Платіжній рахунок Nova Pay: чи потрібен РРО / ПРРО

Наразі все більш суб’єктів господарювання, особливо ті, хто займається інтернет торгівлею відкривають рахунки в небанківській фінустанові Nova Pay. І найчастішими питаннями є: чи потрібно застосовувати РРО / ПРРО при отриманні післяплати на рахунок в Nova Pay та як ФОП визначати дохід


Які рахунки відкриває Nova Pay?


Як зазначено на сайті фінустанови, ТОВ «НоваПей» є фінансовою установою відповідно до Свідоцтва про реєстрацію фінансової установи серії ФК №В0000149 від 05.02.2021 року.


Компанію включено до Реєстру платіжної інфраструктури в статусі платіжної установи відповідно до рішення НБУ від 28.04.2023 №21/770-рк та володіє, зокрема, ліцензією НБУ на надання фінансових платіжних послуг №21/770-рк від 28.04.2023, яка надає право, у тому числі на здійснення послуг із зарахування готівки на рахунки користувачів, а також усі послуги щодо відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців).


Тобто, ТОВ «НоваПей» має право відкривати рахунки, і це є платіжні рахунки. Як зазначено на сайті фінустанови:

«Відтепер підприємці можуть відкрити свій платіжний рахунок у застосунку NovaPay. Функціонал дозволяє легко та швидко отримати віртуальну бізнес-картку та онлайн-доступ до фінансових сервісів».
Що таке платіжний рахунок?

Для відповіді на це питання звернемося до Закону України від 30.06.2021 №1591-IX «Про платіжні послуги» (далі – Закон №1591).


Так, платіжний рахунок це рахунок, що відкривається небанківським надавачем платіжних послуг користувачу на договірній основі виключно для цілей виконання платіжних операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства (п. 66 ст. 1 Закону №1591).

Кому відкриваються платіжні рахунки?

Як зазначено у п. 5 Інструкції, затвердженій постановою НБУ від 29.07.2022 №162, небанківські надавачі платіжних послуг – платіжні установи (крім малих платіжних установ), установи електронних грошей, оператори поштового зв'язку мають право відкривати платіжні рахунки:


  1. резидентам України (юридичним особам-резидентам, їх відокремленим підрозділам, відокремленим підрозділам юридичних осіб-нерезидентів, фізичним особам-підприємцям, фізичним особам);
  2. нерезидентам України (фізичним особам).


Таким чином, Nova Pay відкриває платіжні рахунки як юрособам, так і ФОП.


Як оподатковуються доходи ФОП


Оскільки це не банківський рахунок, то у ФОП може виникати питання щодо оподаткування виручки, що зараховується на такий рахунок.


Слід зазначити, що Nova Pay відкриває бізнес рахунки, тобто це не особистий рахунок фізособі, а бізнес рахунок суб'єкта господарювання (СГ). Тобто для підприємця це буде «рахунок ФОП» як і при відкритті рахунку в банку.


Крім того, про відкриття бізнес рахунків Nova Pay повідомляє ДПС і такий рахунок ФОП може побачити в Електронному кабінеті, розділ «Облікові дані платника» розділ дані про банківські рахунки.

Таким чином, ФОП не потрібно перераховувати кошти з платіжного рахунку Nova Pay на свій поточний рахунок в банку для того, щоби виручка вважалась підприємницьким доходом.

При визначенні загальної суми доходу, рахується загальна сума виручки, що отримана на рахунки банків і фінустанов.

Зверніть увагу! При зарахуванні виручки на платіжний рахунок Nova Pay утримує комісію, але до свого доходу ФОП платник єдиного податку має включати суму доходу без вирахування комісії фінустанови. Тобто ту суму, що була фактично сплачена покупцями.
Чи потрібно застосовувати РРО / ПРРО?

Це найчастіше питання, що з'являється у СГ, які отримують післяплату за товари від покупців на свій рахунок, що відкритий в Nova Pay. Одразу відповімо, що, так, потрібно, це думка ДПС і вона є сталою.


Звісно, у СГ виникає справедливе питання, чому потрібно застосовувати РРО / ПРРО, адже кошти зараховуються на рахунок.


Нагадаємо, що відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265), РРО/ПРРО не застосовується при виконанні банківських операцій.


Тобто в Законі №265 йдеться про операції банка, а не фінустанови і тому податківці зазначають (ІПК від 07.12.2023 №4553/ІПК/99-00-07-04-01 ІПК ), що до банківських операцій, на які розповсюджується пільга щодо застосування РРО / ПРРО, в розумінні Закону №265 можуть бути віднесені лише:


  1. перерахування коштів із поточного рахунку на поточний рахунок у форматі IBAN Registry:2009, NEQ, ДСТУ-Н 7167:2010;
  2. внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на поточний рахунок;
  3. внесення готівки через платіжний термінал та / або ПТКС, який належить банку.


Таким чином, виходить, що норма п. 2 ст. 9 Закону №265 щодо коштів, що отримані на рахунок у фінустанові,  не працює і СГ має застосовувати РРО / ПРРО.


Звісно можна не погоджуватися з такою поглядом, але враховуючи позицію податківців доводити іншу думку доведеться у суді.


 Надія КОВАЛЬ, експерт з обліку та оподаткування


Статті на тему:


Зміни в реквізитах фіскальних чеків РРО/ПРРО (ф. № ФКЧ – 1)

Що змінюється у формі і реквізитах фіскального чека з 1 січня?

Що таке ПРРО, кому потрібно, які законодавчі вимоги щодо ПРРО?

Безготівкові розрахунки у 2025 році: як організувати та кого стосується

РРО / ПРРО у 2025 році: чи усім обов’язково застосовувати

Чи потрібно РРО / ПРРО при отриманні оплати за реквізитами картки