Інвалідність у 2025 році: хто визначає статус для застосування ЄСВ 8,41%?

З 1 січня 2025 року змінилась процедура встановлення інвалідності та з’явилися нові документи для підтвердження статусу особи з інвалідністю. Куди тепер звертатися і які документи тепер надаються особами з інвалідністю роботодавцю – далі в публікації


Процедура та документи, що підтверджують статус особи з інвалідністю з 1 січня 2025 року


З 1 січня 2025 року експертиза щодо встановлення інвалідності відповідно до законодавства для повнолітніх осіб проводиться експертними командами з оцінювання повсякденного функціонування особи. До складу експертних команд можуть входити лікарі, які мають право проводити оцінювання. Проведення оцінювання повсякденного функціонування особи організовується в кластерних та надкластерних закладах охорони здоров’я.


Наразі триває процес передачі архівів МСЕК до визначених закладів охорони здоров'я. МОЗ розробив таблицю за відповідним посиланням, де можна дізнатися, від якої МСЕК до якого медзакладу передано справу.


Перелік закладів періодично доповнюється і, якщо можливо, раніше працівники подали документи на ТЦК, хвилюватися не потрібно кожному, хто очікує розгляду, буде повідомлення про дату час і місце розгляду справи експертної команди з приводу документів, які видавалося МСЕК (таке повідомлення розміщене на сайті МОЗ).


Згідно п. 3 Постанови КМУ від 15.11.2024 №1338 «Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі – Постанова №1338)документи, рішення, прийняті МСЕК, документи, видані на підставі цих рішень, є чинними, прирівнюються до рішень експертних команд, документів, виданих на підставі рішень експертних команд (у тому числі витягів з рішень), та продовжують бути підставами для оформлення або продовження надання особам з інвалідністю статусів, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, інших соціальних гарантій тощо, у тому числі для цілей, визначених у Законах України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обовʼязок та військову службу» та від 21.10.1993 №3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь строк дії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією до проведення планового оцінювання повсякденного функціонування особи експертними командами.


Довідки МСЕК, видані до 1 січня 2025 року


Усі попередньо видані індивідуальні програми реабілітації будуть дійсними, якщо не потребують змін і доповнень. Решта документів, прийнятих рішень та довідок, виданих МСЕК до 31 грудня 2024 року, також будуть чинними та залишатимуться підставами для продовження надання послуг, пільг, пенсій, допомог, компенсацій, надбавок, відстрочок тощо (роз’яснення МОЗ).


Тобто, якщо довідка МСЕК іще продовжує бути чинною до наступного оцінювання, але вже не МСЕК, а експертною командою. Усі попередньо видані індивідуальні програми реабілітації будуть дійсними, якщо не потребують змін та доповнень.


Якщо працівник втратив документи або довідку МСЕК через бойові дії чи під час переїзду / евакуації тощо, для їх відновлення необхідно звернутися до органу соціального захисту чи територіального органу Пенсійного фонду.


Продовження строку повторного огляду


Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду (п. 3 Постанови №1338). У такому випадку оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Повторне оцінювання можливе виключно за бажанням або за рішенням суду (роз’яснення МОЗ).


Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025, але які не змогли його своєчасно пройти, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року (п. 3 Постанови №1338) Термін повторного огляду продовжено на 6 місяців від початку впровадження оцінювання з повсякденного функціонування, як і відповідні права, виплати та гарантії. Наприклад, якщо повторний огляд було визначено на 10.03.2025, то строк для проходження подовжено до 30.06.2025 (роз’яснення МОЗ).


Таким чином, оскільки термін повторного огляду продовжено на 6 місяців, інвалідність автоматом продовжується, але на строк, не довше, ніж до 30 червня.


ЄСВ: ставка та подання звітності


Ставка ЄСВ у розмірі 8,41% застосовується роботодавцем з дати отримання копії довідки МСЕК до суми нарахованої заробітної плати на користь працівника, який є особою з інвалідністю, за умови підтвердження таким працівником своєї інвалідності шляхом надання завіреної копії довідки МСЕК. Водночас з питання подовження строку дії довідки МСЕК, термін дії якої закінчився в період воєнного стану, доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України (ІПК ДПС від 08.05.2024 № 2639/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).

Важливо! Безпечніше застосовувати загальну ставку ЄСВ 22% в періоді, не підтвердженому засвідченою копією довідки до акта огляду МСЕК.

Під час опрацювання Додатку 1 до Податкового розрахунку, який у графі 08 «Код категорії ЗО» містить значення 2 та при цьому розмір нарахованого єдиного соціального внеску становить 22%, для страхувальника в квитанції № 2 формується попередження. Звітні відомості, які за результатами опрацювання містять попередження з різних причин, завантажуються до реєстру застрахованих осіб. Звітні відомості, які за результатами опрацювання містять помилки з різних причин, не завантажуються до реєстру застрахованих осіб.


Таким чином, логічно відключати автоматичний розрахунок і коригувати відомості загальної частини Податкового розрахунку вручну таким чином, щоб суми:


  1. зарплата, на яку нараховано ЄСВ за ставкою 22%, опинилися в рядку 2.1;
  2. ЄСВ, що нараховувався за ставкою 22%, в рядку 3.1.


Документи, які подаються особою з інвалідністю


На вимогу особи, щодо якої проведено оцінювання, їй надається витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю, згідно з формами, затвердженими пп. 11 та 12 п.1 Наказу МОЗ від 10.12.2024 №2067 «Деякі питання забезпечення проведення оцінювання повсякденного функціонування особи» (далі Наказ №2067), в паперовій формі, засвідчені підписом особи, яка сформувала такий витяг з рішення (лікаря, який направив особу на оцінювання, адміністратора закладу охорони здоров’я, на базі якого функціонує експертна команда, що провела оцінювання щодо відповідної особи (за наявності технічної можливості), або члена зазначеної експертної команди) та печаткою (за наявності) закладу охорони здоров’я, в якому працює особа, яка сформувала витяг з рішення (п. 2 Наказу №2067).


Нижче наведено фрагменти форм документів, що надаються особою з інвалідністю, які є джерелом інформації про обов'язки роботодавця (виконання рекомендації індивідуальної програми реабілітації) та підставою для застосування пільг (ставка ЄСВ 8.41%).



Обов’язки роботодавця щодо працівників – осіб з інвалідністю


Підприємства, які використовують працю осіб з інвалідністю, зобов’язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії або експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників. У випадках, передбачених законодавством, роботодавець зобовʼязаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до наданих рекомендацій у сфері зайнятості та / або індивідуального плану працевлаштування. (ст. 12 Закону України від 14.10.1992 №2694-XII «Про охорону праці»).


Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 18 Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).


Джерело: 7eminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇