Середньомісячна зарплата для квоти 4%: новий розрахунок для осіб з інвалідністю

З 2026 року роботодавців чекає новий підхід до виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю. Замість штрафів – щоквартальний цільовий внесок, розмір якого залежатиме від середньомісячної зарплати та фактичної кількості працевлаштованих осіб з інвалідністю. У матеріалі пояснюємо, як розрахувати цей внесок, які виплати враховуються, а також які категорії працівників не включаються до обліку


  1. Нововведення з 2026 року
  2. Формула розрахунку цільового внеску та середньомісячної зарплати
  3. Які виплати включаються та виключаються з розрахунку
  4. Визначення середньої кількості працівників: правила та винятки
  5. Висновки


Нововведення з 2026 року


З 1 січня 2026 року виконання нормативу із працевлаштування осіб з інвалідністю буде здійснювати по-новому. Відповідні зміні внесені Законом України від 15.01.2025 №4219-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» до Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».


Однією з новацій є те, що з 2026 року не буде адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу. Замість них запроваджується цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, який буде визначатись щоквартально.


Формула розрахунку цільового внеску та середньомісячної зарплати


Розмір внеску залежить від середньомісячної зарплати. А визначатимуть його як таким чином:


40% середньомісячної заробітної плати у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника, слід помножити на 3, це кількість місяців у кварталі, та помножити на різницю між встановленим нормативом і середньообліковою кількістю штатних працівників – осіб з інвалідністю за квартал, з урахуванням вимог, щодо розміру оплати праці.

Яким чином визначити розмір середньомісячної зарплати?

Для цього має бути затверджений відповідний порядок. І вже маємо проєкт постанови Кабміну «Про затвердження Порядку обчислення середньомісячної заробітної плати (винагороди) для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю» (далі Порядок), який опубліковано на сайті Мінсоцполітики.


Порядок, який набере чинності з 1 січня 2026 року, встановлює механізм обчислення середньомісячної заробітної плати на одного працівника, який буде використовуватись для розрахунку цільового внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.


Його будуть застосовувати ті роботодавці, у яких середньооблікова кількість штатних працівників за квартал склала 8 і більше працівників, і які не виконали норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. Сам показник середньомісячної заробітної плати на одного працівника роботодавці будуть визначати самостійно на підставі документів з нарахування зарплати.


Формула розрахунку наступна:


Нараховану заробітну плату за календарний квартал, на яку нарахований єдиний внесок, потрібно поділити на середню кількість працівників, які працюють на умовах трудового договору та поділити на 3, це кількість місяців у календарному кварталі.

Зверніть увагу, що до розрахунку не включають цивільно-правові договори

Які виплати включаються та виключаються з розрахунку


Щоб правильно визначити середньомісячну зарплату, потрібно знати які виплати включають до розрахунку. Проєктом порядку передбачено, що до сукупного доходу будуть включати:


  1. зарплату, на яку нарахований ЄСВ, яка включає основну та додаткову заробітну плату;
  2. інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі;
  3. грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, співробітників БЕБ, Служби судової охорони тощо.


Не будуть враховувати:


  1. винагороди, нараховані за договорами цивільно-правового характеру;
  2. допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, лікарняні, зарплату працівників на важких, шкідливих роботах, з небезпечними умовами праці, зарплату та допомогу працівникам, призваним на військову службу, мобілізованим або направленим на базову військову службу.


Визначення середньої кількості працівників: правила та винятки


Окрім сукупного доходу, потрібно правильно визначити середню кількість працівників за квартал. Тут новий порядок пропонує визначати її як суму середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу та кількості зовнішніх сумісників в еквіваленті повної зайнятості. Тобто потрібно визначати 2 показники середньої кількості працівників.


Середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за календарний квартал визначається шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за кожен місяць кварталу та ділення отриманої суми на три.


Кількість зовнішніх сумісників в еквіваленті повної зайнятості за відповідний календарний квартал враховується пропорційно оплаченому часу та визначається шляхом ділення загальної кількості людино-годин робочого часу на табельний фонд робочого часу, визначений з урахуванням тривалості робочого тижня.


Зверніть увагу на такі особливості! При визначенні середньої кількості працівників не враховуватимуть:


  1. осіб які виконують роботи, або надають послуги за ЦПД;
  2. працівників, які перебувають у відпустці по вагітності та пологах, у відпустці для догляду за дитиною;
  3. працівники, які перебувають у відпустці без збереження заробітної плати протягом повної тривалості звітного періоду;
  4. працівники, з якими призупинено дію трудового договору;
  5. мобілізованих працівників та тих хто проходить військову службу;
  6. працівників на важких, шкідливих роботах, з небезпечними умовами праці.


Висновки


  1. З 1 січня 2026 року замість адміністративно-господарських санкцій вводиться цільовий внесок за непрацевлаштування осіб з інвалідністю, який розраховується щоквартально.
  2. Сума внеску складає 40% середньомісячної зарплати за квартал, помножені на 3 місяці та на різницю між нормативом і фактичною кількістю працевлаштованих осіб з інвалідністю.
  3. До розрахунку не включаються виплати за цивільно-правовими договорами, лікарняні, декретні, а також не враховуються мобілізовані працівники та працівники на важких роботах.


Тетяна ГУЛЬ, консультант з питань оплати праці та трудового права, редактор 7еminar


Матеріали на тему:


Підтвердження інвалідності по-новому: пільгова ставка ЄСВ 8,41%

Працівник з інвалідністю: зарплата, податки, звітність, зразки документів

Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: роботодавцям приготуватися

Штрафи за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році

Оскарження штрафів за недотримання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю

Новий Порядок обчислення середньомісячної зарплати для розрахунку внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю

Не ризикуйте штрафами за недотримання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – перевірте все за хвилину. Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю сам розрахує СКШП, норматив і навіть можливу суму санкцій. Спробуйте — точно не пошкодуєте, бо краще знати заздалегідь, ніж потім платити


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇