Платіжна інструкція на сплату податків і ЄСВ: приклади заповнення

Платіжні інструкції на сплату податків заповнюють всі суб’єкти господарювання (далі – СГ), тому розглянемо які реквізити мають бути заповнені для коректної ідентифікації платників податків та зборів, а також що зазначати у призначені платежу


  1. Форма платіжної інструкції
  2. Заповнення реквізитів платіжної інструкції
  3. Платіжна інструкція на оплату ПДВ


Форма платіжної інструкції


Платіжна інструкція розпорядження ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції (пп. 15 п. 6 Інструкції про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг, затвердженої Постановою Правління НБУ від 29.07.2022 №163 (далі – Інструкція №163).


Порядок складання платіжної інструкції наведено у додатку до Інструкції №163, але сама форма не наведена.


Що стосується платіжної інструкції на сплату податків та внесків, то наказом Мінфіну від 22.03.2023 №148 (далі – Порядок №148) ще в 2023 році були встановлені нові правила заповнення реквізиту «Призначення платежу». Які передбачають заповнення цього реквізиту в структурованому форматі з запровадженням міжнародного стандарту ISO 20022 та використанням для виконання міжбанківських платіжних операцій системи електронних платежів нового покоління СЕП-4.0.


Такий структурований формат заповнення реквізиту «Призначення платежу» застосовується (п. 1 розд. І Порядка №148):


  1. при сплаті податків, зборів, обов’язкових платежів на бюджетні рахунки, відкриті в Казначействі;
  2. при перерахуванні платежів (у т. ч. ЄСВ) на небюджетні рахунки, відкриті в Казначействі на ім’я ДПС (її територіальних органів);
  3. при внесенні авансових платежів, грошової застави підприємствами до або під час митного оформлення на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім’я Держмитслужби;
  4. при сплаті податків, зборів, платежів та ЄСВ на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім’я ДПС.


Заповнення реквізитів платіжної інструкції


Суб'єкти господарювання (СГ) можуть сплачувати податки, збори та ЄСВ на окремі рахунки і на єдиний рахунок. Нагадаємо, що

єдиний рахунок це рахунок, який платник податків за власним бажанням може відкрити в Казначействі та використовувати для сплати грошових зобов’язань та/або податкового боргу з податків та зборів, передбачених ПКУ і ЄСВ.


Призначення платежу на оплату по окремим рахункам


На практиці у більшості випадків бюджетні платежі здійснюють на окремі бюджетні рахунки, а не на єдиний рахунок, тому спочатку розглянемо як заповнюється реквізит «Призначення платежу» в платіжній інструкції (п. 2 розд. ІІ Порядка №148):


1. «Код виду сплати» відповідний код обирається з Довідника, який наведений у додатку 1 до Порядку №148.

Зверніть увагу! У разі коли платником при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску, що адмініструються ДПС, на бюджетні / небюджетні рахунки у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначено або зазначено код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до цього Порядку, вважається, що платник сплатив грошове зобов’язання / єдиний внесок за кодом виду сплати 101.

Також слід пам’ятати, що у разі коли підприємством чи громадянином при сплаті митних та інших платежів, що адмініструються Держмитслужбою, у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції не зазначено або зазначено код виду сплати, який відсутній у додатку 1 до цього Порядку, кошти залишаються у статусі «Нез’ясовані кошти» до з’ясування.


2. «Додаткова інформація запису» заповнюється в довільному форматі. При цьому СГ, які провадять господарську діяльність на підставі ліцензії та / або спеціального дозволу, у цьому полі зазначають інформацію щодо:


  1. звітного (податкового) періоду, за який сплачуються податкові зобов’язання, та
  2. дозвільного документа (вид дозвільного документа, номер, дата).
Зверніть увагу! Відповідно до вимоги, що наведена у п. 50 розд. II Інструкції №163 – податковий агент у платіжній інструкції на сплату утриманого податку на доходи фізичних осіб із суми заробітної плати в реквізиті «Призначення платежу» повинен, серед іншого, зазначити період, за який заробітна плата нарахована.

Приклад 1. СГ сплачує ЄСВ, нарахований на суму заробітної плати працівників за другу половину квітня 2025 року.


Поле реквізиту «Призначення платежу» заповнюється наступним чином:


  1. Код виду сплати – 101,
  2. Додаткова інформація запису єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за другу половину квітня 2025 року.


Приклад 2. ФОП платник ЄП 3 групи сплачує єдиний податок за 1 квартал 2025 року.


Поле реквізиту «Призначення платежу» заповнюється наступним чином:


  1. Код виду сплати – 101,
  2. Додаткова інформація запису єдиний податок за 1 квартал 2025 року.


Приклад 3. СГ має податковий борг з податку на додану вартість і з ЄСВ.


У даному випадку оформлюється дві платіжні інструкції, адже податковий борг погашається на різні рахунки. Поле реквізиту «Призначення платежу» заповнюється наступним чином:


  1. Код виду сплати – 140,
  2. Додаткова інформація запису податковий борг з податку на прибуток / заборгованість з єдиного внеску.


Призначення платежу на оплату на єдиний рахунок


При сплаті коштів на єдиний рахунок, відкритий у Казначействі на ім’я ДПС, платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції може:


1. Не визначати напрям / напрями перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні / небюджетні рахунки.


У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює тільки поле «Додаткова інформація запису» з інформацією щодо переказу коштів у довільній формі.


2. Самостійно визначити напрям/напрями перерахування коштів з єдиного рахунка на бюджетні / небюджетні рахунки.


У такому випадку платник у реквізиті «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнює з переліку полів, наведених у пункті 1 цього розділу, такі поля:


  1. «Номер рахунку» вказується номер бюджетного / небюджетного рахунку;
  2. «Сума податку» зазначається сума, яка має бути зарахована на вказаний бюджетний/небюджетний рахунок;
  3. «Інформація про податкове повідомлення (рішення)» вказується номер податкового повідомлення-рішення / рішення / вимоги та / або рішення щодо єдиного внеску (у разі якщо кошти сплачуються на підставі таких документів);
  4. «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі.
Зверніть увагу! Допускається оформлення платником, який використовує єдиний рахунок, платіжної інструкції одночасно за декількома напрямами перерахування на бюджетні / не бюджетні рахунки коштів, що сплачуються на єдиний рахунок. При цьому реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції заповнюється стільки разів, скільки платежів сплачується платником за платіжною інструкцією, із заповненням реквізитів відповідно до підпункту 2 пункту 6 цього розділу за кожним таким платежем (пп. 3 п. 6 розділу 2 Порядка №148).

Приклад 4. СГ перераховує на єдиний рахунок кошти в сумі 60 000,00 грн за напрямами сплати:


  1. єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за другу половину квітня 2025 року, в сумі 26500,00 грн;
  2. ПДФО за квітень 2025 у сумі 20 500,00;
  3. Військовий збір за квітень 2025 у сумі 13 000,00.


Поле реквізиту «Призначення платежу» заповнюється наступним чином:


  1. UA123456789123456789123456789 26500,00 єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за другу половину квітня 2025 року;
  2. UA147258369147258369147258369 20 500,00 податок на доходи з фізичних осіб за квітень 2025 року;
  3. UA258147369258147369258147369 13 000,00 військовий збір за квітень 2025 року.


Також податківці акцентують увагу на заповненні реквізитів для коректної ідентифікації платників податків та зборів, а саме:


  1. під час сплати податків та зборів платником через касу та / або термінали самообслуговування надавач платіжних послуг під час формування pacs.008 повинен зазначити інформацію саме про платника податків у блоці реквізитів «Фактичний платник» («Ultimate Debtor»);
  2. під час сплати податків та зборів юридичною особою за свої дочірні підрозділи надавач платіжних послуг під час формування pacs.008 у блоці реквізитів «Фактичний платник» («Ultimate Debtor») повинен зазначити інформацію саме про дочірню компанію як платника податків.


Якщо звернутися до порядку заповнення платіжної інструкції, що наведений у додатку до Інструкції №163, то в полі Платник / Фактичний платник зазначається повне або скорочене (за наявності) найменування платника, яке міститься в:


  1. Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців;
  2. документі про акредитацію (реєстрацію, легалізацію) на території України, копії легалізованого або засвідченого шляхом проставлення апостиля витягу з торговельного, банківського або судового реєстру / реєстраційного посвідчення місцевого органу влади іноземної держави про реєстрацію юридичної особи-нерезидента/документа, що свідчить про реєстрацію юридичної особи-нерезидента відповідно до законодавства країни її місцезнаходження, засвідченої в установленому законодавством України порядку.


Зазначаються прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) платника, що відповідає прізвищу, власному імені, по батькові платника, які містяться в паспорті (або іншому документі, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаним на території України для укладання правочинів).


Платіжна інструкція на оплату ПДВ


У разі перерахування коштів на електронний рахунок ПДВ є певні особливості у заповнені реквізиту «Призначення платежу» у платіжній інструкції.


Так електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДПС надсилає Казначейству не раніше ніж за один робочий день до дати реєстрації особи платником податку.


У такому реєстрі зазначаються найменування або прізвище, ім’я та по батькові платника податку, податковий номер або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та дата реєстрації його платником податку (п. 5 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 №569)


Тобто електронний ПДВ-рахунок відкривається на ім’я платника, а не на ДПСУ. Тому і правила, що встановлені Порядком №148 при оформлені платіжної інструкції не діють. Реквізит «Призначення платежу» в платіжках на поповнення електронного ПДВ-рахунку заповнюється в довільному (а не структурованому) форматі.


Так в ЗІР, категорія 101.17 податківці роз’яснюють, що у разі перерахування коштів з поточного рахунка платника на його електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ у платіжній інструкції необхідно заповнювати:


  1. у полі «Отримувач» – назву платника;
  2. у полі «Код» – податковий номер платника податку, за яким ведеться облік у контролюючих органах (ко ЄДРПОУ для підприємств або РНОКПП для фізосіб) ;
  3. у полі «Банк отримувача» – «Казначейство України (ел. адм. подат.)»;
  4. у полі «Рахунок отримувача» – номер електронного рахунка у системі електронного адміністрування ПДВ за стандартом IBAN.


Поле «Призначення платежу» такої платіжної інструкції необхідно заповнювати з урахуванням вимог, установлених у розд. II Інструкції №163.


Так згідно з п. 41 розд. ІІ Інструкції №163 платник заповнює реквізит «Призначення платежу» платіжної інструкції так, щоб надавати отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція.


Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.


Тому у разі перерахування коштів з поточного рахунка платника на електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ у полі «Призначення платежу» друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Наприклад: «перераховано з рахунка у банку або небанківському надавачу платіжних послуг на електронний рахунок».


Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Невчасна плата податків та ЄСВ або ж не на той рахунок: наслідки

ЄСВ-2025: доплата до мінімального та розміри штрафів

Чи сплачує ЄСВ «за себе» ФОП у декретній відпустці: коментар до нової ІПК від ДПС

ЄСВ – 2025: платники, ставки, порядок сплати та розрахунку

ЄСВ для ФОП у 2025 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір

Сплата та звільнення від ЄСВ для ФОПів у 2025 році

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇