Нові правила захисту рослин: Закон України №4147-ІХ набуде чинності у 2028 році

Підписаний президентом закон запроваджує європейські принципи регулювання у сфері захисту рослин. Документ частково або повністю адаптує законодавство до низки директив та регламентів ЄС, зокрема щодо сталого застосування пестицидів, класифікації та маркування хімічних речовин, а також заходів проти шкідників рослин. Закон набуває чинності у січні 2028 року, даючи три роки на адаптацію

15 січня Закон України від 17.12.2024 № 4147-IX «Про державне регулювання сфери захисту рослин» було повернуто з підписом Президента.


Відповідно до перехідних та прикінцевих положень, Закон №4147 набирає чинності через три роки з дня його опублікування, тобто орієнтовно з середини січня 2028 року.


Європейська Бізнес Асоціація позитивно сприймає впровадження європейських принципів регулювання сфери захисту рослин та врахування пропозицій комітетів Асоціації у ході напрацювання цього важливого нормативно-правового акту.


Цей Закон є комплексним, адже він десь повністю, а десь частково апроксимує законодавство України з цілим рядом директив та регламентів ЄС, а також стандартів ФАО, зокрема:


  1. Директива № 2009/128/EC щодо сталого застосування пестицидів
  2. Регламент (ЄС) № 1107/2009 щодо розміщення на ринку ЗЗР
  3. Регламент (ЄС) № 1272/2008 щодо класифікації, пакування та маркування хімічних речовин
  4. Регламент (ЄС) № 2016/2031 щодо заходів захисту від шкідників рослин
  5. Міжнародний стандарт з фітосанітарних заходів


Водночас прийняття цього Закону – це лише перший крок до запровадження нових правил гри для усього ланцюжку виробництва сільськогосподарської продукції.


Протягом перехідного періоду Верховна Рада України має внести зміни до ряду кодексів України. Це, в першу чергу, Кримінальний кодекс України, змінами до якого пропонується криміналізувати виробництво, збут та поводження з фальсифікованими засобами захисту рослин, що повністю підтримується бізнесом. Також мають бути внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Митного кодексу України.


Більше того, Закон передбачає розробку та прийняття десятків підзаконних актів, як на рівні КМУ, так і на рівні профільних міністерств та служб.


Експерти Асоціації готові долучатися до їхньої розробки задля впровадження максимально ефективного європейського законодавства в Україні.


Джерело: Європейська Бізнес Асоціація