- Коли платити: 18 чи 21 липня
- Рахунки для сплати ЄСВ
- Правила заповнення платіжок для сплати ЄСВ
- Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за ІІ квартал 2025 року
- Пільги зі сплати ЄСВ за себе
Коли платити: 18 чи 21 липня
Закон України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (абз. 3 ч. 8 ст. 9) (далі – Закон про ЄСВ), зазначає, що ФОПи повинні сплачувати ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Іноді територіальні податківці трактують цю норму буквально, і якщо останній день (яким вони вважають 19 число місяця) припадає на вихідні (19 липня - субота), вимагають сплати перед цими вихідними (18 липня - п'ятниця). Проте, 21 липня 2025 року – це понеділок і Ви зможете сплатити внесок. Але врахуйте, що розрахунки проводяться в межах робочого часу.
А для того, щоб нічого не забути, скористайтеся новим сервісом «Календар бухгалтера» – це сучасно, зручно і надзвичайно ефективно! Тепер не потрібно тримати всі важливі дати в голові, все найголовніше завжди перед очима!
Наш календар повністю відповідає календарю ДПС і згідно з ним, останнім днем сплати ЄСВ ФОПами за ІІ квартал 2025 року є 21 липня 2025 року.
Тобто центральний податковий орган керується правилами перенесення строків на наступний банківський день.
Рахунки для сплати ЄСВ
Рахунки для сплати ЄСВ з 1 січня 2025 року не змінилися.
Актуальні рахунки в розрізі областей можна знайти за посиланням.
Ті, хто сплачує податки та ЄСВ з єдиного рахунку, можуть це робити і надалі. Про те, як функціонує єдиний рахунок, ми розповідали тут.
Правила заповнення платіжок для сплати ЄСВ
У реквізиті «Призначення платежу» треба зазначати лише код сплати податків та ЄСВ (у більшості випадків – 101) і наводити назву податку або ЄСВ та звітний період їхньої сплати.
У реквізиті «Призначення платежу» зазначаємо:
- щодо ЄСВ для сплати ФОПами за себе: 101 ЄСВ за ІІ квартал 2025 року.
Мінімальний та максимальний розмір ЄСВ за ІІ квартал 2025 року
За Законом України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 1 січня розмір мінімальної зарплати (МЗП) дорівнює 8000 грн.
Мінімальну базу нарахування ЄСВ встановлено на рівні 1 МЗП, а максимальну – 20 МЗП.
Тому мінімальний місячний страховий внесок з ЄСВ ФОПом за себе за ІІ квартал 2025 року становить:
8 000 х 22% = 1760 грн.
А за цілий квартал мінімальна сума ЄСВ становить 5280 грн (1760 х 3).
Максимальна місячна база для нарахування ЄСВ дорівнює 160 000 грн.
Таким чином, максимальний розмір місячного страхового внеску за місяць у 2025 році становить: 160 000 х 22% = 35200 грн.
А за ІІ квартал 2025 року максимальна сума ЄСВ становить 105600 грн.
Пільги зі сплати ЄСВ за себе
Навіть після скасування пільги, що була надана на час воєнного стану, деякі категорії підприємців зберігають право не сплачувати ЄСВ за себе:
ФОП – особи із інвалідністю. Звільняються за умови наявності пенсійних або соціальних виплат (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ). Пільга діє з наступного місяця після набуття такого статусу, (ЗІР, категорія 201.04). Такий ФОП зобов’язаний сплачувати єдиний внесок за місяць, в якому було втрачено статус «особи з інвалідністю» (ЗІР, категорія 201.04.02).
ФОПам (крім електронних резидентів (е-резидентів), особам, які провадять незалежну професійну діяльність, та членам фермерського господарства, що набули статус пенсіонера та отримують відповідно до закону пенсію, або є особами з інвалідністю окремо повідомляти контролюючий орган про такий статус не потрібно. Водночас у разі якщо такі особи отримують соціальну допомогу по інвалідності від Пенсійного фонду України або Управління праці та соціального захисту населення, то підтвердженням встановлення інвалідності є довідка до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності, яка надається до контролюючого органу за місцем реєстрації (ЗІР, категорія 201.01).
ФОП-пенсіонери. За віком або за вислугу років. Звільнення стосується лише тих, хто отримує пенсію за законодавством України. Звільнення застосовується до осіб, які досягли пенсійного віку (визначеного ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») та отримують пенсію чи соціальну допомогу.
ФОП-наймані працівники. За них ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінзарплати). ДПС роз'яснює:
звільняються від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе ФОП, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті – за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
ФОП на загальній системі без доходу. З 01.01.2021 діє норма п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, відповідно до якої ФОП на загальній системі оподаткування у разі якщо не отримав дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. Тобто у ФОП на загальній системі оподаткування є право сплачувати ЄСВ за місяці відсутності доходу, але обов'язку – немає.
Мобілізовані підприємці. На весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів). Пунктом 9-2 розд. VIII Закону про ЄСВ передбачено, що під час особливого періоду, визначеного Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», платники єдиного внеску, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених пунктом 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Але! ФОПи, прийняті на військову службу за контрактом, не звільняються від сплати єдиного внеску за себе (ЗІР, категорія 201.04.02).
ФОП із тимчасово окупованих територій. Мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе платники єдиного внеску із місцезнаходженням (місцем проживання) на тимчасово окупованій території України (ЗІР, категорія 201.04).
ФОП, позбавлені волі внаслідок збройної агресії проти України. Відповідно до п. 9-8 розд. VIII Закону про ЄСВ, звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОП, які не є роботодавцями і які:
- були позбавлені особистої свободи через збройну агресію проти України;
- це право діє на період позбавлення волі та шість місяців після звільнення.
Для цього необхідно подати заяву до податкової у період 90 днів після звільнення або закінчення реабілітації.
Джерело: 7eminar
Статті на тему:
Сплата та звільнення від ЄСВ для ФОПів у 2025 році
ЄСВ для ФОП у 2025 році: хто (не)сплачує, строки сплати, розмір
Довідка-розрахунок ЄСВ для банку
Платіжна інструкція на сплату податків і ЄСВ: приклади заповнення
Невчасна плата податків та ЄСВ або ж не на той рахунок: наслідки
Довідники за темою:
ЄСВ-2025: інфографіка від провідного експерта
Ставки єдиного соціального внеску
Мінімальний страховий внесок з ЄСВ у 2020 – 2025 роках
Максимальна величина бази нарахування ЄСВ у 2011–2025 роках