Податок на спільну нерухомість: правила перерахунку за заявою до ДПС

Податківці роз’яснюють процедуру перерахунку податку на нерухомість, що не поділена в натурі між співвласниками, та роль звернення до органу ДПС


Чи проводиться перерахунок податку на нерухоме майно за нерухомість, яка перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб та не поділена в натурі, після звернення до органу ДПС?

Податківці проаналізували вимоги ст. 266 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та вказали на таке.


Відповідно до пп. 266.7.3 ПКУ, платники податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі – Податок) мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за своєю податковою адресою для проведення звірки даних, зокрема щодо:

об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, та нарахованої суми податку.

У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником Податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема, документів на право власності, контролюючий орган за податковою адресою платника податку проводить перерахунок суми Податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).


Крім того, згідно з абзацом другим пп. 266.7.4 ПКУ, у разі подання платником Податку контролюючому органу правовстановлюючих документів на нерухоме майно, відомості про яке відсутні у базі даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними особами здійснюється на підставі поданих платником Податку відомостей до отримання контролюючим органом відомостей від органів державної реєстрації прав на нерухоме майно про перехід права власності на об’єкт оподаткування.

Фізичні особи – співвласники нерухомості, яка перебуває у їх спільній сумісній власності, але не поділена в натурі, після подання письмової заяви до контролюючого органу про визначеного за їх згодою платника Податку мають право звернутись із заявою про перерахунок Податку за періоди, за які вже було здійснено нарахування іншим співвласникам.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 266.6.1 ПКУ).


Податкове зобов’язання з Податку може бути нараховано за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 ПКУ (п. 266.10 ПКУ).


Згідно з положеннями пункту 102.1 ПКУ контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 ПКУ, має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, але з врахуванням мораторіїв через:


  1. коронавірусну хворобу (COVID-19);
  2. дію воєнного стану в Україні.


Джерело: ДПС


Статті за темою:


Податок на нерухоме майно 2025

Податкова декларація з податку на нерухоме майно: заповнення і подання

Податок за землю і нерухомість у 2025 році: зміни, платники, звітність

Платіжна інструкція на сплату податків і ЄСВ: приклади заповнення

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇