Як оформити розстрочення податкових зобов’язань у 2025 році

Розстрочення та відстрочення податкових зобов’язань (податкового боргу) здійснюється органами ДПС відповідно до ст. 100 Податкового кодексу та підзаконних актів. Платник податків має подати заяву до органу ДПС за місцем обліку разом із пакетом документів, зокрема економічним обґрунтуванням, графіком погашення боргу та фінансовими звітами. Якщо сума розстрочення перевищує 1 млн грн, необхідно надати майно для реєстрації податкової застави

Розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків здійснюється органами ДПС згідно з положеннями ст. 100 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин» (далі – Перелік обставин №1235), Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань та податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.10.2013 №574 (далі – Порядок №574).


Платник податків згідно з п. 3.1 Порядку для розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) звертається до органу податкової служби за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов’язання (податкового боргу) з письмовою заявою встановленого зразка. Рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) приймається у межах одного бюджетного року. Рішення про розстрочення грошових зобов’язань (податкового боргу) на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних років, приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.


При цьому, наголошуємо, що при поданні заяви щодо розтермінування податкового боргу до пакету документів відповідно до вимог ст. 88 та 89 ПКУ необхідно виділити майно для реєстрації податкової застави на суму податкового боргу. При поданні заяви щодо розтермінування грошового зобов’язання на суму 1 млн грн відповідно до вимог ст. 100.11 ПКУ – необхідно виділити майно для реєстрації податкової застави на суму 1 млн гривень.


Доводимо до Вашого відома, що в розділі II Переліку обставин № 1235 «Обставини, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника» визначено обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є висновок Торгово - промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.


Для прийняття рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань (податкового боргу) подається Заява (зразок заяви знаходиться в Порядку № 574).


До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з:


  1. переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення, накопичення або непогашення податкового боргу, і доказів існування таких обставин (причина звернення) – згідно Постанови №1235 (підписаний керівником/головним бухгалтером, скріплений печаткою – на окремому аркуші);
  2. графік погашення розстрочених сум в межах бюджетного року(підписаний керівником/головним бухгалтером, скріплений печаткою – на окремому аркуші);
  3. аналіз фінансового стану (розрахунки коефіцієнтів загрози виникнення або непогашення податкового боргу (Кз), (Кп), загальної ліквідності);
  4. розрахунки прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіку погашення;
  5. перелік майна для опису у податкову заставу;
  6. копія Балансу на звітну дату і за аналогічний період минулого року (наприклад: на 01.01.2024, на 01.01.2025 року);
  7. копія Звіту про фінансові результати на звітну дату і за аналогічний період минулого року (наприклад: на 01.01.2024, на 01.01.2025 року).


Джерело: ДПС

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇