Дисконтування дебіторської і кредиторської заборгованостей: формула, ставка, період

Якщо заборгованість дебітора чи кредитора вже прострочена понад три роки, або навпаки – ви (чи вам) надали за договором відстрочку в оплаті боргу більше ніж на один рік, чи треба дисконтувати такі заборгованості? І якщо треба – то як саме це робити? Як визначити дисконтовану вартість? Такі питання турбують бухгалтерів багатьох підприємств. Розглянемо в цій статті ці та інші питання стосовно дисконтування

Дана стаття буде цікава власнику підприємства та бухгалтеру

Довгострокова заборгованість та зобов`язання: визнання та оцінка


Перш за все треба запам`ятати, що дисконтуванню за національними стандартами бухобліку підлягає довгострокова дебіторська заборгованість та довгострокові зобов`язання:


  1. довгострокова дебіторська заборгованість відображається в балансі за її теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від виду заборгованості та умов її погашення (п. 12 НП(С)БО 10);
  2. довгострокові зобов'язання відображаються в балансі за їх теперішньою вартістю. Визначення теперішньої вартості залежить від умов та виду зобов'язання (п. 9 НП(С)БО 11).

Теперішня вартість - дисконтована сума майбутніх платежів (за вирахуванням суми очікуваного відшкодування), яка, як очікується, буде потрібна для погашення зобов'язання в процесі звичайної діяльності підприємства (п. 4 НП(С)БО 11).

Що означає «довгостроковість:


  1. довгострокова дебіторська заборгованість сума дебіторської заборгованості, яка не виникає в ході нормального операційного циклу та буде погашена після дванадцяти місяців з дати балансу (п. 4 НП(С)БО 10);
  2. довгострокові зобов'язання всі зобов'язання, які не є поточними зобов'язаннями. В свою чергу, поточні зобов'язання зобов'язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу (НП(С)БО 11).


Отже, дата оплати (погашення) довгострокової заборгованості:


  1. перебуває в майбутньому в точно визначений момент часу;
  2. цей день відстоїть від найближчої дати балансу більше ніж на 12 місяців.


Контрольні питання:

1. Чи будь-яка довгострокова заборгованість підлягає дисконтуванню?

На нашу думку, дисконтуванню підлягає тільки довгострокова заборгованість, яка є фінансовим інструментом, до яких відносять фінансові активи та фінансові зобов’язання (п. 4 НП(С)БО 13):


  1. фінансовим активом є заборгованість, що виникла в ході контракту і дає право отримати грошові кошти (отриманий вексель, видана поворотна фіндопомога тощо);
  2. фінансовим зобов’язанням є зобов’язання, що виникло в ході виконання контракту та зобов’язує підприємство заплатити гроші (отриманий займ, гарантія при оренді тощо).


Тобто, якщо погашення Дт / Кт довгострокової заборгованості за договором має відбутися коштами (в готівковій або безготівковій формі) – треба дисконтувати.


Якщо погашення має відбутися не коштами (аванси видані, аванси отримані) – дисконтування не проводять.

2. Чи підлягає дисконтуванню така заборгованість?

PV = FV : (1 + P)n, де


  1. PV – теперішня (дисконтована) вартість;
  2. FV – майбутня вартість (сума платежу в майбутньому – те, що маємо заплатити, номінал боргу);
  3. Р – ставка дисконтування за період, в коефіцієнті;
  4. n – кількість періодів (днів, місяців, кварталів, років), після спливу яких буде погашена заборгованість.
Увага! Ця формула застосовується за умови, що погашення проводиться разово в кінці строку погашення за договором

Якщо проводяться періодичні платежі – розрахунок проводять для кожного строку платежу окремо (міняється кількість періодів). Наприклад, якщо перший платіж має відбутися через 1 період, то n = 1, для наступного платежу (через 2 періоди) – n = 2 тощо.


Практика застосування формули дисконтування


Для визначення дисконтованої вартості використовуємо таблиці Excel - в закладці «Формули» / «Фінансові» обираємо «Функція ПС», яка має такий формат:  

ПС (Ставка;Кпер;ПлТ;БС;Тип), де


  1. Ставка – ставка дисконтування, в процентах;
  2. Кпер – кількість періодів дисконтування;
  3. ПлТ – регулярні платежі в кожний період часу. Якщо такі платежі не передбачені, погашення планується однією сумою в кінці строку по договору – ставимо «0»;
  4. БС – майбутня вартість – номінал боргу, що дисконтується (зі знаком «–»);
  5. Тип – ставимо «0», якщо платіж буде в кінці періоду (року, кварталу, місяця), або «1» – якщо на початку періоду. Зазвичай ставлять «0».
За якою річною ставкою розрахувати квартальну, місячну або денну ставку?

Зазвичай всі процентні ставки визначаються (встановлюються) як річні. Але підприємство має право обрати, наприклад, квартальний період (якщо подає квартальну звітність).


Для «переводу» річної ставки в ставку іншого періоду використовують наступні формули (ставки беремо в коефіцієнтах):

Також можна використати таблиці Excel – «Формули / Математичні» функція СТЕПІНЬ, що має такий формат:


СТЕПІНЬ (1 + Річна; степінь) – 1


Наприклад, річна ставка складає 19%. Скільки складає квартальна ставка?


Рахуємо по формулі: (1 + 0,19)¼ – 1 = 0,0444478, або 4,44%. Рахуємо через функцію в Excel: СПЕПІНЬ (1 + 0,19; ¼) – 1 = 0,0444478, або 4,44%, де річна ставка – 19%, а квартальна – ¼ річної.


По формулі в комірці Excel



Вибір ставки дисконтування


Для дисконтування використовується ринкова ставка, за якою підприємство могло б залучити кошти на подібних умовах – валюта, строк, обсяг займу, країна, з якої отриманий займ тощо.


Для кредитних договорів процент порівнюють з ринковою ставкою відсотка, що використовується в операціях з аналогічними активами  (п. 14 НП(С)БО 28). Якщо ставка за договором буде:


  1. дорівнювати чи буде вище ринкової – дисконтування не проводять;
  2. нижче ринкової, прийдеться дисконтувати на процентну ставку, що дорівнює різниці між ринковою та договірною ставкою.


Практичні рекомендації по вибору ставки дисконтування надав Мінфін в Інформаційному повідомленні від 15.12.2021, ринкова ставка може бути обрана:


  1. як середня ставка за тими аналогічними кредитами, займами, за якими підприємство залучає кошти зараз;
  2. за ставкою потенційного кредиту, який міг бути залучений в конкретному банку;
  3. безризикові ставки (ставки за державними облігаціями (ОВДП), банківським депозитам) + процент коригування на ризики.


Також підприємства користуються ставками по кредитам, які наведені на сайті НБУ в рубриці «Статистика фінансових ринків».


Найчастіше обирали щоденні дані по ставкам, що публікуються закладці «Вартість кредитів за даними статистичної звітності банків країни (без урахування овердрафту)». Але на час війни вона не оновлюється!


Альтернатива: використовувати щомісячні дані по закладках (врахуйте, що ставки «запізнюються» на місяць):


  1. процентні ставки за новими кредитами МСП,
  2. регіональний розріз або  Процентні ставки за новими кредитами та новими депозитами у розрізі регіонів (оперативні дані).


Приклад. Ставка обрана за даними «Оперативні дані: «Кредити та депозити у розрізі регіонів» за 10/2024 по Києву та Київській області, адже саме тут зареєстроване підприємство, яке отримало займ в гривні строком на 2 роки.


Таблиця 1. Вибір ставки дисконтування


Період дисконтування


При проведенні дисконтування підприємство обирає період дисконтування для розрахунку за формулою – рік, квартал, місяць, день. Чим коротший період – тим точніші будуть дані, але буде більше розрахунків.


Приклад. Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу строком на 2 роки 26.11.2024 в сумі 3 000 000 грн. Підприємство подає квартальну звітність, отже обирає період дисконтування – квартал (кількість періодів – 2 роки х 4 = 8 кварталів). Ставка дисконтування обрана на рівні 19,8 % річних, або 4,62% за квартал.


Задаємо в Excel функцію ПС(4,62%;8;0;-3000000;0). Отримуємо:


  1. дисконтовану вартість - 2090275,49 грн,
  2. дисконт – 909724,51 грн.


Амортизація дисконтованої вартості довгострокової заборгованості може проводитись:


  1. з першого дня визнання довгострокового боргу/зобов`язання. Тоді ставку за неповний період (наприклад, з 26.11.2024 по 31.12.2024) визначають за формулою: ((1 + 0,198)36 / 366 - 1) х 100 % = 1,79%.
  2. з наступного повного періоду (кварталу, місяця) – за аналогією з амортизацією необоротних активів. Тоді використовується ставка за один обраний період дисконтування. За нашим прикладом – 4,62% за квартал.
Який спосіб амортизації обираєте – запишіть його в обліковій політиці

Розрахуємо амортизацію дисконтованої вартості по періодах за нашим прикладом – за ставкою 4,62% від залишку дисконтованої вартості на кінець періоду (на дату квартального балансу).


Таблиця 2. Амортизації дисконтованої вартості боргу


Отже, на кінець року (дата балансу 31.12.2024) в балансі (ряд. 1515) буде показана сума заборгованості по займу по дисконтованій вартості – 2090 тис. грн.


Висновки:


  1. Якщо маєте довгострокову дебіторську або кредиторську заборгованість – її треба відображати в балансі за дисконтованою вартістю. Але перш за все треба визначитися – чи дійсно ця заборгованість є довгостроковою за правилами національних чи міжнародних стандартів обліку.
  2. Для проведення дисконтування треба обрати період дисконтування (рік, квартал, місяць, день) та ставку дисконтування.
  3. Ставка дисконтування має бути ринковою, але з урахуванням особливостей саме вашої довгострокової заборгованості (країна, валюта, сума, період погашення, умови погашення тощо).


Валентина ВЕРХОГЛЯД, консультант з податків та зборів, САР


Стаття на тему:


Бухгалтерський та податковий облік дисконтованої заборгованості

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇