Заборона виїзду за кордон через податковий борг: судова практика

У час воєнного стану питання виїзду за кордон особливо актуальне для жінок та звільнених від мобілізації чоловіків. Проте навіть за наявності дозволу на виїзд можна зіштовхнутися з несподіваною перешкодою – забороною через податкові борги підприємства. Команда адвоката Богдана Янківа розповідає: чи можуть заборонити виїзд за кордон через податковий борг на судовій практиці

Команда адвоката Богдана Янківа розповідає про реальну судову справу та що треба враховувати платникам податків.


Справа з Закарпаття: 1,4 млн гривень боргу = заборона виїзду


Закарпатський окружний адміністративний суд розглянув показову справу №260/3310/25, в якій керівнику ТОВ було тимчасово заборонено виїжджати за межі України. Причина:

податковий борг підприємства на суму 1 448 881 грн.

Суд встановив, що податкова служба направляла платнику податкові вимоги, а згодом – платіжні інструкції до банків на примусове стягнення коштів. Однак усі спроби стягнення були безуспішними через відсутність коштів на рахунках підприємства.


Правові підстави для заборони


Підставою для такого рішення стала ст. 87 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), яка передбачає можливість тимчасового обмеження права виїзду для керівників юридичних осіб при наявності двох умов:


  1. Розмір боргу: податкова заборгованість перевищує 1 мільйон гривень.
  2. Термін несплати: борг не погашено протягом 240 календарних днів з дня вручення податкової вимоги.


Важливо розуміти, що заборона стосується не лише власників бізнесу, а й призначених керівників підприємств, які формально відповідають за виконання податкових зобов’язань.


Як діє механізм заборони


Процедура застосування заборони виїзду має чітку послідовність. Спочатку податкова служба направляє платнику податкову вимогу про погашення заборгованості. Якщо протягом 240 днів борг не погашено, а його розмір перевищує 1 млн гривень, податкова звертається до суду з клопотанням про тимчасове обмеження права виїзду.

Обмеження залишається чинним до повного погашення податкової заборгованості або настання інших обставин, передбачених п. 87.14 ПКУ

Висновки


Керівники підприємств повинні пам’ятати про персональну відповідальність за податкові борги компанії, навіть якщо не є її власниками. Заборона виїзду може суттєво обмежити можливості як для ведення бізнесу, так і для особистих потреб.


Якщо ваше підприємство має податкову заборгованість або ви отримали податкову вимогу, не зволікайте з вирішенням проблеми.


Джерело: Богдан Янків


Матеріали на тему:


Що вважається безнадійним податковим боргом

Дата списання безнадійної заборгованості: орієнтуватися на кінець року чи дату інвентаризації

Чи впливає податковий борг «громадянина» на реєстрацію його як ФОП на ЄП

Податковий борг до 3060 грн: як про нього дізнатися

Алгоритм отримання довідки про відсутність податкового боргу

Як оформити розстрочення податкових зобов’язань у 2025 році

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇