Чи правомірно об'єднувати штрафи за декілька порушень в одному податковому повідомленні-рішенні

Верховний Суд вказав на те, що норми ПКУ не містять прямої заборони на об`єднання кількох однотипних порушень за однією статтею цього Кодексу, але з різними відсотковими штрафами в одному податковому повідомленні-рішенні

Платник податків у судовій справі №320/27109/23 стверджував, серед іншого, що податкове повідомлення-рішення є неправомірним з огляду на те що потрібно ухвалювати окреме податкове повідомлення-рішення за кожною ставкою штрафу, визначеною п.1201.1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).


Верховний Суд (далі – ВС) сформував наступний правовий висновок.


Відповідно до абзацу другого пункту 58.2 ПКУ, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.


Згідно з пунктами 113.3, 113.7, 113.8 ПКУ, у разі вчинення платником податків двох або більше порушень іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) застосовуються за кожне вчинене разове та триваюче порушення окремо.


У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення-рішення.


За одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

Жодна з цих норм не зобов`язує контролюючий орган у спірних правовідносинах оформлювати кожне окреме податкове правопорушення окремим податковим повідомленням-рішенням, оскільки всі порушення однотипні та стосуються одного й того самого податку.

Важливо, що пункт 58.2 ПКУ передбачає, що податкове повідомлення-рішення надсилається за штрафними санкціями, що не виключає можливість об`єднання (консолідації) декілька випадків одного виду правопорушення в межах одного податкового повідомлення-рішення.


Окрім цього, пункт 113.8 ПКУ забороняє подвійне притягнення за одне й те саме правопорушення - тобто за одне й те саме податкове правопорушення (у цих правовідносинах - за порушення строків реєстрації однієї й тієї самої податкової накладної) може бути накладений лише один вид штрафу.


Це правило запобігає дублюванню санкцій за той самий проступок, але не стосується форми податкового повідомлення-рішення при множинності проступків.

Отже, ВС дійшов висновку, що норми ПКУ не містять прямої заборони на об`єднання кількох однотипних порушень за однією статтею цього Кодексу, але з різними відсотковими штрафами в одному податковому повідомленні-рішенні.

У результаті, сукупний штраф у одному рішенні фактично представляє суму окремих штрафів за кожне порушення.


Джерело: постанова ВС від 03.04.2025 у справі №320/27109/23

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇