Лікарняні і декретні сумісникам у 2025 році: право на отримання

Зміни, внесені в Закон №1105 дозволять виплачувати лікарняні як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. До яких страхових випадків можна буде застосувати нові законодавчі норми – далі в публікації


Законодавчі зміни щодо права сумісників на оплату лікарняного


З 1 січня 2023 року відбулись суттєві зміни щодо оплати лікарняних та декретних сумісникам, В оновленій на той час ст. 22 Закону №1105 було прописано, що допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, а також допомога по вагітності та пологах надається за основним місцем роботи або за місцем роботи за сумісництвом. Тобто, було передбачено оплату лікарняних та декретних тільки або за основним місцем роботи, або за сумісництвом.


Ця норма викликала чимало неприємних моментів, тому що було незрозуміло як нараховувати такі виплати: чи всю суму лікарняних, чи допомогу в частині, яка оплачується за рахунок Пенсійного фонду. Більше того, це вважалося несправедливим, тому що право на страхові виплати мають усі застраховані особи, а сумісники (які теж є застрахованими особами, оскільки роботодавець з нарахованої їм зарплати сплачує ЄСВ) не мали права на лікарняні.


Та нарешті 18 грудня 2024 року був прийнятий і 4 січня 2025 року опублікований Закон України від 18.12.2024 № 4158-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування» (далі Закон №4158), який змінює правила оплати лікарняних для сумісників. Зокрема, цим законом були внесені зміни до статті 22 Закону №1105 і тепер там прописано, що допомога по тимчасовій непрацездатності допомога по вагітності та пологах буде надаватись і за основним місцем роботи, і за місцем роботи за сумісництвом.


Дата, з якої сумісники отримають право на оплату лікарняних

 

Перше питання, яке виникає після опублікування Закону №4158 з якої ж дати оплачувати лікарняні сумісникам в повному розмірі. В прикінцевих положеннях Закону №4158 зазначено, що цей закон набуває чинності через 3 місяці з дня його опублікування, крім пункту 2 (який не стосується лікарняних для сумісників).


Це означає, що оскільки сам закон було опубліковано 4 січня 2025 року, але він набуває чинності через 3 місяці, то, відповідно, тільки з 4 квітня 2025 року можна буде нараховувати лікарняні сумісникам і за основним місцем роботи, і за сумісництвом.

Тобто, лікарняні та декретні в повній мірі будуть нараховуватись, починаючи з 4 квітня, за усіма місцями роботи таких працівників.

Практика минулих періодів показує, що якщо зміни вносяться до Закону №1105 (який стосується соціального страхування), то ці нові правила застосовуються до тих страхових випадків, які починаються з дати відповідних змін. Тобто, оплачувати лікарняні можна буде щодо тих страхових випадків, які будуть починатися з 4 квітня.


Визначення кількості страхових випадків за наявності кількох лікарняних листків


Якщо працівник хворіє тривалий час, то йому може бути відкрито декілька лікарняних листків (які будуть стосуватися одного страхового випадку). Щоб визначити приналежність страхового випадка до певного періоду (новий страховий, чи продовження попереднього),  і, як наслідок, оплачувати лікарняний суміснику чи ні, потрібно подивитися, коли саме настав цей страховий випадок, тобто на перший листок непрацездатності, який стосується цього одного страхового випадку.


Щоб дізнатися (за наявності декількох відкритих листків непрацездатності), чи це один страховий випадок, потрібно подивитись на його номер. Перші шість цифр показують номер страхового випадку. Якщо ось цей номер за декількома листками непрацездатності буде повторюватись, то це все буде один страховий випадок. Якщо ж хоч одна цифра відрізняється, то це вже буде іншим страховим випадком.


Приклади призначення допомоги з тимчасової непрацездатності


Приклад 1. Страховий випадок тривав з 10.04.2025 по 25.04.2025. Лікарняні суміснику будуть повністю оплачені, зокрема за рахунок роботодавця – з 10.04 по 14.04, за рахунок ПФУ з 15.04 по 25.04.


Приклад 2. Страховий випадок тривав з 20.03.2025 по 06.04.2025. Суміснику будуть оплачені перші 5 днів за рахунок роботодавця з 20.03 по 24.03, допомога за рахунок ПФУ з 25.03 по 06.04 не буде нарахована.


Оформлення листка непрацездатності суміснику, прийняття рішення про оплату лікарняного та звітування про виплату


При оформленні листка непрацездатності суміснику діють загальні правила, які застосовуються щодо оформлення звичайного листка непрацездатності. Спочатку пацієнт звертається до лікаря і лікар, як правило, відкриває електронний листок непрацездатності (в деяких випадках може бути паперовий).


Листок непрацездатності працівника відображається в кабінеті страхувальника. Листок непрацездатності стає готовим до сплати через 7 днів з дня закриття. На восьмий день можна брати такий листок непрацездатності для роботи і прийняти рішення або про його оплату, або про відмову в оплаті. На це також у роботодавця – страхувальника є певний термін (для звичайного листка непрацездатності – 10 робочих днів, для лікарняного по вагітності та пологах - 3 робочих дні). Ці правила залишаться такими ж після 4 квітня.


Якщо допомога виплачується за рахунок Пенсійного фонду, роботодавець має надати до ПФУ заявку – розрахунок, після надходження коштів виплатили їх працівнику та протягом місяця з дня виплати – відзвітуватись (подати повідомлення про виплату лікарняних чи декретних) перед ПФУ.


Джерело: 7eminar