Хто подає Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку (далі – Розрахунок), подають:
- державні унітарні підприємства та їх об’єднання;
- усі господарські організації з державною часткою у статутному капіталі;
- господарські товариства, 50% і більше акцій (часток, паїв) яких належить господарським товариствам, державна частка у статутному капіталі яких становить 100%, у т. ч. дочірні підприємства.
В які строки подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку
Розрахунок прирівнюється до податкової декларації (лист ДПС від 09.06.2020 № № 9109/7/99-00-05-0501-07).
Для платників частини чистого прибутку (доходу) встановлено податкові (звітні) періоди, що дорівнюють календарному: квартал, півріччя, три квартали, рік.
Розрахунок, складений наростаючим підсумком за такі звітні періоди, подають у строки, визначені ст. 49 ПКУ, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Розрахунок, що складають наростаючим підсумком за рік, подають до контролюючих органів протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
На замітку! Для господарських організацій, у статкапіталі яких є корпоративні права держави та господарських товариств, 50% і більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах госптовариств, частка держави в яких становить 100%, базовим звітним періодом є календарний рік
Куди подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку
Розрахунок подають до органу ДПС за основним місцем обліку.
Яка відповідальність за неподання Розрахунку частини чистого прибутку (доходу)
Неподання або несвоєчасне подання Розрахунку тягне за собою штраф у розмірі 340 грн за кожне таке неподання чи несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року застосовували штраф за таке порушення, тягнуть за собою штраф у розмірі 1020 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ПКУ).
За якою формою подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), держдивідендів
Розрахунок подають за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 12.01.2021 №4.
Завантажити документ:
Який порядок заповнення Розрахунку частини чистого прибутку (доходу)
Порядку заповнення Розрахунку немає. Під час його заповнення слід керуватися поясненнями із примітками у самій формі.
Увага! Заповнюють Розрахунок у гривні з округлення до цілих чисел
Спершу розглянемо, як заповнювати рядки заголовної частини форми Розрахунку.
У рядку 1 «Тип розрахунку» ставлять позначку «X» у позиціях:
- «Звітний» – якщо подають поточний звітний Розрахунок;
- «Звітний новий» – якщо в поданому раніше Розрахунку припустилися помилки та виправляють її шляхом подання нового Розрахунку до настання граничного терміну його подання;
- «Уточнюючий» – якщо виправляють помилки в поданому раніше Розрахунку після настання граничного терміну його подання.
У рядку 2 «Базовий звітний період» державні унітарні підприємства та їх об’єднання проставляють позначку «квартал». Господарські організації, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50% і більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100%, – «рік».
У рядку 3 «Звітний (податковий) період» проставляють позначку «X» напроти відповідного податкового (звітного) періоду (I квартал, півріччя, три квартали, рік), звітний рік.
У рядку 4 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» проставляють позначку напроти відповідного податкового (звітного) періоду, що уточнюється («І квартал», «Півріччя», «Три квартали», «Рік») із зазначенням відповідного року.
Важливо! Рядок 4 заповнюють, якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки у раніше поданому ним Розрахунку
У рядку 5 зазначають повне найменування юридичної особи державною мовою згідно з реєстраційними документами (п. 48.3 ПКУ).
У рядку 6 «Податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта» – код за ЄДРПОУ, або реєстраційний (обліковий) номер платника податку, який присвоюють податкові органи, або реєстраційний номер облікової картки платника податку (РНКПП). Серію (за наявності) та номер паспорта зазначають фізособи, які через свої релігійні переконання відмовилися від РНКПП та офіційно повідомили про це відповідний орган ДПС і мають відмітку у паспорті.
У цьому рядку також вказують основний код економічної діяльності за КВЕД згідно з реєстраційними документами.
У рядку 7 зазначають податкову адресу платника відповідно до ст. 45 ПКУ. А саме: вулицю, № будинку, № офісу, місто (населений пункт), район (якщо населений пункт не є райцентром), область (якщо місто не є обласним центром), поштовий індекс. Допустимі скорочення «вул.» замість «вулиця», «буд.» замість «будинок» тощо.
Також тут зазначають телефон і міжміський код, електронна адреса та факс.
У рядку 8 наводять найменування податкового органу, до якого подають Розрахунок відповідно до п. 49.1 ПКУ.
У рядках 9, 10 зазначають інформацію щодо виду суб’єкта господарювання, який здійснює відрахування до бюджету частини чистого прибутку (доходу) або дивідендів, нарахованих на державну частку із проставленням позначки у відповідній клітинці.
Рядок 11 заповнюють платники дивідендів, нарахованих на державну частку. Тут зазначають інформацію щодо дати та номеру прийняття рішення про виплату дивідендів, нарахованих на державну частку, а також інформацію щодо розміру відрахування дивідендів у відсотках.
Якщо рішення про відрахування дивідендів не прийняли, то проставляють позначку напроти клітинки «рішення не прийняте».
У рядку 12 заповнюють інформацію про суб’єкта управління об’єктом(ами) державної власності. А саме: повне найменування суб’єкта управління об’єктом(ами) державної власності та його податковий номер – державними підприємствами та їх об’єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є державна власність (повне найменування територіальної громади, яка управляє комунальним майном, та її податковий номер – комунальними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, а також господарськими товариствами, у статутному капіталі яких є комунальна власність (ЗІР, категорія 136.01).
Наведемо показники, які передбачає основна частина форми Розрахунку.
У рядку 01 відображають обсяг чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з НП(С)БО як підсумок суми чистого фінансового результату (прибутку) та суми капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, з урахуванням того, що до такого підсумку також може бути включена частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному рішенням органу управління, за наявності фінансових ресурсів у підприємства.
Рядок 02 заповнюють господарські товариства енергетичної галузі, єдиним акціонером яких є держава, а також господарські товариства енергетичної галузі, 100% акцій (часток) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.
У рядку 03 наводять суму прибутку доходу, визначену за формулою: (р.03.1 + р. 03.2 + р. 03.3).
У рядку 03.1 зазначають суму прибутку у результаті виконання законів України від 06.09.2012 №5213-VI «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу – учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку», від 17.06.2020 №719-IX «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії».
У рядку 03.2 зазначають суму прибутку у результаті отримання Державним концерном «Укроборонпром» / акціонерним товариством, утвореним шляхом перетворення Державного концерну «Укроборонпром», внесків та дивідендів за умови використання зазначених коштів для поповнення статутних капіталів учасників Державного концерну «Укроборонпром», державних підприємств, у тому числі казенних підприємств, господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі, з метою забезпечення їх фінансового оздоровлення, погашення заборгованості, розвитку та модернізації виробництва, фінансування науково-технічних розробок, забезпечення здійснення інноваційної діяльності або створення умов для проведення заходів з їх перетворення в господарські товариства, або спрямування зазначених коштів до фондів інвестиційного, інноваційного розвитку відповідно до Закону України від 13.07.2021 №1630-IX «Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності».
У рядку 03.3 наводять суму прибутку у зв'язку з отриманням об'єктів права власності російської федерації та її резидентів відповідно до Закону України від 03.03.2022 №2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів». Показник рядка 03.3 розраховують за формулою: р. 03.3.1 - р. 03.3.2 + р. 03.3.3.
У рядку 03.3.1 показують суму доходів, що виникли у звітному періоді у зв'язку з отриманням об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.
У рядку 03.3.2 зазначають суму витрат, що виникли у звітному періоді у зв'язку з отриманням об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.
У рядку 03.3.3 зазначають суму боргу, право вимоги за яким примусово вилучено як об'єкт права власності російської федерації та її резидентів і який вважається погашеним з дня набрання чинності законом про затвердження Указу Президента України про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України про примусове вилучення відповідних об'єктів права власності російської федерації та її резидентів.
Рядки 04, 05 заповнюють державні підприємства електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється в межах кошторису, затвердженого НКРЕКП. Тут відображають суми фактично отриманих кошторисних доходів та фактично здійснених кошторисних витрат.
На замітку! Рядки 02, 03, 04 заповнюють підприємства енергетичної галузі в особливих випадках
У рядку 06 відображають чистий прибуток (дохід) за звітний період, з якого здійснюють відрахування (наростаючим підсумком з початку року).
Формулу «позитивне значення» (р. 01 - р. 02 - р. 03) або (р. 04 - р. 05)) застосовують держпідприємства електроенергетичної галузі, фінансування яких здійснюється у межах кошторису, затвердженого НКРЕКП.
У рядку 07 наводять загальний розмір статутного капіталу.
У рядку 08 відображають розмір державної частки (акцій, паїв) у статутному капіталі.
У рядку 09 відображають долю державної частки у статутному капіталі. Її визначають за формулою: р. 08 ÷ р. 07 (коефіцієнт).
Рядки 07, 08 та 09 заповнюють господарські організації, у статкапіталі яких є корпоративні права держави, та господарські товариства, 50% і більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100%.
У рядку 10 наводять відповідний норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу) / дивідендів на державну частку (%).
У рядку 11 відображають частину чистого прибутку (доходу) / дивіденди на державну частку, що відраховують до бюджету за звітний податковий період. Її розраховують за формулою: р. 06 × р. 09 × р. 10 ÷ 100.
У рядку 12 зазначають частину чистого прибутку (доходу), нараховану за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень (рядок 11 Розрахунку за попередній звітний (податковий) період поточного року).
У рядку 13 наводять частину чистого прибутку, що нараховують до сплати. Показник цього рядка 13 розраховують за формулою:
р. 11 - р. 12. При цьому платники дивідендів на державну частку зазначають показник, що дорівнює показнику, зазначеному у рядку 1.
Блок «Коригування, пов’язані зі зміною нормативу відрахування»
Зазначений блок заповнюють у разі зміни законом або Кабміном базового нормативу відрахування частини чистого прибутку (доходу) посеред звітного податкового року. Блок заповнюють у звітному (податковому) періоді, у якому починається застосування зміненого (нового) нормативу.
Важливо! Під час заповнення блоку «Коригування, пов’язані зі зміною нормативу відрахування», у рядку 10 форми Розрахунку зазначають змінений (новий) норматив відрахування
Рядки 14–15 заповнюють платники частини чистого прибутку (доходу), рядок 16 заповнюють платники дивідендів на державну частку.
У рядку 14 наводять частину чистого прибутку (доходу), нараховану за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень, визначену за зміненим у звітному періоді нормативом (рядок 14 = рядок 06 × рядок 09 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за попередній звітний (податковий) період поточного року × рядок 10 ÷ 100).
Рядок 15 відображає частину чистого прибутку (доходу), що нараховують до сплати за зміненим нормативом (рядок 15 = рядок 11 – рядок 14).
У рядку 16 показують дивіденди на державну частку, що нараховують до сплати за зміненим нормативом (позитивне (від’ємне) значення (рядок 16 = рядок 13 – рядок 13 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, який уточнюється у зв’язку зі зміною нормативу відрахування)).
Фахівці ДПС навели приклади у листі від 18.09.2023 №23127/7/99-00-21-02-01-07.
Приклад 1. Закон або Кабмін зменшив, починаючи з другого півріччя 2024 року, базовий норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу) з 80% до 50%.
Платник частини чистого прибутку (доходу) заповнює показники Розрахунку за підсумками трьох кварталів 2024 року, зокрема у такий спосіб:
- у рядку 10 «Норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу)/ дивідендів на державну частку (%)» зазначає новий базовий норматив відрахування у розмірі 50%;
- рядок 11 «Частина чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку, що відраховуються до бюджету за звітний (податковий) період (рядок 06 × рядок 096 × рядок 10 ÷ 100)» заповнює з урахуванням нового (зміненого) базового нормативу відрахування;
- у рядку 12 «Частина чистого прибутку (доходу), нарахована за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень (рядок 11 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за попередній звітний (податковий) період поточного року)» зазначає частину чистого прибутку (доходу), нараховану за підсумками півріччя 2024 року з урахуванням уточнень (рядок 11 Розрахунку за півріччя 2024 року);
- у рядку 13 «Частина чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку, що підлягають сплаті (рядок 11 – рядок 12)» зазначає 0;
- у рядку 14 «Частина чистого прибутку (доходу), нарахована за попередній звітний (податковий) період поточного року з урахуванням уточнень, визначена за зміненим у звітному періоді нормативом (рядок 06 х рядок 096 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за попередній звітний (податковий) період поточного року х рядок 10/100)7» відображає частину чистого прибутку (доходу), нараховану за попередній звітний (податковий) період поточного року (з урахуванням уточнень). Її обчислює так: рядок 06 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за півріччя 2024 року × рядок 10 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за три квартали 2024 року (який визначає за новим нормативом відрахування) ÷ 100);
- у рядку 15 зазначає частину чистого прибутку (доходу), нараховану до сплати. Її обчислює як різницю рядка 11 та рядка 14;
- рядок 16 не заповнює.
Приклад 2. Закон або Кабмін зменшив у другому півріччі 2024 року (після закінчення терміну подання Розрахунку за підсумками діяльності у 2023 році) базовий норматив відрахування дивідендів на державну частку за підсумками діяльності у 2023 році з 80% до 50%.
Платник дивідендів на державну частку заповнює показники уточнюючого Розрахунку за підсумками 2023 року, зокрема у такий спосіб:
- у рядку 10 «Норматив відрахування частини чистого прибутку (доходу)/ дивідендів на державну частку (%)» зазначає новий базовий норматив відрахування у розмірі 50%;
- рядок 11 «Частина чистого прибутку (доходу)/дивіденди на державну частку, що відраховуються до бюджету за звітний (податковий) період (рядок 06 × рядок 096 × рядок 10/100)» заповнює з у рахуванням нового (зміненого) базового нормативу відрахування;
- рядок 12 не заповнює;
- у рядку 13 зазначає показники рядка 11;
- рядки 14 – 15 не заповнює;
- у рядку 16 «Дивіденди на державну частку, що нараховуються до сплати за зміненим нормативом (позитивне (від’ємне) значення (рядок 13 – рядок 13 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, який уточнюється у зв’язку зі зміною нормативу відрахування))» зазначає зайво нараховану у попередньому Розрахунку за 2023 рік до сплати суму дивідендів на державну частку у зв’язку зі зменшенням нормативу відрахування дивідендів на державну частку, показник у цьому випадку матиме від’ємне значення.
Платник, який здійснює коригування показників у блоці «Коригування, пов’язані зі зміною нормативу відрахування», обов’язково заповнює додаткову відмітку «Платник, що подає Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку у зв’язку з коригуванням або уточненням показників, пов’язаним зі зміною нормативу відрахування» у полі 9 форми Розрахунку для платників частини чистого прибутку (доходу) та відповідно у полі 10 форми Розрахунку для платників дивідендів на державну частку.
Увага! У разі здійснення коригувань показників, пов’язаних зі зміною нормативу відрахування частини чистого прибутку (доходу)/дивідендів на державну частку після встановленого п. 49.18, 49.19 ПКУ строку подання Розрахунку, коригування здійснюють шляхом уточнення показників без застосування штрафів, визначених ст. 50 ПКУ
Блок «Виправлення помилки(ок)»
Цей блок заповнюють у разі самостійного виправлення помилок шляхом уточнення показників Розрахунку.
У рядку 17 зазначають збільшення (зменшення) частини чистого прибутку (доходу) / дивідендів на державну частку, нараховане до сплати звітного (податкового) періоду, що уточнюють (позитивне (від'ємне) значення (р. 13 - р.13 Розрахунку, який уточнюють) або рядок 17 таблиці 3 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку.
У рядку 18 наводять збільшення (зменшення) частини чистого прибутку (доходу) / дивідендів на державну частку, що нараховують до сплати, пов'язане зі зміною нормативу відрахування звітного (податкового) періоду, що уточнюють (позитивне (від'ємне) значення (р. 15 – р. 15 Розрахунку, який уточнюють) / позитивне (від'ємне) значення (р. 16 – р. 16 Розрахунку, який уточнюють)) або рядок 18 таблиці 3 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку.
У рядку 19 зазначають суму штрафу (5%) у разі відображення недоплати у складі Розрахунку, що подають за звітний (податковий) період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання (р. 19 таблиці 3 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку).
У рядку 20 вказують пеню, нараховану на виконання вимог пп. 129.1.3 ПКУ, або р. 20 таблиці 3 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку.
У рядку 21 зазначають суму штрафу (3%) у разі відображення недоплати в уточнюючому Розрахунку. Показник рядка 21 розраховують за формулою: (р. 17 + р. 18) × 3%
Блок «Інформація щодо використання вивільнених коштів»
Блок заповнюють, якщо законом або постановою КМУ передбачено цільове використання чистого прибутку (доходу) від діяльності платника або використання вивільнених коштів.
Блок складається з двох рядків
- у рядку 22 зазначають суму чистого прибутку (доходу) / дивідендів на державну частку, не сплачену до бюджету (суму вивільнених коштів) за звітний (податковий) період, або рядок 21 таблиці 4 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку
- у рядку 22.1 зазначають суму, використану за цільовим призначенням у звітному (податковому) періоді, або рядок 21.1 таблиці 4 додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку.
Блок «Інформація щодо напрямів використання вивільнених коштів»
Зазначений блок також заповнюють, якщо законом або постановою КМУ передбачено цільове використання чистого прибутку (доходу) від діяльності платника або використання вивільнених коштів. В цьому блоці зазначають напрями використання вивільнених коштів та використану суму.
Блок «Інформація щодо законодавчих підстав для застосування зниженого нормативу відрахування (звільнення від сплати, зменшення бази відрахування)»
У цьому блоці зазначають дату прийняття, номер закону або постанови КМУ, які передбачають застосування зниженого нормативу відрахування (звільнення від сплати, зменшення бази відрахування тощо).
У полі «Наявність додатків» проставляють позначку «+» у разі подання Додатка ВП до рядків 17–20, 22–22.1 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.
Разом з Розрахунком можна подати (заповнити в електронній формі Розрахунку) доповнення, складені за довільною формою із зазначенням розміру державної частки у статутному капіталі у відсотках, а також дати та номеру прийнятого рішення про відрахування дивідендів на державну частку (за наявності рішення) (лист ДПС від 09.06.2020 № № 9109/7/99-00-05-0501-07). Про це зазначають у полі «Наявність доповнення» Розрахунку.
Як подавати Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку
Розрахунок подають до органу ДПС в один із способів:
- платник податку (уповноважена особа платника) подає особисто;
- надсилають поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;
- надсилають засобами електронного зв'язку в електронній формі (наприклад, через Єдине вікно подання електронної звітності). Ідентифікатори електронної форми Розрахунку – за посиланням.
Джерело: 7eminar
Шаблони та зразки документів:
Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку