Штрафи за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році

У 2025 році роботодавці й надалі зобов’язані виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю, а у разі його невиконання – сплачувати штраф. Розповімо, хто саме підпадає під «інвалідні» адміністративно-господарські санкції, що є умовою для накладення таких штрафів, куди їх сплачувати та які наслідки несвоєчасної сплати


Хто сплачує штрафи за непрацевлаштування осіб з інвалідністю


Адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафів за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю сплачують роботодавці – підприємства, установи, організації (незалежно від форми власності), фізособи, які використовують найману працю, а також ФОПи-роботодавці (ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 №875-XII (далі – Закон №875).


Виняток – роботодавці із кількістю працівників до 8 осіб та представництва іноземних компаній, які не є юрособами. Відповідні штрафні санкції також не застосовують до підприємств, установ та організацій, які повністю фінансуються з державного або місцевих бюджетів.


Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:


  1. одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
  2. 4% середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).


Яких працівників включати до квоти працевлаштування осіб з інвалідністю


До нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю враховують працівників, які працюють за основним місцем роботи, сумісників не враховують. Адже виконання нормативу розраховують на підставі даних про середньооблікову кількість штатних працівників, яка ґрунтується на обліковій кількості. Працівників, прийнятих на роботу за сумісництвом з інших підприємств, не включають до облікової кількості штатних працівників (п. 2.6.1 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286; далі – Інструкція №286). Але якщо працівник з інвалідністю працює як за основним місцем роботи та як внутрішній сумісник, то його під час розрахунку середньооблікової чисельності, рахують як одну особу.

Увага! Сумісників не враховують до «інвалідної» квоти. Виняток – внутрішні сумісники за основним місцем роботи

Працівника з інвалідністю, який працює на умовах неповного робочого часу (дня або тижня), враховують у нормативі як одну цілу одиницю, незалежно від тривалості відпрацьованого часу. Головне, щоб це місце роботи було для нього основним. На цьому неодноразово наголошували Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд) і Держпраці. Також це відповідає вимогам п. 2.4.3 Інструкції №286. Позаяк в обліковій кількості працівників із неповним робочим часом кожен календарний день враховують як одну цілу одиницю.


Документами, які підтверджують статус інвалідності працівника, є:


  1. довідка МСЕК за формою №157-1/о або витяг з рішення експертної команди (з 2025 року). У документі зазначені, зокрема, дата встановлення інвалідності, група інвалідності, інформація про безстрокову інвалідність, дата наступного огляду тощо;
  2. копія пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги замість пенсії.


Також разом із довідкою/витягом може бути індивідуальна програма реабілітації (ІПР). Закон №875 не вимагає її обов’язкової наявності для включення особи до «інвалідної» квоти. Однак роботодавець мусить створювати для осіб з інвалідністю умови праці з урахуванням рекомендацій, викладених у т. ч. в ІПР (ст. 18 Закону №875, ст. 23 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» від 06.10.2005 №2961-IV, ст. 12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 №2694-XII).


Для врахування працівника до нормативу не мають значення:


  1. група інвалідності працівника;
  2. режим роботи особи з інвалідністю на підприємстві (повний або неповний робочий час);
  3. момент встановлення інвалідності – до працевлаштування або вже під час роботи.


Тобто будь-якого працівника з підтвердженою інвалідністю, який працює за основним місцем роботи, враховують до нормативу, незалежно від перерахованих вище факторів.

На замітку! Правильно розрахувати, яку кількість осіб з інвалідністю має працевлаштувати підприємство, допоможе Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю

В які строки сплатити штраф за невиконання «інвалідного» нормативу


Штраф за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю необхідно сплатити до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу (ч. 4 ст. 20 Закону №875).


Куди сплачувати штраф за невиконання нормативу щодо осіб з інвалідністю


Реквізити для сплати цих штрафних санкцій розміщено на сайті Фонду.


Щоб знайти цю інформацію, слід перейти з блоку «Роботодавцям» на головній сторінці цього ресурсу до «Реквізитів для сплати адміністративно-господарських санкцій та/або пені».


Інформація про реквізити для сплати по кожному обласному відділенню представлена в документі у PDF-форматі.


Для вашої зручності зібрали всі реквізити в розрізі областей нижче:


  1. Вінницьке ОВ ФСЗОІ
  2. Волинське ОВ ФСЗОІ
  3. Дніпропетровське ОВ ФСЗОІ
  4. Донецьке ОВ ФСЗОІ
  5. Житомирське ОВ ФСЗОІ
  6. Закарпатське ОВ ФСЗОІ
  7. Запорізьке ОВ ФСЗОІ
  8. Івано-Франківське ОВ ФСЗОІ
  9. Київське МВ ФСЗОІ
  10. Київське ОВ ФСЗОІ
  11. Кіровоградське ОВ ФСЗОІ
  12. Луганське ОВ ФСЗОІ
  13. Львівське ОВ ФСЗОІ
  14. Миколаївське ОВ ФСЗОІ
  15. Одеське ОВ ФСЗОІ
  16. Полтавське ОВ ФСЗОІ
  17. Рівненське ОВ ФСЗОІ
  18. Сумське ОВ ФСЗОІ
  19. Тернопільське ОВ ФСЗОІ
  20. Харківське ОВ ФСЗОІ
  21. Херсонське ОВ ФСЗОІ
  22. Хмельницьке ОВ ФСЗОІ
  23. Черкаське ОВ ФСЗОІ
  24. Чернівецьке ОВ ФСЗОІ
  25. Чернігівське ОВ ФСЗОІ


Яка відповідальність за несплату штрафу за невиконання нормативу щодо осіб з інвалідністю


Якщо сплатити відповідну адміністративно-господарську санкцію пізніше встановленого граничного терміну (після 15 квітня), на суму штрафу почне нараховуватися пеня – 120% річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.


Якщо взагалі проігнорувати сплату штрафу або пені, Фонд може звернутися до суду, а в разі невиконання рішення – їх можуть стягнути примусово, вилучивши майно підприємства або ФОПа.

Важливо! Позови про стягнення адміністративно-господарських санкцій і пені пред’являють протягом шести місяців після закінчення строку, встановленого для самостійної сплати штрафи згідно з ч. 4 ст. 20 Закону №875

Якщо, на думку платника, штраф нараховано помилково, то його можна оскаржити в адміністративному або одразу в судовому порядку. Докладніше, читайте у статті.


Як та хто розраховує штраф за невиконання «інвалідного» нормативу


Штраф за невиконання нормативу розраховують на основі середньої річної кількості працівників та кількості осіб з інвалідністю, яких роботодавець мав би працевлаштувати.

До відома! Показники беруть у середньому за рік. Тому якщо, наприклад, особу з інвалідністю прийняли на роботу лише в грудні, це можуть не зарахувати для виконання нормативу

Розмір штрафу залежить від кількості працівників на підприємстві і за кожне незайняте місце для особи з інвалідністю дорівнює:


  1. половині середньої річної зарплати працівників – якщо у роботодавця від 8 до 15 працівників;
  2. повній середній річній зарплаті – якщо понад 15 працівників (ст. 20 Закону №875).


Починаючи з 2022 року саме Фонд визначає роботодавців, які не виконали норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю, і автоматично розраховує суму штрафу.


Це відбувається у такій послідовності:


  1. до 10 березня Фонд отримує дані з Державного реєстру соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності;
  2. на основі цієї інформації визначає, хто не дотримався нормативу;
  3. після цього розрахунок штрафу надсилається роботодавцям через електронний кабінет на порталі Пенсійного фонду України (далі – ПФУ). Тобто роботодавці не отримують паперове повідомлення. Вони мають самостійно перевіряти свій електронний кабінет у ПФУ, щоб дізнатися про нарахований штраф.

Увага! Якщо до 31 березня у реєстрі соціального страхування зміняться дані, що впливають на розмір штрафу (наприклад, було неправильно відображено кількість працівників), то до 10 червня Фонд формує уточнений розрахунок штрафу та надсилає його роботодавцю. Але зміни після 31 березня не вплинуть на розмір штрафу (ст. 19 Закону №875)

ПФУ передає розрахунок штрафу через електронні кабінети роботодавців протягом п’яти днів із моменту отримання його від Фонду. І протягом трьох робочих днів після надсилання розрахунку ПФУ формує квитанцію з датою та часом відправлення документа.


Отже роботодавцям варто регулярно перевіряти свій електронний кабінет на порталі ПФУ та слідкувати за коректністю поданої зарплатної звітності.

Важливо! Розрахунок штрафу надсилають роботодавцям у формі електронного документа через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг ПФУ

Щоб дізнатися, чи не нараховано вам штраф за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю, увійдіть на вебпортал електронних послуг ПФУ, використовуючи кваліфікований електронний підпис (КЕП) керівника підприємства або ФОП. Потім перейдіть до розділу «Документи» → «Адміністративно-господарські санкції». Там зможете перевірити інформацію про розрахунок штрафу, якщо він був нарахований.


У пригоді також стане відеоінструкція від Ольги Хільчук, бухгалтера-експерта, провідного консультанта по роботі з BAS:



Джерело: 7eminar


Статті та консультації за темою:


Розрахунок СКШП для визначення обов’язку з виконання квоти 4%

10 березня: штрафи за невиконання нормативу від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю

Оскарження штрафів за недотримання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю

Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю нарахував штраф через помилку в обліковій кількості: що робити

Як перевірити наявність та сплату штрафу за недотримання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю


Відео за темою:


Штрафи за недотримання нормативу осіб з інвалідністю: як працює контроль у 2025 році?

Інвалідність у 2025: хто визначає статус для застосування ЄСВ 8,41%?

Новий Закон про зміну правил і внески за непрацевлаштування осіб з інвалідністю

Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: роботодавцям приготуватися

Особи з інвалідністю: нові правила працевлаштування та розмір внесків за відсутність робочих місць

Нові документи від особи з інвалідністю у 2025 році для нормативу та ЄСВ: витяг замість довідки, ІПР

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇