому числі щодо земельних ділянок, що належать членам такого сімейного фермерського господарства та використовуються таким сімейним фермерським господарством, зобов'язані подавати у складі річної податкової декларації додаток з розрахунком загального мінімального податкового зобов'язання.
Отже, основна умова, яка зобов’язує ФОП на загальній системі розраховувати МПЗ – наявність у них земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь. У пп. «а» ч. 2 ст. 22 Земельного кодексу визначено, що
сільськогосподарські угіддя – це рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги.
Таким чином, наявність саме таких земельних ділянок є підставою для обчислення і сплати МПЗ.
При цьому враховуються земельні ділянки, щодо яких оформлено право власності, а також ті, які перебувають у користуванні на підставі договору оренди, суборенди, емфітевзису, постійного користування.
Тому у разі передачі таких земельних ділянок в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування на підставі договорів, укладених та зареєстрованих відповідно до законодавства, їх розмір враховується при визначенні загального МПЗ орендарів, користувачів на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) таких земельних ділянок (пп. 170.14.2 ПКУ).
Тобто, якщо договір оренди (суборенди) укладений і зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, то ФОП – орендар (суборендар) cплачує МПЗ за період з 1 січня звітного календарного року до початку місяця, в якому така земельна ділянка передана в оренду (суборенду), а орендар (суборендар) – починаючи з місяця, в якому він набув право оренди (суборенди) на таку земельну ділянку (див. роз’яснення в ЗІР, категорія 104.09).
Але якщо договір оренди не зареєстрований, то орендодавець – ФОП cплачує МПЗ на загальних підставах за податковий (звітний) рік.
А якщо не зареєстровано договір суборенди, то МПЗ сплачує ФОП-суборендодавець (який одночасно є орендарем за початковим договором оренди, зареєстрованим у Держреєстрі).
Якщо ФОП у підприємницькій діяльності не використовує земельну ділянку, яка відноситься до сільгоспугідь, то у нього немає обов’язку розраховувати МПЗ і подавати звітність щодо нього. Про це вказано у роз'ясненні ЗІР, категорія 104.09:
… якщо фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, мають у власності земельні ділянки, віднесені до сільськогосподарських угідь, однак не здійснюють підприємницьку діяльність, пов'язану з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та / або з власністю та / або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) такими земельними ділянками, то у них не виникає обов'язку щодо подання додатку МПЗ до податкової декларації.
Пільги щодо МПЗ
МПЗ не нараховується щодо земель (часток, паїв), які перебувають у консервації або забруднені вибухонебезпечними предметами й при цьому:
- знаходяться на територіях, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 №376 (далі – Перелік);
- щодо них прийнято відповідне рішення органами місцевої влади про надання податкових пільг.
Відповідно до пп. 381.2 ПКУ МПЗ не визначається за період, за який не визначається плата за землю щодо відповідної земельної ділянки.
МПЗ також не визначається за земельні ділянки, розташовані на території активних бойових дій і тимчасово окупованих територіях (пп. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Порядок розрахунку суми МПЗ
Відповідно до пп.14.1.1142 ПКУ:
мінімальне податкове зобов'язання – мінімальна величина податкового зобов'язання із сплати податків, зборів, платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, пов'язаних з виробництвом та реалізацією власної сільськогосподарської продукції та / або з власністю та / або користуванням (орендою, суборендою, емфітевзисом, постійним користуванням) земельними ділянками, віднесеними до сільськогосподарських угідь, розрахована відповідно до цього Кодексу. Сума мінімальних податкових зобов'язань, визначених щодо кожної із земельних ділянок, право користування якими належить одній юридичній або фізичній особі, у тому числі фізичній особі – підприємцю, є загальним мінімальним податковим зобов'язанням.
Для розрахунку суми МПЗ щодо кожної земельної ділянки застосовуються відповідні формули, залежно від того, чи була проведена нормативно-грошова оцінка земельної ділянки:
1. Для обчислення МПЗ щодо земельної ділянки, нормативна грошова оцінка якої проведена, застосовується наступна формула:
МПЗ = НГОд × К× М / 12,
де:
- МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
- НГОд – НГО відповідної земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації НГО для справляння плати за землю. Докладніше див. Довідник «Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 1996–2024 роках»;
- К – коефіцієнт, який становить 0,05;
- М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
2. Щодо земельних ділянок без НГО обчислення проводять за формулою:
МПЗ = НГО × S × К× М / 12,
де:
- МПЗ – мінімальне податкове зобов’язання;
- НГО – нормативна грошова оцінка НГО 1 гектара ріллі по області з урахуванням коефіцієнта індексації;
- S – площа земельної ділянки в гектарах;
- К – коефіцієнт, що становить 0,05;
- М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді, користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.
Зверніть увагу! Під час обчислення МПЗ за 2025 рік коефіцієнт «К», визначений у підпунктах 381.1.1 і 381.1.2 ПКУ, застосовується зі значенням 0,057 (п. 671 підрозд. 10 розд. ХХ)
МПЗ визначається за період володіння (користування) земельною ділянкою, який припадає на відповідний податковий (звітний) рік (пп. 381.1.4 ПКУ).
Новостворений ФОП здійснює розрахунок МПЗ з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація ФОП (абзац 4 пп. 170.14.3 ПКУ).
Яку суму МПЗ сплачувати
ФОП має сплатити до бюджету позитивну різницю між розміром загального МПЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів протягом звітного року (п. 177.17 ПКУ).
Формула для обчислення суми, яка підлягає сплаті до бюджету, виглядає так:
Р = ЗагМПЗ – S (П&В)
де:
- Р – різниця між сумою загального ПМЗ та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок;
- ЗагМПЗ – сума загального МПЗ щодо всіх ділянок сільськогосподарського призначення;
- S (П&В) – загальна сума сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, яка визначається відповідно до п. 177.15 ПКУ.
Зверніть увагу! У сумі сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок не враховуються помилково та / або надміру сплачені у податковому (звітному) році суми податків, зборів, платежів
Позитивне значення різниці, яке підлягає сплаті до бюджету, є частиною зобов'язань з ПДФО (абзац другий п. 177.14 ПКУ) і сплачується до бюджету за місцезнаходженням земельних ділянок пропорційно до питомої ваги площі кожної із земельних ділянок у загальній площі до сільськогосподарських угідь ФОП (п. 177.19 ПКУ).
Алгоритм розрахунку МПЗ та позитивної різниці, яка підлягає сплаті до бюджету, визначено в окремому додатку, який ФОП повинен заповнити у складі Податкової декларації, – «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік, що розраховується фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь».
Докладно про порядок заповнення звітності читайте у матеріалі «Декларація про майновий стан і доходи для ФОП на загальній системі оподаткування».
Джерело: 7eminar
Статті на тему:
ЄСВ-правила для ФОП на загальній системі оподаткування
Мінімальне податкове зобов’язання: правила розрахунку за 2024 рік
Коефіцієнт індексації НГО земельної ділянки: практика застосування
Декларація з податку на прибуток із додатками: інструкція зі складання
Навігатор для ФОП 2025: обов'язки щомісяця, щокварталу та раз на рік
ТОП-важливі питання ФОП: КВЕДи, ліміти, перевірки ДПС, фінмоніторинг банків
Декларація про майновий стан і доходи для ФОП на загальній системі оподаткування
Довідник на тему:
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у 1996–2024 роках
Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше