За основним місцем роботи підставою для призначення лікарняного є оригінал листка непрацездатності. За сумісництвом – його копія. При паперовому лікарняному потрібна копія, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. При електронному лікарняному страхувальник бачить цифрову копію в кабінеті на порталі ПФУ.
Для нарахування лікарняних суміснику, окрім копії листка непрацездатності, потрібна довідка про середню зарплату з основного місця роботи. При декількох місцях роботи за сумісництвом потрібні довідки з кожного місця роботи. Це вимога п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 (далі – Порядок №1266).
Важливо розуміти, що для прийняття рішення про оплату лікарняного така довідка не потрібна. Тобто навіть якщо сумісник не надав таку довідку, страхувальник все одно має прийняти рішення про оплату чи не оплату лікарняного.
Роботодавець за місцем роботи за сумісництвом не може правильно обчислити середню зарплату для розрахунку допомоги без довідки та нарахувати лікарняні. Тому варто надати працівнику письмове повідомлення про необхідність надання довідки з основного місця роботи та попередити, що без такого документа нарахування та виплата лікарняних буде неможливою.
Роботодавець за основним місцем роботи не може відмовити працівнику у наданні довідки про середню зарплату. Цей обов'язок передбачений ст. 49 КЗпП. Форма довідки про середню зарплату наведена у додатку до Порядку №1266 та є обов'язковою для використання.
Довідка потрібна для контролю сумарної зарплати в місяцях розрахункового періоду, яка не має перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ. У 2025 році це 160000 грн. Наприклад, якщо зарплата квітень 2025 року за основним місцем роботи дорівнювала 120000 грн, а за сумісництвом було нараховано 50000 грн, то при визначенні лікарняного за сумісництвом буде врахована не вся сума фактично нарахованої зарплати, а різниця між максимальною величиною бази нарахування ЄСВ (160000 грн) і зарплатою, яка була врахована до розрахунку за основним місцем роботи (120000 грн). Тобто за сумісництвом включаємо тільки 40000 грн.
Довідка про середню зарплату необхідна навіть якщо лікарняний повністю оплачується за рахунок роботодавця.
При оплаті лікарняного за основним місцем роботи не потрібно формувати довідку про середню зарплату або вимагати такі довідки з місць роботи за сумісництвом. Ця вимога стосується лише нарахування лікарняних суміснику.
Підсумуємо:
- Без довідки про середню зарплату з основного місця роботи неможливо нарахувати лікарняні суміснику, навіть якщо є копія листка непрацездатності. Проте довідка не потрібна для прийняття рішення про оплату листка непрацездатності.
- Довідка потрібна для контролю сумарної зарплати в місяцях розрахункового періоду, яка не має перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ.
- Для нарахування лікарняних суміснику потрібна тільки довідка встановленої форми з основного місця роботи.
Тетяна ГУЛЬ, консультант з питань оплати праці та трудового права, редактор 7еminar
Статті на тему:
Призначення лікарняних сумісникам до та після 4 квітня 2025 року
Оплата лікарняних сумісникам: що зміниться з 4 квітня 2025
Заява-розрахунок для сумісників
Повідомлення працівнику-суміснику про надання довідки про середню зарплату
Сумісник на підприємстві: 5 правил, які допоможуть заповнити Податковий розрахунок
ПФУ здійснив першу виплату лікарняних для працівника за сумісництвом
Шаблони та зразки документів:
Повідомлення про надання довідки про середню зарплату за основним місцем роботи