Звільнення за угодою сторін під час непрацездатності: що каже Верховний Суд

Звільнення за угодою сторін підпадає під дію ч. 3 ст. 40 КЗпП України, яка забороняє звільнення під час тимчасової непрацездатності, тому датою припинення трудових відносин є перший робочий день після одужання

Звертаючись до суду з позовом, працівник – позивач мотивував свої вимоги тим, що його звільнення за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 Кодексу законів про працю України, далі – КЗпП) було незаконним, оскільки роботодавець не виплатив йому обумовлену компенсацію у розмірі п’яти окладів, а також звільнення відбулося під час його тимчасової непрацездатності.


Суд першої інстанції позов задовольнив, посилаючись на те, що угода про звільнення була порушена роботодавцем, оскільки він не виконав зобов’язання щодо компенсації.


Апеляційний суд рішення суду першої інстанції скасував, ухвалив нове рішення, яким у задоволенні позову відмовив. Своє рішення апеляційний суд мотивував тим, що звільнення було здійснено відповідно до заяви працівника та оформлене належним чином. Обмеження на звільнення під час тимчасової непрацездатності застосовуються лише у випадках звільнення за ініціативою роботодавця, а звільнення за угодою сторін до таких не належить.


Компенсаційна виплата у розмірі п’яти окладів не була обов’язковою умовою звільнення, а її фактичне зменшення до двох окладів не впливало на законність припинення трудового договору.


Верховний Суд постанову апеляційного суду змінив в частині дати звільнення позивача з посади начальника служби з огляду на таке.

Припинення трудового договору може відбуватися за угодою сторін відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП. У такому випадку необхідне взаємне волевиявлення працівника та роботодавця щодо припинення трудових відносин у визначену дату.

Припинення трудового договору за угодою сторін є самостійною підставою звільнення, яка відрізняється від звільнення з ініціативи працівника або роботодавця.


У разі звільнення за угодою сторін можуть передбачатися компенсаційні виплати, але вони не є обов’язковими, якщо це прямо не передбачено законодавством або колективним договором.


Звільнення під час тимчасової непрацездатності є незаконним, якщо воно здійснене з ініціативи роботодавця. Однак ця заборона не поширюється на випадки припинення трудового договору за угодою сторін.


Водночас, якщо працівник у момент звільнення за угодою сторін був непрацездатним, суди можуть змінити дату припинення трудових відносин на:


  1. перший робочий день після завершення лікарняного.

У такому разі, працівникові не нараховується середній заробіток за час вимушеного прогулу, але він має право на допомогу з тимчасової непрацездатності відповідно до норм Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Джерело: постанова ВС від 17.01.2025 у справі №522/2588/23


Статті на тему:


Розрахунок при звільненні: чекліст для бухгалтера

Звільнення працівника: алгоритм від А до Я

Звільнення за угодою сторін: основні правила

Повідомлення про нараховані та виплачені суми при звільненні: зразок


Шаблони та зразки документів:


Заява про звільнення за угодою сторін

Наказ про звільнення за угодою сторін



Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇