Звільнення за угодою сторін: основні правила

Звільнення за угодою сторін – це один із найгнучкіших способів припинення трудових відносин, який дозволяє врахувати інтереси обох сторін. Однак така форма звільнення потребує чіткої домовленості щодо умов і строків, щоб уникнути можливих суперечок. Далі розглянемо основні правила, особливості та переваги такого способу розірвання трудового договору


  1. Основи звільнення за угодою сторін
  2. Документальне оформлення звільнення
  3. Попередження про звільнення: чи потрібне воно?
  4. Відкликання заяви на звільнення за угодою сторін
  5. Звільнення за угодою сторін для працівників зі строковими договорами
  6. Переваги звільнення за угодою сторін для роботодавця
  7. Висновки


Основи звільнення за угодою сторін


Звільнення за угодою сторін регулює п. 1 ст. 36 КЗпП. Чинне законодавство не регулює ані порядок оформлення звільнення за такою підставою, ані строки такого звільнення.

Звільнення за такою підставою здійснюється за взаємним бажанням сторін, які, відповідно, досягли згоди з усіх істотних умов такого звільнення.

Хоч таке звільнення і не регулюється КЗпП, проте чинне роз’яснення можна знайти в листі Мінсоцполітики від 04.04.2014 №60/06/186-14 щодо порядку звільнення за угодою сторін. У ньому зазначено, що порядок і строки припинення трудового договору за угодою сторін визначаються працівником і власником (або уповноваженим ним органом) у кожному конкретному випадку.

Звільнення за угодою сторін означає, що роботодавець і найманий працівник досягнули спільної згоди щодо припинення трудового договору у визначений строк.

Документальне оформлення звільнення


Законодавство не вимагає обов’язкового оформлення письмового документа для ініціювання звільнення (наприклад, заяви працівника чи повідомлення роботодавця). Це означає, що ініціатива припинення трудових відносин може бути висловлена усно будь-якою зі сторін. Однак для уникнення можливих непорозумінь доцільно зафіксувати всі домовленості щодо звільнення в письмовій формі, наприклад, у заяві працівника або угоді між ним і роботодавцем.


У наказі (розпорядженні) про звільнення за згодою сторін, вказується наступне:


  1. підстава звільнення за угодою сторін з посиланням на п. 1 ст. 36 КЗпП;
  2. дата звільнення, про яку домовлялися сторони.


Працівник повинен обов'язково підписати наказ про звільнення. Це означатиме, що він згодний з умовами звільнення.


Зазначимо, що відповідно до роз’яснення Мінсоцполітики, не потрібно оформлювати заяву працівника на звільнення за таких обставин, проте, рекомендуємо, у випадку, коли звільнення ініціює працівник, оформити таку заяву. Це допоможе уникнути в майбутньому можливих спорів між працівником і роботодавцем.


Попередження про звільнення: чи потрібне воно


Ні, не потрібно.


Пункт. 1 ст. 36 КЗпП не містить вимоги щодо обов'язкового попередження роботодавця працівником за два тижні. Це одна з особливостей звільнення за угодою сторін.


Відповідно за підставою звільнення за угодою сторін, дата звільнення погоджується між працівником та роботодавцем. То ж не виключається, що такою буде дата, яка наступає після спливу 2 тижнів з моменту ініціювання звільнення. Проте, це вже на розсуд сторін.


Відкликання заяви на звільнення за угодою сторін


В КЗпП не містить положень щодо відкликання заяви на звільнення в такому випадку.


Отже, у випадку, коли сторони трудового договору вже мають домовленість про певну дату звільнення, то працівник вже не може відкликати свою заяву на звільнення.


Але, якщо роботодавець не заперечує та згоден на таке відкликання, то воно не буде порушенням. Проте, якщо роботодавець не заперечує та згоден на таке відкликання, то це можливо зробити. Це не буде вважатися правопорушенням. Про це зазначає Верховний Суд в Постанові № 9 (п. 8), де зазначається, що у випадку досягнення домовленості між працівником і роботодавцем про припинення трудового договору згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП (за угодою сторін) договір припиняється в строк, визначений сторонами.


Скасування домовленості про звільнення можливе лише за взаємною згодою на це власника або уповноваженого ним органу і працівника. Таким чином, якщо працівник передумав і хоче відкликати свою заяву, йому необхідно отримати згоду другої сторони – роботодавця.


Звільнення за угодою сторін для працівників зі строковими договорами


Працівник, що працює за строковим договором, має право звільнитися за угодою сторін.


Стаття 36 КЗпП, що передбачає цей вид припинення трудового договору, не містить чітких вказівок щодо того, на кого конкретно поширюється її дія. Таким чином, можна вважати, що вона застосовується як до працівників, прийнятих за безстроковим трудовим договором, так і до тих, хто працює на умовах строкового трудового договору.


Головною умовою звільнення за угодою сторін є досягнення згоди сторін щодо звільнення, і в такому випадку вид трудового договору не є суттєвою умовою.


Переваги звільнення за угодою сторін для роботодавця


Звільнення за угодою сторін є більш вигідним роботодавцю, оскільки він має право, як і працівник, висувати свої вимоги щодо дати звільнення і не погоджуватися з датою, на якій наполягає працівник. Ще однією суттєвою перевагою є те, що працівник не має права відкликати свою заяву на звільнення без згоди на це роботодавця. І найголовніше:


  1. припинення трудових відносин можливе у будь-яку дату, узгоджену між працівником і роботодавцем (навіть день у день).


Висновки


  1. Звільнення за угодою сторін регулюється п. 1 ст. 36 КЗпП, а порядок і строки припинення договору визначаються домовленістю між працівником і роботодавцем.
  2. Законодавство не вимагає оформлення письмової заяви чи повідомлення, але для уникнення спорів доцільно фіксувати домовленості письмово.
  3. Працівник не може відкликати заяву про звільнення без згоди роботодавця. Скасування домовленості можливе лише за взаємною згодою сторін.
  4. Звільнення за угодою сторін можливе як для працівників за безстроковими, так і за строковими трудовими договорами.
  5. Для роботодавця звільнення за угодою сторін є зручним і вигідним через гнучкість умов і строків припинення трудових відносин.


Джерело: kadroland


Статті на тему:


Звільнення за власним бажанням: основні правила

Наказ про звільнення за угодою сторін

Заява про звільнення за угодою сторін

Як звільнити відсутнього працівника


Шаблони та зразки документів:


Заява про звільнення за угодою сторін

Заява про звільнення за угодою сторін (у ФОП)

Угода про припинення трудового договору

Наказ про звільнення за угодою сторін

Наказ про звільнення за угодою сторін (у ФОП)


Сервіси для бухгалтера:


Строки зберігання документів

Штраф за порушення законодавства про працю

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇