Хто подає Декларацію з податку на прибуток
Річну податкову декларацію з податку на прибуток підприємств (далі – Декларація) подають:
- усі платники податку на прибуток, у тому числі сільгоспвиробники (п. 137.4, п. 137.5 Податкового кодексу України; далі – ПКУ). Новостворені (зареєстровані у звітному році) підприємства – платники податку на прибуток (пп. «а» п. 137.5, пп. 137.4.2 ПКУ) звітують за період із дати реєстрації до кінця року;
- нерезиденти, які здійснюють господарську діяльність на території України через постійне представництво та/або отримують доходи із джерелом походження з України, та інші нерезиденти, на яких покладено обов’язок сплачувати податок у порядку, встановленому розділом ІІІ ПКУ (ст. 133 ПКУ).
- неприбуткові організації – у разі порушень умов своєї неприбутковості та/або виплат доходів нерезидентам;
- фізичні особи – підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування, фізичні особи – підприємці та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність – у разі виплати доходів нерезидентам-юрособам і сплати податку на репатріацію. При цьому не подають Декларацію юрособи-спрощенці, які платять дивіденди.
Увага! Неприбутківці та спрощенці звітують щодо виплачених нерезидентам доходів (прибутків) із джерелом їх походження з України лише за підсумками річного податкового (звітного) періоду (пп. 133.1.1, 133.1.4, п. 141.4, 297.5 ПКУ)
У цьому матеріалі зосередимося на юридичних особах.
В які строки подавати Декларацію з податку на прибуток
Базові податкові (звітні) періоди для платників податку на прибуток – рік та квартал (п. 137.4 ПКУ).
Річний податковий (звітний) період встановлено для платників податку, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 40 млн грн.
Платники податку на прибуток, у яких звітний (податковий) період дорівнює календарному року подають Декларацію наростаючим підсумком за рік, – протягом 60 календарних днів (далі – к. дн.), що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Важливо! За 2024 рік Декларацію треба подати не пізніше 3 березня 2025 року, адже граничний термін подання припадає на вихідний день. Сплатити податок за цією декларацією треба не пізніше 11.03.2025
Квартальний податковий (звітний) період встановлено для платників податку, в яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період, перевищує 40 млн грн.
Щокварталу Декларацію подають протягом 40 к. дн., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, півріччя, трьох кварталів.
Куди подавати Декларацію з податку на прибуток
Подають Декларацію до органу ДПС за основним місцем обліку.
У разі зміни місцезнаходження платника податків, пов’язаної зі зміною контролюючого органу, він подає Декларацію та сплачує податок на прибуток за попереднім місцезнаходженням до закінчення поточного бюджетного періоду (календарного року) (ЗІР, категорія 102.20 01).
Яка відповідальність за неподання Декларації з податку на прибуток
Подавати Декларацію маєте навіть, якщо не провадили діяльність. Адже у вас все одно є показники для декларування. Принаймні у балансі є дані на початок звітного періоду. А фінансова звітність є одним із додатків до Декларації.
За неподання або несвоєчасне подання Декларації передбачена відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій, а саме в розмірі:
- 340 грн за кожне неподання (несвоєчасне подання);
- 1020 грн у разі повторного порушення за несвоєчасне подання Декларації платником податків, за яке до такого платника протягом року вже застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) Декларації та у період до одного року (до 365 або 366 днів – для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення (ЗІР, категорія 132.01).
За якою формою звітувати з податку на прибуток
Декларацію подавайте за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.2015 №897.
Завантажуйте бланк:
Який порядок заповнення Декларації з податку на прибуток
Під час складання Декларації дотримуйте основних правил:
- заповнюйте форму у гривнях без копійок;
- зі Звіту про фінансові результати беріть цифри до заокруглень;
- заповнюйте дані наростаючим підсумком з початку звітного року;
- якщо Декларацію подаєте в електронній формі, то комірки, по яких немає даних, залишайте порожніми;
- заповнюйте всі обов’язкові реквізити Декларації, які передбачає пункт 48.3 ПКУ. Інакще ДПС її не визнає;
- спочатку за потреби заповнюйте додатки (АВ, ЗП, ПН, ТЦ, ВП, РІ, ПЗ, АМ, ЦП, ПП, КІК, МПЗ, ДІЯ, ОВ, ФЗ). Адже дані із них переносять до основної частини Декларації.
Вступна частина
Поле 1. Проставте позначку щодо типу Декларації у комірці:
- «звітна» – для звичайної Декларації, яку подаєте вперше за звітний період;
- «звітна нова» – коли подаєте Декларацію через виявлену помилку до того, як граничний термін подання звітної Декларації ще не сплив;
- «уточнююча» – коли уже строки пройшли й треба виправити помилку минулого звітного періоду. Тобто, якщо виправляєте помилку у Декларації вже після граничного терміну її подання.
Поле 2. Тут зазначайте рік, за який звітуєте, а також базовий звітний період для платника податку: квартал чи рік. Це залежить від того, чи ви звітуєте щоквартально чи тільки раз на рік щороку (без поквартального звітування).
Поле 3. Якщо виправляєте помилки в поточній декларації (звітній чи звітній новій), то вказуйте період, який виправляєте через додаток ВП до Декларації. Якщо подаєте уточнюючу Декларацію, то поля 2 та 3 – однакові.
Поля 4–6. Внесіть реквізити підприємства згідно з ЄДР. В електронній формі вони підтягнуться автоматично, але перевірте їх правильність.
Поле 7 заповнюйте лише щодо представництв нерезидентів.
Поле 8. Наведіть найменування органу ДПС, до якого подаєте Декларацію.
Поле 9 заповнюють платники – юридичні особи за результатами діяльності інституту спільного інвестування.
Поле 10. Тут проставте позначку, якщо Декларація стосується особливих ситуацій, наприклад, її подає резидент Дія Сіті – платник податку на особливих умовах.
Основна частина
Рядок 01. Щоб заповнити цей показник, за основу візьміть Звіт про фінансові результати – форму №2 або спрощені форми №2-м, №2-мс (для суб’єктів малого підприємництва).
Додайте усі доходи, які одержало підприємство за період:
- чистий дохід (виручка) від реалізації (ряд. 2000 форми №2);
- інші операційні доходи (ряд. 2120 форми №2);
- дохід від участі в капіталі (ряд. 2120 форми №2);
- фінансові доходи (ряд. 2220 форми №2);
- інші доходи (ряд. 2240 форми №2).
На замітку! У разі використання фінансової звітності для малих чи мікро підприємств беріть дані рядку 2280 форм №2-м або 2-мс відповідно
За показником рядку 01 річної Декларації визначайте, чи треба застосувати під час визначення об’єкта оподаткування податкові різниці, крім обов’язкових для всіх:
- від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та пп. 140.5.16 ПКУ;
- різниць за пп. 4-1 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ щодо перехідних операцій для тих підприємств, які перейшли зі 3 групи єдиного податку оподаткування на загальну систему оподаткування.
Наприклад, якщо ви раніше приймали рішення про незастосування податкових різниць, а річний дохід за 2024 рік у рядку 01 Декларації вперше протягом безперервної кількості років виявиться більше 40 млн грн, то всі податкові різниці треба обов’язково застосувати вже з 2024 року (пп. 134.1.1 ПКУ).
Увага! Показник рядку 01 Декларації важливий для розуміння, який базовий звітний період застосовуватимете у наступному році. Якщо він досягне 40 млн. грн, то Декларації за періоди 2025 року подаватимете щокварталу (пп. «в» пп. 137.5 ПКУ)
Рядок 02. Дані беріть із рядків:
- фінрезультат до оподаткування – з ряд. 2290 форми №2 (прибуток), з ряд. 2295 (збиток);
- або фінрезультат до оподаткування – з ряд. 2290 форм №2-м, №2-мс.
Збиток зазначайте зі знаком мінус («–»).
Рядок 03 РІ. Цифру беріть і останнього рядка додатку РІ (вона може бути як зі знаком «+», так і зі знаком «–»). Цей рядок заповнюють лише ті підприємства, які обов’язково чи добровільно коригують фінрезультат на податкові різниці за розділом ІІІ ПКУ.
Рядок 04. Тут розраховуйте об’єкт оподаткування: ряд. 02 + ряд. 03 РІ.
Рядок 05 ПЗ. Цей рядок заповнюють пільговики, які звільнені від оподаткування, зокрема за ст. 142 ПКУ. Наприклад:
- підприємства/організації, засновані громадськими організаціями інвалідів та є їх повною власністю (п. 142.1 ПКУ);
- Чорнобильської АЕС (п. 142.2 ПКУ);
- учасники проекту «Укриття» (п. 142.3 ПКУ);
- учасники індустріальних парків, включених до Реєстру індустріальних парків, від здійснення госпдіяльності у сферах переробної промисловості; у сфері збирання, оброблення й видалення відходів; відновлення матеріалів, крім захоронення відходів, або науково-дослідної діяльності виключно на території (в межах) індустріального парку (п. 142.4 ПКУ).
Ці підприємства також заповнюють Додаток ПЗ, у якому здійснюють розрахунок та наводять підставу для застосування пільги.
Рядок 06. Тут розраховуйте податок на прибуток за формулою: (ряд 04 – ряд. 05 ПЗ) × 0,18. Більшість підприємств вносять значення ряд. 04.
Рядок 06.1 КІК. Зазначайте розрахований податок на прибуток контрольованої іноземної компанії.
Рядок 06.2 МПЗ. Наводьте розраховане мінімальне податкове зобов’язання.
Рядок 06.3 ДІЯ. Зазначайте розрахований податок на прибуток резидента Дія Сіті на особливих умовах.
Рядки 06.4, 06.4.1 та 06.4.2 заповнюють платники податку на прибуток з особливостями оподаткування.
Рядки 07.1, 07.2 та 0.8 заповнюють страховики.
Рядки 09, 09.1, 09.1.1, 09.1.2 та 10 заповнюють платники, які займаються діяльністю з випуску та проведення лотерей.
Рядки 11 та 12 заповнюють платники, які займаються азартними іграми.
Рядки 13 та 14 заповнюють платники, які займаються букмекерською діяльністю.
Рядок 15 заповнюють платники, які займаються азартними іграми або букмекерською діяльністю.
Рядок 16 ЗП. Цей рядок заповнюйте, якщо сплачували авансові внески з податку на прибуток по дивідендах у минулих звітних періодах або сплачували податок на прибуток за кордоном у країнах, з якими підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування. Дані до цього рядка переносьте із Додатку ЗП.
Рядок 17 заповнюйте за наведеною формулою у цьому рядку. Звичайні підприємства, що не є страховиками, банками, букмекерами чи тими, які проводять азартні ігри, у ряд. 17 вносять суму: ряд. 06 – ряд. 16 ЗП.
Рядок 18 заповнюйте, якщо базовим звітним періодом для підприємства є квартал. У такому разі у річній Декларації, наприклад, за 2024 рік покажіть значення з Декларації за минулий звітний період (ряд. 17) за результатами перших трьох кварталів звітного 2024 року. Якщо підприємство подає лише річну Декларацію, цей рядок не заповнюйте.
Рядок 19. У цьому рядку показуйте кінцеву суму податку на прибуток, яка підлягає сплаті. Якщо базовим звітним періодом є квартал, то використовуйте формулу: ряд. 17 – ряд. 18. Якщо у підприємства базовий звітний період рік – тоді переносьте суму з рядка 17.
Рядок 20 АВ. Цей рядок довідковий. Заповнюйте його, якщо сплачували авансовий внесок з податку на прибуток. Для цього складайте Додаток АВ.
Рядок 21 заповнюйте, якщо базовим звітним періодом для підприємства є квартал, а у минулому звітному періоді є сума авансового внеску по дивідендам (ряд. 20 АВ Декларації за минулий звітний період) Наприклад, для Декларації за 2024 рік – це 3 квартали 2024 року.
Рядок 22. Тут розрахуйте різницю: ряд. 20 АВ – ряд. 21. Цей рядок довідковий.
Рядок 23 ПН. У цьому рядку вкажіть суму податків, які утримали під час виплати доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період. Тобто – суму податку на репатріацію. Дані переносьте із додатку ПН.
Рядок 24 заповнюйте, якщо базовим звітним періодом для підприємства є квартал. Переносьте значення з ряд. 23 ПН із Декларації за минулий звітний період.
Рядок 25. Це податок на доходи нерезидентів (податок на репатріацію, який підлягає сплаті). Розраховуйте його так: ряд. 23 ПН – ряд. 24. Якщо у підприємства річний базовий звітний період, то розраховуйте його: ряд. 25 = ряд. 23 ПН.
Рядок 26 ОВ. Тут зазначайте суму авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют, яку треба сплатити у звітному (податковому) періоді.
Рядок 27 заповнюйте, якщо базовим звітним періодом для підприємства є квартал, а у минулому звітному періоді є сума авансового внеску з пунктів обміну іноземних валют, що має бути сплачена у попередньому звітному (податковому) періоді поточного року.
Рядок 28. У цьому рядку зазначайте суму авансових внесків з пунктів обміну іноземних валют, нараховану за результатами останнього звітного (податкового) періоду (ряд. 26 ОВ – ряд. 27). У платників, у яких базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік, рядок 19 (22, 25, 28) дорівнює рядку 17 (20 АВ, 23 ПН, 26 ОВ) Декларації.
Рядки 29–41 заповнюйте, якщо виправляєте помилки. Беріть дані зі додатку ВП.
Важливо! Самоштрафи та пеню не нараховуйте через воєнний стан (пп. 69.38 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ)
Рядки 42–44. У цих рядках зазначайте податкові зобов’язання, інші штрафні санкції та пені, визначені відповідно до ПКУ, не пов’язані з виправленням помилок.
Прикінцева частина
Поля прикінцевої частини Декларації заповнюйте з урахуванням такого:
- Наявність додатків – у відповідних клітинках проставляйте позначку, крім клітинок під літерами «ПН» та «КІК», у яких проставляйте кількість поданих додатків до Декларації. У комірці «ФЗ» позначку ставте обов’язково, конкретизуйте – за НП(С)БО або за МСФЗ. Фінзвітність подаємо до подання Декларації. Якщо не подасте фінзвітність, то Декларація не вважається поданою;
- Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності – проставляйте у відповідних клітинках позначку щодо тих форм звітності, які подаєте. Якщо зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, ставте позначку у відповідній комірці;
- Наявність доповнення відповідно до п. 46.4 ПКУ – можете подати доповнення з поясненнями у довільній формі;
- Рішення про незастосування коригувань фінрезультату до оподаткування на усі різниці – заповнюйте у разі використання права на незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років) відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ). Заповнюйте у разі прийняття рішення про незастосування податкових різниць, якщо дохід у полі «01» основної частини минулорічної річної Декларації менше 40 млн грн. Ставте позначку і зазначайте реквізити наказу, яким прийняли рішення про незастосування різниць (його назву, дату та номер). Якщо це рішення прийняли у попередньому році (або раніше), дублюйте реквізити наказу.
Увага! Приклад заповненої основної частини Декларації завантажуйте за посиланням
Як подавати Декларацію з податку на прибуток
Усі платники, крім великих та середніх підприємств, можуть подати Декларацію як у електронній, так і у паперовій формі. Великі та середні підприємства – лише в електронній формі. Однак рекомендуємо всім звітувати в електронній формі.
На вебпорталі ДПС у рубриці Електронна звітність/Платникам податків про електронну звітність/Інформаційно-аналітичне забезпечення/Реєстр електронних форм податкових документів розміщені актуальні електронні форми Декларацій з додатками.
Висновки
- Перед поданням Декларації подайте фінансову звітність (за 2024 рік – не пізніше 28 лютого 2025 року) і дочекайтеся другої квитанції.
- Сформуйте Декларацію за потрібним електронним форматом (для звичайних юросіб форма J0100126) на підставі даних фінансової звітності. Але спочатку складіть додатки.
- Якщо дохід за звітний рік перевищить 40 млн грн – подайте річну Декларацію податковими різницями, навіть якщо протягом попередніх кварталів обов’язкові різниці не застосовували.
- За 2024 рік подайте Декларацію до ДПС не пізніше 3 березня 2025 року.
Альона САДОВА, консультант з бухобліку та оподаткування, Київ
Шаблони та зразки документів: