Проблема невизнання фіскальних чеків знову на порядку денному

Попри окремі законодавчі кроки назустріч підприємцям, проблема надмірної жорсткості у трактуванні помилок у фіскальних чеках залишається відкритою. Одна технічна неточність у реквізиті – і весь чек можуть визнати нерозрахунковим, що тягне за собою штрафи у 100–150% від його суми. Бізнес вимагає справедливого підходу: чітко визначити на рівні закону обмежений перелік обов’язкових реквізитів, порушення яких справді може свідчити про порушення, а не карати за формальні дрібниці

Народний депутат Ніна Южаніна підняла важливу тему, що стосується невизнання виданих фіскальних чеків розрахунковими документами через помилки в окремих реквізитах.


У 2023 році було внесено зміни до законодавства, які дозволили фізичним особам-підприємцям (ФОП) – єдинникам зазначати спрощену назву товару у фіскальному чеку, що частково вирішило проблему для цієї категорії платників податків. Однак загальна проблема все ще залишається актуальною.


Згідно з наказом Мінфіну від 21.01.2016 №13, фіскальний касовий чек на товари та послуги має містити близько 40 обов’язкових реквізитів. Деякі з цих реквізитів повинні повторюватися для кожного окремого товару. Помилка хоча б в одному з реквізитів може призвести до невизнання всього фіскального чеку як розрахункового документа, що, в свою чергу, загрожує накладенням штрафу у розмірі 100% від суми чека (150% у разі повторного порушення).


Ніна Южаніна запитує:

На що впливає помилка в назві господарської одиниці? Чому за помилку в реквізитах одного товару на 100 грн слід визнавати увесь фіскальний чек на 20 товарів загальною сумою 3 тис. грн нерозрахунковим? Чи це робиться заради більшого штрафу?

Платники податків бояться саме цієї надмірності покарання. Южаніна підтримує пропозиції суб’єктів ринку щодо необхідності визначення на законодавчому рівні вичерпного переліку обов’язкових реквізитів розрахункового документа, відсутність яких буде підставою для визнання документа нерозрахунковим.


Ніна Южаніна запитує:

Може вже час переходити до розумної фіскалізації



Джерело: Ніна Южаніна


Статті на тему:


Як зареєструвати ПРРО у Електронному кабінеті

Платіжній рахунок Nova Pay: чи потрібен РРО / ПРРО

Форми та засоби оплати: що зазначати у цих реквізитах фіскального чеку

Термінали і РРО / ПРРО з 1 березня: коли вважаються з’єднаними

ТОП-5 найпідступніших помилок РРО / ПРРО

Нові реквізити нової форми фіскального чека: яким має бути ідеальний чек з 1 березня

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇