Норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю в 2025 році
З 2022 року роботодавці не зобов’язані подавати окремий звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю. Відповідно, їм не потрібно самостійно розраховувати суму штрафу за невиконання нормативу. Однак сам норматив і відповідальність за його недотримання нікуди не зникли.
У 2025 році, як і раніше, виконувати норматив повинні всі роботодавці – підприємства, установи, організації (незалежно від форми власності), фізособи, які використовують найману працю, а також ФОПи-роботодавці (за винятком роботодавців з кількістю працівників до 8 осіб та представництв іноземних компаній, які не є юрособами).
Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:
- одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
- 4% середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).
Щоб розрахувати, яку кількість осіб з інвалідністю повинно працевлаштувати підприємство, радимо скористатись зручним калькулятором «Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю»
Умови виконання нормативу
Що ж на практиці вважається виконанням нормативу?
По-перше – працевлаштування осіб з інвалідністю на основне місце роботи (сумісники не враховуються, лише внутрішні сумісники зараховуються за основним місцем роботи).
По -друге, наявність документального підтвердження інвалідності:
- довідка МСЕК або витяг з рішення експертної команди (для медоглядів у 2025 році);
- копія пенсійного посвідчення або посвідчення отримувача державної соціальної допомоги замість пенсії.
З 2025 року деякі роботодавці стикаються з новою формою підтвердження інвалідності – витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи. У цьому документі необхідно звернути увагу на дату встановлення інвалідності, групу інвалідності, інформацію про безстрокову інвалідність та дату наступного огляду.
Також разом із витягом із рішення надсилаються рекомендації з індивідуальної програми реабілітації (ІПР), які можуть бути важливими для організації умов праці.
У 2025 році для виконання нормативу не має значення:
- група інвалідності працівника;
- режим роботи особи з інвалідністю на підприємстві (повний або неповний робочий час);
- чи була інвалідність встановлена до працевлаштування або вже під час роботи.
Тобто будь-який працівник з підтвердженою інвалідністю, який працює на основному місці роботи, враховується в нормативі, незалежно від перерахованих вище факторів.
Штраф за невиконання нормативу
Штраф за невиконання нормативу розраховується на основі середньої річної кількості працівників та кількості осіб з інвалідністю, яких роботодавець мав би працевлаштувати.
Показники беруться в середньому за рік, тому якщо, наприклад, особу з інвалідністю прийнято на роботу лише в грудні, це може не зарахуватися для виконання нормативу.
Штраф нараховується наступним чином:
- якщо у роботодавця від 8 до 15 працівників, то штраф за одне незайняте місце для особи з інвалідністю дорівнює половині середньої річної зарплати працівників.
- якщо понад 15 працівників, штраф дорівнює повній середній річній зарплаті.
Повноваження та алгоритм нарахування штрафу за невиконання нормативу
З 2022 року Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю визначає підприємства та ФОПів, які не виконали норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю, і автоматично розраховує суму штрафу.
Це відбувається наступним чином:
- до 10 березня Фонд отримує дані з Державного реєстру соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності;
- на основі цієї інформації визначає, хто не дотримався нормативу;
- після цього розрахунок штрафу надсилається роботодавцям через електронний кабінет на порталі Пенсійного фонду України (ПФУ). Отже, роботодавці не отримають паперове повідомлення. Вони мають самостійно перевіряти свій електронний кабінет у ПФУ, щоб дізнатися про нарахований штраф.
Варто звернути увагу, що якщо до 31 березня у реєстрі соціального страхування зміняться дані, що впливають на розмір штрафу (наприклад, було неправильно відображено кількість працівників), то до 10 червня Фонд формує уточнений розрахунок штрафу та надсилає його роботодавцю. Але зміни після 31 березня не вплинуть на розмір штрафу. Це означає, що навіть якщо подати уточнюючу звітність після цієї дати, Фонд не буде переглядати розмір штрафу.
Пенсійний фонд України передає розрахунок штрафу через електронні кабінети роботодавців протягом 5 днів з моменту отримання від Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю. І протягом 3 робочих днів після надсилання розрахунку ПФУ формує квитанцію з датою та часом відправлення документа.
Перевірка нарахованих штрафів в е-кабінеті ПФУ
Щоб уникнути несподіванки, слід регулярно перевіряти свій електронний кабінет на порталі ПФУ та слідкувати за коректністю поданої зарплатної звітності. Якщо потрібно дізнатися, чи не нараховано штраф за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю, потрібно увійти на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, використовуючи електронний цифровий підпис (КЕП) керівника підприємства або ФОП, перейти до розділу «Документи» → «Адміністративно-господарські санкції» і перевірити інформацію про розрахунок штрафу, якщо він був нарахований.
Сплата штрафу
Відповідно до ст. 20 Закону України від 21.03.1991 №875 «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», штраф необхідно сплатити до 15 квітня. Якщо сплатити пізніше, на суму штрафу почне нараховуватися пеня – 120% річних від облікової ставки НБУ. Якщо штраф не сплатити, то фонд може звернутися до суду, а в разі невиконання рішення – накласти стягнення на майно підприємства або ФОПа.
Якщо на думку платника податків штраф нараховано помилково, то його можна оскаржити в адміністративному порядку або одразу заперечити законність розрахунку в суді за позовами до територіальних відділень Фонду осіб з інвалідністю про стягнення суми штрафних санкцій.
Реквізити для сплати цих штрафних санкцій розміщено на сайті Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Щоб знайти цю інформацію, слід перейти з блоку «Роботодавцям» на головній сторінці цього ресурсу до «Реквізитів для сплати адміністративно-господарських санкцій та/або пені». Інформація про реквізити для сплати по кожному обласному відділенню представлена в документі у PDF-форматі.
Джерело: 7eminar