Бронювання працівників і нові умови трудових договорів підприємств ОПК: законопроєкт №13335

Законопроєкт №13335 від 30.05.2025 погоджено Комітетом. Він передбачає зміни до законодавства щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану. Зокрема, ініціатива регулює порядок бронювання військовозобов’язаних працівників на «критичних» підприємствах оборонно-промислового комплексу (ОПК), уточнює умови укладення трудових договорів, встановлює особливості випробувального строку та визначає підстави для розірвання трудових відносин


09.07.2025 на сайті ВРУ зареєстровано і очікує розгляд Постанова ВРУ «Про прийняття за основу проєкту Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану», відповідно до якої рекомендують:

Прийняти за основу проєкт Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану (реєстр. №13335). Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки доопрацювати зазначений законопроєкт з урахуванням поправок і пропозицій суб’єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Ради України у другому читанні.

Нагадаємо, що раніше на сайті ВРУ зареєстровано законопроєкт від 30.05.2025 №13335 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо організації трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Законопроєкт №13335).


Проєктом акта пропонується внести зміни до статті 25 Закону України від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та доповнити її новою частиною.


Зокрема, передбачити, що бронюванню підлягають військовозобов’язані працівники підприємств, установ і організацій, які в установленому Кабінетом Міністрів України порядку визначено критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу (далі – «критичні» підприємств ОПК), у яких:


  1. відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ;
  2. чи / та він не перебуває на військовому обліку;
  3. чи / та не уточнив персональні дані зазначені у пункті 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»;
  4. чи / та перебуває в розшуку (крім випадків порушення статті 336 та статті 337 Кримінального кодексу України).

Тривалість такого бронювання не має перевищувати 45 календарних днів з дня укладання трудового договору з таким працівником та надається не більше 1 разу за 1 календарний рік

Крім того, законопроєктом №13335 вносяться зміни до Закону України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136).


Так, стаття 2 Закону №2136 доповнюється новою частиною щодо особливостей укладення трудового договору в умовах воєнного стану, а саме:

при укладенні трудового договору на «критичні» підприємствах ОПК, строк випробування при прийнятті на роботу, не може перевищувати 45 календарних днів для будь-якої категорії працівників

З метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, «критичні» підприємства ОПК, мають право укладати трудовий договір з працівником, у якого:


  1. відсутній або оформлений неналежним чином військово-обліковий документ;
  2. чи / та він не стоїть на обліку у ТЦК та СП, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів, на час проходження строку випробування при прийнятті на роботу, що не є порушенням посадовими особами підприємств, установ та організацій законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.


Також пропонується розширити особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця шляхом внесення зміни до статті 5 Закону №2136, доповнивши її новою частиною, а саме:

у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця, якщо військовозобов'язаний працівник протягом строку випробування при прийомі на роботу на «критичне» підприємство ОПК, не привів свої військово-облікові документи у відповідність до вимог чинного законодавства

Джерело: ВРУ


Статті на тему:


Лікарняні & зарплата заброньованим: як не втратити бронювання / критичність

Зарплата 20 000 грн: коли для критичності підприємства, а коли для бронювання працівника

Лише раз на рік, до Дня бухгалтера й аудитора: спеціальні ціни та грандіозні розіграші! Дізнатись більше

Матеріали на сайті https://7eminar.ua можуть містити роз’яснення державних органів та погляди зовнішніх авторів. Їхній зміст не завжди збігається з позицією редакції. Кожна публікація відображає особисту думку автора. Редакція не редагує авторські тексти і не несе відповідальності за їх зміст.

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇